Tutorial - traženje drivera

poruka: 2
|
čitano: 4.729
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
odjavljen
offline
Tutorial - traženje drivera

Evo, da budemo malo društveno korisni po pitanju obrazovanja. Naime, nešto nam se povećao broj topica u kojem ljudi traže svakave drivere. Ovdje je situacija relativno ok ali inače pitanja budu stila "treba mi driver za zvučnu" ili "driver za mrežnu". Rijetko kada su dostupne potpune informacije (marka i model problematičnog hardvera) pa se traženje svodi na instaliranje everesta, razno raznih driver findera i ostalih stvari koje ponekad ne moraju upaliti i često uzrokuju veliku gnjavažu.

 

Ima jedno uvjetno rečeno jednostavnije rješenje (ne zahtjeva instalaciju nikakvog softvera). Svaki uređaj ima svoje oznake koje su čitljive iako driver nije instaliran. Ne oznake na samom uređaju, već u device manageru. Pa, idemo to pogledati. Pokazao bih vam kako se to radi na uređaju koji nije instaliran ali nemam ništa pri ruci :D.

 

Dakle, treba nam device manager. (XP - desni klik na My Computer - Propeties - Hardware - Device manager; Win7 - budem nadopisao)

Tu nađite problematični uređaj Tu nađite problematični uređaj
Trenutno ovdje nema niti jednog famoznog "žutog uskličnika" koji obično označava da driver nije instaliran (a može biti još ponešto, to nećemo ovdje objašnjavati). Uglavnom, desni klik na uređaj kojem fali driver - Propeties. U ovom Propeties prozoru kliknemo na Details. Iz padajućeg izbornika odaberite Hardware IDs.

To su oznake koje nam trebaju To su oznake koje nam trebaju
U ovom primjeru gledamo Propeties od zvučne kartice - za (skoro) sve PCI uređaje možemo dobiti podatke. Ako nemamo niti ime niti model komponente, ovi brojevi će nam sve reći. Nas zanimaju samo dvije oznake - DEV_ i VEN_. Vidljivo je više informacija ali nas zanimaju samo ta dva podatka - VEN_ će nam reći tko je proizvođač uređaja a DEV_ će nam reći o kojem je uređaj riječ.

 

Oznaka je u formatu PCI\VEN_xxxx&DEV_xxxx. Zapišite te podatke negdje. U ovom slučaju imamo VEN_1274 i DEV_5880. Što sa tim oznakama?

 

Pretpostavka je da kada koristite ovu metodu da imate neki PC ili čak smartphone koji može na net. Google nam neće dati baš puno ili previše pouzdane informacije ako ga upitamo koji je to uređaj sa ovim VEN i DEV oznakama. Ali ova stranica hoće. PCI Database.

 

U polje DEV upišite oznaku koju ste pronašli u Device manageru. Kod mene, to je 5880. Kliknite na search - ako imate sreće, samo DEV oznaka će vam reći o kojem je uređaju riječ. Sada je već lakše tražiti drivere. Imate ime čipa/komponente, nekad se toj stranici nalaze linkovi za download drivera. Ja sam doznao da je riječ o Soundblaster (CT4750) čipu, što je i točno. Dalje googlanjem dolazim do drivera.

 

Ako dobijete oveći popis, za identifikaciju vašeg uređaja će poslužiti VEN oznaka. Korištenjem searcha u browseru pronađite uređaj kojem se poklapaju DEV i VEN oznake sa vašima. Vrlo je bitno da te oznake budu iste! Ako fulate za samo jedan broj, može biti riječ o nekom sasvim desetom uređaju - tražite driver za zvučnu a on izbacuje neke mrežne kartice? Provjerite oznake.

 

Naravno, ova metoda ne garantira da ćete naći driver ali sa 99% pouzdanosti ćete doznati sa kojom komponentom imate posla. Idealno ako ne znate ime i model komponente ili se traži neki uređaj koji je na MBO (integrirani zvuk i mreža te sl.)

 

Ovo pomaže kod potrage za PCI ("internim") uređajima, za USB uređaje poput web kamera i printera postoji druga stranica (više u idućem postu). Doduše, poneki USB uređaj završi tu (pogotovo kamere na laptopima) ali toje više stvar sreće.

http://nighthawk-software.blogspot.com/
Moj PC  
7 0 hvala 7
15 godina
odjavljen
offline
Tutorial - traženje drivera

// rezervirani post za USB uređaje

http://nighthawk-software.blogspot.com/
Moj PC  
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice