Spašavanje kompa - tutorial

poruka: 9
|
čitano: 8.129
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Spašavanje kompa - tutorial

Dakle, komp vam je u banani, sve se vrti sporo, a virusa i crva imate dovoljno da njima hranite obitelj u Rusiji godinu dana. Povrh toga, jedan od tih crva vam je, zbog "pametnog" autora, zeznuo nešto u Registryu i više ne možete do ničega. Reinstalacija nije opcija, jer biste izgubili sve vaše po... datke. Što sada?

 

Napravit ćemo PE - Preinstallation Enviroment. Ovu tehniku Microsoft koristi kao podlogu za instalacije Windowsa - ako ste ikada vidjeli instalaciju Windowsa 7 ili Viste, znate da je tamo Microsoft ugradio i registry editor. Što je najbolja fora - izrada PE-a je relativno lagana, ne zahtijeva dobavljanje CD-a sa Linuxom (iako, na novom Bugovom DVDu ima također nekoliko distribucija koje možete koristiti za istu namjenu - spas podataka i sigurno surfanje) i usput ćete vježbati socijalne vještine. Kako? Nastavite čitati...

 

Trebat će vam:

- Dobrodušan prijatelj koji vrti Windowse. Također oko pola sata - sat njegova (i vašeg!) slobodna vremena. U nuždi ovaj postupak se može raditi i u internet kafeu iza ugla ali upitno je koliko će vam tamošnji administratori dopustiti da radite nešto van interneta i Worda.

- Instalacijski CD Windowsa XP. U slučaju da ga nemate, dobrodušni prijatelj vam može posuditi jedan.

- (prazni!) USB stick (minimum 2GB) ili eSATA/USB eksterni disk (sasvim svejedno koje veličine jer ćete ionako teško naći manji od 60GB). U slučaju da ni to nemate, bolje skočite kupiti jedan jer mislim da je vašem dobrodušnom prijatelju dosta posuđivanja stvari. Pazite - ako vaš komp nema eSATA utor, logično je da nećete kupiti eSATA disk.

- U slučaju da ste švorc i nemate stick/eksterni disk možete koristiti i CD ali sumnjam u isplativost istoga.

- BartPE Builder. Dobrodušni prijatelj vam ne bi trebao zamjeriti 4MB prometa.

- UNetBootin sa novog Bugovog DVD-a će vam pomoći kreirati bootabilni USB stick/eksterni disk. Umjesto označavanja Linux distribucije ćete, naravno, označiti ISO file kojeg ćemo proizvesti.

 

Postupak - biskvit:

1. Prekopirajte mapu i386 (ili kako se već zove mapa sa instalacijskim fileovima Windowsa) sa instalacijskog CD-a u neku mapu na Desktopu.

2. Instalirajte PE Builder.

3. Otvorite PE Builderi prihvatite uvjete.

4. Odbijte automatsko traženje instalacijskih fileova - traje predugo.

5. Pod Source unesite putanju do mape koju ste iskopirali u prvome koraku. Za lakšu navigaciju mogu vam poslužiti tri točkice na kraju polja.

6a. Za USB stick/eksterni disk: Ukoliko ne želite uključiti ništa životno važno (ušminkavat ćemo PE sa programima i alatima u idućem dijelu!) preskočite polje Custom.

6b. Za CD: U polje Custom možete uključiti mapu sa programima koji su vam prirasli srcu.

7. Pod Output unesite ime vaše super-kul modifikacije Windowsa, npr. ZakonDownsi. Up Yours, Bill!

8a. Za USB stick/eksterni disk: Pod "Media Output" označite "Create a ISO image" i spremite je na neko mjesto koje vam je priraslo srcu.

8b. Za CD: označite Burn to CD/DVD i postavite postavke vašeg snimača.

9. Kliknite Build.

10. Odigrajte partiju šaha sa dobrodušnim prijateljem.

11a. Za USB stick/eksterni disk: Nakon što je ISO datoteka napravljena, iskoristite UNetBootin kako biste spremili vaš PE na USB stick/eksterni disk,

11b. Za CD: Izvucite CD.

12. Proizvoljno: ako vašeg dobrodušnog prijatelja ne zanimaju te stvari, obrišite mapu i386, ISO datoteku i deinstalirajte PE Builder i UNetBootin.

 

Postupak - glazura:

1. Testirajte vaš PE.

2. Proizvoljno: instalirajte neke programe na vaš novi PE. To će raditi samo ako ste napravili PE na USB sticku/eksternom disku.

 

Naravno da ova kopija Windowsa neće biti kao prava, ali sasvim dobro služi za spašavanje podataka sa vaše instalacije. Bonus: sada imate OS u džepu. Iako od toga nema neke praktične koristi, uvijek se možete hvaliti prijateljima o tome.

 

Enjoy!

Janeway: No Thanks, I've had enough coffee. One more cup and I'll jump to warp.
Poruka je uređivana zadnji put čet 24.12.2009 16:09 (i542).
Moj PC  
3 0 hvala 4
16 godina
neaktivan
offline
Spašavanje kompa - tutorial

Prvo podatke ne gubis ako radis repair opciju. Drugo koja je svrha ovoga kad recimo na hirens boot cdu imas live xp plus masu drugih alata za sve i svasta, od recovery podatka, resetovanje passowrda do antivirusa.

Moj PC  
0 1 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Spašavanje kompa - tutorial
logic kaže...

Prvo podatke ne gubis ako radis repair opciju. Drugo koja je svrha ovoga kad recimo na hirens boot cdu imas live xp plus masu drugih alata za sve i svasta, od recovery podatka, resetovanje passowrda do antivirusa.

Kapetanov dnevnik, datum 24. 12. 2009. Bilješka za ubuduće. Google je moj najbolji prijatelj.

 

Repair je banana :(

Janeway: No Thanks, I've had enough coffee. One more cup and I'll jump to warp.
Poruka je uređivana zadnji put čet 24.12.2009 16:35 (i542).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Spašavanje kompa - tutorial
i542 kaže...
logic kaže...

Prvo podatke ne gubis ako radis repair opciju. Drugo koja je svrha ovoga kad recimo na hirens boot cdu imas live xp plus masu drugih alata za sve i svasta, od recovery podatka, resetovanje passowrda do antivirusa.

Kapetanov dnevnik, datum 24. 12. 2009. Bilješka za ubuduće. Google je moj najbolji prijatelj.

 

Repair je banana :(

A zasto molicu lijepo? Naravno zavisno od problema ne radi se odmah repair al je sigurno bolje nego cista instalacija ako se to moze izbjeci. Cista instalacija rjesavava sve probleme al skracujes vrijeme oporavka sistema ako koristis neke druge tehnike.

Druze ako znas sta radis onda ti ne treba nista osim hirens boot cda i xp instalacionog cd-a. Ja cu ti rijesiti 99% problema sa ta dva cda. A ako ne znas sta radis nista ti nece pomoci.

15 godina
neaktivan
offline
RE: Spašavanje kompa - tutorial
logic kaže...

A zasto molicu lijepo? Naravno zavisno od problema ne radi se odmah repair al je sigurno bolje nego cista instalacija ako se to moze izbjeci. Cista instalacija rjesavava sve probleme al skracujes vrijeme oporavka sistema ako koristis neke druge tehnike.

Druze ako znas sta radis onda ti ne treba nista osim hirens boot cda i xp instalacionog cd-a. Ja cu ti rijesiti 99% problema sa ta dva cda. A ako ne znas sta radis nista ti nece pomoci.

Repair ne rješava 99% problema, barem one koje sam ja imao. U Sedmici radi, ali u XP je za smeće.

Janeway: No Thanks, I've had enough coffee. One more cup and I'll jump to warp.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Spašavanje kompa - tutorial

Ajd procitaj ponovo sta sam rekao.

15 godina
neaktivan
offline
RE: Spašavanje kompa - tutorial
logic kaže...

Ajd procitaj ponovo sta sam rekao.

 

logic je rekao....

A zasto molicu lijepo? Naravno zavisno od problema ne radi se odmah repair al je sigurno bolje nego cista instalacija ako se to moze izbjeci. Cista instalacija rjesavava sve probleme al skracujes vrijeme oporavka sistema ako koristis neke druge tehnike.

Druze ako znas sta radis onda ti ne treba nista osim hirens boot cda i xp instalacionog cd-a. Ja cu ti rijesiti 99% problema sa ta dva cda. A ako ne znas sta radis nista ti nece pomoci.

 

Ovaj PE mi je pomogao više puta kada sam trebao izvuć referate za školu itd. sa Windowsa koji je bio u banani. Ti slobodno koristi koji god CD hoćeš (ili napiši tutorial o tome ovdje), ali ja i dalje koristim ovo ovdje.

(Da, nevjerovatno sam tvrdoglav.)

Janeway: No Thanks, I've had enough coffee. One more cup and I'll jump to warp.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Spašavanje kompa - tutorial

Ko ti brani da koristis? Samo kazem da ne treba tako komplikovana procedura kad to vec imas sve gotovo. Skines sa neta za par minuta i narezes na cd. I to je to.

A tutorijal za hirens boot cd bi bio vrlo kratak;)

Kad pokrenes sa cd-a imas nekoliko opcija a jedna je live xp. Pokrenes i imas xp i mozes raditi sta ti treba. A ovdje pricamo o spasavanju podataka ;)

14 godina
protjeran
offline
Spašavanje kompa - tutorial

citam i ne kuzim svrhu ovog tutoriala...

 

kao sto logic kaze, vec postoji masa gotovih rjesenja kao sto je hiren's boot cd, ultimate boot cd, winternals erd commander itd.

 

ono, wtf?

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice