Glasnoća ventilatora

poruka: 21
|
čitano: 8.365
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
6 godina
offline
Glasnoća ventilatora

racunalo kupljeno  9.mj. 2017. , od prvog dana zuji kao nuklearna centrala

 

u pocetku sam mislio da to tako mora bit jer ima vise ventilatora nego laptopi koje sam koristio prethodnih 7 godina koji se ne cuju apsolutno nista.

 

no, kako sam obilazio tuđe domove i slušao malo njihova racunala, ispada da samo moj toliko zuji

 

 

komponente koje imaju ventilatore:

 

AMD CPU Desktop Ryzen 3 4C/4T 1200 (3.1/3.4GHz Boost,10MB,65W,AM4) box, with Wraith Stealth cooler

Fortron Hexa+ 400W, 80+

MS PHANTOM midi tower kućište sa 2 stock ventilatora (onaj veci iskljucen)

Gigabyte GF GTX1060 WF2 OC, 3GB GDDR5 (prakticki necujan)

 

problem je sto niti jedan ventilator zasebno nije preglasan ali kad se udruze cuje se zvuk nuklearne centrale koja prodire ravno u mozak i lagano te otupljuje

 

sto upgradati da se taj otupljujuci zvuk stisa. tisi cooleri? kuciste sa boljom zvucnom izolacijom?

 

racunalo je sto se tice prasine tip top, u biosima sve naredjedno na minimalno paljenje ventilatora

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Glasnoća ventilatora

Kad dovoljno friškog zraka prolazi kroz kućište tada i ventilatori cpu i grafičke sporije vrte pa je i buka manja.

Ventilatori većeg prečnika za razliku od manjih prečnika mogu i pri nižim obrtajima (manja buka) dati dovoljan protok zraka.

Svako kućište se razlikuje po rasporedu ventilatora pa treba pronać najbolji način provjetravanja ili pronać na net-u kako su drugi sa tim kućištem to rješili.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Glasnoća ventilatora
Ako imas dovoljno ventova za adekvatan protog zraka i da su temperature komponenti ok nadi nekoga da ti to ustela ak ne znas sam. Ventovi na kucistu si ti vjerojatno nastimani da rade na max..
------ Battlelog ~ UrbanFsk ------
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Glasnoća ventilatora

probat cu se onda pozabavit fluidnoscu zraka unutar kante.

 

ovaj veci koji mi je do sada bio iskljucen mi je utiskivao zrak izvana

 

a jedini ventilator ko mi je konstantno na max je ovaj mali sto ispiruje zrak. njega su mi nazalost u futuri prilikom kupnje spojili direkt na napajanje i ja se to sad bojim cackat i istekavat da bi ga spoji na maticnu 

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Glasnoća ventilatora
registracija kaže...

probat cu se onda pozabavit fluidnoscu zraka unutar kante.

 

ovaj veci koji mi je do sada bio iskljucen mi je utiskivao zrak izvana

 

a jedini ventilator ko mi je konstantno na max je ovaj mali sto ispiruje zrak. njega su mi nazalost u futuri prilikom kupnje spojili direkt na napajanje i ja se to sad bojim cackat i istekavat da bi ga spoji na maticnu 

 ma nemaš se što bojat, ugasiš komp, ištekaš vent iz napajanja i uštekaš u matičnu

 

daj samo napiši još koju matičnu imaš, da vidimo jel ima mogućnost kontrole 3-pin case fanova i koliko priključaka ima

6 godina
offline
Glasnoća ventilatora

slika utrobe

https://s31.postimg.cc/mj811cqbf/image.jpg

 

dolje se vidi iskopcani veliki ventilator desno koji uvlaci zrak u kantu

gore se vidi kuda zice od malog ventilatora idu

 

druga strana utrobe, zice od malog ventilatora idu u nekakav prikljucak i tu dolazimo do onog dijela kojeg se bojim cackat

https://s31.postimg.cc/55xqmj5az/image.jpg

 

 

temperature sa jednim ventilatorom na kucistu

https://i.imgur.com/jFS9crj.jpg

 

temperatura sa dva venilatora na kucistu

https://i.imgur.com/KKVirGC.jpg

 

 

sada kada sam radi odgovaranja ovdje ponovo nakon 5 6 mj ukljucio i ovaj veliki ventilator, vidim zasto sam ga odma bio iskljucio. zujanje je nepodnosljivo

 
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Glasnoća ventilatora

Iskljuci pc,izvadi kabel iz napajanja, pricekaj 20 sekundi nadi kabel od ventilatora i iskljuci ga. Temperature su u redu. 

 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Glasnoća ventilatora
Kolacic kaže...

Iskljuci pc,izvadi kabel iz napajanja, pricekaj 20 sekundi nadi kabel od ventilatora i iskljuci ga. Temperature su u redu. 

 

ovaj mali ventilator ne mogu iskljucit, mogu jedino iscupat gole zice iz onog bijelog prikljucka na slici

https://s31.postimg.cc/55xqmj5az/image.jpg

 

 

9 godina
neaktivan
offline
Re: Glasnoća ventilatora
registracija kaže...
Kolacic kaže...

Iskljuci pc,izvadi kabel iz napajanja, pricekaj 20 sekundi nadi kabel od ventilatora i iskljuci ga. Temperature su u redu. 

 

ovaj mali ventilator ne mogu iskljucit, mogu jedino iscupat gole zice iz onog bijelog prikljucka na slici

https://s31.postimg.cc/55xqmj5az/image.jpg

 

 

 Ne trebas cupati zice, pomjeri kabel koji je preko, to moraju biti dva moleksa, samo izvadi jedan iz drugog. No fear. 

11 godina
offline
Re: Glasnoća ventilatora
registracija kaže...

ovaj mali ventilator ne mogu iskljucit, mogu jedino iscupat gole zice iz onog bijelog prikljucka na slici

https://s31.postimg.cc/55xqmj5az/image.jpg 

 da se to isključiti, taj bijeli priključak su ustvari muški i ženski molex priključci, samo ih treba razdvojiti kad je ugašen komp

također, makni oba ta sranja od ventilatora iz kućišta i uzmi makar jedan 4-pinski ventilator - preporučam arctic f12 pwm, cijena mu je od 40 kuna

 

obavezno uzmi pwm verziju - to znači da ima 4-pinski priključak, jer tvoja ploča ima jedan 4-pinski i jedan 3-pinski priključak za ventilatore od kućišta, pa pretpostavljam da može konktrolirati samo na ovom 4-pinskom dok onaj 3-pinski vjerojatno vrti na max

 

taj jedan vent stavi na mjesto onog malog prdavca da ispuhuje topli zrak van i priključi ga na matičnu na priključak koji sam ti označio dolje na slikama

nakon toga upališ komp i u asrock a-tuning programu podesiš vrtnju venta na silent

to bi trebalo biti dovoljno da ti komp ne krepiva od vrućine, a da ti ventovi ne zuje kao helikopter

 

EDIT:

ako možeš potrošiti malo više i da ti se zajebavati, uzmi još jedan pwm pst ventilator, cijena je skoro ista - link

na tom ventu imaš jedan priključak koji gurneš u matičnu u onaj priključak koji sam ti označio, a imaš i drugi u koji možeš priključiti drugi ventilator koji staviš sprijeda da dobiješ airflow sprijeda prema nazad

na taj način možeš dva ventilatora spojiti na isti priključak na matičnoj i da ti oba budu podešena da se sama pojačavaju i stišavaju ovisno o temperaturi, odnosno opterećenju procesora

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 7.5.2018 20:03 (picajzla0707).
6 godina
offline
Glasnoća ventilatora

uspio sam iskljucit onog malog

 

ok, kupit cu onda ovog artica preksutra u linksu, a ova dva cu izbacit iz kante

 

hvala svima na pomoci!

 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Glasnoća ventilatora

evo ugradjen ovaj 120 mm sa opcijom da se na njega prišteka drugi. dali taj drugi moze biti i onaj koji hladi cpu?

 

posto mi je taj stock od ryzena iduci najglasniji nekako bi njega isto volio zamijenit, moze i preporuka odmah

 

inace 2 3 stupnja manja temp i poprilicno tise sa ovim articom

Poruka je uređivana zadnji put pet 11.5.2018 20:04 (registracija).
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Glasnoća ventilatora

NE  .... ventilator od CPU mora ostati na MBO priključku označenim za cpu.

Kad se provjetravanje kućišta normalizira ventilatorima i taj od cpu će imati manje posla pa će sam smanjit brzinu ( čitaj buku).

6 godina
offline
Re: Glasnoća ventilatora
AF139 kaže...

Kad se provjetravanje kućišta normalizira ventilatorima i taj od cpu će imati manje posla pa će sam smanjit brzinu ( čitaj buku).

 

temp cpu-a u mirovanju je 30C, a amdov cooler ne vrti nikad ispod 1350. u biosima je naredjeno na silent ali sumljam da bi ikad rpm isao ispod ove brojke, barem meni nije, nit sam na netu nasao. pa ako bi za 10,15 € mogao dobit "mir u sobi" nebi mi bilo zao na to potrosit novce.

Poruka je uređivana zadnji put pet 11.5.2018 23:49 (registracija).
10 godina
offline
Re: Glasnoća ventilatora

Da pojasnim zašto mora biti spojen na svoj priključak.

Ukoliko nije spojen na označeno mjesto nećeš ni pokrenuti PC jer smatra da je neispravan ventilator pošto nema od ventilatora povratnu informaciju o okretajima istog.

Ako je u BIOS-u ispravno podešeno za automatsku regulaciju vrtnje cpu ventilatora tada će ovosno o temperaturi povećavat ili smanjivat brzinu vrtnje.

Neki korisnici kad im je jaka buka tog ventilatora mjenjaju cjeli hladnjak (sa ventilatorom) za neki koji je deklariran za CPU tog tipa i snage a da je max. razina buke manja (u dB).

Poruka je uređivana zadnji put sub 12.5.2018 8:09 (AF139).
6 godina
offline
Glasnoća ventilatora

koji bi mi onda budjet (100 kn) hladnjak bio za razmotrit da mi zamjeni ovaj stock wraith stealth od rayzena 3 1200

 

cilje je sto tisi rad kad hardver nije pod naporom

 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Glasnoća ventilatora

eto cacko sam malo po SpeedFan-u, smanjio si cpu fan i case fan na minimum i otkrio da zapravo napajanje fortron hexa+ 400w 80+ ima najglasniji ventilator. 

 

posto je to budjet PSU, konstantno vrti fan na max i ne moze se nikako regulirat.

 

tako da cu se jos neko vrijeme druzit s tim glasnim ventilatorom

 

 

 
0 0 hvala 0
13 godina
online
Re: Glasnoća ventilatora
registracija kaže...

Ili pretjeruješ što se tiče glasnoće ili ti je napajanje neispravno, naravno, uvijet je da glasni zvuk stvarno dolazi iz napajanja,

moguć je coil whine, osobno sam ugradio dosta tih napajanja i nisam imao slučaj da napajanje ima neki pretjerano glasan zvuk.

6 godina
offline
Re: Glasnoća ventilatora
Valentin17 kaže...
registracija kaže...

Ili pretjeruješ što se tiče glasnoće ili ti je napajanje neispravno, naravno, uvijet je da glasni zvuk stvarno dolazi iz napajanja,

moguć je coil whine, osobno sam ugradio dosta tih napajanja i nisam imao slučaj da napajanje ima neki pretjerano glasan zvuk.

 zvuk dolazi iz psu fana jer kad ga zaustavim zvuka nema.

 

ispravno je napajanje jedino sto mu fan cijelo vrijeme radi na full

 

https://streamable.com/u38qf

 

napisao sam da sam prije ovog racunala bio 7 godina na laptopima koji necujno rade na duplo vecim temperaturama pa sam se izgleda razmazio sto se buke tice 

6 godina
offline
Glasnoća ventilatora

[PROBLEM SOLVED]

 

vibracija harda se prenosila na drzac harda unutar case-a, koji je tu vibraciju prenosio na sam case koji je tu vibraciju prenosio na stol. kada sam izvadio hard, prestale su vibracije te je zvuk rada nuklearne centrale nestao a osjecaj je bio kao da su mi se usi odcepile nakon dugo vremena 

 

https://postimg.cc/image/j0i4o1ybf/

 
1 0 hvala 1
9 godina
neaktivan
offline
Glasnoća ventilatora

A da li zna netko kako popraviti bučan ventilator ? hladim laptop sa dva jer se grafička grije ko luda (znam da je pasta, servis stedi na kvaliteti paste da bi imali više posla haha), uglavnom jedan vibrira, buku stvara, a kad ga stisnem da stane, na 5-10 sec prestane. 12V brushless, crni stari, sa pc napajanja, na 5v usb spojeni.

Da li se možda onaj magnet pomakne unutar plastike?

 

Edit:

Popravio. 
If u want something done do it yourself...

Poruka je uređivana zadnji put uto 31.7.2018 16:25 (BruteElectric).
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice