"Novi" laptop - umire disk?

poruka: 19
|
čitano: 2.875
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
"Novi" laptop - umire disk?

Ekipa pomoć!
Koji klinac se događa s diskom? Laptop je star 8 mjeseci i jučer ga normalno ugasio i danas se pojavi ovo (SLIKA).


Uspije se upaliti, nema pištanja, ali ne bih riskirao gubitak podataka pošto imam dosta datoteka vezanih za faks.
HVALA! 

PS. Laptop pazim i mazim bolje nego sebe (ja imam zdravstevno  ) , znači nikad nikakav udarac ni pad niti išta slično! 

School for money!
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: "Novi" laptop - umire disk?
1995matej kaže...

Ekipa pomoć!
Koji klinac se događa s diskom? Laptop je star 8 mjeseci i jučer ga normalno ugasio i danas se pojavi ovo (SLIKA).


Uspije se upaliti, nema pištanja, ali ne bih riskirao gubitak podataka pošto imam dosta datoteka vezanih za faks.
HVALA! 

PS. Laptop pazim i mazim bolje nego sebe (ja imam zdravstevno  ) , znači nikad nikakav udarac ni pad niti išta slično! 

Testiraj ga ovdje ili u drugom stroju ili preko adaptera ako možeš, ali po ovome, umire.

15 godina
offline
Re: "Novi" laptop - umire disk?

podaci se čuvaju backupom, maženje-paženje ne pomaže.. i sve se može pokvariti (inače bi garancija bila besmislena) neovisno jesi li ti izazvao problem... a čak je moguće da jesi, uz paženje. Npr defaultne postavke systema, gašenje/hyber/power, verzija softa (ili yogurta).. uz prvog sumnjivca HDD, drugi je sav soft (malware) + postavke. Backup je odgovor, koji se radi prije nego se ovakva poruka pojavi, sad se to naziva spašavanje + 'možda'.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
neaktivan
offline
Re: "Novi" laptop - umire disk?

Nakon pritiskanja bilo koje tipke (npr slovo D) , laptop se upalio. Imao sam malware nedavno koji sam pobrao na stranici hrvatskog telekoma. Nez na koje postavke ti misliš, ja kako sam instalirao win 8.1 i drivere s Driver Boosterom 3 (sada 4.1). Laptop nijednom nisam gasio "na gumb", uvijek normalan shut down. Ja ću laptop nositi u Links gdje je i kupljen, al predugo ću biti bez istog - što i jest problem.

School for money!
15 godina
offline
Re: "Novi" laptop - umire disk?

-nevažno jesi li imao malware (jesi), nevažno jel i driverbooster sukrivac (možda), tj garancija i podaci su dvije odvojene stvari. Pravilnim podešavanjem, +čist sys od smeća/malwarea i možda se kvar-problem nikad ne bi desio.. ali to se ne može znati, jednako može crknuti hdd na najčišćem systemu. (samo što juzer većinom tome pripomogne lošim postavkama, navikama..).

-gašenje je neovisno o klikanju menija ili 'na gumb' jednako, nešto drugo je držanje +4sec gumba. To ne znači da je sys podešen .. ili da ima veze s linksom, vremenom koje ćeš biti bez računala itd. Započinješ greškm diska i kukanjem o važnim podacima. Za to je odgovor backup, neovisno imaš li garanciju.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 4.12.2016 17:48 (ihush).
10 godina
offline
Re: "Novi" laptop - umire disk?

Ovo me podsjeća na 15-tak godina star slučaj kad sam došao na isti kvar  ... boot redoslijed je bio Floppy i  CD , a sin mu ubacio praznu disketu ... danas to neki naprave sa USB-memory stick-om ili LAN-om u boot opciji.

Poruka je uređivana zadnji put ned 4.12.2016 17:51 (AF139).
13 godina
offline
"Novi" laptop - umire disk?

Ako si ga negdje prenosio dok je bio upaljen, trzaj kod spuštanja na stol ga može iz prve uništiti makar jučer bio kupljen. Instaliraj si hd seintinel ili hd tune pa vidi što kaže programčić

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: "Novi" laptop - umire disk?
AF139 kaže...

Ovo me podsjeća na 15-tak godina star slučaj kad sam došao na isti kvar  ... boot redoslijed je bio Floppy i  CD , a sin mu ubacio praznu disketu ... danas to neki naprave sa USB-memory stick-om u boot opciji.

 ovo nije taj slučaj.. tj, vidljiv prncsr.. bios traži po orderu, dakle nije pronašao i pokušava s pixom :), da je kao spomenuta disketa (cd, usb..) tad bi poruka bila drugačija, tj bios ne bi tražio nego bi neuspješno pokušao bootati :)

-iz bilo kojeg razloga, npr kvar diska, nije bootao. Jesu li podaci čitavi.. možda. Možda samo pogrešna opcija npr ide-ahci-secboot (bilo što u vezi boota, uefija) ... ali to je već nagađanje.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Re: "Novi" laptop - umire disk?

Da , danas sve što se boota od hardwera  bios ide redom ali rekoh podsjetilo me jer tekst greške je bio u potpunosti isti kao prva dva reda kod ovog slučaja.

Ovdje npr. može biti da bios ne nađe hdd uslijed lošeg spoja ili nije postigao brzinu vrtnje......a najgore bi bilo da je zbilja do ispravnosti hdd .

16 godina
moderator
offline
Re: "Novi" laptop - umire disk?
1995matej kaže...

Nakon pritiskanja bilo koje tipke (npr slovo D) , laptop se upalio.

Što to znači "upalio"? Windowsi su se učitali i mogao si normalno raditi na njemu?

 

1995matej kaže...

Imao sam malware nedavno koji sam pobrao na stranici hrvatskog telekoma.

Malware prilično sigurno nisi pobrao na stranici HT-a.

 

1995matej kaže...

Ja ću laptop nositi u Links gdje je i kupljen, al predugo ću biti bez istog - što i jest problem.

Jesi zavirio u BIOS? Znači pogledao koji točno redoslijed pokretanja (Boot sequence) ti je postavljen u BIOS-u? Ako ti disk nije prvi, stavi neka bude prvi.

 

Daj screenshot kartice Health iz programa HD Tune.

 

1995matej kaže...

Uspije se upaliti, nema pištanja, ali ne bih riskirao gubitak podataka pošto imam dosta datoteka vezanih za faks.

Na ovo ti je već ihush odgovorio. Samim tim što nemaš barem jedan backup, ako ne i dva, ti riskiraš gubitak podataka, neovisno o tome je li ti u ovom trenutku disk problematičan ili ne. Sve bitno ima biti na barem dva odvojena fizička medija (iskopiraj si sve bitno na USB stick, a ne bi bilo loše da si povremeno sve bitno snimiš na DVD-e), i uploadaj u oblak - na DropBox ili Google Drive.

8 godina
odjavljen
offline
Re: "Novi" laptop - umire disk?
Jel ti to preporuci usb stick kao backup uredjaj?
16 godina
moderator
offline
Re: "Novi" laptop - umire disk?

Jel je to retoričko pitanje?

14 godina
neaktivan
offline
Re: "Novi" laptop - umire disk?

"Upalio" = omogućen normalan rad
"HT malware" - pokupljen na stranici HT - kad  su mi se počele reklame bacati ko lude, pomislio sam "Ma nije moguće da HT ima smeća na stranici" - otišao na komp, isti krc nakon posjete njihove genijalne stranice
"BIOS" - jesam, nema sa čega drugoga ni bootati
"backup USB" - super, jer svi mi imamo 570 GB stickove... DVDi su stvar prošlosti, u laptopu nema pržilice, pogon ću izvaditi da stavim SSD iza Božića, a što se tiče pogona, u kompu ga nema već 5-6 godina

a upload na neki cloud - hahahahhaha (SLIKA)

School for money!
8 godina
odjavljen
offline
Re: "Novi" laptop - umire disk?
mbaksa kaže...

Jel je to retoričko pitanje?

 Ne nego sam shvatio da preporucujes stick kao backup odataka plus dobro bi bilo upload na cloud ;)

16 godina
moderator
offline
Re: "Novi" laptop - umire disk?
1995matej kaže...

"HT malware" - pokupljen na stranici HT - kad  su mi se počele reklame bacati ko lude, pomislio sam "Ma nije moguće da HT ima smeća na stranici" - otišao na komp, isti krc nakon posjete njihove genijalne stranice

Iz napisanog nije jasno kako si došao do zaključka da si malware pokupio na HT-ovoj stranici. Prilično nevjerojatno je da bi to bio slučaj.

 

1995matej kaže...

"BIOS" - jesam, nema sa čega drugoga ni bootati

A kad ti se pojavi Disk I/O error, ni tada nemaš što drugo za odabrati kao boot uređaj osim diska? Imaš li tada uopće disk u BIOS-u za odabrati?

 

Na USB stick si stavi neku live distribuciju Linuxa (Mint, Ubuntu) pa, ako ti se ponovno prikaže ta poruka, bootaj u Linux i vidi možeš li iz Linuxa pristupiti disku.

 

Javlja li ti se i dalje ta Disk I/O poruka?

 

Nisi dao screenshot Healtha u HD Tuneu.

 

1995matej kaže...

"backup USB" - super, jer svi mi imamo 570 GB stickove...

A otkud da ja znam koliko ti toga imaš za backupirati? Onda kupiš barem jedan USB 3.0 hard disk dovoljno velikog kapaciteta pa njega koristiš za backup.

 

1995matej kaže...

DVDi su stvar prošlosti, u laptopu nema pržilice, pogon ću izvaditi da stavim SSD iza Božića, a što se tiče pogona, u kompu ga nema već 5-6 godina

DVD-i su prilično dobri mediji za backup jer su write-only. Kad koristiš USB stick ili vanjski disk za backup, virus/crv ti može pobrisati ili oštetiti sadržaj na njima. Na DVD-u ne može. DVD-i su stvar prošlosti samo ako ti tako odlučiš, odnosno ako nemaš DVD snimač. U suprotnom, nema nekog osobitog razloga za izbjegavati ih za backup.

 

1995matej kaže...

a upload na neki cloud - hahahahhaha (SLIKA)

Opet - ja ne mogu znati niti koliko toga ti imaš za backup, ni kolika je brzina tvoje internetske veze, bez da prvo ti to napišeš.

 

A i nije valjda da svih 570 GB trebaš svaki dan backupirati, zar ne? Kolika ti je ukupna veličina fajlova koje mijenjaš na dnevnoj bazi? Možeš imati jedan ili dva cjelovita backupa na vanjskom disku ili diskovima, a ono što ti se mijenja iz dana u dan možeš gurnuti u oblak i spremiti na USB stick. Bolje je da uređaj na kojem imaš cjelovit backup diraš što je manje moguće (pa da recimo datoteke na njemu ažuriraš jednom tjedno), zbog dva razloga: 1) vrlo malo je vjerojatno da će mu se išta dogoditi dok se ne koristi, dok nije pod naponom; 2) softver (virusi, crvi, slučajno brisanje) mu ništa ne mogu kad nije spojen na računalo.

 

###

 

Još jedna napomena - backup svega bitnog si obavezno moraš napraviti. Ne možeš dati laptop na servis bez backupa, jer servis ne odgovara za tvoje podatke i može se svašta dogoditi. Mogu odlučiti zamijeniti ti disk, a što onda? Tvoj disk se vrati proizvođaču, a što je s tvojim podacima? Ili odluče instalirati Windowsa na čisti disk pa ga prije instalacije formatiraju. A tvoji podaci?

 

Također, ako ti se greška Disk I/O ne javlja stalno, pokušaj dokučiti pod kojim uvjetima ti se javlja, da ne bi ispalo da je na servisu sve OK, odnosno da ne mogu reproducirati grešku.

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 5.12.2016 13:21 (mbaksa).
16 godina
moderator
offline
Re: "Novi" laptop - umire disk?
Torent kaže...
mbaksa kaže...

Jel je to retoričko pitanje?

 Ne nego sam shvatio da preporucujes stick kao backup odataka plus dobro bi bilo upload na cloud ;)

Nijesam shvatio vašu poantu kolega.

10 godina
protjeran
offline
Re: "Novi" laptop - umire disk?

@mbaksa

Zakaj ti je tesko pojmoti da je malwer pobro na ht sajtu ?

Zaboravio si koliko je renomiranih hr siteova sirilo ransomware danima dok ne skuze problem.
16 godina
moderator
offline
Re: "Novi" laptop - umire disk?
bunkermax kaže...
@mbaksa

Zakaj ti je tesko pojmoti da je malwer pobro na ht sajtu ?

Zaboravio si koliko je renomiranih hr siteova sirilo ransomware danima dok ne skuze problem.

Zato što si HT ne može dopustiti da danima širi ransomware bez da skuži problem, zato jer imaju veliku bazu korisnika koja bi isto prijavila i problem bi u kratkom vremenu bio riješen te bi korisnici dobili obavijest o tome ili bi ona išla javno.

 

Ne kažem da nije moguće, nego kažem da je vrlo malo vjerojatno, a iz korisnikova opisa se ne može optužiti da je računalo inficirano preko HT-ovog web-sajta.

15 godina
offline
Re: "Novi" laptop - umire disk?
mbaksa kaže...
.. a iz korisnikova opisa se ..

 -zapravo objuzer, svadljiv i sl. Ima problem, nek se nauči komunicirati ili riješavati. Naravno da je njemu kriv ht, naravno da si neznalica ako ne znaš da on ima 560gb.. nečega :) naravno, to su stvari za fax, jako važne.. nekima se ne može pomoći, za neke je tenisilen.. :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice