Pomoc oko detekcije kvara, CPU ili MBO

poruka: 23
|
čitano: 7.635
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Pomoc oko detekcije kvara, CPU ili MBO

Ima neka dobra dusa na podrucju Zagreba ili Velike Gorice sa raskopanim kompom (intel 1155) da mi pomogne oko detekcije gresnog hardvera? Imam i5 2400 + Gigabyte, Z chipset. Nesto od toga dvoga steka*, pa da provjerim prije reklamacije ili kupnje.

 

* Zasto kazem da je greska u CPU ili MBO? Masina je nakon paljena u dvosekundnoj infinite boot loop - ventilatori i napajanje se zaspinaju i ugase te ponovo upale svakih 2 sekunde. Probao dva napajanja, sve RAM slotove sa 2 razna keksa, clear cmos,  maticna je izvadjena izvan kucista, dakle nije u kratkom spoju sa kucistem.

 

Hvala :)

 

Ah da, kondenzatori izgledaju kao novi. Uostalom, novi su. Ploca i proc su stari 2 tjedna, ali naravno da sam izgubio garanciju od maticne. Tako da tipujem na procesor :)

Poruka je uređivana zadnji put uto 20.12.2011 22:27 (mcf).
 
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: Pomoc oko detekcije kvara, CPU ili MBO
mcf kaže...

Ima neka dobra dusa na podrucju Zagreba ili Velike Gorice sa raskopanim kompom (intel 1155) da mi pomogne oko detekcije gresnog hardvera? Imam i5 2400 + Gigabyte, Z chipset. Nesto od toga dvoga steka*, pa da provjerim prije reklamacije ili kupnje.

 

* Zasto kazem da je greska u CPU ili MBO? Masina je nakon paljena u dvosekundnoj infinite bot loop - ventilatori i napajanje se zaspinaju i ugase te ponovo upale svakih 2 sekunde. Probao dva napajanja, sve RAM slotove sa 2 razna keksa, maticna je izvadjena izvan kucista, dakle nije u kratkom spoju sa kucistem.

 

Hvala :)

To se i meni dogodilo, ali na drugoj platformi. Bio je pokvaren jedan pcie utor, sve je radilo normalno kad sam stavio grafičku u drugi utor.

13 godina
offline
Re: Pomoc oko detekcije kvara, CPU ili MBO
Jakovp kaže...

To se i meni dogodilo, ali na drugoj platformi. Bio je pokvaren jedan pcie utor, sve je radilo normalno kad sam stavio grafičku u drugi utor.

Za potrebe testiranja, izvadio sam graficku (i sve periferije). Maticna je Z chipset, koristim integriranu grafiku.

15 godina
online
Re: Pomoc oko detekcije kvara, CPU ili MBO

-provjeri 'dlačice' u socketu, svi kontakti moraju jednolično refrektirati, pinceta i strpljivost.

-ako nije to, povadi i odspoji sve (baš sve), resetiraj CMOS, spoji smo CPU i napajanje +PC speeker, slušaj beepove i dodaj ram, pa vga... rezultat?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Pomoc oko detekcije kvara, CPU ili MBO

Jesi probao palit bez RAM-a. Mislim da matična prvo provjerava jeli ram u ploči, ako nije onda pišti na zvučnik. Ako se to ne događa onda je vjerojatno ploča vrisnula

 
0 0 hvala 1
12 godina
online
Re: Pomoc oko detekcije kvara, CPU ili MBO

jesi ustekao dodatni ATX konektor?

16 godina
offline
Pomoc oko detekcije kvara, CPU ili MBO

99%  da je procesor

 

Imao neki dan isti problem sa gigabyte z68x-ud3h i z68x-ud4 i procesor g530, ventilatori se zavrte na nekin 2- 3sekunde i ugasi se i tako opet.

 

sa i5 2500k je sve uredno radilo. meni je procesor bio neispravan. vjerujem da je tako i kod tebe.

 

Probao sam sve moguce kombinacije,bez memorije,sa grafom, drugo napajanje itd.

Poruka je uređivana zadnji put uto 20.12.2011 20:42 (vava).
Moj PC  
0 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: Pomoc oko detekcije kvara, CPU ili MBO
ihush kaže...

-provjeri 'dlačice' u socketu, svi kontakti moraju jednolično refrektirati, pinceta i strpljivost.

-ako nije to, povadi i odspoji sve (baš sve), resetiraj CMOS, spoji smo CPU i napajanje +PC speeker, slušaj beepove i dodaj ram, pa vga... rezultat?

Daklem, probao sam to sve vec - nema zvuka nikad, masina se ponasa jednako, bilo sa ram keksom ili bez - napajanje i ventovi se ugase nakon nekih sekundu i pol, zatim upale ponovo za sekundu. Kontakte u soketu nisam bas provjeravao povecalom, naoko izgledaju dobri, mada doduse ne znam niti od cega bi se ostetili, masina je radila normalno neko vrijeme i krepala iz cistog mira, nisam mrdao niti mjenjao CPU.

13 godina
offline
Re: Pomoc oko detekcije kvara, CPU ili MBO
bradonja_85 kaže...

Jesi probao palit bez RAM-a. Mislim da matična prvo provjerava jeli ram u ploči, ako nije onda pišti na zvučnik. Ako se to ne događa onda je vjerojatno ploča vrisnula

Problem je, i kada procesor krepa, ponekad se  zna manifestirati takav problem. Zato pokusavam ustanoviti jel' u pitanju cpu ili mbo.

15 godina
online
Re: Pomoc oko detekcije kvara, CPU ili MBO

-ako (bez ičeg drugog) nema beepova, tad je problem CPU ili MBO. Za CPU su šanse jako male, logičnije je tražiti kvar na MBO... ako si OCao, dizao voltaže, normalne posljedice.

Razlog može biti i pad napona koji ploča nije uspjela ispeglati ili ista stvar za VGA, tu bi napajanje moglo biti uzrok, ali to znači da je MBO crkla. Bez druge MBO ili CPU kombinacije za test i potvrdu ne možeš dalje, osim reklamacija u servis (garancija). Provjeri kontakte za svaki slučaj...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 20.12.2011 20:46 (ihush).
12 godina
online
Re: Pomoc oko detekcije kvara, CPU ili MBO

e ovo je vec nesto drugo, mogla bi biti i ploca i CPU. najjednostavnije ti je izvaditi CPU iz lezista i ponovno ga staviti pa isprobati, mozda je izgubio kontakt. Ja sam imao davno isti slucaj sa  procesorom, isti simptomi, i bio je u pitanju los kontakt.

13 godina
offline
Re: Pomoc oko detekcije kvara, CPU ili MBO
ihush kaže...

-ako (bez ičeg drugog) nema beepova, tad je problem CPU ili MBO. Za CPU su šanse jako male, logičnije je tražiti kvar na MBO... ako si OCao, dizao voltaže, normalne posljedice.

Razlog može biti i pad napona koji ploča nije uspjela ispeglati ili ista stvar za VGA, tu bi napajanje moglo biti uzrok, ali to znači da je MBO crkla. Bez druge MBO ili CPU kombinacije za test i potvrdu ne možeš dalje, osim reklamacija u servis (garancija). Provjeri kontakte za svaki slučaj...

Da, zato i trazim dobru dusu koja eventualno ima pri ruci dostupne slicne komponente, da mi pomogne da istestiram. MBO i CPU imaju garancije kod razlicitih distributera (eto ti web kupnje), tako da bez testiranja imam 50% sanse da pogodim kome da nosim na garanciju. Ili 50% sanse da platim dijagnostiku "laznog" kvara :)

 

EDIT - nije ocano, nije shrotix napajanje. Ipak se pomalo nadam da je procesor, za koji imam garanciju. :)

 

... kad sam bio mladji, bilo je lakse naci potrebne komponente za testiranje - svatko od nas iz "IT" drustva je imao tone hardvera doma, znalo se ekipu po servisima, dosta od nas je i radilo po servisima ili "servisima" da bi se zaradilo za sc bonove, fushiranje, posudjivanje komponenta po firmama di smo razvlacili mreze... Danas zena, djeca, punica i pas (tm) tjeraju na informaticki minimalizam. I zabranu donosenja posla kuci. Problem ako radis SOHO od kuce :)

Poruka je uređivana zadnji put uto 20.12.2011 21:15 (mcf).
13 godina
offline
Pomoc oko detekcije kvara, CPU ili MBO

U biti, da ne gnjavim ljude okolo, preporuka za neki servis (oni obicno uvijek imaju par test masina razlicitih socketa) gdje bi mi na licu mjesta ugurali procesor u svoju maticnu i probali boot? Zagreb... Hvala :)

 
0 0 hvala 0
15 godina
online
Pomoc oko detekcije kvara, CPU ili MBO

- ako sam razumio za MBO nemaš garanciju? .. šanse da je crko CPU su 2%, MBO 93%...

Ako samo ne možeš pronači račun, to (pristojan) trgovac lako riješi. U slučaju webshopa treba ga uloviti kad je dobre volje, pa iskoristi blagdane, možda prođe..

Plaćanje diagnostike nebi trebalo biti iznad pola sata servisa, cca 50-100kn. Jeftikaner MBO je cca 300kn. Praktičnije je dati nekom kvartovskom fušeru da proba.

 

neobično da nema (nikakvih?) beepova...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: Pomoc oko detekcije kvara, CPU ili MBO
ihush kaže...

- ako sam razumio za MBO nemaš garanciju? .. šanse da je crko CPU su 2%, MBO 93%...

Ako samo ne možeš pronači račun, to (pristojan) trgovac lako riješi. U slučaju webshopa treba ga uloviti kad je dobre volje, pa iskoristi blagdane, možda prođe..

Plaćanje diagnostike nebi trebalo biti iznad pola sata servisa, cca 50-100kn. Jeftikaner MBO je cca 300kn. Praktičnije je dati nekom kvartovskom fušeru da proba.

 

neobično da nema (nikakvih?) beepova...

MBO nije webshop, stara je 2 tjedna, racun izgubljen. Imao sam slicnu situaciju sa doticnim ducanom pred koju godinu, i nisu mi izasli u susret, dok neki drugi ducani jesu (izvadak kopije racuna). Nije mi problem platiti dijagnostiku, ali ako mi sad zaprime komponente, s obzirom na blagdane, nacekat cu se. Zato trazim neki sitan servis/fush da isproba cpu na licu mjesta.

 

Sto se tice bipova, iz moje prakse to mi ne izgleda toliko neobicno - vec mi se desilo par puta da naidjem na krepanu mbo/cpu bez bipanja, samo inicijalno prosljedjivanje napona na ventilatore.

 

 

15 godina
online
Re: Pomoc oko detekcije kvara, CPU ili MBO
mcf kaže...
...

Sto se tice bipova, iz moje prakse to mi ne izgleda toliko neobicno - vec mi se desilo par puta da naidjem na krepanu mbo/cpu bez bipanja, samo inicijalno prosljedjivanje napona na ventilatore.

 

 

- da, jer upravo to eliminira šansu da je nešto drugo u pitanju, tj crkla MBO.

- trgovac mora imati i mora dati račun. Sam račun je sporedan važna je garancija, garancija je vezana na serijski broj artikla, garanciju daje distributer ne trgovac.. tako da nema nikakvog posebnog razloga da ne pomogne, osim što je neuslužan...

- pa radi ono što jedino kupac može, traži knjigu žalbe, prigovaraj.. kenjkaj sve dok njemu ne postanje jednostavnije pomoći u rješavanju problema, šteta da bez tog neide, ali i trgovac može biti 'čovjek' i sve riješti za par minuta...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
Pomoc oko detekcije kvara, CPU ili MBO
Pomoć za idući put: ČUVAJ RAČUN!!!!
Nisi kupio kilu brašna. E...
Moj PC  
1 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: Pomoc oko detekcije kvara, CPU ili MBO
ihush kaže...

- trgovac mora imati i mora dati račun. Sam račun je sporedan važna je garancija, garancija je vezana na serijski broj artikla, garanciju daje distributer ne trgovac.. tako da nema nikakvog posebnog razloga da ne pomogne, osim što je neuslužan...

- pa radi ono što jedino kupac može, traži knjigu žalbe, prigovaraj.. kenjkaj sve dok njemu ne postanje jednostavnije pomoći u rješavanju problema, šteta da bez tog neide, ali i trgovac može biti 'čovjek' i sve riješti za par minuta...

Da, nisam bio precizan - nisam izgubio samo racun, nego i garantni list - imam samo proizvod, kutiju i listic distributera; nekako sumnjam u uspjeh kod trgovca sa time :|

15 godina
odjavljen
offline
Pomoc oko detekcije kvara, CPU ili MBO

Vjerojatno MBO... Sansa da ode CPU je gotovo zanemariva.

Sto se ostaloga tice (garancija, racun...) poprilicno si nedorecen.

Kontaktiraj samog 'distributera', a mozes i trgovca za kopiju racuna. Koliko vidim znas gdje si kupio i kod koga i kada, tako da nece imati puno posla da 'te potraze'. Cisto sumnjam da im je do lose reklame zbog minut posla...

 

 

Moj PC  
1 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: Pomoc oko detekcije kvara, CPU ili MBO
Mrgud Veliki kaže...

Vjerojatno MBO... Sansa da ode CPU je gotovo zanemariva.

Sto se ostaloga tice (garancija, racun...) poprilicno si nedorecen.

Kontaktiraj samog 'distributera', a mozes i trgovca za kopiju racuna. Koliko vidim znas gdje si kupio i kod koga i kada, tako da nece imati puno posla da 'te potraze'. Cisto sumnjam da im je do lose reklame zbog minut posla...

 

 

Kako nedorecen (nazalost) ? Nemam garantni list niti racun, samo proizvod (i "distributersku naljepnicu"). Bacit cu pogled kod trgovca sutra.

 

 

15 godina
odjavljen
offline
Re: Pomoc oko detekcije kvara, CPU ili MBO
mcf kaže...

Kako nedorecen (nazalost) ? Nemam garantni list niti racun, samo proizvod (i "distributersku naljepnicu"). Bacit cu pogled kod trgovca sutra.

 

 

Pa 'distributerska naljepnica' je i garancija u slucaju da nisi dobio neki posebni 'garancijski list'.

Ja se stvarno ne sjecam kada sam dobio takav list i to jos ovjeren pri kupovini komponenti.

Racun i to je to...

13 godina
offline
Pomoc oko detekcije kvara, CPU ili MBO

Eto, bio usluzan trgovac i izdao kopiju racuna bez problema. Bio sam skeptican, prosli put na istom mjestu i istoj situaciji borio sam se rukama i nogama za isto. MBO je zaprimljena na servis (nova gigabajtica). BTW pricao sam sa deckom u jednom servisu jutros i rekao mu da mi je krepala mbo ili cpu, a on pita - jel nova gigabajtica mozda, doslo ih je vec par komada ovaj tjedan :)

 

 

 
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Pomoc oko detekcije kvara, CPU ili MBO

Gigabyte je postao sinonim za {boot loop}{#}

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice