Usporavanje SSD-a

poruka: 15
|
čitano: 4.414
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
offline
Usporavanje SSD-a

Vidim da nema jos ove teme pa me zanima sljedece.

 

Otprilike godinu i pol star SSD Kingston UV400 je u racunalu pod MOJ PC. Na pocetku sve super, bajno, no evo, sad je usporio drasticno u zadnje vrijeme.

Skinuo sam crystalmarkdisk i stavio da testira brzine i ovo su rezultati na prvoj slici. Ima li kakve mogucnosti da se to opet ubrza ili je to normalno da s vremenom jednostavno sve usporava?

 

Druga stvar - kupio sam novi novcati Kingston A400 i stavio ga mami u laptop - neki i3 5. generacije, intel HD grafika, 4GB RAM-a i sad taj SSD. Na drugoj slici je izmjerena brzina.

Da li je to realno sve?

 

Svaka pomoc i savjet su dobrodosli. Zahvaljujem!

Kovačić
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Usporavanje SSD-a

Izgleda da nisi spojio na SATA3 nego na SATA2 na ploci.

SATA3 su ti oni sivi konektori, pored IDE porta:

https://www.asrock.com/mb/AMD/980DE3U3S3/index.asp

 

Drugo sto moras vidjeti, dali si instalirao pod AHCI, a ne pod IDE modu.

To podesis u BIOS-u, imas upute u knjizici od ploce. Ak ju nemas, gore na linku imas za download u PDF-u.

 

I trece, provjeri da ti radi TRIM.

https://www.howtogeek.com/257196/how-to-check-if-trim-is-enabled-for-your-ssd-and-enable-it-if-it-isnt/

 

Al da, prvi problem vjerovatno veze i drugi, te zbog IDE moda ne radi ni TRIM.

 

S obzirom da ti je SATA3 dodatni ASMedia kontroler, vjerovatno ces morati instalirati Windowse ispocetka.

Naravno, obavezno AHCI.

Moj PC  
3 0 hvala 0
12 godina
online
Usporavanje SSD-a

Također prebaci suvišne stvari sa SSD-a na HDD (slike, muziku, filmove) i drži ga ispod 50% popunjenosti i bit će opet brz.

Moj PC  
3 1 hvala 0
7 godina
offline
Re: Usporavanje SSD-a
Mile 74 kaže...

Također prebaci suvišne stvari sa SSD-a na HDD (slike, muziku, filmove) i drži ga ispod 50% popunjenosti i bit će opet brz.

Kupi hardver, plati ga suhim zlatom i onda ga nemoj koristiti do maksimuma. Multimediju, pogotovo veću (video) može držati na mehaničkom disku jer mu tu nije potrebna toliko velika brzina pristupa i čitanja podataka.

 

Slažem se s komentarom da disk nije spojen na pravi konektor na ploči, evo rezultata OCZ Vertex 3, gotovo dvostruko (ako ne i više) starijeg nego diska u prvom postu:

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 14.9.2018 9:51 (robogo).
12 godina
online
Re: Usporavanje SSD-a
robogo kaže...
Mile 74 kaže...

Također prebaci suvišne stvari sa SSD-a na HDD (slike, muziku, filmove) i drži ga ispod 50% popunjenosti i bit će opet brz.

Kupi hardver, plati ga suhim zlatom i onda ga nemoj koristiti do maksimuma. Multimediju, pogotovo veću (video) može držati na mehaničkom disku jer mu tu nije potrebna toliko velika brzina pristupa i čitanja podataka.

 Za današnje pojmove 120GB SSD je dovoljan za OS i pokoju igru.

SSD 240GB je neki minimum, ako hoćeš veću multimediju na njemu onda uzmi veći i plati ga "suhim zlatom".

15 godina
offline
Re: Usporavanje SSD-a
Čitatelj kaže...

Izgleda da nisi spojio na SATA3 nego na SATA2 na ploci.

SATA3 su ti oni sivi konektori, pored IDE porta:

https://www.asrock.com/mb/AMD/980DE3U3S3/index.asp

 

Drugo sto moras vidjeti, dali si instalirao pod AHCI, a ne pod IDE modu.

To podesis u BIOS-u, imas upute u knjizici od ploce. Ak ju nemas, gore na linku imas za download u PDF-u.

 

I trece, provjeri da ti radi TRIM.

https://www.howtogeek.com/257196/how-to-check-if-trim-is-enabled-for-your-ssd-and-enable-it-if-it-isnt/

 

Al da, prvi problem vjerovatno veze i drugi, te zbog IDE moda ne radi ni TRIM.

 

S obzirom da ti je SATA3 dodatni ASMedia kontroler, vjerovatno ces morati instalirati Windowse ispocetka.

Naravno, obavezno AHCI.

 Pa i SATA2 bi dao bolje rezultate...

 

https://www.bug.hr/forum/topic/tvrdi-opticki-diskovi/ssd-skola/97115.aspx?page=81&jumpto=4911396&sort=asc&view=flat

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
15 godina
offline
Re: Usporavanje SSD-a

-da/ne.. nije samo sata2/3 usko grlo ili max propustnost. Sve zajedno daje rezultat, chipset-kontroler, cpu+ram, os, popunjenost (do 50% kapaciteta, nakon tog usporavanje.. primjetno na 80-90+%.). IDE/AHCI, sve.

+ pogotovo kod jeftinijih modela (koji su u pravilu sporiji, npr usporediti teh.podatke serije 400 i 500, + obično veći ima veći transfer.. mada su po spec. 'isti').

-SSD najviše ubrzava seek, ne sam transfer koji kod hdd pa i optičkog može biti dobar, ako je seek usporen, nije ahci, popunjenost, slabije računalo po ostatku.. tad od nazivne propustnosti imaš daleko manje moguće brzine.. to se u benchevima vidi, ali i u normalnom radu jer OS stalno 'čačka' stotine fileova dok vrlo rijetko npr kopiramo neki konkretan file. Isti disk u različitim računalima neće dati iste rezultate.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 godina
protjeran
offline
Re: Usporavanje SSD-a
robogo kaže...

Kupi hardver, plati ga suhim zlatom i onda ga nemoj koristiti do maksimuma. Multimediju, pogotovo veću (video) može držati na mehaničkom disku jer mu tu nije potrebna toliko velika brzina pristupa i čitanja podataka.

 

 Mile ti je napisao točno da se SSd ne smije full napuniti a o tome se već pisalo na hrpi tema ZAŠTO pa mi se na da ponovo sve prepričavati.

moj prvi SSD OCZ Agility 120 GB je koštao 1600 kn i to je bilo "suho zlato".

Za te novce danas kupim dva od 500 Gb, (raid je nepotreban)  i vozi photoshop, video, audio obradu, milina.

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
7 godina
protjeran
offline
Re: Usporavanje SSD-a

 Bi, al vjerovatno je instaliran pod IDE/Legacy umjesti AHCI, i onda ne radi TRIM, SSD radi sporo,

sve se cini tromo. Uz SATA2 kontroler, naravno to jos sporije ispadne.

 

I naravno, taj A400 je budzet SSD, naravno da je naspram toga dosta slabiji, al ovo je kombinacija hardwareske i softwareske greske.

1. Spojit na SATA3

2. Podesiti AHCI u BIOS-u

3. Svjezi sistem

 

I onda bi trebao ici do 300/300 bez muke.

15 godina
offline
Re: Usporavanje SSD-a
Čitatelj kaže...
..

 

I onda bi trebao ici do 300/300 bez muke.

 -ne taj disk/serija/model.. on je prije svega jeftin, ali zadovoljavajuć kao upgrade s hdda na prosječnom lapt/desktopu.. (kažu 34% u odnosu na topmodele.. ili 80-sustain 200-burst..).

-treba biti realan :) svejedno disk od mene ima plus, radi. Ovo je samo za one koji očekuju 'čuda' (razočaraju se kad im benč nije za hvaljenje na forumu) :))

 

.. tak da je početni post s rezultatima zapravo ono što se od tog diska može očekivati, +/- ostalo što može utjecati na rezultate.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 14.9.2018 11:33 (ihush).
11 godina
offline
Usporavanje SSD-a

Ok, sa ovim UV400 cu danas vidjet ako stignem da roknem dolje windowse i snimim friske, no na AHCI modu sam instalirao, to sigurno... I tada je kad sam to instalirao doslovno dizao windowse u roku 8 sekundi kad je pocelo bootati, veoma je bio brz! Na maticnoj su pogledati dal slucajno nije na SATA II spojeno jer ako je, onda ne moze ni teoretski potegnuti vise od SATA III. Ima li veze kakvim kablom je spojeno to na SATA port? Nadam se da ne postoje i kablovi koji mogu brze/sporije prenositi podatke.

 

A ovaj novi koji sam stavio u mamin laptop, jbg, stari laptop, medion akoya neki koji je kupljen bio u hoferu od strane jednog covjeka pa je ona to uzela u austriji rabljeno od njega nekoliko godina kasnije. Tako da onda ona ni ne moze ocekivati nesto brze od ovoga sto joj je sad.

Kovačić
Poruka je uređivana zadnji put pet 14.9.2018 12:42 (acmilan2).
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Usporavanje SSD-a

Medion ti je Lenovo, brand za Aldi/Hofer. Taj laptop je malo stariji sa starijim kontrolerom,

tak da ne ocekuj maksimalno iskoristiti SSD, ali ce sistem sigurno bolje raditi nego sa obicnim diskom.

 

A kod sebe vidi dali si ustekao u SATA3 portove, imas dva siva porta i 4 crna.

Ta dva siva su prava.

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Usporavanje SSD-a
Čitatelj kaže...

Medion ti je Lenovo, brand za Aldi/Hofer. Taj laptop je malo stariji sa starijim kontrolerom,

tak da ne ocekuj maksimalno iskoristiti SSD, ali ce sistem sigurno bolje raditi nego sa obicnim diskom.

 

A kod sebe vidi dali si ustekao u SATA3 portove, imas dva siva porta i 4 crna.

Ta dva siva su prava.

 U redu, napisat cu svakako.

Kovačić
11 godina
offline
Re: Usporavanje SSD-a

Ima 6 crnih, a ne 4, i naravno, ni jedan od SATA III nije ustekan vec zjape prazni. Sada cu tokom sljedecih dan - dva prebaciti sve bitne podatke na USB i onda cu obrisati sve sa tog SSD-a, mozda da napravim bas low level format, istekat iz SATA II i ustekat u SATA III i onda u BIOS-u provjeriti jos jednom da je AHCI, da ne bi onda prebacilo na IDE. Windows onda moze gore. Nakon toga, instaliram crystaldiskmark pa cu postaviti sliku opet ovdje, hvala za sad svima!

Kovačić
14 godina
offline
Re: Usporavanje SSD-a
PC2 iz opisa.
Vec 3 godine koristim samo 240GB entry level SSD. Doduse, ja nisam heavy user, niti koristim PC za ista osim za surfanje/youtube, office i filmove.

E sad, KINGSTONE SSD MANAGER kaze da je jos SSD life na 98% sto je po meni i vise nego dobro za 2-3 godine star PC?

Imam par osnovnih programa instaliranih i tjt, jedino sto se stalno pise/brise su torrent filmovi.
E sad, zanima me dali je bolje da dokupim neki obican HDD samo za to brisanje/pisanje (eventualno i da puknem sve slike i pjesme na njega)?
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice