Windows ne prepoznaje vanjski disk

poruka: 10
|
čitano: 2.540
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Windows ne prepoznaje vanjski disk

Prije nekoliko mjeseci izvadio sam iz laptopa tvrdi disk. Priključio sam ga sa kabelom na laptop, sve je radilo, mogao sam pristupiti podacima. Sada, nekoliko mjeseci nakon, ponovno uključujem disk u laptop (drugi laptop) i ne želi ga preponati u my computer. U upravitelju uređaja disk je prepoznat, pojavljuje se, ali u samom my computeru ne, i ne mogu pristupiti podacima. Nisam neki stručnjak za diskove i slično, tako da molim za savjet...Hvala

 

USB je 3.0., windows je 10, DISKOVI su provjereno ISPRAVNI.

Poruka je uređivana zadnji put pet 21.6.2019 16:47 (AtomicBomb).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Windows ne prepoznaje vanjski disk
AtomicBomb kaže...

Prije nekoliko mjeseci izvadio sam iz laptopa tvrdi disk. Priključio sam ga sa kabelom na laptop, sve je radilo, mogao sam pristupiti podacima. Sada, nekoliko mjeseci nakon, ponovno uključujem disk u laptop (drugi laptop) i ne želi ga preponati u my computer. U upravitelju uređaja disk je prepoznat, pojavljuje se, ali u samom my computeru ne, i ne mogu pristupiti podacima. Nisam neki stručnjak za diskove i slično, tako da molim za savjet...Hvala

 

USB je 3.0., windows je 10, DISKOVI su provjereno ISPRAVNI.

 
Jel ti u upravitelju uređaja je dodijeljena diskovna oznaka? Ako nije dodijeli, desna tipka miša na disk pa change drive letter...

14 godina
offline
Re: Windows ne prepoznaje vanjski disk

U opcijama biosa bi ti trebalo biti AHCI (i hot plug) uključeno. To si provjeri prvo.

Nadalje, provjeri da li taj kontroler SATA-USB ima neke drivere koje treba instalirati.

15 godina
offline
Re: Windows ne prepoznaje vanjski disk

bios-ahci nema nikakve veze s usb-3.0.. tj nije to sata kontroler nego usb.

opcija htoplug služi tome, može se koristiti slično kao usb.. dok je ahci mod samo mod rada, može biti ide, raid.. dok je ahci preporučljiv (ako ne postoji neki drugačiji razlog) i često potreban za neke mogućnosti ili brzinu..

-sve ima neke drivere koji ako nisu instalirani n esluže baš ničemu, pa tako i neki sata-usb.. ili neki deseti uređaj. Lijepo je pokušati pomoći, no treba biti i precizno, točno, razumljivo početniku koji postavlja pitanje.. ili nakon što prođe više dana, beskorisno itd.. NHF :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Windows ne prepoznaje vanjski disk
spiderhr kaže...
AtomicBomb kaže...

Prije nekoliko mjeseci izvadio sam iz laptopa tvrdi disk. Priključio sam ga sa kabelom na laptop, sve je radilo, mogao sam pristupiti podacima. Sada, nekoliko mjeseci nakon, ponovno uključujem disk u laptop (drugi laptop) i ne želi ga preponati u my computer. U upravitelju uređaja disk je prepoznat, pojavljuje se, ali u samom my computeru ne, i ne mogu pristupiti podacima. Nisam neki stručnjak za diskove i slično, tako da molim za savjet...Hvala

 

USB je 3.0., windows je 10, DISKOVI su provjereno ISPRAVNI.

 
Jel ti u upravitelju uređaja je dodijeljena diskovna oznaka? Ako nije dodijeli, desna tipka miša na disk pa change drive letter...

 slovna oznaka se vanjskom/unutarnjem dodatnom uz sistemski) disku dodjeljuje automatski i nema veze ni sa čime (jedino ne može biti c:). 

WithSkill kaže...

U opcijama biosa bi ti trebalo biti AHCI (i hot plug) uključeno. To si provjeri prvo.

Nadalje, provjeri da li taj kontroler SATA-USB ima neke drivere koje treba instalirati.

 svaki vanjski disk, ako je ispravan (uključiv i kabel + čvrsto spojen) windows će prepoznati (i prema potrebi s neta povući drivere za nj). niš ne treba posebno instalirati. 

 

@atomska bombo: ovdje ti sve piše

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put pon 24.6.2019 16:59 (Ajar).
14 godina
offline
Re: Windows ne prepoznaje vanjski disk
Ajar kaže...

 slovna oznaka se vanjskom/unutarnjem dodatnom uz sistemski) disku dodjeljuje automatski i nema veze ni sa čime (jedino ne može biti c:). 

 

Ne dodjeljuje se uvijek. Recimo meni za jedan stick koji radi nije dodijelio slovnu oznaku. Prebacim ga na drugo računalo i tamo radi automatski. Na ovom prvom sam morao ručno. Nisam istraživao dublje zašto se to dogodilo.

5 godina
offline
Re: Windows ne prepoznaje vanjski disk
spiderhr kaže...
Ajar kaže...

 slovna oznaka se vanjskom/unutarnjem dodatnom uz sistemski) disku dodjeljuje automatski i nema veze ni sa čime (jedino ne može biti c:). 

 

Ne dodjeljuje se uvijek. Recimo meni za jedan stick koji radi nije dodijelio slovnu oznaku. Prebacim ga na drugo računalo i tamo radi automatski. Na ovom prvom sam morao ručno. Nisam istraživao dublje zašto se to dogodilo.

 Trebalo bi dodijeliti... Tvoj slucaj je anomalija, greska....Dešava se.....

15 godina
offline
Re: Windows ne prepoznaje vanjski disk
spiderhr kaže...
Ajar kaže...

 slovna oznaka se vanjskom/unutarnjem dodatnom uz sistemski) disku dodjeljuje automatski i nema veze ni sa čime (jedino ne može biti c:). 

 

Ne dodjeljuje se uvijek. Recimo meni za jedan stick koji radi nije dodijelio slovnu oznaku. Prebacim ga na drugo računalo i tamo radi automatski. Na ovom prvom sam morao ručno. Nisam istraživao dublje zašto se to dogodilo.

 -win pamti postavke jednom priključenog uređaja, dodjeljeno slovo (automatika dodaje prvo slobodno, ručna izmjena je trajna) kao i uklonjeno.. to je jedini razlog ako je ispravno.

-ako nije ispravno, zbrljavljena particija, čest problem na usb medijima.. 50% može format.. ali gube se podaci.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Windows ne prepoznaje vanjski disk

pa imaš slovne oznake koje win dodijeli "tek toliko" (prvo slobodno) kad se umetne nešto bez, i fiksne koje daješ sam pri formatiranju/inicijalizaciji i prate disk poput sjene, ma gdje ga umetnuo. tako se mogu zbiti (i nije rijetko) konflikti s nekom već dodijeljenom slovnom oznakom. moj monitor, primjerice, ima dva usb-a označena s i: i j:, a što i je dodijelio win u kompi s usb driverom instaliranim pri priključenju nekog sticka u bilo koji od njih. ako zvekne u to vanjski usb floppy (je, imam i to) ili dvd, oni automatski postaju i: ili j:. svaki port u koji je nešto bilo umetnuto od win dobiva svoje slovo. e, sad, ako ti umetneš u to nešto označeno drugačije (fiksnim slovom prije spomenutim), bit će belaja. imah takvih slučajeva. sve ok s napravama ali windows neće pa neće. i tako spoznah istinu. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put uto 25.6.2019 10:10 (Ajar).
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Windows ne prepoznaje vanjski disk

Jesi siguran da je na drugom laptopu usb 3 port. Ako nije vjerovatno trebaš onaj kabel što se ukljući u dva usb-a da može povući dovoljno struje.

https://www.youtube.com/channel/UCgos5WloYoxCvCeUIi47ZxQ
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice