RAID 1 - trebam savjet

poruka: 8
|
čitano: 1.396
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
neaktivan
offline
RAID 1 - trebam savjet

Pozdrav,

Malo sam guglao i "bug"-ao oko HDDa i RAID polja.
Naime stvar je ovakva, fotograf sam i tokom godine imam dosta podataka za backup ( recimo oko 1TB )
Trenutno backup radim na WD green (2 TB) + externi WD mybook (2TB) i na laptop.
Stvar je da mi je ovaj WD green već poprilično pun imam još "samo" 300gb.
Bitno mi je da mi datoteke budu na dvije ili tri lokacije.

(naravno ograničio bih se budžetom do cca 2000kn)

Nakon googlanja moj je plan slijedeći: uzeti (npr) 2x WD green (2TB) i staviti ih u RAID1 (ako sam dobro shvatio, to je mirroring, automatski backup na dvije lokacije?)
Moje pitanje je vezano uz sigurnost RAID1 polja i postavljanje RAID1 polja.
- Mjenja li se što u radu HDDa kad su u RAIDu (osim tog mirroringa), tj ostaje li sigurnost zapisivanja podataka ista (tj. veća) nego kad HDD radi sam?
- Da li uzimati neki docking station ili ih instalirati unutar kućišta? 
- Da li se s tih diskova može (potencjalno) raditi ili su ako su u RAID1 namjenjeni isključivo backupu?

- Koliko je kompliciran način postavljanja diskova u RAID?

Moja trenutna konfiguracija:
- i7 4790k
- 16GB DDR3
- Asus z97 pro-gamer
- GTX 660
- Samsung 850EVO (250GB)
- WD green 2TB

- Corsair CX600m


OS: Windows 10

 

Ili postoji neko drugo jednostavnije/kvalitetnije rješenje od ovoga?


Hvala unaprijed, cijenim odgovor(e).
- Franjo

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: RAID 1 - trebam savjet
njo kaže...
ako sam dobro shvatio, to je mirroring, automatski backup na dvije lokacije?

Prvo što si krivo shvatio, niti jedan RAID nije backup.

Imaš veću dostupnost diskova (u slučaju kvara jednog možeš nastaviti raditi), no backup moraš imati negdje drugdje (protiv brisanja ili editiranja bilo koje vrste).

10 godina
neaktivan
offline
Re: RAID 1 - trebam savjet
Old Iggy kaže...

Prvo što si krivo shvatio, niti jedan RAID nije backup.

Imaš veću dostupnost diskova (u slučaju kvara jednog možeš nastaviti raditi), no backup moraš imati negdje drugdje (protiv brisanja ili editiranja bilo koje vrste).

 Znači trebao bih imati jedan "Radni" kao glavni disk za backup i onda 2 komada u RAIDu kao dodatni backup ?

16 godina
offline
Re: RAID 1 - trebam savjet
njo kaže...
Old Iggy kaže...

Prvo što si krivo shvatio, niti jedan RAID nije backup.

Imaš veću dostupnost diskova (u slučaju kvara jednog možeš nastaviti raditi), no backup moraš imati negdje drugdje (protiv brisanja ili editiranja bilo koje vrste).

 Znači trebao bih imati jedan "Radni" kao glavni disk za backup i onda 2 komada u RAIDu kao dodatni backup ?

Hm. Ajmo od početka.

Backup kao pojam je sigurnosna pohrana podataka. Znači, set podataka neovisan o primarnim podacima, po mogućnosti u offlineu i poželjno u nekom drugom, "neobičnom" formatu.

RAID je sustav zajedničkog rada diskova za povećanje redundancije, dostupnosti, kapaciteta logičkih polja ili brzine.

 

E sad je bitno što ti točno trebaš. Ako trebaš veću dostupnost (znači, bez prekida rada ako crkne disk i svega što ide iza toga) stavi diskove u RAID1 i miran si.

Ako želiš sigurnosnu pohranu podataka (tj. "podatke na sigurnom") moraš promijeniti planove. Znači, na neki, poželjno vanjski disk ili drugi medij trpati bitne podatke (poželjno i više kopija i slično), a kako ćeš to izvoditi i na koji način je politika za sebe.

 

Sad opiši što točno želiš i što te muči.

 

10 godina
neaktivan
offline
Re: RAID 1 - trebam savjet

Značio ovako.
Trenutno radim stvari ovako: Fotke sa SD kartice prebacim na WD green HDD, zatim to isto backupiram na eksterni HDD i onda prebacim još jednom na laptop.


Kako mi je ovaj WD green već "kratak s memorijom" razmišljao sam njega ostaviti za pohranjivanje filmova dokumenata i slična, a uzeti 2 nova HDD-a i onda raditi ovako: prebaciti fotke sa SD kartice na prvi HDD (novi WD green), backup na drugi HDD (novi WD green), backup na eksterni HDD, backup na laptop.

Ima li onda u ovom zadnjem slučaju onda smisla uparivati ta 2 HDD-a u RAID?

16 godina
offline
Re: RAID 1 - trebam savjet
njo kaže...

Značio ovako.
Trenutno radim stvari ovako: Fotke sa SD kartice prebacim na WD green HDD, zatim to isto backupiram na eksterni HDD i onda prebacim još jednom na laptop.


Kako mi je ovaj WD green već "kratak s memorijom" razmišljao sam njega ostaviti za pohranjivanje filmova dokumenata i slična, a uzeti 2 nova HDD-a i onda raditi ovako: prebaciti fotke sa SD kartice na prvi HDD (novi WD green), backup na drugi HDD (novi WD green), backup na eksterni HDD, backup na laptop.

Ima li onda u ovom zadnjem slučaju onda smisla uparivati ta 2 HDD-a u RAID?

Ima smisla ova dva interna diska onda staviti u RAID (na koje skidaš s kartice).

Pripazi samo na  načine backupiranja (pretpostavljam da ne radiš backup već sync), kad to radiš i kako.

10 godina
neaktivan
offline
Re: RAID 1 - trebam savjet

Super. Hvala na odgovorima i savjetima :)

8 godina
neaktivan
offline
Re: RAID 1 - trebam savjet

ako želiš da ti se hdd ne pokvari uzmi si ventilator 120mm i daj da puše po njima ako to ne želiš uzmi wd red (nas)drives ja ih več koristim 3god i nemam problema snjim

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice