Instalacija Windows 10

poruka: 38
|
čitano: 18.771
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
neaktivan
offline
Instalacija Windows 10
Pozdrav svima i unaprijed hvala.Sprzio sam na dvd original Windows 10 i racunalo mi ne pokrece instalaciju.Na drugom racunalu sve lijepo pokrene ali na mojem kod bootanja ucitava i ucitava i nista.Stavio sam da je cd rom first boot device ali nista.Isto tako probao sam instalaciju preko usb-a ali nece.
Evo radi se o 8 godina staroj konfiguraciji:
Ram:2gb ddr2
Grafika:Nvidia 8600 gt 512 mb gddr 3
Procesor:Amd athlon 2 dual core 2.6 ghz
Maticna:Gigabyte GA-M56S-S3 nikad flesan
Trenutni windows je 7 i vec je pri kraju sav je sheban steka i dugo se boota a nema virusa.Znaci prije 1 godinu je super radio nije bas najbolje ali dobro.Siguran sam da ce desetka raditi odlicno jer je novija i bolje optimizirana.Imam je na drugom slicnom racunalu i bolje su perfomanse.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Instalacija Windows 10

Pitanje je koliko će bolje raditi, ali idemo kod probleme kod bootanja. S čim si pržio taj dvd i da li je odabrano da bude bootable dvd? S čim si radio usb? 

Moja preporuka ti je da ne koristš usb za bootanje, jer garant imaš usb 2.0 utor i bootanje sa usb bi trajalo jedno 15min. DVD ti je bolja opcija, ali moraš iso snimiti direktno na dvd, ne ga raspakirati ili slučajno snimiti iso kao file.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Instalacija Windows 10

Možda ti je pržilica pokvarena ili sata kabel, ili u krajnjoj liniji matična. Si probao stavii drugu pržilicu u komp, pa probati s njom? Koje greške javlja kad bootaš s usb-a?

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija Windows 10
Usb sam stavio da bude za bootanje probao sam sa programom rufus i iso to usb i probao sam sa svim formatima fat 32 itd. I ja sumnjam da je przilica ali s tom istom przilicom sam przio windowse na dvd i ucitavao neke cd-e i sve je radilo.Sjecam se da dok sam instalirao win 7 da sam instalirao sa jednom drugom przilicom (koja jos i dan danas imam).A ovo sto si rekao treba mu 15 minuta da ucita...On prikaze crni ekran i strelicu koja ucitava i onda jednostavno ucita stari windows i sve ko prije...I siguran sam u bolje perfomanse ali sad to nije bitno.
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija Windows 10
I da dvd sam przio sa poweriso
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Instalacija Windows 10

Spoji tu staru pržilicu pa vidi. To ti je najbolje rješenje!

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Instalacija Windows 10

Na neki starijim računalima ne prolazi instalacija nikako. Spoji disk sa tog starog računala na taj drugi na kojem ti radi, instaliraj na taj disk Win 10 i onda ga vrati u staro računalo.

Moj PC  
0 1 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Instalacija Windows 10

Sad nemam vremena ali za vikend cu spojiti tu staru przilicu i vidjeti da li ce raditi.Samo jos jedno pitanje,da li je  bolje da instaliram 64 bitnu verziju ili 32 bitnu?

Jel ima nekih poboljsanja u 64 bitnoj verziji osim to sto ocitava 4 i vise gb rama?

Poruka je uređivana zadnji put sri 28.9.2016 19:14 (JeggerMaster).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Instalacija Windows 10

Tebi je to sa RAM-om nebitno jer je i win7 jedva radio sa tih 2GB koje imaš.....najprije nabavi još min. 2 GB .

Razlika je što 64 bitne verzije traže nešto više rama nego 32 bitne a 32 bitna i da imaš 8GB RAM-a koristi samo oko 3,2GB max.

Kod 64 bitne verzije koristi se sav RAM koji ti može stati na tu MBO (vidi koliko u manualu).

Ja koristim isto tako stariju konfiguraciju  GA MA770 DS3  Athlon64 x2 5000 BE i 4GB ddr2 i stavio sam win10 a trenutno je verzija 1607 ....radi kao urica :)

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 28.9.2016 19:55 (AF139).
7 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija Windows 10
Bez brige radit ce i meni ko urica jer nisu bezveze napisali da za win 10 treba minium 1gb rama a i ja volim kad nemam prenatrpano racunalo i puno programa otvoreno pa ce to biti dovoljno.Pise mi da imam jos 2gb virtualne memorije..Sto to znaci?
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Instalacija Windows 10

Taj minimum od 1GB je da možeš pokreniti win10 a za normalan rad ti predlažem da  koristiš 4GB RAM-a.

Tih 2GB virtualne memorije je zapravo "swapanje" po HDD umjesto nedostajećeg RAM-a a to usporava system jer je HDD daleko sporiji od RAM-a.

7 godina
neaktivan
offline
Instalacija Windows 10

Evo spojio drugi dvd i opet ista stvar...Ucitava i na kraju nista.Dal da nesto u biosu postelam?

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Instalacija Windows 10

Resetirane postavke u biosu,opet ne radi.Zar ovo znaci da sam zauvijek zarobljen na ovom glupom shebanom windowsu?

Razmisljao sam da izvadim ovaj hard koji je na racunalo i spojim ga na drugo racunalo koje ucitava instalaciju windowsa i instaliram ga na tom racunalu i ponovo vratim u ovo?

Sto mislite o  tome?Recite ako imate neke druge prijedloge.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Instalacija Windows 10
JeggerMaster kaže...

Resetirane postavke u biosu,opet ne radi.Zar ovo znaci da sam zauvijek zarobljen na ovom glupom shebanom windowsu?

Razmisljao sam da izvadim ovaj hard koji je na racunalo i spojim ga na drugo racunalo koje ucitava instalaciju windowsa i instaliram ga na tom racunalu i ponovo vratim u ovo?

Sto mislite o  tome?Recite ako imate neke druge prijedloge.

 Slobodno napravi instalaciju na drugom računalu, u 99% slučajeva radi, ali nemoj nikakve drivere dodadavati, samo što prođe kroz instalaciju, ostalo nastavi kad vratiš disk na ovo problematično računalo

Za zahvalu klikni na Hvala
14 godina
offline
Re: Instalacija Windows 10
JeggerMaster kaže...

Resetirane postavke u biosu,opet ne radi.Zar ovo znaci da sam zauvijek zarobljen na ovom glupom shebanom windowsu?

Razmisljao sam da izvadim ovaj hard koji je na racunalo i spojim ga na drugo racunalo koje ucitava instalaciju windowsa i instaliram ga na tom racunalu i ponovo vratim u ovo?

Sto mislite o  tome?Recite ako imate neke druge prijedloge.

Da, kad install na drugom PC-u dođe do prvog restarta, onda ga ugasi i vrati u taj PC.

7 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija Windows 10
Kad onda da ga ugasim?
Dok ce ono pisati kao "we are seeting up settings for you" ?
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Instalacija Windows 10
JeggerMaster kaže...
Kad onda da ga ugasim?
Dok ce ono pisati kao "we are seeting up settings for you" ?

Ne, kad će prvi puta reći da se računalo restarta.

7 godina
neaktivan
offline
Instalacija Windows 10

Ja sam koristio Win10 na svom kompu i bilo je poboljšanja što se tiče rada,no što se tiče igara ostani na win 7 ako igraš igre(vlastito iskustvo).

Fight with the best,die like the rest!
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija Windows 10
JeggerMaster kaže...
Usb sam stavio da bude za bootanje probao sam sa programom rufus i iso to usb i probao sam sa svim formatima fat 32 itd. I ja sumnjam da je przilica ali s tom istom przilicom sam przio windowse na dvd i ucitavao neke cd-e i sve je radilo.Sjecam se da dok sam instalirao win 7 da sam instalirao sa jednom drugom przilicom (koja jos i dan danas imam).A ovo sto si rekao treba mu 15 minuta da ucita...On prikaze crni ekran i strelicu koja ucitava i onda jednostavno ucita stari windows i sve ko prije...I siguran sam u bolje perfomanse ali sad to nije bitno.

 Također,za boot sa usb ne staviš usb hdd u biosu nego moraš podesiti hard disk boot priority,pošto ti ploča prepoznaje taj usb kao hard disk.

Fight with the best,die like the rest!
15 godina
offline
Re: Instalacija Windows 10

-ne, boot order je nevažan/sporedan. To je samo redosljed. Boot mora biti odgovarajući (kompatibilan-podržan), ispravan. Tad radi. Ako je bilo što pogrešno nema boota, neovisno o orderu.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija Windows 10
E pa prijatelju meni nije tako.Očito si zaboravio kako je na pločama iz 775 i AM2-AM2+ sistem malo drukčiji.Ja sam stalno stavljao USB kao prvi i neće i tek sam kasnije shvatio za HDD boot priority.Treba se USB staviti prije harda.
Fight with the best,die like the rest!
15 godina
offline
Re: Instalacija Windows 10

-prednost postojanja quickbootmenija, ono što order ne nudi, ovisno o uefi/legacy mediju izbor što želiš bootati s medija koji podržava oboje. Jednostavno vidiš medij na dva načina, odabereš. Većina MBO taj meni nudi s F8-9-10-11-12 ili ESC pa meni. Radi na svim MBO koje podržavaju emulaciju hdd-usb bootoanja (prije toga starije emulacije su bile fdd-cd-zip itd.). Za starije MBO se tad koristi npr rufus i konkretna emulacija koju BIOS podržava (time se gubi npr UEFI mogućnost). Ako je tvoja MBO neka 'posebna', izuzetak, tad tvoj primjer ne može biti pravilo, nego baš to.. izuzetak.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija Windows 10
ihush kaže...

-prednost postojanja quickbootmenija, ono što order ne nudi, ovisno o uefi/legacy mediju izbor što želiš bootati s medija koji podržava oboje. Jednostavno vidiš medij na dva načina, odabereš. Većina MBO taj meni nudi s F8-9-10-11-12 ili ESC pa meni. Radi na svim MBO koje podržavaju emulaciju hdd-usb bootoanja (prije toga starije emulacije su bile fdd-cd-zip itd.). Za starije MBO se tad koristi npr rufus i konkretna emulacija koju BIOS podržava (time se gubi npr UEFI mogućnost). Ako je tvoja MBO neka 'posebna', izuzetak, tad tvoj primjer ne može biti pravilo, nego baš to.. izuzetak.

 Ne nego moja mbo ima quick boot kao i svaka normalna ploča,ali da moja ploča nije baš normalna

Ja baš moram napraviti HDD boot priority osim ako je hard prazan.

Fight with the best,die like the rest!
15 godina
offline
Re: Instalacija Windows 10

opet.. :) nazovimo ispravak, nevažno jel' disk prazan. Važno je ima li boot. Tvornički-prazan disk nema particije/prazan/neparticioniran/neformatiran/nema boot (MBR/GPT).

Disk može biti pun, to nema veze s bootom, tj ovisi ima li konkretan disk kreiran boot sektor, to se radi kod particioniranja-formatiranja, tad disk dobije oznaku, tad je bootabilan.

-obrnuto, možeš obrisati (del/format) podatke, ali time nisi obrisao boot, jer je to poseban dio-sektor, tad će se pojaviti ovisno o win.ver boota/bootmanagera poruka, ..file missing. I opet neće ići dalje po boot orderu.

-boot order ili qbm, ako je po orderu, tad bios tim redom traži prvi boot, ako je qbm tad skrene na konkretan disk neovisno o oredru. Time se trenutno potvrdi da je install medij bootabilan ili kompatibilan s biosom-načinom boota (uefi-legacy..). Prednost qbm je što se može odabrati u kojem modu želiš boot, ako je tako kreiran medij, jer to određuje sve kasnije mogućnosti npr uefi-gpt... pogotovo kad bios nudi obje mogućnosti i kad je medij pravilno napravljen. Ako je bios u jednom modu, tad je samo takav install moguć i potreban je odgovarajući install medij. Tu je česta greška-problem kod starijih npr win7 medija i novijih računala.. koja žele boot uefi a medij je samo za legacy (MBR), zato se treba napraviti novi install, sve je na MSovim str, čisto-legalno-jednostavno, skine se win-ISO, snimi se na dvd/usb, radi.

- Rufus i sl. alati su samo alati (alat ne može ništa što ne može i sam OS), ali upravo zbog opcija npr koji tip boota, koji FS.. je moguće pogriješiti ako se ne zna što te opcije znače, odnosno, medij može bootati na jednom računalu, neće na drugom.. i svi se čude kako to ili su 100% sigurni, a stvar je banalno jednostavna. QBM to vrlo jednostavno prikaže i tad se odmah zna, podesiti bios ili drugi medij. Odnosno, kad je ispravno mora raditi.

 

izrada boot diska, install medija, sve se može u par sekundi s diskpartom, dok installer automatikom to napravi.

-ne treba onako 'odokativno' davati odgovore, poželjno je znati.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija Windows 10
Bolja da ja to odnesem kod jednog prijatelja da on to instalira besplatno,jer se bolje razumije u racunala.Sad mi se neda seliti hard diskove i cekati instalaciju jer su mi racunala potrebna.
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija Windows 10
Pa na to sam mislio pod prazan,da nema OS na sebi
Fight with the best,die like the rest!
15 godina
offline
Re: Instalacija Windows 10
FatMAN kaže...
Pa na to sam mislio pod prazan,da nema OS na sebi

 i dalje ne razlikuješ.. i opet je odgovor NE, jednako bi se ponašao.

- Boot sektor je poseban dio diska, OS s tim nema veze (ni razni win.lin/multiboot), tj redosljed je ovakav: BIOS-order, prvi hdd ima li masterboot, ako ima boota, ako nema idući. Kad pronađe MBR učita se loader-bootmanager i on zna gdje je OS/particija, tad krene učitavanje OSa. MBR je u MBRu, bootmanager je npr na skrivenoj particiji dok je OS na C: .. to su tri različita mjesta. Razumiješ? Prazan disk nije isto što i tvornčki (prazan) bez kreiranih boot sektora, tj takav disk je tad samo storage (opet neovisno jel prazan ili pun).

 

Tek ako disk nema MBR order ga preskače. Bio disk pun-prazan nema veze. Tek tad bi BIOS tražio idući boot medij po orderu. QBM radi neovisno o tome, pošto je potreban samo za install, to je i prednost, jer (početnik) ne mora ulaziti u BIOS i mijenjati, pogotovo što je to jednokratna potreba jer nakon instaliranja OSa nema potrebe za takvim redosljedom, odnosno, kad se želi opet se Ftipkom boota s bilo kojeg boot-medija.

 

ili obrnuto, može disk biti bez OSa s bootmanagerom/loaderom (mada je to tad besmisleno), jer boot je neovisan o OSu, može i linuxov GRUB ili neki treći, od win8 win podržava i linux itd.. bootmanager je 'samo' meni, loader, koji zna path do OSa/sys-boot fileova. Boot fileovi mogu biti na odvojenoj particiji ili zajedno s OSom, to je opcija, nalaze se na nekoj particiji. Loader je uvijek u MBR i to je poseban sektor diska, ima-ili-nema, moguć samo jedan, particija/OSeva može biti neograničeno. Jednaka pravila s GPTom.

 

edit: primjer-objašnjenje za prvašiće :))

- diskpart, MSov alat za pripremu medija (diska). Ista stvar kao diskmanager u win, ali bez ograničenja, CLI-CMD tipkajući crni ekran.

- njime se može kreirati bilo koji podržan bootmedij, npr USB. (+ napomena standardi, removable-ograničenja, hdd=ssd=interni, razlika u standardu su particije, kao i ovisno o starosti BIOSa-chipseta-MBO, podrška/emulacije bootmedija, npr FDD, CD, HDD.. i USB kao noviji, starije MBO mogu biti problem za USB boot, moraju ga vidjeti kao HDD, u suprotnom FS=FAT32, emulacija FDD ili CD.. za to se korsiti npr rufus). MSov MCT ili DVD2USB radi OK, klik-next, preporučljivije za početnike, eliminirane bilo koje pogreške.

 

u CMDu: diskpart +enter i sad ste u diskpartu.

help .. ili /? i imate osnovne naredbe (bolje google.. lakše je čitati).

da bi dobili konkretan help treba utipkati konkretnu naredbu-swich ..

!! vrlo 'opasan' alat, jer može baš sve (zato je i skriven od juzera). Trenutno ode bilo koji disk, pa i aktivan win (diskmanager to ne dozvoljava).

za korištenje je potrebno selektirati konkretan disk-medij (i paticiju..). Oprez!!! -goto quit za početnike (hrabrost nema veze s tim).

ako je recimo jedan hdd, on će biti disk 0, ubačen usb-flash disk će biti disk 1, vidite veličinu?

prvo, list disk ... i vidimo koje diskove imamo i njihove brojeve od nule nadalje, nulti je prvi, sam redosljed je nevažan, važno je koji konkretan disk, OPREZ!!!

nakon tog, select disk 1 (uz pretpostavku da je to broj USBa.. ako imate više diskova, može biti 2, 3.. neki)

selectom, sve što radimo odnosi se na taj disk.

detail disk.. i dobijete podatke, jel to taj USB? ako je.. (može s disk managerom)

brisanje, clean.. i ode sve. (krivi disk.. sorry, nema više).

create.. kreira se particija (može isto s disk managerom) .. možete i formatirati, može diskmanagerom.. :) isto je.

particije su označene od 1 nadalje, ne od nulte tj nula znači da particija nema.. selektirate ju..

sad ono što disk manager ne nudi, active. Time je medij postao bootabilan.

ostatak izrade install medija je običan copy-paste (ali i hidden/sys..) npr s DVDa (ili raspakirate ISO, može svaki arhiver kao 7z, ili mountate ISO pa copy..). Gotvo.

Istu stvar rade svi alati. Nema tu čiribu-ba-nešto..

dodatno, kad se ručno radi install, raspakrirava se  .wim (installer file, kao ISO ali drugačiji..) :) za to se korsiti DISM, njime se nakon raspakiravanja kreira i bootmeni-bcd.. nalazi se (samo) na instal lmediju, ne u win folderu. Meni se može i bootanjem s medija fixati-dodati, .. bcdedit. Sve to su CMD-dosovski alati, potrebno je znati sintaxu ili se uz help snaći. Namjerno nije pretjerano reklamirano od strane MSa, recimo prikriveno, jer juzer može napraviti problem, treba znati što radi. To GUI alati donekle eliminiraju kao problem-rizik, dok je diskmanager recimo ograničen (ne nudi izradu boota, menija i sl).. rufus, easeus.. (paragon, acronis, ghosting alati itd..) su samo alati. Naravno, njihova prednost npr Easeus, je klikanje i lakše prepoznavanje diskova i (važno) tek s 'apply' se izvršava, tako da se može klikati bez posljedica (diskpart je trenutno izvršen..).

 

eto, takav usb, može biti prazan, ali je bootabilan, naredbom active. Bez tog je isti stikić, neovisno pun-prazan, ali nije bootabilan i ne pojavljuje se u bootmeniju/orderu. Dali će bootati, ovisi o BIOSu, ispravnosti..pa i USB portu. DVD ima daleko veće šanse što se tiče standarda, ali pretpostavka da je sve ispravno (player+medij + CD-DVD za boot je jako osjetljiv, uvjek snimati na najnižoj brzini.. ukoliko u boot-postu ne pročita, skipa na next disk i ne boota, optical je najnepouzdaniji medij za boot, to ne znači da u win imamo problem, tamo može savršeno raditi..). Dodatna razlika dok CD-DVD installer detektira postojanje hdd boota i ako postoji tad se pojavi poruka 'press any..' 5 sec., treba pritisnuti neku tipku ili će prebaciti na hdd, ako nema boota tad ide installer. Ponekad je problem monitor-vga uopće vidjeti poruku (nestane..) to ovisi o samom PCju, inicijalizaciji, kašnjenju monitora. Ponekad samo treba par puta ponoviti ili vidjeti takve obavijesti na ekranu (i to zna ometati početnike). Nakon tog sama instalacija je klik-next.. jednostavna.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 5.10.2016 17:15 (ihush).
7 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija Windows 10
Hvala na korisnim informacijama,no ja sam mislio na nešto drugo.Naime,na mojoj matičnoj ploči ako je HDD prvi boot device on pod hdd smatra i moj stick.I kad npr odem u boot meni(f12) i odaberem USB hdd on jednostavno preskoči i ode u windows(sad linux).I onda moram ići u HDD boot priority u bios i podesiti da čita moj stick vebratim prije mog hdd.Ako hoćeš dokaz napravit ću snimak pa da pogledaš.
Fight with the best,die like the rest!
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija Windows 10
Također znam što je diskpart,a rufus i koristim :D
Fight with the best,die like the rest!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Instalacija Windows 10

to zapravo znači da si pogrešno napravio medij, tj da MBO nije kompatibilna (stari BIOS/mogućnosti boota, početne generacije, nema UEFIja itd. vjerojatno bi noviji BIOS pomogao ali ga u pravilu nema). To je tad izuzetak, pravilo (za sve 'normalne') je nešto drugo.

-ili, da nisi radio rufusom, možda bi sve bilo ok.. :) probaj ili diskpartom... možda dokažeš da sam ja u pravu? :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice