Drugi ruter spojen na kabel od MAX TV-a

poruka: 21
|
čitano: 12.882
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Drugi ruter spojen na kabel od MAX TV-a

Hoću staviti drugi ruter u potkrovlje zbog bolje pokrivenosti signalom. Glavni ruter je dva kata niže. 

Pošto mi se lan kabel za max tv diže od glavnog rutera do tavana i onda opet dolje čini mi se najjednostavnije da odrežem taj lan kabel za max tv i uštekam ga "kao dolazni" u taj novi ruter koji bi kupio. Drugi kraj lan kabla koji ide do max tv-a uštekao bi također u taj ruter "kao odlazni".

Zvao sam u T-com i nisu mi znali odgovoriti hoće li max TV raditi. Rekli su mi: "ako još niste kupili ruter probajte prije s nekim posuđenim ruterom hoće li vam raditi".

Uglavnom zanima me hoće li to tako raditi. 

Evo i skice:

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Drugi ruter spojen na kabel od MAX TV-a
papinijanus kaže...

Hoću staviti drugi ruter u potkrovlje zbog bolje pokrivenosti signalom. Glavni ruter je dva kata niže. 

Pošto mi se lan kabel za max tv diže od glavnog rutera do tavana i onda opet dolje čini mi se najjednostavnije da odrežem taj lan kabel za max tv i uštekam ga "kao dolazni" u taj novi ruter koji bi kupio. Drugi kraj lan kabla koji ide do max tv-a uštekao bi također u taj ruter "kao odlazni".

Zvao sam u T-com i nisu mi znali odgovoriti hoće li max TV raditi. Rekli su mi: "ako još niste kupili ruter probajte prije s nekim posuđenim ruterom hoće li vam raditi".

Uglavnom zanima me hoće li to tako raditi. 

Evo i skice:

 a da kupiš repeater?

9 godina
offline
Re: Drugi ruter spojen na kabel od MAX TV-a
papinijanus kaže...

Evo i skice:

 Ta skica ne valja bas jer to kako si ti odredio signale ne ide tako bas (nejasno je sto ti znaci "lan za smartv koji nema veze s maxtvom"). Kako nema veze s maxtvom? Jos je nejasno jesi oznacavao utore na novom routeru kako si mislio spojit, ili na starome pa gde mislis kidat. Koliko sam skuzio, ti bi prekinuo kabel od dsl-a i ubacio novi router izmedju da ti salje wifi? Ili bi prekinuo kabel koji ide od routera do stb-a? Ni jedno ni drugo nece radit. Nisam 100% ali ionako nisam 100% skuzio sto mislis napravit.

10 godina
offline
Drugi ruter spojen na kabel od MAX TV-a

Ono na slici što je nazvao "dolazni lan za max-tv" nije točno jer to je dolaz xDSL tel. linije od gradske T-Com centrale do na svoj kućni ruter kojom dobija pristup na internet a u sklopu njega i max-tv .

Tu liniju nemože prekidati i spajati na dva rutera  jer tako nemože raditi.

 

Ovo "odlazni lan za max-tv"  je zapravo priključak interneta lan kablom na STB Max-TV prijemnik koji se spaja na TV pomoću HDMI kabla.

Treći priključak je direktno lan kablom sa rutera  na TV (smart)  da ima internet na TV-u i to nema veze sa Max-TV.

 

To što želiš možeš dobiti tako da gore gdje dolazi lan-kabal direktni za TV spojiš ga na wifi ruter a sa drugog lan priključka tog dodatnog rutera komadom lan kabla na TV.

(dakle taj wifi ruter treba imati bar dva lan priključka tj. nemože biti mod "repeater" već AP sa ugašenim DHCP tako da glavni kućni ruter dodjeljuje IP adrese).

Poruka je uređivana zadnji put pet 24.8.2018 20:10 (AF139).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Drugi ruter spojen na kabel od MAX TV-a

Da, samo sto ce tako izgubiti maxtv na katu.Imao sam identicnu situaciju, zavrsilo je tako da imam 2 kabela koji idu na kat, jedan za maxtv i jedan za internet.

 

Mogao bi kupiti powerline pa preko njega sredis maxtv, a kabel za internet.

I druga opcija ti je neki bezicni range extender za wifi (ima tih extendera iz kojih se i kabel moze izvuc ali ne vidim neki smisao toga jer si opet ogranicen wifi-jem koji extender hvata), a kabel za maxtv.

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Drugi ruter spojen na kabel od MAX TV-a

Pa ima dva lan kabla već na katu, jedan direktno na TV i drugi na STB od Max-Tv

 

...i da nema nego jedan može se razdvojiti na dva jer ima 8 žica a za LAN-100Mbps  je dovoljno 4 a druge 4 žice bi bile drugi LAN-100.

Poruka je uređivana zadnji put pet 24.8.2018 21:39 (AF139).
9 godina
offline
Re: Drugi ruter spojen na kabel od MAX TV-a
AF139 kaže...

Ono na slici što je nazvao "dolazni lan za max-tv" nije točno jer to je dolaz xDSL tel. linije od gradske T-Com centrale do na svoj kućni ruter kojom dobija pristup na internet a u sklopu njega i max-tv .

Tu liniju nemože prekidati i spajati na dva rutera  jer tako nemože raditi.

 

Ovo "odlazni lan za max-tv"  je zapravo priključak interneta lan kablom na STB Max-TV prijemnik koji se spaja na TV pomoću HDMI kabla.

Treći priključak je direktno lan kablom sa rutera  na TV (smart)  da ima internet na TV-u i to nema veze sa Max-TV.

 Da, zato sam napisao da bi on prekinuo dsl kabel, sto nema bas smisla.

Ovaj treci prikljucak nema smisla ako je smart tv. smart tv ima wifi, barem nisam vidio neki koji nema.

12 godina
neaktivan
offline
Drugi ruter spojen na kabel od MAX TV-a

.

Poruka je uređivana zadnji put pet 24.8.2018 23:19 (papinijanus).
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Drugi ruter spojen na kabel od MAX TV-a

Možda sam se krivo izrazio pa evo sad malo detaljnije sa slikama. 

 

Slika 1.  Sadašnje stanje: Dakle imam t com ruter s wi-fi om. Kojeg pojačavam za gornji kat s wifi extenderom. Sve super radi, ali mi se povećava ping. Zato bi želio neko bolje rješenje. 

 

 

Slika 2. Ono što bi želio: Kako ni bih trebao bušiti ili povlačiti nove kablove ovo mi se čini najjednostavnija opcija: Postojeći (CRVENI) lan kabel koji ide od tcom rutera do max tva bi jednostavno presjekao na tavanu i jedan dio koji dolazi od tcom rutera bi zaštekao u taj novi ruter kao dolazni, a drugi dio lan kabla (crvenog) kabla bi zaštekao u novi ruter kao odlazni prema max tvu. 

Usput bi s ovom zelenom linijom spojio taj novi ruter s drugim TVom. Zbog stabilnije veze

SAD SAD
Poruka je uređivana zadnji put pet 24.8.2018 23:12 (papinijanus).
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Drugi ruter spojen na kabel od MAX TV-a
 
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Drugi ruter spojen na kabel od MAX TV-a

Ne. MaxTV treba biti priključen isključivo direktno u HT-ov router. Druga opcija ti je da MaxTV prebaciš na PowerLine, a ovaj kabel preusmjeriš na Smart TV. Samo provjeri kako bi to radilo jer meni nije bilo najstabilnije.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
10 godina
offline
Re: Drugi ruter spojen na kabel od MAX TV-a

Još je sve nejasno jer nema ucrtano kako i kojim telefonskim kablom iz grada na kuću i kuda dalje prolazi kabal do na glavni ruter (utičnica "DSL" na ruteru) ?

Normalno lan-kabal za STB od Max-TV mora biti direktno spojen na ruter ( da, može i preko para powerline adaptera ).

 

ps: ...vratim se na sliku i pogledam osim nacrtanog sad i koji je ruter ? ...Xiaomi mi se čini , a to je "wifi ruter" koji sigurno nije T-Com dao već osobno kupljen i podešen a dolaz u kuću je možda optika ?? ili ima još jedan ruter ??

Poruka je uređivana zadnji put sub 25.8.2018 10:28 (AF139).
15 godina
offline
Drugi ruter spojen na kabel od MAX TV-a

Powerline mu je opcenito ovdje najbolja opcija..

Moj PC  
1 0 hvala 1
10 godina
offline
Re: Drugi ruter spojen na kabel od MAX TV-a

Da , powerline ili ovakva slična dva razdjelnika pa podjeliti UTP kabal na LAN za internet a drugi izvod za Max-tv  .. 

https://www.elmaz.hr/ponuda/PAS006-pribor-za-bakrene-mreze/P0070-spojnice-i-razdjelnici/p-logilink-razdjelnik-rj45-m--%3E-2xrj45-z-2xisdn-oklopljeni-s-kabelom-015-m-np0045.html

12 godina
neaktivan
offline
Re: Drugi ruter spojen na kabel od MAX TV-a
AF139 kaže...

Još je sve nejasno jer nema ucrtano kako i kojim telefonskim kablom iz grada na kuću i kuda dalje prolazi kabal do na glavni ruter (utičnica "DSL" na ruteru) ?

Normalno lan-kabal za STB od Max-TV mora biti direktno spojen na ruter ( da, može i preko para powerline adaptera ).

 

ps: ...vratim se na sliku i pogledam osim nacrtanog sad i koji je ruter ? ...Xiaomi mi se čini , a to je "wifi ruter" koji sigurno nije T-Com dao već osobno kupljen i podešen a dolaz u kuću je možda optika ?? ili ima još jedan ruter ??

 

 

Telefonski kabel dolazi do T-comovog rutera. To je i sad tako i bili bi kasnije. 

Ovaj xiaomi ruter sa slike bi stavio gore na tavan. 

9 godina
neaktivan
offline
Re: Drugi ruter spojen na kabel od MAX TV-a

Kao što sam ti već napisao, ništa gdje između HT-ovog routera i MaxTVa dolazi neki router neće funkcionirati.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
10 godina
offline
Re: Drugi ruter spojen na kabel od MAX TV-a
Poruka je uređivana zadnji put ned 26.8.2018 15:42 (AF139).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Drugi ruter spojen na kabel od MAX TV-a
Kabel razdvoji, na dva dijela (4 žile) po svakom, kod modema. Kupi krimp kliješta za rj45 i rj11 konektore. Kupi najmanje 3 rj45 konektora ili više (vjerovatno imaš lan utičnicu na katu, zato 3).

1. Kod modema razdvoji prvo bijelo-narančasti, narančasti, bijelo-zeleni i zeleni (to su 4 žile).
Uzmi konektor i okreni ravnu stranu prema sebi i slaži žile u konektor istim redosljedom boja kao što sam napisao ali u 1,2,3 i 6 poziciju na konektorui zakrimpaj. Isto tako na katu prespoji taj kabel, da li na utičnici ili direktno na konektor.
To ti jedan lan kabel sad.

2. Drugi lan kabel napravi da sad sve ponoviš sa ostalim redosljedom boja koji su ti preostali plava, bijelo-plava, bijelo-smeđa i smeđa, isto kao prvi korak. Znači, okreni kod modema na ravnu stranu konektor prema sebi kod modema i posloži u taj novi 1,2,3 i 6 poziciju u konektoru, redosljedom boja koje sam napisao. Zakrimpaj i to ti je drugi lan kabel po jednom što imaš.
Drugu stranu tog prespoji ako ti ne ide opet skroz do maxtv, gore na utičnici, ako ide onda isti redosljed boja sa pozicijama prespoji kod maxtv.

Bitno je da isti redosljed boja i pozicija 4 žile budu na jednom i drugom kraju iste.
Ako si radio sve kako piše, dobio si dva lan kabela po jednom.
Na taj način na katu direktno imaš za ruter mrežu koji si kupio, wifi itd, a dolje direktno za maxtv sntim da ti je povezan na 3 ili 4 port na modemu.
 
1 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Drugi ruter spojen na kabel od MAX TV-a

Hvala vam na odgovorima. Dobro da sam pitao tu prije nego sam odrezao kabel :)

 

Napravit ću tako kao što ste mi savjetovali s podjelom utp kabla na dva dijela. 

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Drugi ruter spojen na kabel od MAX TV-a

To bi otprilike bilo ovo: splitter

 

Dva takva i samo uštekam po shemi broj 1 na linku. To je isto kao što je AF139 skicirao.

 

 

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Drugi ruter spojen na kabel od MAX TV-a

Da to je takav spliter a vidi se po shemi. Inače ima više takvih splitera po obliku ali su neki paralelno spojenih 8 žica a to ne odgovara već samo oni koji imaju podjeljene žice 4 na jedan a 4 na drugi izlaz kao što je i ovaj sa tvog linka.

ps: sorry ... ona moja shema se treba dobro povećat da se dobro vide boje linija .

Poruka je uređivana zadnji put uto 28.8.2018 7:02 (AF139).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice