Kako sam dobio posao u Irskoj izdvojena tema

poruka: 2.511
|
čitano: 957.234
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
agent_00klc kaže...

Nasao vec posao u nekoj americkoj firmi u mjestu blizu Koln-a.

Radit cu u njoj kako inzenjer elektrotehnike, slicno sto i do sada.

 

Samo da nebudem imao problema s pronalaskom stana i bit ce ok.

 Imaš puno iskustva, gdje si prije radio ako se smije znati ? Do kraja mjeseca bi trebao imati obranu završnog. Isto smjer elektrotehnika (automatizacija), pa me zanima, dosada imam 7god iskustva kao električar jer sam kasnije počeo studirat i radit uz faks. 

14 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

Prije Irske sam radio 9 godina kao projektant u jednoj projektantskoj (konzultantskoj) firmi u ZG.

Od kuca i stambenih zgrada do tvornica, data centara i ponesto u instrumentaciji.

 

Ako te zanima automatizacija probaj doci u neke firme koje rade nesto na tom podrucju u RH.

Bilo da te zanima robotika, pokretne trake, procesna instrumentacija itd. toga ce uvijek trebati i dobro je placeno.

 

Ovih god i pol u Irskoj ti otvori vrata prakticki svuda. Kad ljudi vide da imas stranog iskustva i da si proveo u istoj firmi bar god. dana odmah ti je lakse naci posao negdje drugdje.

16 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Nedavno u Rijeci bili predstavnici Musgravea za skladišne radnike pa se frend intersirao; nude 12 eura sat, što bi mjesečno bilo ispod 2000 eura (40 sati tjedno), šta nije to malo premalo za život u Irskoj? Naglasak je na život, a ne na preživljavanje.

Koristite blage riječi i jake argumente
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Dodinho kaže...

Nedavno u Rijeci bili predstavnici Musgravea za skladišne radnike pa se frend intersirao; nude 12 eura sat, što bi mjesečno bilo ispod 2000 eura (40 sati tjedno), šta nije to malo premalo za život u Irskoj? Naglasak je na život, a ne na preživljavanje.

Naravno da je ispod prosječno. To znači živjeti sa jedno 5-6 cimera i paziti debelo na novac. Naravno, progurat ćeš od prvog do prvog bez problema, ali to je sve.

Samomrzeći hrvat
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Dodinho kaže...

Nedavno u Rijeci bili predstavnici Musgravea za skladišne radnike pa se frend intersirao; nude 12 eura sat, što bi mjesečno bilo ispod 2000 eura (40 sati tjedno), šta nije to malo premalo za život u Irskoj? Naglasak je na život, a ne na preživljavanje.

 

Ako imas srece moze biti super. Frend je nasao jednosoban stan u D4 za 900 eura mjesecno. Da imas cimera i nadjes tako nesto - na konju si. Neces ici na Maldive ali mozes pristojno zivjeti. Ili odes negdje izvan dublina. Jbg...

Freak Show Inc.
5 godina
neaktivan
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Pozdrav svima,

 

pratim ovaj forum već godinama iako nikad nisam ništa pisao (ovu temu tek zadnjih par mjeseci), pa eto, da i ja ostavim neki trag...

 

Čitam vas i divim se svima vama koji imate/imali ste "cojones" da poduzmete ovako nešto u svom životu.

Mene zanima koliko ste imali godina kada ste odlučili i krenuli put Irske/Njemačke...

 

Ja eto imam skoro 42 godine, živim u minijaturnom mjestu daleko od ozbiljnog grada u HR, zadnjih 12 godina radim ko single developer u vlastitoj firmi, napisao sam tonu koda (sve komercijalno), i sve to još uvijek radi na cca 500-600 lokacija.

Radim sa WinForms/SQL (.NET, C#, VB.NET, MSSQL/ SQL 2008) isključivo desktop i MS.

Imao sam neke izlete na WEB, ASP, JAVA(mobilna komunikacija Android -> 3rd party socket-> SQL baza) ali mi jednostavno nikad nije toliko trebalo u poslu (osim neke osnovne komunikacije/slanja podataka).

 

 

Nemam faks, imam neki SSS, što bi reć da sam samonaučio sve što radim tako da zadnjih par mjeseci udaram po pluralsight-u, pokušavam sve to malo bolje zaokružiti. 

Moj najveći problem je što nisam nikada radio u  timu. Radio sam ja po firmama sa više ljudi, ali kao developer uvijek solo(bilo je neke suradnje sa programerima iz drugih firmi i uglavnom smo super surađivali).

Kada bih radio neki proizvod, onda je to bilo sve (od papira, baze, programa do supporta).

Dosta sam radio direktno sa kupcima/korisnicima, radio sam puno obuke korisnika, radio sam prodaju. Engleski mi ko materinji...

Znači uglavnom se radilo na manjim projektima.

 

E sad, nisam baš u cvijetu mladosti, ali dojadila mi borba sa državom (više potrošim vremena na državu i usklađivanje nego li na sam rad) a volio bih pokušati raditi i malo ozbiljnije i veće projekte.

Imam ženu i dvije kćeri (osnovna škola), tako da bih eventualno krenuo sam u izvidinicu, pa ako se učini ok, onda krenemo u napad...

Što mislite, jel postoje kakve šanse i za nas malo starije tamo po tom Dublinu (osim ja i danke...neznam beknut njemačkog) :)

 

Hvala!

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 29.9.2018 5:35 (Panjich).
 
5 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Panjich kaže...

Što mislite, jel postoje kakve šanse i za nas malo starije tamo po tom Dublinu (osim ja i danke...neznam beknut njemačkog) :)


 

 

Stavi CV na monster - do kraja iduceg tjedna ces imati razgovor za posao. Godine su apsolutno nebitne

Freak Show Inc.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Friday kaže...
Panjich kaže...

Što mislite, jel postoje kakve šanse i za nas malo starije tamo po tom Dublinu (osim ja i danke...neznam beknut njemačkog) :)


 

 

Stavi CV na monster - do kraja iduceg tjedna ces imati razgovor za posao. Godine su apsolutno nebitne

 SUmnjam da je to samo tako jednostavno. Ja sam stavio CV na Njemacki Monster i apsolutno nista...

16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
unknown kaže...

 SUmnjam da je to samo tako jednostavno. Ja sam stavio CV na Njemacki Monster i apsolutno nista...

 

Ja govorim za irsku i pricam iz vlastitog iskustva. Kad sam prvi puta uploadao CV na moster bila je nedjelja navecer. Ponedjeljak ujutro sam imao 5-6 poziva iz irske. Ovdje je nevjerojatna potraznja za radnom snagom, pogotovo u IT sektoru

Freak Show Inc.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Friday kaže...

Ja govorim za irsku i pricam iz vlastitog iskustva. Kad sam prvi puta uploadao CV na moster bila je nedjelja navecer. Ponedjeljak ujutro sam imao 5-6 poziva iz irske. Ovdje je nevjerojatna potraznja za radnom snagom, pogotovo u IT sektoru

 Imas pravo za IT sektor je druga prica. Strojarstvo, Gradjevina nazalost to skoro nitko ne trazi tamo. :)

6 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Panjich kaže...

Pozdrav svima,

 

pratim ovaj forum već godinama iako nikad nisam ništa pisao (ovu temu tek zadnjih par mjeseci), pa eto, da i ja ostavim neki trag...

 

Čitam vas i divim se svima vama koji imate/imali ste "cojones" da poduzmete ovako nešto u svom životu.

Mene zanima koliko ste imali godina kada ste odlučili i krenuli put Irske/Njemačke...

 

Ja eto imam skoro 42 godine, živim u minijaturnom mjestu daleko od ozbiljnog grada u HR, zadnjih 12 godina radim ko single developer u vlastitoj firmi, napisao sam tonu koda (sve komercijalno), i sve to još uvijek radi na cca 500-600 lokacija.

Radim sa WinForms/SQL (.NET, C#, VB.NET, MSSQL/ SQL 2008) isključivo desktop i MS.

Imao sam neke izlete na WEB, ASP, JAVA(mobilna komunikacija Android -> 3rd party socket-> SQL baza) ali mi jednostavno nikad nije toliko trebalo u poslu (osim neke osnovne komunikacije/slanja podataka).

 

 

Nemam faks, imam neki SSS, što bi reć da sam samonaučio sve što radim tako da zadnjih par mjeseci udaram po pluralsight-u, pokušavam sve to malo bolje zaokružiti. 

Moj najveći problem je što nisam nikada radio u  timu. Radio sam ja po firmama sa više ljudi, ali kao developer uvijek solo(bilo je neke suradnje sa programerima iz drugih firmi i uglavnom smo super surađivali).

Kada bih radio neki proizvod, onda je to bilo sve (od papira, baze, programa do supporta).

Dosta sam radio direktno sa kupcima/korisnicima, radio sam puno obuke korisnika, radio sam prodaju. Engleski mi ko materinji...

Znači uglavnom se radilo na manjim projektima.

 

E sad, nisam baš u cvijetu mladosti, ali dojadila mi borba sa državom (više potrošim vremena na državu i usklađivanje nego li na sam rad) a volio bih pokušati raditi i malo ozbiljnije i veće projekte.

Imam ženu i dvije kćeri (osnovna škola), tako da bih eventualno krenuo sam u izvidinicu, pa ako se učini ok, onda krenemo u napad...

Što mislite, jel postoje kakve šanse i za nas malo starije tamo po tom Dublinu (osim ja i danke...neznam beknut njemačkog) :)

 

Hvala!

 

 

 

U izvidnicu kreni iz HR. Staviš CV na monster, pošalješ CV u par agencija koje regrutiraju za IT (reperiohumancapital, stelfox itd) pa ćeš viditi koliko si konkurentan.

Ili još bolje javi se firmama direktno na oglas, linkedin profil ili slično, ako je firma manja onda ni neće tražiti ljude preko agencije.

Ima dosta naših IT-evaca koji rade u Dublinu po skladištu jer ili nemaju dovoljno iskustva (tek završili faks) ili su potrefili krivi mjesec kad nije neka potražnja za radnicima.

15 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Podrzavam Petka, godine nisu problem a iskustva imas. Proguglaj kakve inace cv-e stavljaju za programiranje i prilagodi svoj.

Dodatno bi samo preporucio da napravis LinkedIn, ako nemas. I to vole gledati.

Sretno.
 
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
D.Bradley kaže...

Dodatno bi samo preporucio da napravis LinkedIn, ako nemas. I to vole gledati.

 

Istina

Freak Show Inc.
9 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Friday kaže...
Panjich kaže...

Što mislite, jel postoje kakve šanse i za nas malo starije tamo po tom Dublinu (osim ja i danke...neznam beknut njemačkog) :)


 

 

Stavi CV na monster - do kraja iduceg tjedna ces imati razgovor za posao. Godine su apsolutno nebitne

 Ako si hoće povećati šanse onda upload životopisa osim monster.ie i na jobs.ie, irishjobs.ie, indeed.ie, i linkedin profil sa opcijom da traži aktivno posao.

Također za manje tražene poslove je dobro imati irski broj (neka ti netko kupi pa pošalje u HR).

 

Kada bude došlo vrijeme dolaska iz hrvatske si preko airbnb-a i homestay-a rezerviraš smještaj na mjesec dana (dok se rješi PPS, Revenue (porezna), i bankovni račun), i za tu adresu uvjetuješ stanodavcu da ti da potvrdu stanovanja (proof of address).

 

Ovdje je u par rečenica sve što treba za početak u Irskoj

5 godina
neaktivan
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Hvala na informacijama. Trebati ću još barem pola godine sredjivati poslove u HR, ali tamo negdje u proljeće 2019. ću svakako pokušati.

A do tada pluralsight i slično i lovim zaostatke :)

 

P.S. Iznenadilo me ovo sa Linkedinom. Ja sam bio uvjeren da to nitko ne shvaća ozbiljno...

 

Hvala vam svima!

 
1 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Dobar dan. Evo da se i ja upisem na ovu temu jer i ja idem u Irsku :)

 

Dakle koliko sam shvatila prvo trebam staviti cv na monster. Will do.

Nego kakva su iskustva koliko su firme voljne cekati na preseljnje? Tipa racunam da mi od trenutka kad "dobijem" neki posao do Irske treba barem par tjedana.

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
BlackBerry kaže...

Dobar dan. Evo da se i ja upisem na ovu temu jer i ja idem u Irsku :)

 

Dakle koliko sam shvatila prvo trebam staviti cv na monster. Will do.

Nego kakva su iskustva koliko su firme voljne cekati na preseljnje? Tipa racunam da mi od trenutka kad "dobijem" neki posao do Irske treba barem par tjedana.

 

 

Cestitam na odluci...

 

Nego, kakav tip posla je u pitanju?

Freak Show Inc.
5 godina
neaktivan
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Za mene design (UX UI WEB app android iOS software product.....) a muz je sistemas. 

Ako napomenemo da imamo dvije IT place u domacinstvu valjda cemo dobiti neku kucicu za obitavanje :)

 

Ne ide mi se u Dublin jako, zapravo bi radije u neki drugi grad, imam tamo nesto rodbine pa smo bili turisticki par puta...Al ono znam da je ipak najveci dio poslova u Dublinu kao uostalom i u bilo kojem drugom glavnom gradu.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Sad mi prica cura da je netko s njezinog posla trazio sobu i nasao.

Pazi sada, 1100e soba za dvoje ljudi sa jos 15 ostalih u kuci.

 

PS.

Jos 3 tjedna i odoh.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
verbatim_001 kaže...

Pozdrav svima!

 

Budući da uskoro selim u Tirol imam pitanje vezano za uvoz vlastitog auta u Austriju.

Zna li netko plaća li se prije registracije još što osim NOVA poreza i obveznog osiguranja?

Auto je star godinu dana.

 

 

 

 

 Placas samo NOVA porez i vozi misko.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
agent_00klc kaže...

Sad mi prica cura da je netko s njezinog posla trazio sobu i nasao.

Pazi sada, 1100e soba za dvoje ljudi sa jos 15 ostalih u kuci.

 

PS.

Jos 3 tjedna i odoh.

 Ireland isn't the only country in Europe with good economy. FYI

6 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
BlackBerry kaže...

Dobar dan. Evo da se i ja upisem na ovu temu jer i ja idem u Irsku :)

 

Dakle koliko sam shvatila prvo trebam staviti cv na monster. Will do.

Nego kakva su iskustva koliko su firme voljne cekati na preseljnje? Tipa racunam da mi od trenutka kad "dobijem" neki posao do Irske treba barem par tjedana.

 

Čekaju proporcionalno tvojoj kvaliteti

Sad za ozbiljno, sve zavisi zašto trebaju nekog radnika, da li im odlazi drugi radnik pa je na otkaznom roku od mjesec dana, da li su dogovorili nove projekte koji počinju za pet mjeseci itd. Mislim da je par tjedana prihvatljivo, agencije će uvijek na vrh hrpe cv-a staviti onog tko može prije doći u Irsku.

6 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
BlackBerry kaže...

Za mene design (UX UI WEB app android iOS software product.....) a muz je sistemas. 

Ako napomenemo da imamo dvije IT place u domacinstvu valjda cemo dobiti neku kucicu za obitavanje :)

 

Ne ide mi se u Dublin jako, zapravo bi radije u neki drugi grad, imam tamo nesto rodbine pa smo bili turisticki par puta...Al ono znam da je ipak najveci dio poslova u Dublinu kao uostalom i u bilo kojem drugom glavnom gradu.

Ima posla i u manjim gradovima u Irskoj, da ne kažem selima.

Ali u Dublinu možeš više birati kakav posao ti odgovara.

16 godina
online
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Panjich kaže...

Pozdrav svima,

 

 

Hvala!

 

 

 

 Pokupil se u Austriju sa zenicom u cvjetu mladosti sa samo 33 godine :)

Prva firma skoro propala pa sam dobil otkaz, bil sam skoro dva tjedna nezaposleni prije nego sam nasel novi job.

Druga firma dal sam otkaz i sad sa 40 godina preselio u drugi grad sa zenom te dvoje djece koje su rodeni u austriji.

Ne mislim se vracat doma osim na godisnji ili nekakve rodendane. Inace smo sat i pol od kuce u hr pa mogu doma na kavu poslije posla ako mi je sila.

Odi nekam spasavaj se dok nije kasno.

6 godina
neaktivan
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Jedan komentar: malo me je iznenadio career path radnika koji rade po recruitment agencijama.

Dosta ih je radilo kao shift manager u fast foodu (tipa Supermacs) ili po pubovima/restoranima.

Pa su onda došli u IT na godinu-dvije. Nakon toga pokrenuli privatni gym.

Pa za dvije godine našli posao kao recruiteri u construction industry.

Dosta lutanja tu ima.

Pitam se po kojim kriterijima oni procjenjuju kandidate i konzultiraju firme.

 

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

Znam, zato i odlazim.

16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
agent_00klc kaže...

Znam, zato i odlazim.

 

Odlazis iz irske?

Freak Show Inc.
5 godina
neaktivan
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

imam dojam da je dosta recruitera u tom poslu zbog novaca koji dobiju kad se netko zaposli. A potraznja je velika pa se lako zaposli i losiji kandidat pa se lakse dodje do novaca i s lose odradjenim poslom. 

Ne samo u irskoj. Jedna poznanica koja dana u zivotu nije radila. Odjednom je recruiter jer moze ok zivjeti (u hrvatskoj) i ako jednog covjeka zaposli u njemackoj. 

 

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Da, 21.10. imamo let za Zagreb.

Ne sviđa nam se ovdje, počevši od ovog življenja u sobi pa nadalje.
A nismo niti imali dugoročne planove za Irsku. Ako mene pitaš predugo smo i ostali.

1.12. počinjem raditi u Njemačkoj.
Kanada je bila primarni cilj nakon Irske ali sad cura kaže da joj je to predaleko od Hrvatske i da bi negdje bliže.

Pozitivne su dvoje stvari. Imamo stranog iskustva i uštedjeli smo dosta novaca.
Sve ostalo je racku.

Sve je stvar biti u pravo vrijeme na pravom mjestu.
Da smo došli kad i ti iznajmili bi stan za razumne novce, ali tko je došao u zadnjih godinu dvije je najebo.
Uvijek se nađe netko tko kaže 'nije Irska Dublin', ali s obzirom na posao kakav ja radim je.

Tako da eto, još malo.
6 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
BlackBerry kaže...

imam dojam da je dosta recruitera u tom poslu zbog novaca koji dobiju kad se netko zaposli. A potraznja je velika pa se lako zaposli i losiji kandidat pa se lakse dodje do novaca i s lose odradjenim poslom. 

Ne samo u irskoj. Jedna poznanica koja dana u zivotu nije radila. Odjednom je recruiter jer moze ok zivjeti (u hrvatskoj) i ako jednog covjeka zaposli u njemackoj. 

 

Neće vječno trajati takvo stanje. Gledam malo Ameriku, tamo ljudi završe online bootcamp, na kraju naprave Weather App za portfolio, stave code na github pa dobiju posao a ne znaju 10% posto od zanata. To može treunutno funkcionirati dok su rekordno niske razine nezaposlenosti u SAD.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice