Kako spojiti 2 kompjutera na čudan način

poruka: 24
|
čitano: 11.510
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Kako spojiti 2 kompjutera na čudan način
pitanje

Imam Edimax wireless router od optima telekoma i preko njega se spajam na internet. Kompjuter mi je uključen kabelom, a laptopom se spajam preko wirelessa. Sad mene zanima mogu li preko toga routera spojit laptop i kompjuter da mogu npr. igrat Counter strike i pucat po ukućanima.

Poruka je uređivana zadnji put čet 30.4.2009 14:08 (mateo).
 
0 2 hvala 0
15 godina
protjeran
offline
Kako spojiti 2 kompjutera na čudan način

pa spoji samo prek lan kabela netreba ti modem za 2 kompa

8% tinejđera sluša turbo folk. Ako si ti među onih 92% koji još uvijek slušaju pravu glazbu kopiraj si ovo u potpis Da se Facebook server sruši 10% mladih palo bi u tesku depresiju. Ako si u onih 90% koji bi im se smijali stavi ovo u potpis
Moj PC  
0 1 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Kako spojiti 2 kompjutera na čudan način
mateo kaže...

Imam Edimax wireless router od optima telekoma i preko njega se spajam na internet. Kompjuter mi je uključen kabelom, a laptopom se spajam preko wirelessa. Sad mene zanima mogu li preko toga routera spojit laptop i kompjuter da mogu npr. igrat Counter strike i pucat po ukućanima.

 Zar nisi probao?
15 godina
offline
Kako spojiti 2 kompjutera na čudan način
autorov komentar

Ma ne mogu ih tek tako spojit kabelom, u tome je problem. Da mogu, napravija bi, to mi ne bi bija nikakav problem.

 

Stvar je u tome da oću baš ovo šta sam napisa, pa me zanima može li se to...

 
0 0 hvala 0
15 godina
protjeran
offline
Kako spojiti 2 kompjutera na čudan način

Može se... probaj... videl budeš da radi... :)

Nema bombe do napalm bombe.. Dual Core 6550; 8800 GTS 640mb, 4 gb, bla bla
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Kako spojiti 2 kompjutera na čudan način
hrvatskafarkasevec kaže...

pa spoji samo prek lan kabela netreba ti modem za 2 kompa

 A što ako mu je npr. router spojen preko merežne kartice na PC? Šta ćeš onda - kupovati novu mrežnu karticu i rastavljati PC da je spojiš?


Mene još zanima da li se može osim igranja igri (kao u lanu) raditi dijeljenje datoteka? I ako se može koja je otprilike brzina?
Windows XP is a 32-bit shell for a 16-bit extension to an 8-bit operating system designed for a 4-bit microprocessor by a 2-bit company that can't stand one bit of competition Možeš ti iščupati čovjeka s balkana, ali balkan nikako iz čovjeka.
Poruka je uređivana zadnji put čet 30.4.2009 17:28 (Paolo2612).
15 godina
offline
Kako spojiti 2 kompjutera na čudan način
autorov komentar

da, router je spojen preko mrežne kartice.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Kako spojiti 2 kompjutera na čudan način
autorov komentar

znam da je zajebancija, ali ovo je najbolji odgovor do sadaSmijeh

16 godina
neaktivan
offline
RE: Kako spojiti 2 kompjutera na čudan način
Paolo2612 kaže...
hrvatskafarkasevec kaže...

pa spoji samo prek lan kabela netreba ti modem za 2 kompa

 A što ako mu je npr. router spojen preko merežne kartice na PC? Šta ćeš onda - kupovati novu mrežnu karticu i rastavljati PC da je spojiš?


Mene još zanima da li se može osim igranja igri (kao u lanu) raditi dijeljenje datoteka? I ako se može koja je otprilike brzina?
 moze se dijeliti datoteke u lanu,samo neznam tocno brzinu
***Dont mess with the best or die like the rest***
15 godina
neaktivan
offline
RE: Kako spojiti 2 kompjutera na čudan način

Ako je to router na što su ti računala spojena, to što želiš napraviti nije ni malo čudno. Najverojatnije ti ta dva računala i jesu u vezi a da to ni neznaš. Osmijeh

Probaj to pokrenuti, samo si trebaš saznati IP ta dva računala i to ti je to.

I djeljenje fileova bi moralo normalno radit, samo što firewall može zezati isto kao i kod igranja...tako da...to treba znati srediti.

Brzina u ovom slučaju zavisi od wireless mrežne (najčešće teorijski 54Mbps) i kvalitete wireless signala, iako u kući nebi smjelo znatno utjecati.

15 godina
neaktivan
offline
Kako spojiti 2 kompjutera na čudan način

evo ja imam sličan problem... imao sam na svom PC-u i laptopu foldere za share i nakon sto sam instalirao win 7 na PC a na laltopu je ostao XP nikako ne mogu share-at... oba su spojena na isti ruter wireless-om...

dakle kako da opet share-am foldere s lap na komp i obrnuto?

hvala!

"Svako kapitalističko divljanje mora biti kažnjeno" Ulrike Meinhof
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Kako spojiti 2 kompjutera na čudan način

Pozdrav, za pocetak bi ti bilo najbolje da stolnom kompu i laptopu assignas fiksne ip adrese, te ih stavis u istu workgrupu, tako ces si smanjiti dosta potencijalih problema. Druga stvar je da onaj tko igra na laptopu ce imati puno veci ping i povremeno lag do racunala koji bude server i to ce te pocet jako nervirati, tako da ces kasnije prec na kabel :) Deklarirana brzina wlana je 56 mbit, ali to neces postici, tako da racunaj na realnih i iskoristivih 10-15 Mbita sto je sasvim dovoljno.  Ako te jos sto zanima, slobodno pitaj :)

Danas sam neodlučan, ili nisam?
15 godina
neaktivan
offline
RE: Kako spojiti 2 kompjutera na čudan način
slepix kaže...

Pozdrav, za pocetak bi ti bilo najbolje da stolnom kompu i laptopu assignas fiksne ip adrese, te ih stavis u istu workgrupu, tako ces si smanjiti dosta potencijalih problema. Druga stvar je da onaj tko igra na laptopu ce imati puno veci ping i povremeno lag do racunala koji bude server i to ce te pocet jako nervirati, tako da ces kasnije prec na kabel :) Deklarirana brzina wlana je 56 mbit, ali to neces postici, tako da racunaj na realnih i iskoristivih 10-15 Mbita sto je sasvim dovoljno.  Ako te jos sto zanima, slobodno pitaj :)

 pa nece se igrati na laptopu i kompu nista, nego je samo za share-anje filova (word, slike, psd; sitnice)... ip je vec fiksni ako se ne varam.e sad kako bi ja kao potpuni laik to odradio uz tvoju pomoc?
"Svako kapitalističko divljanje mora biti kažnjeno" Ulrike Meinhof
15 godina
neaktivan
offline
RE: Kako spojiti 2 kompjutera na čudan način
prihvaćeno rješenje

ja sam konkretno pisao odgovor na pitanje od decka koji je otvorio topic:) al ajde, odgovoriti cu i tebi :)

 

Dakle, ukoliko nemas definiranu neku fiksnu ip adresu na kompu, za pocetak klikni na Start - pa na Run, upisi CMD i stisni enter . Otvoriti ce ti se command prompt u koji ces upisati : ipconfig /all

 

Kao rezultat ces dobiti nesto ovako:

 

C:\Documents and Settings\SLepi>ipconfig /all

Windows IP Configuration

        Host Name . . . . . . . . . . . . : user
        Primary Dns Suffix  . . . . . . . :
        Node Type . . . . . . . . . . . . : Unknown
        IP Routing Enabled. . . . . . . . : No
        WINS Proxy Enabled. . . . . . . . : No

Ethernet adapter Wireless Network Connection:

        Connection-specific DNS Suffix  . :
        Description . . . . . . . . . . . : Broadcom 802.11b/g WLAN
        Physical Address. . . . . . . . . : 00-21-00-81-5D-67
        Dhcp Enabled. . . . . . . . . . . : No
        IP Address. . . . . . . . . . . . : 192.168.0.254
        Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 255.255.255.0
        Default Gateway . . . . . . . . . : 192.168.0.1
        DNS Servers . . . . . . . . . . . : 192.168.0.1


Ethernet adapter Local Area Connection:

        Connection-specific DNS Suffix  . :
        Description . . . . . . . . . . . : Marvell Yukon 88E80
ernet Controller
        Physical Address. . . . . . . . . : 00-22-64-64-89-4F
        Dhcp Enabled. . . . . . . . . . . : No
        IP Address. . . . . . . . . . . . : 192.168.0.175
        Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 255.255.255.0
        Default Gateway . . . . . . . . . : 192.168.0.1
        DNS Servers . . . . . . . . . . . : 192.168.0.1

Ethernet adapter Local Area Connection 3:

        Media State . . . . . . . . . . . : Media disconnected
        Description . . . . . . . . . . . : Bluetooth LAN Acces
        Physical Address. . . . . . . . . : 00-21-86-C3-5A-24

 

 

Ovaj dio koji ti je boldan je bitan. Iz njega mozes saznati koju ip adresu ti je router dodijelio, koji je adresa gatewaya, subnet mask i dns server.

 

U mom slucaju su podaci sljedeci:

 

Connection-specific DNS Suffix  . :
        Description . . . . . . . . . . . : Broadcom 802.11b/g WLAN
        Physical Address. . . . . . . . . : 00-21-00-81-5D-67 -  to ti je mac adresa, nebitno u ovom slucaju
        Dhcp Enabled. . . . . . . . . . . : No - da li ti je ukljuceno "obtain an Ip address automatically" pod network properties ili ne. Ukoliko nemas fiksnu ip adresu, pisati ce ti "Yes"
        IP Address. . . . . . . . . . . . : 192.168.0.254 - ip adresa koju ti je router dodijelio - ZAPISI JE
        Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 255.255.255.0  - ZAPISI JE
        Default Gateway . . . . . . . . . : 192.168.0.1 - ZAPISI JE
        DNS Servers . . . . . . . . . . . : 192.168.0.1 - ZAPISI JE

 

Kada imas te podatke, klikni na start, pa na Control panel, Network connections i onda desni klik  na "Wireless Network connection" . Odaberi "internet protocol (tcp/ip) i klikni na Properties .Stavis kvacicu na "Use the following ip address" i ispunis podacima koje si prije zapisao, dakle, ip adresa, subnet maska, default gateway.

 

Nakon toga klikni na "use the following DNS server adress" i pod preferred DNS upises podatak od dns servera ( koji si isto prije zapisao, to ce ti najvjerovatnije biti adresa routera)

 

Nakon toga klikni na OK i ponovo na OK da saveas sve postavke.

 

Istu proceduru moras ponoviti i na drugom kompu, samo ce ti ip adresa biti razlicita, svi drugi podaci bi trebali biti isti.

 

Sljedeci korak je da stavis sva racunala u istu workgrupu: Klikni na start, control panel, system, Computer name i pri dnu ekrana na "change" . Kada se otvori novi prozor imati ces napisano "member of" i izbornik "Domain" i "Workgroup" , odaberi Workgroup i upisi naziv koji zelis ( njega ces trebati upisati i na drugom racunalu) . Klikni na OK, i potvrdi da zelis rebootati racunalo nakon toga.

 

Kada se racunalo zboota jos samo moras shareati foldere koje zelis. To radis na nacin da kliknes na "My computer, LOcal disk ( C, D, E, nebitno koji) , desni klik na folder koji zelis shareati , pa na properties, kliknes na tab "Sharing" i stavis kvacicu na "Share this folder to the network". Ukoliko zelis da ti drugi mogu modificirati i snimati fileove u te foldere, stavi kvacicu na "Allow network users to change my files" . Kliknes na OK, i to je to....

 

EDIT: Shareanim  folderima pristupas tako da kliknes na My computer, i nakon toga na "My network places" . Ukoliko ti odma ne izlista folder, na lijevo klikni "view workgroup computers", dalje mislim da ce ti sve bit jasno.

 

Ak gdje zapnes, pisi...

Danas sam neodlučan, ili nisam?
Poruka je uređivana zadnji put čet 30.4.2009 21:24 (slepix).
15 godina
offline
Kako spojiti 2 kompjutera na čudan način
autorov komentar

Mudar čovjek...

 

Zahvaljujem na pametnom odgovoru Osmijeh

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Kako spojiti 2 kompjutera na čudan način

U welcome...glad 2 share

Danas sam neodlučan, ili nisam?
15 godina
offline
Kako spojiti 2 kompjutera na čudan način
autorov komentar

2 slepix

 

situacija je malo kompliciranija nego sam napisa:

 

napravija sam ksko si reka na kompjuteru (win XP), ali kad sam iša na laptopu to rješit ne ide mi jer je na laptopu Vista.

Sad je vec to veliko sranje, pa cisto sumnjam da ima rješenje i za taj problem...

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Kako spojiti 2 kompjutera na čudan način

Share na Visti ili Sedmici je poprilicno kompliciraniji nego na XP-u.

Rjesenje postoji ali ti ga sada ne mogu dati jer sam na XP-u a nema smisla da pisem napamet,

ukljucuje postavljanje prava korisnicima i jos neke sitnice  kojih se sjetim kada sam pred racunalom,

ali vjerujem da ce netko drugi pomoci.

15 godina
offline
Kako spojiti 2 kompjutera na čudan način
autorov komentar

ovo su postavke na routeru

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 1.5.2009 15:56 (mateo).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Kako spojiti 2 kompjutera na čudan način

Ruter nema veze s dijeljenjem datoteka a ni stavljanje fiksnih adresa,

imam lokalnu mrezu izmedju nas par kuca s XP,Vista i Win 7 i svi se vide medjusobno.

15 godina
offline
Kako spojiti 2 kompjutera na čudan način
autorov komentar

Kad pogledam na Visti vidim ovaj drugi kompjuter, ali se ne mogu logirat na njega. Upišem ''user name'', ali mi kaže da nije točno i ne da mi da se spojim na njega.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Kako spojiti 2 kompjutera na čudan način
mateo kaže...

Kad pogledam na Visti vidim ovaj drugi kompjuter, ali se ne mogu logirat na njega. Upišem ''user name'', ali mi kaže da nije točno i ne da mi da se spojim na njega.

 
Nempj se samo spajati nego mapiraj folder, kada ce te traziti username i password unesi user i pass administratorskog accounta na stroju sa XP-om.
P.S. Moras imati acc sa passwordom jer te bez njega nece pustit da se konektiras.
Failure is always an option...
15 godina
offline
Kako spojiti 2 kompjutera na čudan način
autorov komentar

Uspija sam sa Viste (wireless) ući u ovoga sa XPom (kabel), ali ne mogu obrnuto.

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Kako spojiti 2 kompjutera na čudan način

Ok, na visti kreiraj user account, i sa tim podacima se probaj ulogiravat

Danas sam neodlučan, ili nisam?
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice