Grafička ili HDD?

poruka: 26
|
čitano: 6.353
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Grafička ili HDD?

Pozdrav,

 

naime već sam pisao ali niko nije odgovorio na drugoj temi pa sam odlučio da pokrenem novu. Dakle, računar normalno radi i nakon određenog vremena (nema pravila) na ekranu se pojavi ono "no signal", računar nastavi raditi nekih 5 minuta i pri tome lampica koja pokazuje aktivnost hard diska je konstantno upaljena. Nakon 5 minuta se ugasi ja ga opet upalim i kao da je bio u sleep modu a ne kao da se ugasio, samo ukucam sifru i vrati me ono što sam i radio (sve zapamti). Prvo sam pomislio na grafičku da se pregrijava, otvorio sam sve očistio, uključio program koji prati temperaturu i izgleda da nije do toga. Slika 1 Slika 2 (cijeli dan je pratio rad računara). Zatim sam testirao hard disk, jer sam se sjetio da me windows znao upozoriti da na hard disku postoji greška, a i čudno se ponaša hard disk, jako je bučan i dosta aktivan čak i kada se ništa ne radi na pc-u. I dobio sam ovo: Slika3 Slika4. Pokrenuo sam neki test i tada se ugasio računar, dakle pojavilo se ono no signal i evo ni nakon 2 sata ne može da završi ovaj test: Slika5. Da li je moguće da hard disk gasi računar, dobijam osjećaj da kada je opterećen HDD da se to desi, da li je potrebna zamjena hard diska i da li bi mogao uraditi još neke testove prije nego zamjenim hard disk? 

Unaprijed vam hvala na pomoći :)

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Grafička ili HDD?

imaš li mogućnost isprobati drugu grafičku za koju znaš da radi? da isključiš tu mogućnost da je grafička u pitanju

 

na Hiren's dvd-u imaš alate za provjeru ispravnosti HDDa

16 godina
offline
Re: Grafička ili HDD?
Hard disk ti je otisao, ima bad sectore tako da nema tu nekog popravka pogotovo zato sta je sistem na njemu. Moze se sa nekim alatima ti sektori relocirati tako da mozes na njega neke nebitne stvari staviti. Probaj za svaki slucaj promijeniti sata cable pa jos jednom napravi test ali po meni je vrijeme za zamjenu i spasavanje podataka cim prije.
Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
12 godina
neaktivan
offline
Re: Grafička ili HDD?
Prvo hvala svima za pomoc :) nabavio sam novi hard disk, ubacio instalirao novi sistem ali problem je jos tu. Gotovo sam siguran sada da je do graficke jer dok nisam instalirao drajvere na novom sistemu za graficku pc se nije ni gasio, sutra idem da kupim neku polovnu karticu za desetak eura samo da probam da li je sigurno do nje, ako ne bude jedina jos opcija je napajanje. Jos jednom hvala i javit cu sta se desilo :)
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Grafička ili HDD?
Evo update, uzeo sam neki graficku koja je ispravna ubacio je u pc, sve normalno radilo dok nisam instalirao drajver cim je pc prepoznao karticu opet se ugasio.Jel moguce da je do napajanja? Ram sam testirao onim windows memory checker ili tako nesto i pise da je 100% uredu.
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Grafička ili HDD?
samir825 kaže...
Evo update, uzeo sam neki graficku koja je ispravna ubacio je u pc, sve normalno radilo dok nisam instalirao drajver cim je pc prepoznao karticu opet se ugasio.Jel moguce da je do napajanja? Ram sam testirao onim windows memory checker ili tako nesto i pise da je 100% uredu.

Moguće da je do napajanja jer kada instaliraš drajvere tada gpu vuče više struje a napajanje možda ne može izdržat, možda ti je do slota od matične ima u njemu prašine i ostalog što ne bi trebalo biti i taj problem kao u tebe se zna dešavati zbog toga.

Poruka je uređivana zadnji put ned 8.5.2016 22:10 (jigsaw5063).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Grafička ili HDD?
Evo idem sada po novo napajanje pa cemo vidjeti. Racunar ode u hibernaciju, bukvalno tako znaci nije u sleep mode nego hiberbacija, sacuva sve sto radim ali se pc ugasi. Ja se iskreno nadam da je napajanje jer nemam vise ideje sta bi moglo biti :) jos jednom hvala vam na odgovorima :) i da i ja imam osjecaj da cim mu treba vise struje gasi graficku i ja dobijem no signal poruku dok on spremi podatke u hard disk i onda se gasi. Takodjer kad ga tek palim jedva krene napajanje krene pa stane sa paljenjem i tek onda ga upali fino.
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Grafička ili HDD?

Zamjenio sam i napajanje i idalje se gasi. I nova grafička se grije, 55-60 stepeni dok samo prikazuje desktop. Nova je pasta na grafičkoj. Usisao sam detaljno matičnu, sve slotove sam fino usisao i očistio. Znači novi sistem, novi hard disk, nova grafička i novo napajanje ali se on i dalje gasi. Možda je vrijeme za novi!

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Grafička ili HDD?

Testiraj pločicu po pločicu RAM-a s Memtestom86+ 8 passova svaka pločica. To je pouzdaniji način za provjeru ispravnosti memorije. Jesi li zamijenio HDD?

Ne obaziri se na TD. To su trollovi.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Grafička ili HDD?

Imam samo jednu pločicu ram-a od 2GB, testirao sam sa nekim programom koji ima na windowsu i on kaže da je uredu. Da zamjenio sam hard disk i samim tim sistem. Probat cu je testirati memtestom pa javim rezultat.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Grafička ili HDD?
Nakon testiranja rama dobio sam samo obavjest pass completed, no errors, press esc to exit. Stvarno vise nemam ideje.
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Grafička ili HDD?
Skoni hirens boot s neta, zaprzi na cs i namjesti u biosu da se boota sa njega i onda pokreni memtest, imas na njemu alate za dijagnostiku. Neznam koje si napajanje uzeo ali ako je neko noname onda je isti vrag kao i ovo tvoje. Odnesi kod nekog komp pa kod njega testiraj komponente. Ja bih rekao da si jedno skart napajanje zamijenio sa drugim. Vjerojatno ima i forumasa koji su iz istog mjesta pa zi mozda netko moze to testirat
Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
12 godina
neaktivan
offline
Grafička ili HDD?

Evo sada skidam Hirens bot pa cemo vidjeti. Imao sam codegen 500w, staro je bilo napajanje, nekih 4,5 godine, sada sam uzeo neko delta electronics od 230w na nagovor prodavca, rekao je da ce moci gurati moju konfiguraciju a da je bolje od bilo kojeg ms napajanja od 500w, polovno je napajanje, koštalo je 10eura. Ja sam iz Sarajeva.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Grafička ili HDD?
Ma uzeo bih to napajanje i pogodio ga u glavu s tim, uvalio ti isto sranje koje si i imao, jos i losije od tog codegena. Daj uslikaj jedno i drugo napajanje da vidimo koliko ima ampera na 12v railu. Imas na pik.ba, forton 400w, chieftek 400, xilence 400w( najlosiji ali odradit ce posao) za 20-25 km. ja bih isao na forton 400w, ostalo zaobilazi u sirokom luku
Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
13 godina
neaktivan
offline
Re: Grafička ili HDD?
samir825 kaže...
Evo idem sada po novo napajanje pa cemo vidjeti. Racunar ode u hibernaciju, bukvalno tako znaci nije u sleep mode nego hiberbacija, sacuva sve sto radim ali se pc ugasi. Ja se iskreno nadam da je napajanje jer nemam vise ideje sta bi moglo biti :) jos jednom hvala vam na odgovorima :) i da i ja imam osjecaj da cim mu treba vise struje gasi graficku i ja dobijem no signal poruku dok on spremi podatke u hard disk i onda se gasi. Takodjer kad ga tek palim jedva krene napajanje krene pa stane sa paljenjem i tek onda ga upali fino.

 De malo pojasni kako /zašto da ti ode komp u hibernaciju, to se dešava kada instaliraš drajvere  od gpu ili ?
Računar neće nikada otići u hibernaciju ako je zbog nestanka struje tj, naglog pada napona zbog lošeg napajanja ili nekog drugog uzroka tada se komp momentalno gasi i nema vremena da ode u hibernaciju. 

12 godina
neaktivan
offline
Grafička ili HDD?

Najgore što nema pravila kada se gasi, evo jučer pišem post na ovom forumu i on se ugasi odnosno ode u hibernaciju, prvo na monitoru no signal i onda još malo radi, aktivnost hard diska je tu jer valjda pohranjuje informacije i ugasi se, ja kada ga upalim čak i tekst posta je sačuvan, a sada mi ne minimizira stvari sve ostaje kako je i bilo (to je mislim zbog novog sistema). Zakleo bi se od početka da se to desi kada se pregrije, jer nakon gašenja ako ga odmah upalim nema šanse, odmah se gasi, moram ostaviti malo da se ohladi da bi mogao koristiti, najviše ga koristim ujutro jer tada može raditi duže vremena (sat-dva) bez gašenja. Ali temperature su normalne, čak i kada se ugasi i ja ga ponovo upalim program koji mjeri temperaturu ostaje uključen i pokazuje maximalno 65stepeni grafička, a realno to nije previše. Sada se češće gasi nego u početku. Evo ne mogu da skinem ovaj HirensBoot jer se gasi pc. Ostavim ga i odem u dnevni boravak, dođem on ugašen. Nema bukvalno pravila, u opcijama sam isključio skroz hibernaciju ali ništa. Uglavnom najgori mogući kvar koji sam ikada imao, stvarno ne razumijem.

 

Evo slika napajanja: Napajanje

 

Evo sada čitam, post da provjerim ima li grešaka, i nađem da fali zarez, kliknem mišem tu i kada na tastaturi kliknem dugme on se ugasi.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Grafička ili HDD?
samir825 kaže...

 

 

Evo slika napajanja: Napajanje

 

 

 e je ti prodo muda pod bubrege

13 godina
neaktivan
offline
Grafička ili HDD?

Na tom drugom napajanju koje si kupio pitanje je da li su tačne specifikacije, iako su tačne to ti ne treba, ne znam kakva ti je konfiguracija ali ako je starija i nije za pohvalit ne isplatiti se davati neke veće pare samo za napajanje.

Preuzmi OCCT, u njemu imaš opciju za test power supply, kada stisneš dugme za test neće dugo proći a možda i odmah komp će se restartovati (tada ne smije otići u hibernaciju), ako ipak ode iz nekog razloga u hibernaciju tokom testa resetiraj bios vađenjem baterije dok je komp iskopčan iz struje zatim idi u bios i pogledaj da li ima neka opcija koja će staviti komp u hibernaciju ako dođe do određene temperature pada napona i slično.

Nakon toga ako želiš možeš otići do radnje gdje si i kupio i reci prodavaču da napajanje ne valja i da će se u to uvjeriti ako priključi na tvoj komp neko baš ispravno kvalitetno napajanje i tada testiraj, ako ništa tako ćeš znati da li je zaista gašenja uzrok napajanja.<<

Što se tiče napajanja ipak je 10e, ne možeš više ni očekivati  



Napiši specifikacije tvog računara ili popuni 'moj PC' na tvom profilu

Poruka je uređivana zadnji put pon 9.5.2016 15:19 (jigsaw5063).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Grafička ili HDD?
Najiskrenije vam hvala na pomoci ali odnio sam racunar na servis pa cemo vidjeti sta ce oni uraditi. Nije jednostavan kvar pa neka oni vide o cemu se radi. Javit cu vam kada poprave (ako poprave), do cega je bilo :)
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Grafička ili HDD?
samir825 kaže...
Najiskrenije vam hvala na pomoci ali odnio sam racunar na servis pa cemo vidjeti sta ce oni uraditi. Nije jednostavan kvar pa neka oni vide o cemu se radi. Javit cu vam kada poprave (ako poprave), do cega je bilo :)

 Najiskrenije dobro si postupio, teško je pronaći neki kvar samo tako ako nemaš dodatno ispravnog hradvera za testiranje, oni to vjerovatno imaju

12 godina
neaktivan
offline
Grafička ili HDD?

E ljudi, situacija je ovakva nakon 6 dana rada i patnje oko računara problem je napokon riješen i nećete vjerovati šta se desilo. Tri dana je računar bio na servisu testiran je sav hardware i sve je 100% ispravno, zvali su me i monitor da testiraju i on je bio ispravan kod njih je računar radio bez greške, kod mene se gasi. Htio sam da ga bacim i onda mi je palo na pamet da promijenim tastaturu i miš i pogodite, to je bio problem, tastatura je pravila spoj i gasila računar. Potrošio sam živaca, vremena a i novaca i na kraju samo je tastatura bila problem. Iskreno kome bi to palo na pamet. Hvala vam još jednom za pomoć i hvala Bogu da je sada sve uredu. 

 

Pozdrav ;)

 
1 0 hvala 1
13 godina
neaktivan
offline
Re: Grafička ili HDD?
samir825 kaže...

E ljudi, situacija je ovakva nakon 6 dana rada i patnje oko računara problem je napokon riješen i nećete vjerovati šta se desilo. Tri dana je računar bio na servisu testiran je sav hardware i sve je 100% ispravno, zvali su me i monitor da testiraju i on je bio ispravan kod njih je računar radio bez greške, kod mene se gasi. Htio sam da ga bacim i onda mi je palo na pamet da promijenim tastaturu i miš i pogodite, to je bio problem, tastatura je pravila spoj i gasila računar. Potrošio sam živaca, vremena a i novaca i na kraju samo je tastatura bila problem. Iskreno kome bi to palo na pamet. Hvala vam još jednom za pomoć i hvala Bogu da je sada sve uredu. 

 

Pozdrav ;)

 Da mi neko drugi govori osim tebe vjerovatno mu ne bi povjerovao posebno ako je usb tastatura ili miš, drago mi je da si riješio problem

12 godina
neaktivan
offline
Grafička ili HDD?

Niko mi ne vjeruje, nisi jedini :D nije bila usb tastatura, bila je neka kineska hyundai sa onim okruglim priključkom (takav priključak je ranije bio čest na miševima). Uglavnom i u servisu su ostali zabezeknuti kada sam javio u čemu je bio kvar, ne znam šta mi je bilo da probam drugu tasturu, ali bio sam jedneostavno očajan xD probao druge utičnice, bez internet kabla, probao čak i drugi računar i on se gasio, ostalo je samo tastatura i miš, ne mogu vam opisati kakav je bio osjećaj kada shvatite da je nakon svega problem bio u glupoj kineskoj tastaturi, koja je pri tome sasvim normalno radila.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Grafička ili HDD?
samir825 kaže...

.. kada shvatite da je nakon svega problem bio u glupoj kineskoj tastaturi, koja je pri tome sasvim normalno radila.

 sve mora biti ispravno, tipkovnica (pogotovo PS/2) ima direktan pristup.. tek kad je sve ispravno, radi.

odličan primjer, ali možda je nešto drugo, možda samo podešavanje BIOSa (noviji predviđaju USB, pa support ... i rezerviran IRQ.. bilo koja izmjena HWa treba podesiti BIOS/resetirati da bi se resursi pravilno preraspodijelili)

-to što je kineska... sve je čina, možda je čak ispravna..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
neaktivan
offline
Grafička ili HDD?

Nije bilo do BIOS-a, promjenjen je i BIOS u servisu (stavljen je noviji).

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Grafička ili HDD?
samir825 kaže...

Nije bilo do BIOS-a, promjenjen je i BIOS u servisu (stavljen je noviji).

 -uopće ne razumiješ...? next...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice