problem s maticnim

poruka: 36
|
čitano: 7.183
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
problem s maticnim
pozdrav ekipa.
imam problem s MP na koju se isprazni ona mala baterijica koja drzi memoriju.
do cega bi to moglo biti i dali se to moze rijesiti.
inace MP sve ostalo ispravo radi i pokrece kompjuter.
hvala...
 
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
problem s maticnim

Cmos baterija? Kupi novu nije to skupo

život je sladoled, liži ga, pazi da ti ne kapne na gaće, ako kapne, ne brini prat će oni deterdžent koji skida sve maće
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: problem s maticnim
jesam i opet je isprazni nakon kratkog vremena
 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: problem s maticnim
jesam i opet je isprazni nakon kratkog vremena
 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: problem s maticnim
jesam i opet je isprazni nakon kratkog vremena
 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: problem s maticnim
jesam i opet je isprazni nakon kratkog vremena
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
problem s maticnim

Provjeri kako ti stoji "clear cmos" jumper.

Za zahvalu klikni na Hvala
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: problem s maticnim
sta snjime i kako cu znati kako stoji " ispravno ili neispravno"?
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
problem s maticnim

Pogleda "manual" ploče, vjerojatno treba biti 1-2.

Za zahvalu klikni na Hvala
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: problem s maticnim
cega? i sta ako nije 1-2?
moram priznat da mi to nije bas jasno?
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
problem s maticnim

Postoje tri pina na "clear cmos" i obično je spojeno 1-2, dok je 2-3 za brisanje cmos memorije. Znaš li koja ti je ploča, pa ću ti na slici reći?

 

Za zahvalu klikni na Hvala
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: problem s maticnim
gigabyte ga-g41mt-s2
 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: problem s maticnim
sta napraviti ako su spojena 2-3?
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
problem s maticnim

Vrati na poziciju 1-2. Nemaš na ploči nego dva pina, odmah kod baterije, i nebi trebala biti spojena. Moguće je da ploča ima neki "bug" nakon nadogradnje biosa.

Za zahvalu klikni na Hvala
Poruka je uređivana zadnji put pon 11.7.2016 11:09 (ivo454).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: problem s maticnim
provjerit cu to.reinstalirao sam windowse 7.dali to moze nekako pomoci?
 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: problem s maticnim
i sta ako nije do "clear cmos-a"? ako je on u poziciji 1-2?
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: problem s maticnim
fifa25 kaže...
i sta ako nije do "clear cmos-a"? ako je on u poziciji 1-2?

- baterija je najnejvažnija stvar.. jedina funkcija je da pamti postavke BIOSa + vrijeme.

Ako je problem u bateriji, tad se svaki put BIOS resetira na default (tvornički) i vrijeme-datum na datum proizvodnje.. (po tome možeš zaključiti dali je uopće problem baterija ili nešto treće..).

 

pogrešne postavke mogu biti problem za boot, OS.. a datum za sve npr antivirus, aktivaciju.. zato sve moraš svaki put podesiti, ili alternativno, ne gasiti (samo ponekad rebootati računalo). Neki električar možda može srediti..

 

ali, po porukama, nemaš nikakvo iskustvo.. zovi nekog 'majstora'. Manji kvar može biti uzrok većeg ... pa bolje na vrijeme nešto fixati ako se može.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
neaktivan
offline
Re: problem s maticnim

 

nije mi poznat niti jedan srečkovič da je zabootao u clear cmos modu ,to još nisam čuo..a ne vjerujem da ču brzo vidjeti..tako da bi ja to preskočio!

 

pošto mi sve ovdje napisano toliko miriše na nešto drugo, ono što sigurno autor može je

 

1. dati nam broj baterije ,da li jest CR2032? lithium coin cell, litijeva dugmasta baterija → DA/NE

2. kako zna da pada napon na bateriji,jer nečim mjerio,ili indirektno zaključuje? koliko vremena drži nova baterija,koju trgovac/urar/chipoteka (tkogod) ispita,da jest iznad +3V ,jer možda je zamjenjena baterija šrot,ili kvalitetnog imena koja se stajanjem več dobro ispraznila..

pa i ne drži ,i ne može držati..odnosno vrlo kratko drži..

(preporučljivo je,ako se može i ima sa čime izmjeriti napon baterije barem prije i poslije ugradnje ,odnosno nakon vadjenja iste..taj podatak je dosta indikativan,ako ne u uradi sam varijanti koristiti više baterija,pa neče baš sve biti poluprazne,do prazne..)

3. obično koliko je meni poznato računalo sa pozicijom clear cmos(na koji god način,a ima ih više mogučih,pinovi su najčešći staromodni način) ,ako se ne vrati u normalu,ne da neče pokrenuti se računalo,nego to vodi direkt u kvar na matičnoj ploči ili barem aktivaciju zaštite,kako god,ploča matična postaje dovoljno NEISPRAVNA!za podizanje operativnog sustava..

NEMA NAKON TOGA VIŠE PODIZANJA OPERATIVNOG SUSTAVA..što dovodi do zaključka da taj MOD nije aktivan..jer

 

4.ukoliko autor tvrdi da može podignuti OPRATIVNI SUSTAV,u njegovom slučaju to su windowsi, onda treba provjeriti točke 1 i 2, i ako je to sigurno odlično, tada ostaje još opipati bateriju da nije se brzo i naglo zagrijala(postoji i ta mogučnost ),ili ipak najčešče jest to što se baterijski napon prazni na nekom novom vodljivom spoju kojeg treba pronači i ukloniti,u svakom slučaju treba ukloniti uzrok,a ne posljedicu,što ispražnjena odlična baterija sigurno jest!--ako  razlog(poput vlažne prašine,i tome slično, nije vidljiv korisniku →pravac opremljenoj osobi znanjem i alatom...obično takve nazivamo serviserima..no politka servisa,obično jest "ne isplati se" i kupite drugu,naročito kad servis ima dučan,odnosno dučan ima servis,a garancija prošla..ma i da nije garancija prošla "garancija vam za ovo ne vrijedi" i tako to.. 

5. ukoliko ste nedavno preslagivali računalo,presložite ga opet..ovaj puta vam možda i uspije..jer i prilikom preslagivanja u brzini ,greške se često dogadjaju,a i kod ćišćenja prašine,unutar kučišta..

 

 

kako god dokle god vi možete uči u operativni sustav..zaboravite priču o pinovima,no ipak vizuelno prekontrolirajte poziciju mostića na pinovima..a napon  baterije ako je iznad 3V,ostaje samo da li naliježe dobro(kontakt)..naravno i usput polaritet(pozicija)..jer i loš kontakt je potrošač!

 

dajte nam neke odgovore,pa čemo vas usmjeriti točnije!

 

a korespodencija vaša tipa "šta ako nije" nije način komunikacije,niti rješavanja problema,nekako mi se čini da ne poštujete odgovor kolege forumaša,pa ču Vam odgovoriti , savjet prihvatite ili ne,  ,tek onda možemo dalje,ali i ne moramo..

povratan i konkretni što jasniji nedvosmisleni  odgovor je potreban  da suzimo na jedan jedini smjer i dodjemo do  uzroka. I naravno ne pasti u zamku da posljedicu proglasimo uzrokom.Ja sam izabrao krenuti od baterije,jer vizuelno nemam pristup vašoj ploči,niti mogu instrumentima(množina) nešto provjeriti..čime bi ovo bilo prije dijagnosticirano,nego što mi je trebalo da sve ovo napišem!

sve što napišete može voditi u promjenu smjera..u gubitak na vremenu ,ali i dobitak na vremenu..za točnu dijagnostiku,i isplativom otklanjanju uzroka..

 

dajte nam neke odgovore,pa čemo vas usmjeriti točnije!

 

 

Penis Bonus Pax In Domus
Poruka je uređivana zadnji put sri 13.7.2016 9:13 (s1hr).
11 godina
neaktivan
offline
Re: problem s maticnim
prvo zahvaljujem se svima na odgovorima.
drugo nisam neki expert za otkrivanje kvarova ali nesto znam i zelim jos nesto nauciti "tko pita taj ne skita"
trece ono pitanje "sta ako nije?"sam postavio jer nisam bio u blizini ploce pa sam postavio takvo pitanje misleci da ima jos nesto sto mogu provjeriti da je uzrok potrosnji.
al ok. ocistio sam mp. od prasine koja je bila u groznom prasnjavom stanju,stavio novu cr2032 bat. i reinstalirao nove win.7 pa cu vidjeti kako ce se ponasati "raditi" i hoce li potrositi bateriju.
 
0 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Re: problem s maticnim
Evo ovako, imam racunalo staro 9 godina . Znaci problem je sto racunalo uredno radi ali nema sloke na,monitoru pokusao sam sa clear cmos. Vadio sam bateriju van te sam probao preko jumpera, mbo radi sigurno (svijetli zelena lampica ) napajanje isto tako, mijenjao sam termalnu pastu na procesoru cistio utore za ram te vadio i cistio grafu, ako jos nekog ima na ovom forumu molio bi pomoc
 
0 0 hvala 0
14 godina
online
Re: problem s maticnim
Newbie 67 kaže...
Evo ovako, imam racunalo staro 9 godina . Znaci problem je sto racunalo uredno radi ali nema sloke na,monitoru pokusao sam sa clear cmos. Vadio sam bateriju van te sam probao preko jumpera, mbo radi sigurno (svijetli zelena lampica ) napajanje isto tako, mijenjao sam termalnu pastu na procesoru cistio utore za ram te vadio i cistio grafu, ako jos nekog ima na ovom forumu molio bi pomoc

Navedi komponente. Probaj s drugom grafičkom i/ili napajanjem.

6 godina
neaktivan
offline
Re: problem s maticnim
Mbo : p5gc/mx_1333
Graficka kartica : amd radeon 5450 gb
Proc : intel core 2 duo e8500 3.16 ghz 2 jezgre
Hdd 250gb nezz koja marka
3gb rama 2 slota 800mhz
6 godina
neaktivan
offline
Re: problem s maticnim
Mbo : p5gc/mx_1333
Graficka kartica : amd radeon 5450 1 gb
Proc : intel core 2 duo e8500 3.16 ghz 2 jezgre
Hdd 250gb nezz koja marka
3gb rama 2 slota 800mhz
 
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
problem s maticnim

ako nema slike prvo sto radis vadis graficku i probas drugu..lp

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Re: problem s maticnim
Probao sam drugu graficku, nije u njoj problem, ova graficka koja je bila unutri je stara oko 2 godine jos je imala garanciju do neki dan
 
0 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Re: problem s maticnim
Graficka je 100 % ok napajanje takoder, zvao sam frenda koji se razumije u to i kaze da bi mi mogla bit onda cmos baterija zato sto meni komp ne dode ni do biosa , znaci totalno na slijepo radi
15 godina
offline
Re: problem s maticnim
Newbie 67 kaže...
Graficka je 100 % ok napajanje takoder, zvao sam frenda koji se razumije u to i kaze da bi mi mogla bit onda cmos baterija zato sto meni komp ne dode ni do biosa , znaci totalno na slijepo radi

 Otkud znaš da ti PC ne učita Bios kada ne vidiš? 

 

Moraš stepenovano rješavati problem.

 

Jesi probao drugu grafičku karticu u svom PC-u i šta bude?

Jesi probao svoju grafičku u drugom PC-ui da li radi?

 

Isprobaj ispravnost VGA kabla?

 

Šta je sa monitorom, jesi siguran da je on ispravan?

 

 

Kod mene je na LCD-u jedne prilike otkazalo pozadinsko osvjetljenje pa nisam imao slike na monitoru.

 

Prvo za taj problem oko slike na monitoru gledaj riješiti u trilemi Monitor - VGA kabal - grafička kartica, ako je sve ispravno onda treba dalje tražiti. 

 

Matična ploča ti ima integriranu grafičku karticu pa probaj izvaditi svoju i spojiti monitor sa VGA izlazom na matičnoj ploči i upaliti PC pa viditi da li tu ima kakvog pomaka i hoćeš li imati sliku na monitoru. 

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
Poruka je uređivana zadnji put uto 11.7.2017 9:36 (boxer).
6 godina
neaktivan
offline
Re: problem s maticnim
Probao sam odspojiti graficku i spojit monitor preko maticne, nem pomaka. Jedino da probam graficku na drugom kompu i drugi monitor da probam stavit
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: problem s maticnim
Newbie 67 kaže...
Probao sam odspojiti graficku i spojit monitor preko maticne, nem pomaka. Jedino da probam graficku na drugom kompu i drugi monitor da probam stavit

 Možeš probati. 

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
6 godina
neaktivan
offline
Re: problem s maticnim
Probam pa javim kako je proslo
 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice