Programirati ili ostati sistemaš ?

poruka: 15
|
čitano: 7.897
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Programirati ili ostati sistemaš ?

evo jednog složenog pitanja

željan sam novoga znanja, ali nisam siguran što sad dalje...

nakon silnih godina iza sebe imam administraciju i šarafljenje po kompovima

počevši od NT4.0 do današnjih servera

linux server mi također nije stran iako mi povremeno trebaju šalabahteri za njega

od dosade sam ovog ljeta čak i po BSD instalirao

i sad si mislim malo proširiti znanje ali pitanje je kamo?

da li krenuti u administraciju i programiranje baza podataka ?

ili

PHP/java programiranje?

 

Osobno mi se čini da su baze podataka srodnije i bliže meni kao sistemašu od programiranja, ali opet...

php se čini lagan i laka lova na dohvat (naravno i konkurenecija koje ima 10.000x više)

java je pak izazov

ili se zakopati u baze podataka i sql?

vjerujem da sve ima svoje i za i protiv

i napomena u ovom trenu sam ja i programiranje kao i na naša vlada i vođenje države...

 

svaki savjet je dobro došao....

 

 

 

 

Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Programirati ili ostati sistemaš ?

Bio sam u sličnoj situaciji prije par godina...

Na faksu smo učili programirati, te sam si dao truda napraviti neku manju aplikaciju kako bi mi olakšala neke sitne repetativne stvari u sistemaštvu. Toliko sam bio sretan da sam onda odlučio uložiti dosta dodatnog vremena za nešto kompleksije, što je kasnije involviralo i baze podataka, pa sam i to naučio.

Onda sam zbog hrpe različitih operativnih sustava u firmi (kompleksnosti pisanja aplikacija koje rade na svakom) odlučio uložiti vrijeme u web development. Na kraju napravio i web aplikacije sa i bez baza podataka za druge odjele firme. Održavao to sve idućih šest mjeseci i onda se kompletno prebacio sa sistemaštva na programiranje u novoj firmi.

 

Nakon sistemaštva, programiranje mi je značajno promijenilo život i žao mi je što se nisam prije upustio u to.

Nema više redovne zvonjave mobitela van radnog vremena, mogućnost da ću se sprljati prašinom nikakva, na kraju svakog projekta imam nešto za pokazati, a ne kao u sistemaštvu gdje ako sve radi, svi ne-IT ljudi misle da si ladio jaja. Uz to je plaća značajno viša, na linkedin-u me počeli gledati recruiteri...

 

S druge strane puno sam umorniji. Mozak radi cijelo radno vrijeme, dok sam u sistemaštvu imao  procedure za većinu stvari koje su mi nakon određenog vremena ušle u prste, pa sam mogao "isključiti mozak" dok sam ih radio...

 

Moram reći i da nisu svi za programiranje. Ali moj ti je savjet da svakako probaš, ako ništa drugo naučiti ćeš raditi manje aplikacije koje će ti olakšati život u sistemaštvu.

12 godina
neaktivan
offline
Programirati ili ostati sistemaš ?

Radio sam i jedno i drugo i programiranje je definitivno moj izbor. Administracija mi je krajnje dosadna. Jednom kada naučiš rutinu i kako se što instalira/podešava više tu nema nekakvih posebnih izazova. Sve je uglavnom samo ponavljanje. S druge strane, programiranje je nešto gdje uvijek imaš što novog učiti pa je u jednu ruku i zanimljivije. Usto, programeri imaju i do dvostruku veću plaću.

 

Ako ti je do toga da ne moraš previše mozgati i da radiš rutinski posao onda administracija, a u protivnom programiranje. Iako, kao što kolega gore kaže, nije niti to za svakoga jer treba zagrijati stolicu određeno vrijeme da se nauče osnovna znanja, a kamoli da bi se postao dobar programer. Ali na kraju se ipak isplati.

Moj PC  
3 0 hvala 1
16 godina
odjavljen
offline
Programirati ili ostati sistemaš ?

Programiranje I baze, a na programiranje ILI baze. Većina programerskih poslova zahtjeva da imaš dobro znanje o bazama podataka.

Inače, itekako se isplati. Plaće su uglavnom znatno veće. A posao je daleko zanimljiviji...

Freak Show Inc.
 
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Programirati ili ostati sistemaš ?

Hvala na odgovorima

odlučio sam da mi treba izazova, pa ćemo se ove jeseni baviti PHP prgramiranjem, ionako mi negdje u budućnosti visi jedan projekat gdje bih ja kakti trebao biti neki nadzor ili tako nešto

pa ako i ne budem programer, barem budem znao da me ne muljaju i ne odugovlače bez veze

Bazama se onda budem bavio iduće godine... (doći će i one na red)

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 30.9.2015 9:05 (Darky).
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Programirati ili ostati sistemaš ?
Muci me isti problem. Od malih nogu sam zelio naucit programirat ali sam uvijek nekaj sarafil i sad nakon dvadeset godina mi je dosta. Trenutno radim ko sistemas sa vmware virtualkama, veeam backupom itd. Uglavnom naucil sam zanat i ispekel sam znanje kolko je to moguce u okvirima gdi radim.

Dosta mi je vise poziva i stereotipa da IT ekipa kopa nos a sve magicno radi samo od sebe a kad nekaj stane opet ispada da kopamo nos jer nesto ne radi.
Recimo da sam dovoljno pametan za programiranje i zeljan te spreman na ucenje novoga.

Vec godinama razmisljam o tome da pocnem programirat i blizi mi se cetrdeseta tak da mi je krajnje vrijeme. Tocnije imam 37 i rado bi do cetrdesete dao otkaz te se zaposlio kao programer.
Gledam malo kaj je u potraznji i vidim Java te C++ C# C ono kaj se trazi u corporate vodama.

Neke preporuke? Neke preporuke literature za nekoga koji je zadnji put programiral na Orlu ili x86 u Pascalu?

Koji programski jezik da naucim? Imam frendove koji programiraju doslovno u svemu, ali u svemu. Mislim si da je Java najbolji izbor ili grijesim?
15 godina
offline
Re: Programirati ili ostati sistemaš ?
NEW_MAN kaže...
..
 
Vec godinama razmisljam o tome da pocnem programirat i blizi mi se cetrdeseta tak da mi je krajnje vrijeme. Tocnije imam 37 i rado bi do cetrdesete dao otkaz te se zaposlio kao programer.
 ..

- hmm teško..

ovak, počeo sam s programiranjem osnovna-srednja u doba C64/spec.. pikepoke, assembler, sbasic, Pascal=C.. dok je tog bilo jako malo (ali osnova je ista if-then i logika). Trebaš 5-10 godina da naučiš, do faxa počeo ozbiljnije programiranje i do 30te napravio hrpu appsa.. da je nogomet, gitara, strani jezik.. koliko vremena ti treba za naučiti? Nije problem prog.jezik, ali moraš biti u tome, misliti, programirati u glavi.. a to mozak lakše žvače u školsko doba, jednako kao strani jezik i sl..

posljednje desetljeće systemac, lako je baviti se PCjem kad razumiješ zašto/kako radi, šarafciger (sklapanje) tuduma naučiš da par dana.

imaš i drugi problem, kao mladi vozač, svirač.. .misliš da ćeš sutra biti 'zvijezda'.. nećeš, npr što ćeš isprogramirati, koju app? Tim-firma.. ima sad svega, indy, android, knjigovodstva.. ali vidi Tracera, kad ćeš ga stići? Nekad je problem bio nepostojanje dokumentacije-manuala i uopće svega, sad imaš internet.. sad je lakše ali i teže (konkurencija). Nije problem traceru ako barata Com pohvatati javu, python.. jer je 90% isto, kao drugi auto, druga gitara.. on se može prebaciti u 'realnom vremenu', ti moraš ispeći programerski zanat, to traje.

probaj. napravi neku app.. (nemoj baš krenuti od OSa ). Dobar je križićkružić ili tetris, dobar je i gangamstyle ako imaš dovoljno klikova. Najvažnija je ipak ideja i tad imati resurse za ostvariti je.

 

btw, u mirno vrijeme (kad sys radi, vrtiš palčevima..) manja firma, babysitirao sam pripravnike-DEV, od desetak 2-3 dobra koji mogu od tog živjeti. Ljudi koji su cca 5god programeri/FER i sl. Ovisno kad je tko od njih započeo, između 20-30te netko uspije. Ne prije, .. nisam primijetio ni kasnije.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 11.1.2016 16:55 (ihush).
15 godina
offline
Re: Programirati ili ostati sistemaš ?

Recite vi meni koliko su u poslu programera važne osobine kao izražena mašta tj. recimo nekakva "crta" za umjetnost? Ili je to jedino bitno kod web programiranja i grafičkog dizajna? Znam da je matematika i posebno logika bitna, ali ja nisam dobar u matematici, a umjetnost i ja smo još udaljeniji nego matematika. Kakvi programeri su najtraženiji zadnjih godina? Dakle, oko čega rade (što izrađuju, programiraju) i koji je programski jezik u pitanju? Imam već skoro 24 godine i razmišljam da pokušam nešto ostvariti u tim "vodama". Iskustva nemam u programiranju osim osnova osnova iz srednje škole. Znači radili smo u Bascomu neke jednostavne programčiće u vidu paljenja LED dioda preko mikrokontrolera s tim da nikad nismo taj program ubacivali u mikrokontroler preko programatora. Bezveze, ali što ćeš...

 

Pa ako bi me netko mogao uputiti bio bih mu zahvalan. Posebno me zanimaju savjeti od forumaša ihush. Hvala!

15 godina
offline
Re: Programirati ili ostati sistemaš ?

-danas je sve na PCju, mob, banking, tv.. sve to se programira (ne radi po duhu svetom), kao i igre.

tako da možeš biti glazbenik koji nikad ne klikne miša, možeš biti slikar.. ili pravnik, ekonomist, pa i samo lijepo lice ili glas. Sve to su dijelovi tima.

... ali ni po čemu nisi programer, npr što ćeš s implementacijom transakcije posxa ili squla na bazu, istovremeno, možeš dizajnirati novu zabinu karticu, web.. vizitke. Jedno s drugim nema veće veze, kao što ni šofer-čistaćica koji rade u cernu nemaju veze s razbijanjem atoma, svejdno i oni tamo rade kao što radi knjigovođa koji samo broji račune i ne kuži atome.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Programirati ili ostati sistemaš ?

Dakle, dobar programer mora poznavati više programskih jezika (dosta njih je valjda i povezano), biti fleksibilan, stalno učiti i pratiti općenito ICT? A što se tiče (programerskog) posla - gdje se upadne...

Poruka je uređivana zadnji put pon 11.1.2016 17:57 (Izzy).
15 godina
offline
Re: Programirati ili ostati sistemaš ?

ne, ne mora više jezika, kao što gitarista može svirati samo jednu gitaru.. ali sve to je 'istio', Baci pogled na Pascal, ostalo je evolucija, 90% sintakse je identično, dok se OOP kasnije pojavljuje i viši prog jezici (apstraktniji, neplatformski ovisni..). For-next je identičan.. algoritam je algoritam (logika, procedura).

Ispdne da kad znaš npr C++ znaš dovoljno za sve aktualne jezike, neko vrijeme privikavanja i majstor si (da ne moraš za svaku naredbu-metodu listati man ili googati).

Asembler je specifičan za konkretnu platformu, to je niži jezik, tu su razlike veće..

 

ako znaš pisati u wordu 2003 znaš li u ostalima, novijma ili OO-LO... razlika je samo rutina-brzina.. i konkretan task jer nisu svi alati jednaki.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 11.1.2016 20:41 (ihush).
15 godina
offline
Re: Programirati ili ostati sistemaš ?

Znači, treba početi sa C++. Hvala.

 

EDIT: Upravo skidam ovu knjigu (1. i 2. izdanje). Valjda je dobra za početak.

Poruka je uređivana zadnji put pon 11.1.2016 18:45 (Izzy).
13 godina
neaktivan
offline
Programirati ili ostati sistemaš ?
Bio sam u istoj (sličnoj) situaciji kao ihush. C64>Basic>6502. Znao sam svaki registar, IRQ... (srednja škola)
Bio sam sistemaš, 5 g., ali sam poludio, ne zbog posla, nego zbog okruženja (katica za sve).
Sada san programer i adm, jer sve to znaš :(

Odgovor na tvoje pitanje je: izdrži koliko možeš, a onda dalje :)
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Programirati ili ostati sistemaš ?

Da se nadovežem na sve pošto imam dovoljno iskustva i imam šta pametno za reći.

 

1) Ako radiš u kao admin u nekoj ne IT firmi - zajebo si se :). Traži izlaz van šta prije jer kao prvo vrijeme ide tehnologija kod tebe stoji. Radi fuševe šta više možeš, registriraj se na freelance portale i freelencaj. Ovo će ti jako puno pomoć u razbijanju dosade a i u stjecanju novih znanja.

 

2) Ako pak radiš u nekoj sistem integratorskoj firmi - tvoja sistemska znanja se cijene jer oni tvoje usluge prodaju i onda je plaća programera jednaka tvojoj, a mozda je cak i tvoja bolja ako se neki sistemski arhitekt. Dobro znamo da nema baš puno takvih firmi na prostorima tako da triba proć sito i rešeto šta se kaže da dođeš do neke dobre pozicije gdje si zadovoljan.

 

3) Ako si bio 2) i sve ti je dosadilo i jednostavno ti se to više ne da, specaj u devops-a odnosno automation inzenjera (sad moze bit code relaase ili infrastructure as a code). Prednost ti je šta programeri (a globalno gledano ima ih sve više a sistemaca baš i nema [dobrih]) nemaju pojma o sistemašenju i kad već zaseru stvari (govorim o startupima) onda traže sistemca/devopsa da ih vadi iz govana. Startapi su budućnost i trebao bi se respecat tako da poznaš opensors jako dobro i da znaš jako dobro skriptirat u tome. Svi startupi kreću sa opensorsom, traže invisticije i tu se vrti lova stoga tu možeš biti i najbolje plaćen.  Kad startup dovoljno naraste dosta njih postaju korporacije i onda se prelazi na Windows a po windowsu svako dijete zna klikat. Danas se traži i cijeni više opensors sitemac nego windows sistemac. Ja sam osobno windows sistemac (senior), windows i mreže su mi u malom prstu, Linux poznajem OK ali nedostaje mi znanja skriptiranja odnosno prakse jer jednostavno nije takva pozicija da imam vremena za to. Moj neki plan je komplementirat klasično sistemašenje sa CCNP certom ove godine i onda lijepo preć na Linux i automatizaciju, eventualno ulaženje duboko u powershell jer to su skillovi budućnosti. 

 

Čim si opensors sistemac i poznaš bash, python, ruby da vidiš kako te recruiteri pingaju svako malo...

 

My 2cent

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 14.1.2016 18:46 (Opti).
 
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice