Windows naišao na problem s tvrdim diskom

poruka: 47
|
čitano: 15.262
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
HDD unikat ?

Ovu sam poruku dobia za dobar dan



Win 7 64bit ultimate

Pa me zanima dali se ovo ikom drugom dogodilo?

 

Jeli ovo možda neki BUG u windowsima?

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 17.4.2012 16:40 (hopi).
 
0 1 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: HDD unikat ?

Jel ti sve u redu sa hdd-om?

- provjeri stanje sa HDtuneom

16 godina
online
Re: HDD unikat ?
mario1990 kaže...

Jel ti sve u redu sa hdd-om?

- provjeri stanje sa HDtuneom

Nek napravi Error Scan, ali ne Quick Scan več normalno duže skeniranje jedino tak če dobit točne rezultate.{#}

http://www.vhnd.com/a-different-kind-of-truth/
15 godina
offline
Re: HDD unikat ?
hopi kaže...

..Jeli ovo možda neki BUG u windowsima?

 

- zašto bi bio bug, zašto u windowsima?

- nije bug, nego SMART status. Možeš poslušati ili ignorirati predloženo (jednako kao i s ovim postovima), uz predpostavku da si razumio windowsovu poruku. Tvoji podatci su gore.

- diagnostiku možeš obaviti konkretnim alatima proizvođača HDDa (na njihovim stranicama..., besplatno, samo treba potražiti). Taj error code RMA je dovoljan za reklamaciju (ako je disk pod garancijom, hdtune nije relevantan, ali može i on). Tim alatima se može i 'popraviti' disk, to ovisi o uzroku.

-problem možda nije u samom disku, može biti problem u kontroleru (npr pregrijavanje), kabel i sl. ali disk je prvi za provjeru.

- svako korištenje takvih alata (formatiranje) podrazumijeva da se sve s disk briše, kao što svaki čas može disk prestati raditi ili raditi više godina bez problema. Sve što je na disku možeš uskoro izgubiti, pa i instalaciju OSa (ako je npr predinstaliran na notebook, ali po verziji ultimate sumnjam).

.. Zato, treba što prije backupirati važne stvari...

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
HDD fenomen ????

2 crvena polja

ćini mi se da je to na particiji C koja ima 50 GB

ostalo je na dvi particije po 325 GB

 

 

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: HDD fenomen ????
Ima bad sectora, disk ti odlazi. Ako je pod garancijom, nosi na reklamaciju.
Ako sam ti pomogao, stisni HVALA! =)
12 godina
neaktivan
offline
Re: HDD fenomen ????
hopi kaže...

2 crvena polja

ćini mi se da je to na particiji C koja ima 50 GB

ostalo je na dvi particije po 325 GB

 

 

Polako ali sigurno ti disk krepava. Reklamacija ako imas garanciju.

Ofc.
14 godina
offline
HDD fenomen ????

garanciju nemam

 

Misli kupiti ovaj HDD za 1099 kn

Tvrdi disk 2000.0 GB WESTERN DIGITAL Caviar Green, SATA3, 64MB cache, IntelliSeek, za desktop

 

http://www.links.hr/?naziv=tvrdi-disk-2000-0-gb-western-digital-caviar-green-sata3-64mb-cache-intelliseek-za-desktop&option=artikl&id_kategorija=051510&id_artikl=051.510.173

 

dok od 1TB košta 900 kn

 

 

Pa kad stingne novi mislia sam probati popraviti HDD sa ovim programom HDD Regenerator

 

"HDD Regenerator is a unique program for regeneration of physically damaged hard disk drives. It does not hide bad sectors, it really restores them!"

 

Jeli neko proba popraviti bed sektore?

 

 

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: HDD fenomen ????
hopi kaže...

garanciju nemam

 

Misli kupiti ovaj HDD za 1099 kn

Tvrdi disk 2000.0 GB WESTERN DIGITAL Caviar Green, SATA3, 64MB cache, IntelliSeek, za desktop

 

http://www.links.hr/?naziv=tvrdi-disk-2000-0-gb-western-digital-caviar-green-sata3-64mb-cache-intelliseek-za-desktop&option=artikl&id_kategorija=051510&id_artikl=051.510.173

 

dok od 1TB košta 900 kn

 

 

Pa kad stingne novi mislia sam probati popraviti HDD sa ovim programom HDD Regenerator

 

"HDD Regenerator is a unique program for regeneration of physically damaged hard disk drives. It does not hide bad sectors, it really restores them!"

 

Jeli neko proba popraviti bed sektore?

 

 

Mozes ih popraviti,i zbilja ce trajati neko vrijeme,ali kad-tad ce opet doci.

Ofc.
13 godina
neaktivan
offline
Re: HDD fenomen ????

Softver NIKADA nece moci popraviti hardverski kvar! Period!

14 godina
offline
HDD fenomen ????

Je. ali možda se može bad sektori ubaciti u "karantenu"dase više ne mogu koristiti

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
HDD fenomen ????

Ako već hoćeš kupit HDD onda ti preporučam OVAJ.

 

Onaj Caviar Green OD 2TB-a koji si gore naveo nije poželjno koristiti kao sistemski disk jer je napravljen kao storage disk, dakle kupi ovaj gore Samsung koji sam ti preporučio jer je najbolji za tu cijenu i čak je u nekim aspektima bolji od WD Caviar Black-a.

 

Bad sectori su ti znak da ti se HDD polako kvari, onaj program ti nikada neće moći to popraviti ili zaustaviti jer će ti se kad-tad opet vratit.

Dvije stvari su beskonačne; svemir i ljudska glupost, ali što se svemira tiče nisam posve siguran.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: HDD fenomen ????
Alesandro kaže...

Softver NIKADA nece moci popraviti hardverski kvar! Period!

Točno ali bad sector ne mora biti hardverski.

hopi kaže...

Je. ali možda se može bad sektori ubaciti u "karantenu"dase više ne mogu koristiti

Djelomice točno.

 

Postoje dva tipa bad sectora - logički i fizički.

 

Logički - nastaju kao rezultat softverske greške u FSu pa zbog toga programi za dijagnostiku mogu pomisliti da je riječ o fizičkom oštećenju. Logički bad sector nastaje ako nestane struje u pogrešnom trenutku, dođe do prekida operacije pisanja ili brisanja po sektorima, pad napona, oštećeni kablovi, problem sa diskovnim kontrolerom (bilo na MBO ili u elektronici HDDa) i sl. Logički bad sectori se mogu popraviti - u većini slučajeva dovoljno je da se taj sektor prebriše nulama i sve bude ok. To može čak i Scandisk riješiti. Ako ne uspije, formatiranje diska tj. prepisivanje nulama će pomoći. Osim ako taj sektor nije...

 

Fizički - nastaje kao rezultat fizičkog oštećenja ploče. Ti sektori se ne mogu popraviti nikako jer je riječ o ogrebotini ili nekom sličnom problemu na površini ploče. Najčešće nastaju prilikom udaraca u disk (pogotovo tijekom rada tj. dok se nešto piše/briše). Za ove sektore je karakteristično da se "uporabom" tj. pokušajima popravka i sl. operacijama šire na susjedne "zdrave" sektore i u vrlo kratkom roku cijela ploča postane neupotrebljiva. Takav disk je preporučljivo što prije backupirati i onda ga baciti jer mu nema pomoći. Neki programi mogu te sektore označiti kao neispravne i onda im windowsi tj. file system ne pristupaju ali kad-tad će netko pokušati pisati po njima i onda dolazi do širenja.

 

Ako alat za popravak diska riješi problem, ok. Backupirajte sve podatke i onda nakon par dana korištenja je preporučljivo vidjeti što se događa. Ako su se bad sectori opet pojavili, očito je riječ o fizičkom oštećenju. A ako ih nema, super. ntfs.sys se malo previše zaigrao {#}

http://nighthawk-software.blogspot.com/
12 godina
neaktivan
offline
Re: HDD fenomen ????
Sum_of_all_fears kaže...
Alesandro kaže...

Softver NIKADA nece moci popraviti hardverski kvar! Period!

Točno ali bad sector ne mora biti hardverski.

hopi kaže...

Je. ali možda se može bad sektori ubaciti u "karantenu"dase više ne mogu koristiti

Djelomice točno.

 

Postoje dva tipa bad sectora - logički i fizički.

 

Logički - nastaju kao rezultat softverske greške u FSu pa zbog toga programi za dijagnostiku mogu pomisliti da je riječ o fizičkom oštećenju. Logički bad sector nastaje ako nestane struje u pogrešnom trenutku, dođe do prekida operacije pisanja ili brisanja po sektorima, pad napona, oštećeni kablovi, problem sa diskovnim kontrolerom (bilo na MBO ili u elektronici HDDa) i sl. Logički bad sectori se mogu popraviti - u većini slučajeva dovoljno je da se taj sektor prebriše nulama i sve bude ok. To može čak i Scandisk riješiti. Ako ne uspije, formatiranje diska tj. prepisivanje nulama će pomoći. Osim ako taj sektor nije...

 

Fizički - nastaje kao rezultat fizičkog oštećenja ploče. Ti sektori se ne mogu popraviti nikako jer je riječ o ogrebotini ili nekom sličnom problemu na površini ploče. Najčešće nastaju prilikom udaraca u disk (pogotovo tijekom rada tj. dok se nešto piše/briše). Za ove sektore je karakteristično da se "uporabom" tj. pokušajima popravka i sl. operacijama šire na susjedne "zdrave" sektore i u vrlo kratkom roku cijela ploča postane neupotrebljiva. Takav disk je preporučljivo što prije backupirati i onda ga baciti jer mu nema pomoći. Neki programi mogu te sektore označiti kao neispravne i onda im windowsi tj. file system ne pristupaju ali kad-tad će netko pokušati pisati po njima i onda dolazi do širenja.

 

Ako alat za popravak diska riješi problem, ok. Backupirajte sve podatke i onda nakon par dana korištenja je preporučljivo vidjeti što se događa. Ako su se bad sectori opet pojavili, očito je riječ o fizičkom oštećenju. A ako ih nema, super. ntfs.sys se malo previše zaigrao {#}

Više naučim na forumu, nego u školi.

Dafuq I just read?
15 godina
offline
Re: HDD fenomen ????
Sum_of_all_fears kaže...

Djelomice točno.

 

Postoje dva tipa bad sectora - logički i fizički.

..

- .. još dodatak (jer je ovo dobro objašnjeno, pa za napredne školarce..). {#}

- Greške se moraju pojaviti (nema savršenog diska osim za potrebe NASE..). To odrađuje CRC bez kojeg RAM, HDD, CPU.. praktički nebi mogli raditi (svaka komunikacija i čuvanje podataka).

- HDD ima jedna ograničeni dio rezerviran za bad sectore, kad se ta tablica (to su relocirani sektori), popuni, gotovo je (do tad se zapravo ni ne primjećuju sitnije greške). Tad je samo ne korištenje tog dijela diska npr particioniranjem, rješenje (tj. polu-rješenje). Nazovimo 'resetiranje' te tablice se može obaviti alatima proizvođača za konkretan disk (formatiranje, recimo LLF). Svi otali softwarei 'regeneratori' su navlakuša za naivne.

- btw, kad disk ima ozbiljnih problema, nije preporučljivo instalirati nešto (npr hdtune) za test, kao i testirati ga iz OSa. To se radi s bootabilnog medija, npr Hirens (i svi alati su već na njemu). Naravno, ako su vam podatci bitni... Zapravo, hdtune je OK (pristojan soft) ali nepotreban, jer SMART radi dovoljno dobro, problemi se obično uoče i u radu (nije potreban test), pa čak i zvuk... jer sam taj utils neće popraviti disk (on ga samo testira, više kao bench). Zato ga nebi savjetovao za ovakve slučajeve, tj može samo kao provjera dali je disk OK, dok za disk koji nije OK bolje ništa ne raditi, ili raditi iz 'DOSa' s boot medija jer se rizikuje da u svakom času ode do kraja (npr samim testiranjem).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: HDD fenomen ????
kako je neko gore naveo, vise naucih ovdje u par postova, nego u skoli... svaka cast decki, lijepo objasnjeno!
Ako bi oni koji o meni misle loše znali šta si ja mislim o njima,bi o meni mislili još lošije.... eeehhheem...
15 godina
odjavljen
offline
Re: HDD fenomen ????
ihush kaže...
...

Za one koji žele peticu kod ihusha i mene {#}, pogledajte što je S.M.A.R.T i kako funkcionira. U osnovi, taj skup funkcija u samom firmwareu diska konstantno pazi na stanje samog diska (broj grešaka tj. ECC ispravaka, temperaturu, brzinu prijenosa i još puno stvari) i prijavljuje OSu tj. korisniku nastale ali i moguće probleme. Ako SMART počne bacati neki warning ili error, disk treba što prije backupirati (možda je već prekasno ako to niste radili redovno) i onda sa alatima proizvođača doznati u čemu je problem.

 

Kao što je ihush rekao, "čačkanje" po disku sa raznim recovery alatima može napraviti dosta štete jer tim radnjama forsirate rad sa oštećenim sektorima koji se mogu proširiti.

 

A ako problem nestane tj. riješite ga na neki od predloženih načina, jako je preporučljivo doznati zašto je SMART javio grešku. Uzroka može biti puno - od napajanja (nedovoljno struje na 12v vodovima za mehaniku diska), MBO (SATA/ATA kontroler ili chipset), kablova (stari "široki" ATA kablovi su bili jako osjetljivi, pogotovo na sredini na slave konektoru) pa do samog RAMa koji bi mogao poslati neke neispravne podatke na HDD ili oštetiti FS tablice (mada bi se problemi sa RAMom uočili kroz puno BSODova ali ni ova situacija nije nemoguća niti neviđena).

 

P.S. Backup everything. Mehanika koja vrti ploče na 5400, 7200 ili 10.000 okretaja dok nad tom istom pločom na visini od 3 nanometra lebdi igla nije baš oličenje pouzdanosti za jako bitne podatke.

http://nighthawk-software.blogspot.com/
16 godina
online
Re: HDD fenomen ????
Sum_of_all_fears kaže...
ihush kaže...
...

Za one koji žele peticu kod ihusha i mene {#}, pogledajte što je S.M.A.R.T i kako funkcionira. U osnovi, taj skup funkcija u samom firmwareu diska konstantno pazi na stanje samog diska (broj grešaka tj. ECC ispravaka, temperaturu, brzinu prijenosa i još puno stvari) i prijavljuje OSu tj. korisniku nastale ali i moguće probleme. Ako SMART počne bacati neki warning ili error, disk treba što prije backupirati (možda je već prekasno ako to niste radili redovno) i onda sa alatima proizvođača doznati u čemu je problem.


 

P.S. Backup everything. Mehanika koja vrti ploče na 5400, 7200 ili 10.000 okretaja dok nad tom istom pločom na visini od 3 nanometra lebdi igla nije baš oličenje pouzdanosti za jako bitne podatke.

Taj S.M.A.R.T je zapravo u puno slučajeva, totalno beskorisan to je poznato tj od njega nikakvog upozorenja a disk je odjednom krepal ko da ga je grom pogodil.{#}{#}

 

Ništa nije savršeno tak niti taj S.M.A.R.T nekad odradi,{#} a nekad totalno zakaže uglavnom jako bitni podaci se ne čuvaju na nekom vragu kaj se vrti ko budala na 7000 okretaja za to služi recimo M-DISC.{#}{#}

 

http://millenniata.com/m-disc/

 

http://www.vhnd.com/a-different-kind-of-truth/
Poruka je uređivana zadnji put čet 19.4.2012 2:26 (rambox).
13 godina
neaktivan
offline
Re: HDD fenomen ????

Naravno, u cijeloj toj prici ima i jedan podatak koji je bitan u cijeloj prici. Read errors per bits read. Enterprise level diskovi ce svakih 10 ^ -16-tu citanja imati jedan bit koji nije moguce procitati. Ovo je otprilike neki prosjek. Kod desktop diskova, ta se brojka obicno krece oko 10 ^ -12.

 

URE rate od 10 ^ -14 statisticki implicira da ce doci do unrecoverable read errora svakih procitanih 1E14 bitova ili otprilike 12TB.  Sada zamislimo situaciju da imamo  jedno RAID 5 polje sa 3 diska od 2 TB .  Jedan disk je ispao iz RAID-a i mi smo pokrenuli rebuild. Kod rebuilda je doslo do URE-a, sto znaci da nam se raid raspao, te potencijalno moze doci do gubitka svih podataka.  Kod ovakvog polja, sa ovako velikim diskovima, sanse da dodje do URE-a su relativno velike.  Naravno, postoje RAID kontroleri koji ce skuziti da je doslo do URE-a i probati rekonstrurirati podatak, bez da dodje do failanja RAID polja.

 

16 godina
online
Re: HDD fenomen ????
rambox kaže...

Taj S.M.A.R.T je zapravo u puno slučajeva, totalno beskorisan to je poznato tj od njega nikakvog upozorenja a disk je odjednom krepal ko da ga je grom pogodil.{#}{#}

 

Ništa nije savršeno tak niti taj S.M.A.R.T nekad odradi,{#} a nekad totalno zakaže uglavnom jako bitni podaci se ne čuvaju na nekom vragu kaj se vrti ko budala na 7000 okretaja za to služi recimo M-DISC.{#}{#}

 

http://millenniata.com/m-disc/

 

SMART jako puno toga odradi, pitanje je samo nivoa u kom trenutku opali trigger. Kod nekih sustava se SMART stavlja jako osjetljivim (recimo, disk se proglašava neispravnim dok je još uvijek u punom pogonu) kako bi se pripremilo stanje za novi disk. naravno, ako disk nalo crkne ništa ne pomaže, ali danas je SMART enormno bitan alat.

 

BTW, bitni podaci se ne čuvaju ni na kakvim M-DIScovima, isključivo na više sinkroniziranih redundantnih polja diskova ili dodatno na trakama.

16 godina
online
Re: HDD fenomen ????
Alesandro kaže...
URE rate od 10 ^ -14 statisticki implicira da ce doci do unrecoverable read errora svakih procitanih 1E14 bitova ili otprilike 12TB.  Sada zamislimo situaciju da imamo  jedno RAID 5 polje sa 3 diska od 2 TB .  Jedan disk je ispao iz RAID-a i mi smo pokrenuli rebuild. Kod rebuilda je doslo do URE-a, sto znaci da nam se raid raspao, te potencijalno moze doci do gubitka svih podataka.  Kod ovakvog polja, sa ovako velikim diskovima, sanse da dodje do URE-a su relativno velike.  Naravno, postoje RAID kontroleri koji ce skuziti da je doslo do URE-a i probati rekonstrurirati podatak, bez da dodje do failanja RAID polja.

 

Zaboravih - zato je danas RAID5 gotovo zaboravljeno polje. Preporuka svih vendora je zamjena RAID5 s RAID6 poljem kad god su diskovi veći od 300 - 500 GB.

13 godina
neaktivan
offline
Re: HDD fenomen ????

Po meni je RAID 10 FTW. Kod RAID 5 i RAID6 polja je "problematicna" brzina pisanja, tj. dobijamo brzinu i iopse samo jednog diska, kod je kod citanja situacija bolja, tj. radi se od 3x  ili 2x vecoj brzini citanja.  Odabir RAID polja najvise zavisi sto ce se  server, tj. polje koristiti ( file server, db stroj, itd... )

16 godina
online
Re: HDD fenomen ????
Alesandro kaže...

Po meni je RAID 10 FTW. Kod RAID 5 i RAID6 polja je "problematicna" brzina pisanja, tj. dobijamo brzinu i iopse samo jednog diska, kod je kod citanja situacija bolja, tj. radi se od 3x  ili 2x vecoj brzini citanja.  Odabir RAID polja najvise zavisi sto ce se  server, tj. polje koristiti ( file server, db stroj, itd... )

Ovisi o dosta stvari. RAID10 isto trpi u najgorem slučaju ispad samo jednog diska (od standardnih RAID6 jedini trpi ispad dva), a najviše ovisi o kontroleru i vrsti rada.

Ako je kontroler dobar, s dosta cachea i slično, latency radi jakog write penaltyja se rijetko viđa (nije baš za baze, ali za ostalo je OK). Čitanje je dobro kod svih polja isto.

14 godina
offline
Windows naišao na problem s tvrdim diskom

Posto su 2 bad sectora na pocetku ja mislim da mi je to na particiji C: koja ima 48.8 GB a ostale dvi particije po 324 GB

Pa bi mozda bilo najbolje da ja tu particiju izbrisem da je neformatiram nego samo ostavim kao nepoznati prostor na HDD

 

Sto kazete na ovo?

 
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Windows naišao na problem s tvrdim diskom

Ovo na stolu i hladno pivo u hladnjaku - te dvije stvari uvijek moraš imati! Prva ti riješava masu problema sa kompom, druga sve ostalo...

Freak Show Inc.
 
2 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Windows naišao na problem s tvrdim diskom
hopi kaže...

Posto su 2 bad sectora na pocetku ja mislim da mi je to na particiji C: koja ima 48.8 GB a ostale dvi particije po 324 GB

Pa bi mozda bilo najbolje da ja tu particiju izbrisem da je neformatiram nego samo ostavim kao nepoznati prostor na HDD

 

Sto kazete na ovo?

To je brzo, ali kratkotrajno rješenje.

16 godina
online
Re: HDD fenomen ????
Old Iggy kaže...
rambox kaže...

Taj S.M.A.R.T je zapravo u puno slučajeva, totalno beskorisan to je poznato tj od njega nikakvog upozorenja a disk je odjednom krepal ko da ga je grom pogodil.{#}{#}

 

Ništa nije savršeno tak niti taj S.M.A.R.T nekad odradi,{#} a nekad totalno zakaže uglavnom jako bitni podaci se ne čuvaju na nekom vragu kaj se vrti ko budala na 7000 okretaja za to služi recimo M-DISC.{#}{#}

 

 

SMART jako puno toga odradi, pitanje je samo nivoa u kom trenutku opali trigger. Kod nekih sustava se SMART stavlja jako osjetljivim (recimo, disk se proglašava neispravnim dok je još uvijek u punom pogonu) kako bi se pripremilo stanje za novi disk. naravno, ako disk nalo crkne ništa ne pomaže, ali danas je SMART enormno bitan alat.

 

BTW, bitni podaci se ne čuvaju ni na kakvim M-DIScovima, isključivo na više sinkroniziranih redundantnih polja diskova ili dodatno na trakama.

Ja sam mislil na normalnog korisnika,{#} kakva sad polja diskova i trake fučkaj ga zna se gdje se to koristi kaj ne.Valjda si pogledal kaj je M-DISC zapravo, znači imaš ko normalan korisnik recimo profi fotograf 100gb bitnih fotografija ili bilo kaj drugo nebitno sad. To sve fino zapržiš na takav M-DISC, i pohraniš u sef iili negdje gde se ne može mehanički uništit takav DVD i to je to nema problema neče istrunut i propast sigurno ko običan DVD pa moš mirno spavat.{#}

 

Baš na takav M-DISC ja imam namjeru, pohranit svu svoju mjuzu to je sigurno najbolje rješenje(ali ne jeftino normalno) sve ostala rješenja su čumez za sigurnu pohranu podataka kod normalnog korisnika.No kolko vidim trebat če potegnut u Austriju,ili Sloveniju za tim M-DISC drangulijama jer kod nas ih nema a moraš kupit i novu DVD pržilicu koja podržava M-DISC.{#}

 

http://www.amazon.com/LG-Internal-12x-Blu-Ray-Writer/dp/B00632U162

 

 

http://www.vhnd.com/a-different-kind-of-truth/
16 godina
online
Re: HDD fenomen ????
rambox kaže...

Ja sam mislil na normalnog korisnika,{#} kakva sad polja diskova i trake fučkaj ga zna se gdje se to koristi kaj ne.Valjda si pogledal kaj je M-DISC zapravo, znači imaš ko normalan korisnik recimo profi fotograf 100gb bitnih fotografija ili bilo kaj drugo nebitno sad. To sve fino zapržiš na takav M-DISC, i pohraniš u sef iili negdje gde se ne može mehanički uništit takav DVD i to je to nema problema neče istrunut i propast sigurno ko običan DVD pa moš mirno spavat.{#}

 

Baš na takav M-DISC ja imam namjeru, pohranit svu svoju mjuzu to je sigurno najbolje rješenje(ali ne jeftino normalno) sve ostala rješenja su čumez za sigurnu pohranu podataka kod normalnog korisnika.No kolko vidim trebat če potegnut u Austriju,ili Sloveniju za tim M-DISC drangulijama jer kod nas ih nema a moraš kupit i novu DVD pržilicu koja podržava M-DISC.{#}

 

http://www.amazon.com/LG-Internal-12x-Blu-Ray-Writer/dp/B00632U162

 

 

Za običnog korisnika dva USB diska s običnom sinkronizacijom su super, vjeruj. {#}

16 godina
online
Re: HDD fenomen ????
Old Iggy kaže...

 

Za običnog korisnika dva USB diska s običnom sinkronizacijom su super, vjeruj. {#}

Jesu da samo dok se ne napiješ i srušiš oba na pod,{#} ko zna na koji način ima ih puno ili dok se ne dogodi neki mehanički kvar onda je gotova priča a ostaje samo tuga i veliki stres.{#}

http://www.vhnd.com/a-different-kind-of-truth/
15 godina
odjavljen
offline
Windows naišao na problem s tvrdim diskom

Nekako mi par DVDova na različitim lokacijama (na suhom, tamnom i hladnom mjestu) izgledaju kao najsigurniji način pohrane za male i srednje korisnike. Omjer cijena/kapacitet je najbolji i jedino što im smeta je visoka temperatura, vlaga i mehanička oštećenja. A od toga se lako osiguraš pametnim skladištenjem tih DVDova. Naravno, mediji moraju biti kvalitetni (ne ovi od kunu komad) i trebali bi biti sprženi manjim brzinama ili barem verificirani nakon prženja.

 

[edit] - rambox, ja nebi baš ostavljao podatke na HDDu koji nema S.M.A.R.T ma koliko oni nevažni bili. Ovisno o proizvođaču tj. načinu rada i implementaciji te tehnologije, SMART te može na vrijeme upozoriti da HDD polagano odlazi na vječna lovišta. Normalno da neće počet bacat warning ako težak predmet poleti prema HDDu ili dođe do divljanja napona (powered by HEP).

http://nighthawk-software.blogspot.com/
Poruka je uređivana zadnji put čet 19.4.2012 16:58 (Sum_of_all_fears).
Moj PC  
1 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice