Koji driveri su bolji i kako rade

poruka: 9
|
čitano: 5.082
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Koji driveri su bolji i kako rade

nakon reinstalacije windowsa XP Profesional

instalirao sam i drivere za sve komponente pa me zanima sljedeće

 

Postoje driveri za grafičku karticu ATI RADEON 9200 koje mogu skinuti sa windows update-a

i postoje driveri za istu karticu koje mogu skinuti sa službenih stranica grafičke kartice

 

zanima me koji su driveri bolji??

i koje da instaliram??

 

 

 

Naime kad sam skinuo drivere sa službenih stranica ATI catalyst ne radi, a slika se povremeno ugasi pa se vrati

nakon toga instalirao sam iste te drivere sa istih službenih stranica bez ati catalyst-a i ti  rade

nakon toga instalirao sam i drivere sa windows update-a i sad izgleda sve radi

osim što kod nekih filmova hd rezolucije zateže

 

imam stari komp

 

Operativni sistem
Naziv OS Microsoft Windows XP Professional
Verzija OS 5.1.2600
Servis paket 3.0

Glavni procesor
Naziv CPU Intel(R) Pentium(R) 4 CPU 1.70GHz

Matična ploča
Model PT800-8237
Proizvođač
Serijski broj
Naziv BIOS-a Phoenix - AwardBIOS v6.00PG
Prodavac BIOS-a Phoenix Technologies, LTD
SMBIOS verzija 6.00 PG
BIOS datum 19.5.2004

Video adapter
Naziv GIGABYTE RADEON 9200
Video procesor RADEON 9200 AGP (0x5961)
Proizvođač ATI Technologies Inc.
Video arhitektura VGA
DAC tip Internal DAC(400MHz)
Vel. memorije 128MB
Tip memorije Unknown
Video mod 1280 x 1024 x 4294967296 colors
Trenutni nivo obnavljanja 70Hz
Verzija drajvera 6.14.10.6601
Datum drajvera 21.2.2006 19:46:26

uz to još imam 2X 512 Mb ram-a

 

Ustvari trebam savjet dal sad to sve radi kako treba ili bih trebao još nešto instalirati odnosno podesiti da bi filmovi u HD rezolucijii radili bez štekanja


odnosno dal bih možda trebao deinstalirati koje od tih drivera jer nisam deinstalirao ništa pa su ostali i prvi driveri koje sam instalirao sa CD-a grafičke iz 2005 godine

i ovi sa windows update-a i novi sa službenih web starnica ali bez Ati catalysta??

 

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Koji driveri su bolji i kako rade

U tvom slucaju zavisi od playera. AKo ti player ne koristi graficku za dekodiranje HD videa onda je sav posao na procesoru.

Pokusaj sa media player classic home cinema. Ako ti i tada bude trzalo nema pomoci.

:)
14 godina
offline
RE: Koji driveri su bolji i kako rade

Probaj sa driver sweeperom pobrisat drivere i opet ih stavi.

 

Uvijek stavljaj drivere sa službene stranice, oni preko update-a znaju bit stariji.. mada i ovi sa službene stranice nisu novi baš (2006.), moguće je i da su isti tako da ti na isto dođe.

 

A zapinjanje na hd filmovima je zato što je to već prastara i slaba kartica.

He sees like he's never seen before.. He is light in water..
15 godina
neaktivan
offline
Koji driveri su bolji i kako rade

Radeon 9200 podržava hardversko dekodiranje samo MPEG-2 formata - budući da je većina HD sadržaja kodirana H.264/MPEG-4 Part 10 (AVC) codecom, a nešto i MPEG-4 Part 2 (standardni MPEG-4, DivX, Xvid) codecom, grafička kartica ne igra ulogu. Dekodiranje MPEG-4 formata odvija se na procesoru, a navedeni Pentium 4 na 1,7 GHz nažalost nije dovoljno snažan za to.

 

Što se tiče drivera, zadnji je Catalyst 6.11. Najbolje je da deinstaliraš stare drivere, postaviš graf. driver na Standard VGA i nakon reboota instaliraš 6.11.

The laws of nature are constructed in such a way as to make the universe as interesting as possible. - Freeman Dyson, Imagined Worlds
Poruka je uređivana zadnji put pon 7.2.2011 11:42 (hrx).
 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Koji driveri su bolji i kako rade
hrx kaže...

Radeon 9200 podržava hardversko dekodiranje samo MPEG-2 formata - budući da je većina HD sadržaja kodirana H.264/MPEG-4 Part 10 (AVC) codecom, a nešto i MPEG-4 Part 2 (standardni MPEG-4, DivX, Xvid) codecom, grafička kartica ne igra ulogu. Dekodiranje MPEG-4 formata odvija se na procesoru, a navedeni Pentium 4 na 1,7 GHz nažalost nije dovoljno snažan za to.

 

Što se tiče drivera, zadnji je Catalyst 6.11. Najbolje je da deinstaliraš stare drivere, postaviš graf. driver na Standard VGA i nakon reboota instaliraš 6.11.

a kako da postavim graf. driver na Standard VGA

i uopće što je to??

16 godina
offline
Koji driveri su bolji i kako rade

Zadnji driveri s potpunom podrškom za Radeon 9000 tojest 9200 su Catalyst 6.5.

Iako recimo 6.11 navodno podržavaju, to baš i nije potpuno.

 

Na P IV 1.7 šteka i 720p video, a ne 1080p. Grafička tu ne pomaže, 9200 nema ni običan Avivo a kamo li hardversku akceleraciju HD videa.

 

ovo su zadnji driveri za Radeona 9200:

http://drivers.softpedia.com/get/GRAPHICS-BOARD/ATI/ATI-Catalyst-65.shtml

Ako sam ikako pomogao, nešto pojasnio il se barem trudio - kliknite na HVALA; kao znak zahvalnosti. Hvala.
Poruka je uređivana zadnji put pon 7.2.2011 13:34 (191x7).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Koji driveri su bolji i kako rade
ksx kaže...

a kako da postavim graf. driver na Standard VGA

i uopće što je to??

 

Nakon bližeg pogleda, mislim da taj korak možeš preskočiti. To je bilo važno kod Win98, a budući da u WinXP nisam imao problema koji su zahtijevali zamjenu drivera starijima, nisam niti primijetio da to nije tako lako izvesti (moguće jest, ali je komplicirano). Kod WinXP bi instalacijski program trebao automatski deinstalirati stare drivere, te zamijeniti datoteke (koje ne može zamijeniti zato što su u upotrebi) novijima pri slijedećem rebootu.

 

191x7 kaže...

Zadnji driveri s potpunom podrškom za Radeon 9000 tojest 9200 su Catalyst 6.5.

Iako recimo 6.11 navodno podržavaju, to baš i nije potpuno.

 

Na P IV 1.7 šteka i 720p video, a ne 1080p. Grafička tu ne pomaže, 9200 nema ni običan Avivo a kamo li hardversku akceleraciju HD videa.

 

ovo su zadnji driveri za Radeona 9200:

http://drivers.softpedia.com/get/GRAPHICS-BOARD/ATI/ATI-Catalyst-65.shtml

U pravu si - nešto su zeznuli u ATI-ju - iako link za 9200 vodi na 6.11 (čak u URL-u piše preR300), u Release Notes dokumentu se spominju kao podržane samo kartice na R3xx čipovima (od Radeona 9500 naviše). U RN za Catalyst 6.5 je navedeno "Radeon 9x00" i starije kartice.

 

Radeon 9200 ima Video Immersion II (preteča AVIVO-a) koji podržava dekodiranje MPEG-2 videa, motion compensation, iDCT, deinterlacing, skaliranje videa i još par stvari - dakle sve što treba za hardverski akcelerirano gledanje DVD-a.

 

BTW, SD rezolucije su 576 (PAL), 480 (NTSC) i niže, dok su HD rezolucije sve veće od (uključivo) 720 linija, bilo progressive ili interlaced. Na mojem starom Athlonu 2000+ (1,66 GHz), 720p video se mogao gledati, dok 1080p ne (dekodiranje na CPU-u).

The laws of nature are constructed in such a way as to make the universe as interesting as possible. - Freeman Dyson, Imagined Worlds
Poruka je uređivana zadnji put pon 7.2.2011 14:30 (hrx).
16 godina
offline
RE: Koji driveri su bolji i kako rade
hrx kaže...
Radeon 9200 ima Video Immersion II (preteča AVIVO-a) koji podržava dekodiranje MPEG-2 videa, motion compensation, iDCT, deinterlacing, skaliranje videa i još par stvari - dakle sve što treba za hardverski akcelerirano gledanje DVD-a.

 

BTW, SD rezolucije su 576 (PAL), 480 (NTSC) i niže, dok su HD rezolucije sve veće od (uključivo) 720 linija, bilo progressive ili interlaced. Na mojem starom Athlonu 2000+ (1,66 GHz), 720p video se mogao gledati, dok 1080p ne (dekodiranje na CPU-u).

Imam u dnevnoj komp s P4 1.7GHz, 640 MB SDRAM i Radeon 9000 64MB. Vjeruj mi, na tom šteka i 720p video.

Naime, Athlon 2000+ podržava više novijih instrukcija i jači je od P4 1.7GHz.

 

Meni je s Athlonom 3200+ (Barton jezgra, 2200 MHz) i 1 GB DDR te Radeon x1650 256MB štekao 1080p video. Točnije, kasnio je zvuk. Neovisno o playeru i postavkama.

720p je išao glatko.

Ako sam ikako pomogao, nešto pojasnio il se barem trudio - kliknite na HVALA; kao znak zahvalnosti. Hvala.
15 godina
neaktivan
offline
RE: Koji driveri su bolji i kako rade
191x7 kaže...

(...)

Imam u dnevnoj komp s P4 1.7GHz, 640 MB SDRAM i Radeon 9000 64MB. Vjeruj mi, na tom šteka i 720p video.

 

  • Vjerujem, to sam napisao u jednom od gornjih postova.

 

Naime, Athlon 2000+ podržava više novijih instrukcija i jači je od P4 1.7GHz.

 

  • Brži jest, ali ne podržava SSE2 koje P4 podržava. To je postao problem pred par godina kada je sve više softvera počelo zahtijevati SSE2 instrukcije.

 

Meni je s Athlonom 3200+ (Barton jezgra, 2200 MHz) i 1 GB DDR te Radeon x1650 256MB štekao 1080p video. Točnije, kasnio je zvuk. Neovisno o playeru i postavkama. 720p je išao glatko.

 

  • Isto iskustvo, ali s sporijim procesorom i X1650 XT (koji ne igra ulogu jer se MPEG-4 dekodiranje izvodi na CPU-u). Niti CoreAVC dekoder nije mogao držati korak kod 1080p, ali sa petstotinjak MHz više, možda bi mogao na Athlonu 3200+.
The laws of nature are constructed in such a way as to make the universe as interesting as possible. - Freeman Dyson, Imagined Worlds
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice