komp ne starta

poruka: 16
|
čitano: 1.940
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
komp ne starta
nastavak avanture s novom konfiguracijom.

sastavio komp,instalira win10, nakrca sve sa cd-ova koje sam dobio jer sam maknuo dvd čitač pa racunam pogledam kasnije šta će uopće biti korisno.

idem instalirati hwmonitor - neće pokrenene instalaciju, izbaci neki error path not find ili nešto slično.
odlucim radit clean win10 bez krcanja onog sa cd-a.
prije toga pogledam program za rgb matične (imam samo mogućnost ugasit malo narančasto svitlo na matičnoj (gigabyte 450m) , odlucim ostavit kako je i restartiram pc za clean instal.
nakon restarta nema onog kratkog beepa koji se svaki put do tada čuja.

nema slike, ništa. svi ventovi vrte, led na grafičkoj svitli kao i ventovi.

stari dvi monitor isto nema slike. ovaj novi daje sliku na drugim uređajima.
grafička daje sliku na starom kompu. baterija iz matične izvađena na 10 minuta. proba izvadit ram jedan stick pa sa preostalim u dve slotove.
još nisam proba s drugim sve slotove.

komp sve skupa nije radija sat dva (uključujući instalaciju).

šta bi moglo biti?


Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
komp ne starta

prije instaliranja w10 u bios-u isključi secure boot a instalacijsku particiju postavi kao mbr

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
0 1 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: komp ne starta
Ajar kaže...

prije instaliranja w10 u bios-u isključi secure boot a instalacijsku particiju postavi kao mbr

 Da ali koliko sam ja skužio slike mu uopće nema da bi došao do biosa...ili sam krivo skužio? 

5 godina
offline
Re: komp ne starta

Ti mozes slobodno sapunicu snimiti oko tih tvojih peripetija sa racunalom. Ukoliko se ne varam sve je pocelo s onom konfiguraciju sa kojom su igrali nogomet pri dostavi.

Probaj BIOS resetirati za pocetak.

7 godina
offline
Re: komp ne starta
Ajar kaže...

prije instaliranja w10 u bios-u isključi secure boot a instalacijsku particiju postavi kao mbr

 

A zakaj bi to radio ??

 

Secureboot nemože škoditi, a može biti vrlo koristan kod dubokih rootkitova i sl. Osim toga, omogućen secureboot je očekivano stanje od strane sistema i sigurnosnih modula i gašenje secureboota nemože ništa dobrog donijeti.

 

Kaj je to instalacijska particijica ? Win10 defaultno kreira tri particije: health, sistem reserved i sistem ( c ).

Mbr ili gpt su particijske tablice, a gpt je defaultan za win10 pa čemu ići na stari mbr...

 

 

12 godina
neaktivan
offline
Re: komp ne starta
nema slike uopće... tako da ništa od biosa.. osim ako ima neka skrivena tipka... moga sam stavit poveznicu i na temu loptanja s prvom konfiguracijom...

u početku nisam zna smijati se ili plakati... sad mi se pomalo čini da suze nisu radosnice....
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
komp ne starta

 

Pa nekakvu sliku si imao u tih sat dva koje spominješ... Ako ti svaka komponenta u drugom kompu radi a u ovom neradi onda je slučaj jasan: nešto nisi dobro spojio. Ili si pegula pa neka od komponenti nije kompatibilna sa ostatkom.

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: komp ne starta
ma sat dva je sve skupa komp radija normalno. kad sam vidija da ne mogu instalirati hwmonitor nisan ima volje petljati vec sam krenija napraviti clean install ali ovog puta bez materijala s cd-a. drivere bi skinija s neta. dakle, tu je komp bija normalan osim šta je javlja error path not find.
odem na restart i tu je priči kraj..
dakle u bios nisam ni ima priliku ući.

vađenje baterije iz matične na 10 minuta bi tribalo resetirati bios?
nema potrebe spajati onaj jumper za reset ?
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: komp ne starta
pokusavam s mobitela pronaći..
matična gigabyte b450 m ds3 podržava 2933 i 3200 mhz koliko vidim?
a ja imam 2 sticka g.aegis od 3000mhz. jel moguće da je to uzrok svega?
Moj PC  
0 1 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: komp ne starta
talmad kaže...
pokusavam s mobitela pronaći..
matična gigabyte b450 m ds3 podržava 2933 i 3200 mhz koliko vidim?
a ja imam 2 sticka g.aegis od 3000mhz. jel moguće da je to uzrok svega?

 Ako ti je radilo tih 2 sata sigurno nisu problem.

Neka su ramovi u istoj boji slotova i provjeri da su do kraja sjeli unutra.

12 godina
neaktivan
offline
Re: komp ne starta
ma unutra su sigurno.
malo teže idu unutra tako da ne želim vadit van unutra 8 puta da bi testira.

a ddr4 ne mogu testirati na staroj ploči ..
očito ću morati platiti negdi...
15 godina
offline
Re: komp ne starta
Motorino kaže...

 Da ali koliko sam ja skužio slike mu uopće nema da bi došao do biosa...ili sam krivo skužio? 

 a! meni se to nekoliko puta dogodilo. uključim stroj a na monitoru tma i tmuša. zilch. nada. posumjam na sve i svakoga. psujem. stišćem tipke. još psujem. ponavljam pokušaj. i tak. onda skužim da nisam uključio monitor. jedno 20 minuta poslije. jebga. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
12 godina
neaktivan
offline
Re: komp ne starta
meni se vrti ikona hdmi i analoga naizmjenično na monitoru tražeći izvor.
nije do njega.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
komp ne starta

Možda da probaš povaditi sve usb-ove tipkovnicu miš itd samo neka je struja unutra.

Male su šanse da je to ali probaj, ništa te ne košta.

Jednom davno mi se je dogodilo da se kompjuter stalno restartao dok nisam izvukao tipkovnicu

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: komp ne starta
proba već..
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: komp ne starta
bunker kaže...

 

A zakaj bi to radio ??

 

 čisto iskustveno. radi boot kombinacije uefi + legacy (alt+e u rufusu), a jer svaki hardver (izraženo u hdd-a, manje u ssd-a) ne guta gpt na sustavnoj razini pa se računalo ne pokreće (odn. pljuje pogreške). mbr dopušta sve a gpt i ne baš. a secure boot ne dopušta mbr. dakle, radi "ostalog" hardvera. kako napisah - iskustveno, ziheraški. instalirah mnoge desetke (mahom pro i ltsc, uvijek x64) i uvijek cirkus s time. nekak mi se čini da je prije bila bolja usklađenost hardvera sa softverom. nis tu pametan. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put ned 24.3.2019 19:48 (Ajar).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice