Malo veća kućna mreža

poruka: 10
|
čitano: 3.526
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Malo veća kućna mreža

Lijepi pozdrav!

 

Nakon kojekakvih povijesnih događaja imam konfiguriranu mrežu ovako:

 

internet ------ FritzBox7330-DHCP (192.168.178.1) ---WIFI1--- MOBITEL
                          ---WIFI1--- TABLET
                          ---LAN1--- TG782 (192.168.178.101) ---LAN1--- IPTVBOX(H1)
                                           ---WIFI3--- PC2
                                           ---WIFI3--- MOBITEL
                          ---LAN2--- HOMEPLUG1 ------ PC1
                                ------ HOMEPLUG2 ------ SX763 (192.168.178.100) ---WIFI2--- PC3
                                                        ---WIFI2--- TABLET
                                                        ---WIFI2--- MOBITEL

 

Ima još krajnjih uređaja, ali nema veze.

Problem je što ne mogu preko mreže pristupiti ruteru TG782. Iako IPTV i PC2 koji su kablom i wifijem zakačeni imaju pristup internetu. Ne kopčam koji mu je problem. 

Sad sve radi, ali ja bih htio PC2 spojiti kabelom na mrežu. Taj ruter ima dva LAN i dva IPTV porta, ali za T-com. Ja imam jedan lan spojen na FritzBox, a drugi na IPTV (H1 nema dedicirani port za iptv), a dva iptv su mi beskorisna. Sad bih ja malo pikao po tome, ali ne znam pristupiti na TG782. On je vidljiv na popisu spojenih uređaja u fritzbox web sučelju.

Poruka je uređivana zadnji put ned 15.11.2015 13:27 (Mandor).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Malo veća kućna mreža

To na jednostavan način nećeš riješiti. U principu koliko sam shvatio tebi se TG782 ponaša kao switch. 

Ne možeš sa jednog porta vući i multicaste (IPTV) i unicaste (internet) [bez neke veće konfiguracije VLANova]. Mislim čak da ako spojiš žično PC2 na TG782 da ti internet neće raditi

Kublach
15 godina
neaktivan
offline
Re: Malo veća kućna mreža
Mandor kaže...

Lijepi pozdrav!

 

Nakon kojekakvih povijesnih događaja imam konfiguriranu mrežu ovako:...

Problem je što ne mogu preko mreže pristupiti ruteru TG782. ....

 Da ne ulazim u priču zašto ti mreža izgleda ovako kako si je posložio (tj. zakrpao), da li si pokušao (privremeno) spojiti PC(bilo koji) direktno na jedan od ta dva iskorištena LAN porta na TG782 i onda pokušao pristupiti konfiguracijskom sučelju?

Ponekad se zna desiti da ruter ne dopušta pristup svojem sučelju ako uređaj nije fizički spojen na jedan od portova. Ovo nagađam jer ne vidim drugog razloga zašto nebi radilo, pod pretpostavkom da sa svakog uređaja možeš pingat svaki drugi uređaj na mreži (ako nemožeš, e to je onda signal da ti nešto ne štima).

Origin: F4stReload ----- | ----- Nema na čemu! ----- | ----- Google is your friend !
15 godina
offline
Re: Malo veća kućna mreža
Kublach kaže...

To na jednostavan način nećeš riješiti. U principu koliko sam shvatio tebi se TG782 ponaša kao switch. 

Ne možeš sa jednog porta vući i multicaste (IPTV) i unicaste (internet) [bez neke veće konfiguracije VLANova]. Mislim čak da ako spojiš žično PC2 na TG782 da ti internet neće raditi

 Ali možeš. H1 TV radi bez obzira gdje ga uštekam. Radi i preko homepluga.

15 godina
offline
Re: Malo veća kućna mreža
Zura kaže...
Mandor kaže...

Lijepi pozdrav!

 

Nakon kojekakvih povijesnih događaja imam konfiguriranu mrežu ovako:...

Problem je što ne mogu preko mreže pristupiti ruteru TG782. ....

 Da ne ulazim u priču zašto ti mreža izgleda ovako kako si je posložio (tj. zakrpao), da li si pokušao (privremeno) spojiti PC(bilo koji) direktno na jedan od ta dva iskorištena LAN porta na TG782 i onda pokušao pristupiti konfiguracijskom sučelju?

Ponekad se zna desiti da ruter ne dopušta pristup svojem sučelju ako uređaj nije fizički spojen na jedan od portova. Ovo nagađam jer ne vidim drugog razloga zašto nebi radilo, pod pretpostavkom da sa svakog uređaja možeš pingat svaki drugi uređaj na mreži (ako nemožeš, e to je onda signal da ti nešto ne štima).

 Da, zaboravio sam napomenuti. Nisam mogao pristupiti dok je taj ruter bio sam, ali možda sam nešto zeznuo. 

Sve preko tog rutera radi dok je spojen na mrežu i ona IP adresa koju sam mu zadao je vidljiva kao spojena na sučelju glavnog rutera. Zato mi nije jasno zašto se ne bih mogao spojiti na njega. Niti ping ne radi. Odakle onda fritzboxu da je taj IP aktivan na mreži o_0

15 godina
neaktivan
offline
Re: Malo veća kućna mreža
Mandor kaže...
...

Disklejmer: ako ti je jako potreban TG782 na mjestu na kojem se nalazi i nisi spreman riskirati da ti dolje opisani postupak ne pomogne, onda nemoj pokušavati. U suprotnom, čitaj dalje.

Pretpostavka je da je sav HW ispravan i osnovni alat je PC2. Nemaš nikakvu konfiguraciju/nakot na PC-u koji bi preusmjeravao HTTP na neku x-tu adresu (aktiviran neki proxy ili sl).

 

Probaj ovako (preduvjet je da imaš podatke o defaultnim parametrima TG782: koja mu je IP adresa - npr 192.168.1.254 - i naravno znaš mu login i pass):

- Odspoji TG782 od Fritza, spoji IP STB na Fritz (da si možeš gledat telku).

- PC2 spoji na TG782 LAN kabelom (tamo gdje je bio STB ili tamo gdje je bio Fritz, svejedno) i provjeri da li mu možeš ući u konfiguraciju.

Ako nema odgovora, pingaj ruter.

Ako nema odgovora, pingaj loopback (127.0.0.1) zatim pingaj svoju IP adresu (192.168.1.15). Ako ovo radi a ne možeš pingat ruter, može biti ili loš kabel, ili pokušavaš pristupiti krivoj IP adresi, ili firewall rule koji blokira ping ili nešto ne štima na ruteru.

Komp i TG782 moraju imati isti range IP adrese i istu masku.

 

- factory reset TG782 (sa spajalicom bocni reset tipku i drži pritisnutom dok lampica napajanja ne pocrveni).

- Podesi IP adresu PC2 tako da odgovara adresi i maski na kojoj se sada nalazi TG782 (npr 192.168.1.15/255.255.225.0) i probaj se spojiti na njega. Trebalo bi raditi. Provjeri pinganjem.

 

 

Origin: F4stReload ----- | ----- Nema na čemu! ----- | ----- Google is your friend !
16 godina
neaktivan
offline
Re: Malo veća kućna mreža
Da. To je dinamičko dodjeljivanje VLANa ali nemozes imati 2 VLANa u Accessnom modu na istom portu. Zato se ne spaja switch i da koristis Internet i IPTV na istom switchu
Kublach
15 godina
offline
Re: Malo veća kućna mreža

Eto, konačno sam se stigao ponovno poigrati sa ovime.

Izgleda da si u pravu. Ne može raditi iptv i internet na istom switchu?

 

Umjesto TG782 sam spojio stari dobri vjerni SE555. Konfigurirao sam ga lijepo. Rade i LAN portovi i WiFi i spojen je UTP kabelom na TVBox. Međutim, čim se taj TVBox upali, Sve ostalo prestane raditi na ovom ruteru. Ne može se više ništa spojiti ni na WiFi mrežu, iako je vidljiva.

Prvo sam pomislio je li moguće da je procesor u ruteru potpuno zauzet potpuno zauzet Tv-om, ali TV predobro radi :-)

Možeš li mi pojasniti? Definitivno je nemoguće išta drugo spojiti na taj ruter, a da TV radi?

 

Hvala!

16 godina
neaktivan
offline
Re: Malo veća kućna mreža
Mandor kaže...

Eto, konačno sam se stigao ponovno poigrati sa ovime.

Izgleda da si u pravu. Ne može raditi iptv i internet na istom switchu?

 

Umjesto TG782 sam spojio stari dobri vjerni SE555. Konfigurirao sam ga lijepo. Rade i LAN portovi i WiFi i spojen je UTP kabelom na TVBox. Međutim, čim se taj TVBox upali, Sve ostalo prestane raditi na ovom ruteru. Ne može se više ništa spojiti ni na WiFi mrežu, iako je vidljiva.

Prvo sam pomislio je li moguće da je procesor u ruteru potpuno zauzet potpuno zauzet Tv-om, ali TV predobro radi :-)

Možeš li mi pojasniti? Definitivno je nemoguće išta drugo spojiti na taj ruter, a da TV radi?

 

Hvala!

Na jednom dummy switchu ne može raditi više VLANova (VLAN za TV i VLAN za Internet).

 

Kada upališ TV krenu multicast paketi koji imaju prioritet.

 

Rješenje 1 : Kupi pametan switch pa ga treba iskonfigurirati (moraš znati VLANove - da se izvući iz config filea operaterovog rutera)

Rješenje 2 : Provuci dodatan kabel i na njega stavi switch za internet

Rješenje 3 (po meni najoptimalnije) : Nabaviš RJ45 splitter i iz jednog kabela dobiješ dva komada po 100mbps - slika

http://www.dcdi.co.uk/userfiles/products_images/original_602.jpg

Kublach
Poruka je uređivana zadnji put sri 16.12.2015 14:07 (Kublach).
15 godina
offline
Malo veća kućna mreža

Samo da javim da sam na kraju odabrao rješenje 3. Kupio sam 6 ženskih RJ45, polemio i progurao dvije mreže kroz jedan uto kabel. Radi super. :-) Hvala!

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice