Što i kako dalje? Nakon html-a i css-a

poruka: 21
|
čitano: 5.940
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
Što i kako dalje? Nakon html-a i css-a

Naime već više od pola godine učim o web dizajnu,završio sam tečaj za web design u algebri,ali to nije ni približno dovoljno da se počnem bavit s time za novac. Što mi preporučate da počnem učit nakon HTML-a i CSS-a? Htio sam početi sa Javascriptom,ali nisam siguran da li da prođem prvo tutorijale o jquery-u ili početni JS.

We're all mad here!
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Što i kako dalje? Nakon html-a i css-a

Pa ako ne misliš pisati neke kompleksne stvari u javascriptu, onda osnove javascripta i odmah prelazak na jquery kao najpopularnijeg javascript library-a. Poslije toga bi preporučao da počneš učiti neki od server side jezika po izboru, odnosno oni koji su najtraženiji,  poput php-a, asp-a, ili ruby on rails. S time da je najpametnije naučiti jedan od tih do kraja nego sve djelomično.

Ad astra peronospora
 
3 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Re: Što i kako dalje? Nakon html-a i css-a
Za jquery/javascript ti je dobro pratiti tutorijale na codrops.com i probati stvoriti te efekte na svojim stranicama.

Nauči si stavljati front-end u neki cms kao npr. Wordpress, Joomla ili Drupal

Ako želiš dizajnirati webove nabavi si adobe fireworks (lakši za naučiti od psa) i pogledaj malo tutorijale i po tome ih crtaj i reži.
11 godina
neaktivan
offline
Što i kako dalje? Nakon html-a i css-a

Hvala na odgovorima. Učio sam već fireworks i da,dosta je lagan za te potrebe. Pozabavit ću se onda sa JS-om i jqueryem pa krenut na nešto kompliciranije. {#}

We're all mad here!
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Što i kako dalje? Nakon html-a i css-a
Bypass kaže...

poput php-a, asp-a

Misliš ASP.NET-a, nije da cjepidlačim, samo ti vraćam za enkodiranje query stringa u PHP-u. {#}

Učiti klasični ASP, nema smisla, Microsoft je od njega odustao ima 12 godina, sve se lakše i bolje odradi kroz ASP.NET (Web Forme ili MVC).

14 godina
neaktivan
offline
Što i kako dalje? Nakon html-a i css-a

Uci MVC obvezno, a kao dizajneru ce ti trebati Javascript tako da bi se trebao i toga lagano uhvatit. 

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: Što i kako dalje? Nakon html-a i css-a
Hatter kaže...

Naime već više od pola godine učim o web dizajnu,završio sam tečaj za web design u algebri,ali to nije ni približno dovoljno da se počnem bavit s time za novac. Što mi preporučate da počnem učit nakon HTML-a i CSS-a? Htio sam početi sa Javascriptom,ali nisam siguran da li da prođem prvo tutorijale o jquery-u ili početni JS.

Javascript definitivno, još ako nemaš nikakve osnove o programiranju, JS je way to go, a kasnije lako nadogradiš gore znanje jQuery-a ili neke druge JS biblioteke. Plus prednost što je Javascript OOP, a znanje objektno orijentiranog programiranja ti je kasnije samo prednost. Možeš baciti i oko na neki od popularnijih CMS-ova, tipa Joomla!(koju bi ti preporučio da izbjegavaš), Wordpress ili neki od manjih besplatnih CMS-ova, imaš ih masu. Ili kreni razvijati svoj {#} Kao što ti je netko rekao, izabereš neki od client side programskih jezika, ili PHP, koji kasnije nadogradiš sa nekim frameworkom da dobiješ punokrvni MVC pristup, ili ASP.NET ukoliko već imaš neko predznanje o .NET frameworku, odnosno C# ili VB-u. SQL je must know. I kako učiš, odnosno radiš, upoznaješ se s raznim alatima koji ti olakšavaju masu stvari, posebno debugiranje. S time da imaš dosta i drugih tehnologija, od kojih bi ti preoručio već spomenuti Ruby on Rails, koji ima dosta zgodne koncepte koje kasnije lako preseliš na CakePHP, odnosno obrnuto.

13 godina
offline
Re: Što i kako dalje? Nakon html-a i css-a

@alankish zasto preporuka izbjegavanja joomle?

14 godina
odjavljen
offline
Re: Što i kako dalje? Nakon html-a i css-a
Antonic kaže...

@alankish zasto preporuka izbjegavanja joomle?

Zato što veliki dio početnika uzme Joomlu, koja je na kraju i krajnjem korisniku(klijentu) prekomplicirana za unos sadržaja, često muka sa podešavanjem plugina. što iziskuje napredno poznavanje PHP-a, problem s verzijama Joomle i third-pary plugina, sporost, nesigurnost, kao i nekomapktibilnost s third party templateima, te često ispada da je jednostavnije napraviti svoj template nego koristiti gotov. Često sam uskakao i natjeravao Joomlu da proradi, tako da imam loša iskustva s njom.

13 godina
offline
Što i kako dalje? Nakon html-a i css-a

to sta si ti ima losa iskustva ne znaci da je proizvod los. siguran san da ima jos puno ljudi koji imaju losa iskustva s joomlom. ali isto tako i s gomilom drugih CMSova. s druge strane ima ih puno koji su jako zadovoljni. mislin da je od tebe nefer davat decku koji pocinje radit nesto ovakvo takve pausalne savjete. bez uvrede.

 

svakako se slazen za jezike i tehnologije koje treba ucit.

 
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Što i kako dalje? Nakon html-a i css-a
athlon64 kaže...

Uci MVC obvezno, a kao dizajneru ce ti trebati Javascript tako da bi se trebao i toga lagano uhvatit. 

Neće fulat ni sa Web Formama, ali svakako da je bolje odmah ići na MVC. (govorim o ASP.NET-u, MVC pattern postoji i u PHP-u i u RoR-u i u JSP-u...)

13 godina
neaktivan
offline
Što i kako dalje? Nakon html-a i css-a

Kao što je rekao alankish, ja bih ti isto preporučio da se baviš Javascriptom, nakon toga ideš na PHP ili što već hoćeš. Imaš masu tutorijala na netu, a dizajniranje nekakvih Wordpress tema je stalan posao koji se uvijek traži. Ne dobiju se enormni novci, ali ono, dobiješ "za kruh".

 

Uglavnom, bitno ti je da ideš postupno i polako. Možeš čak i naučiti HTML5 i CSS3, znati apsolutno sve o HTML-u i CSS-u, i onda kreneš na Javascript i PHP ili što već hoćeš.

 

Dakle, najveća je pogreška 90% ljudi što misle da novci u web-dizajnu i software developmentu rastu na drvetu. Ne. Nećeš odmah dobiti ogromnu sumu novca, ali ćeš gradnjom dobrog portfolia, kvalitetnim klijentima i tu i tamo kojem posliću (tipa dizajn Wordpress teme) moći barem osjetiti što znači dobro zarađivati na web-developmentu.

 

Zapamti : Per aspera ad astra. (Od trnja do zvijezda.)

Pars pro toto.
Poruka je uređivana zadnji put pet 26.10.2012 19:24 (TheGh0st).
Moj PC  
5 0 hvala 1
11 godina
neaktivan
offline
Što i kako dalje? Nakon html-a i css-a

Hvala na odgovorima. Znam da novci ne rastu na drvetu,nisam se ni nadao nečemu preko noći naravno. Hvala na savjetima,puno korisnih stvari ste napisali,krećem sa JS-om prvo pa ćemo vidjet šta dalje.

We're all mad here!
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Što i kako dalje? Nakon html-a i css-a

vezano za ovo ...

 

jel znate gdje bi mogao naći kakve video tutoriale za JavaScript ili JQuery za početnike

ovi tekstualni mi već malo idu na jetru {#} 

 

 

P.S. Hatter kad si bio u Algebri na web dizajnu ??? možda se i poznamo {#}

Da li uopce treba znati sve odgovore na sva pitanja,da li uopce postoji pravi odgovor? Da li smo se mi spremni suociti sa istinom? Hocemo istinu,a da li ju mozemo podnijeti?
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Što i kako dalje? Nakon html-a i css-a

http://www.codecademy.com/

 

evo jedna interaktivna stranica, dosta kvalitetna i mislin da mozes dosta brzo povatat konce. uz w3school naravno.

 
1 0 hvala 1
14 godina
odjavljen
offline
Re: Što i kako dalje? Nakon html-a i css-a
Noxer kaže...

vezano za ovo ...

 

jel znate gdje bi mogao naći kakve video tutoriale za JavaScript ili JQuery za početnike

ovi tekstualni mi već malo idu na jetru {#} 

Imao je tutsplus.com u toku 7.mjeseca odličan video tutorial upravo na temu, 30 videa. Osobno izbjegavam video tutove, ali ovoga bi preporučio svima. Mala napomena, ako dosad nisi imao nikakvog iskustva s programiranjem uopće, ili sa JS-om, obavezno prođu nekakav početnički tutorial. I ovaj na codeacademyu je dobar.

13 godina
offline
Što i kako dalje? Nakon html-a i css-a

Slazem se s Alanom. Mislin da su video tutoriali generalno losiji. Previse vrimena konzumiraju za ono sta povatas iz njih

 
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Što i kako dalje? Nakon html-a i css-a

Nije problem u samim video tutorijalima kolko u smaoj kvaliteti prikazanog, kvantitetom ima gomila tutorijala što u pisanom što u video formatu, ali ima jako malo kvalitetnih tutorijala meni ponaosob više paše video format jer sam više viualni tip pa mi je lakše tako svatit gradivo onom kome paše pisani format toplo preporučujem kvalitetnu strućnu knjigu. 

16 godina
offline
Što i kako dalje? Nakon html-a i css-a

Ako misliš radit sa Joomlom/Wordpressom i slično, nauči php, to stvarno nije teško jer imaš milijardu primjera/tutorijala/knjiga, a kad njega naučiš sve ostalo će ići puno lakše. Sve ovisi što ti je konačan cilj.

http://www.zvonimirbuzanic.com/ - http://www.doom.com.hr/ - http://www.weboteka.net/
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: Što i kako dalje? Nakon html-a i css-a
zbuzanic kaže...

Ako misliš radit sa Joomlom/Wordpressom i slično, nauči php, to stvarno nije teško jer imaš milijardu primjera/tutorijala/knjiga, a kad njega naučiš sve ostalo će ići puno lakše. Sve ovisi što ti je konačan cilj.

Za 99% korisnika ugrađeni moduli i opcije su dostatni bez ikakvog diranja u source kod. Tko opet zna PHP, teško da će koristiti Joomla/Wordpress/stavi_neko_ime_opensource_CMS-a, a opet kako kažeš, sve ovisi što ti je konačan cilj.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Što i kako dalje? Nakon html-a i css-a
alankish kaže...
Imao je tutsplus.com u toku 7.mjeseca odličan video tutorial upravo na temu, 30 videa.

našao cijeli tutorijal na "jogurt stranicama" , ima oko 650 MB

 

ako netko treba link nek se javi na PM

 

i hvala još jednom {#}

Da li uopce treba znati sve odgovore na sva pitanja,da li uopce postoji pravi odgovor? Da li smo se mi spremni suociti sa istinom? Hocemo istinu,a da li ju mozemo podnijeti?
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice