Totalni početnik u web programiranju - kako? šta?

poruka: 12
|
čitano: 9.391
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
Totalni početnik u web programiranju - kako? šta?

Ovako,odlučio sam da počnem da se bavim web programiranjem i nezz odakle da krenem,gdje su najbolji tutoriali,da baš razumijem to,logiku web programiranja,jedino sam imao iskustva sa turbo pascalom(znam da je početnički jezik i da nema veze sa web programiranjem,al sam ga prošle godine rasturo u odnosu na ostale u razredu bez da sam uopšte učio kod kuće),citajuci malo po forumima skonto sam da bi najbolje bilo krenuti od html-a pa css pa js,php,mysql itd.Vidio sam također da postoje i programi kao sto su Adobe dreamweaver,ali nebi ga koristio na početku jer bi želio naučiti programirati web stranicu,također sam vidio da postoji razlika između web dizajnera i web programera,pa sad neznam je li baš najbolja solucija biti oboje ili se opredjeliti za jedno od toga.Predpostavljam da je teško pogotovo na početku i da bi mi trebalo par mjeseci da shvatim neke osnove,dakle nebi koristio wysiwyg editore jer mislim da kad tad zatreba znati napisat kod i onda kad dođe do tog nastane problem,već da krenem programirati recimo u notepad ++,a vi mi samo recite koji tutoriali su vama najvise pomogli(po mogućnosti na našem lengviču,a ako nema može i engleski).

The Wicker Man
 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Totalni početnik u web programiranju - kako? š

Za pocetak imas w3schools, sa tog se nadogracuj na sve teze i teze. 

You dont make 500 million friends without a few enemies.
14 godina
online
Totalni početnik u web programiranju - kako? šta?

Također pogledaj codeacademy.com

Moj PC  
1 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Totalni početnik u web programiranju - kako? šta?

codecadamy

Moj PC  
0 0 hvala 1
15 godina
odjavljen
offline
Totalni početnik u web programiranju - kako? šta?

w3schools.

 

Prvo i osnovno - nauči osnove. HTML, CSS i JavaScript. To ti je par tjedana lagane zezancije uz w3schools.

 

Odluči se za početak jel želiš MSovim putem ili open-source. Ako ćeš MS, ima doslovce more ASP.Net MVC tutoriala, samo njih prati. Sve će ti biti jasno. Ako ćeš open-source, PHP i MySQL. Fino napravi neku HTML stranicu, lagano joj dodavaj CSS da liči na nešto, pa malo JSa (gumb za promjenu veličine/boje fonta, polje za promjenu naslova stranice itd...) i kad te 3 stvari ispoliraš, napravi PHP skriptu za login. Onda napravi da ovisno o useru (sysadmin/admin/user) vidiš drugačiji sidebar. Kad to riješiš, napravi bazu u MySQLu (e tu ćeš morati malo SQLa učiti, w3schools opet). Napravi da user samo čita tekstove iz baze, admin da čita i dodaje a sysadmin da može i brisati.

 

Sad već imaš mali "CMS" a napravio si ga u 2 mjeseca sa malo HTMLa, CSSa, JSa i PHPa. Simple.

 

Nemoj si za početak zadati velike ciljeve. Osnovno. Ne zamaraj se sa time jel optimizirano za mobitele ili nije. Ne koristi gotove CSS frameworkove jer nećeš ništa naučiti. Korak po korak. To na kraju napravi.

 

Što se tiče alata - notepad++. Dreamweaver je za 3.14čkice {#}

My name is Legion... For we are many!
Moj PC  
2 0 hvala 1
10 godina
neaktivan
offline
Totalni početnik u web programiranju - kako? šta?

Sublime text 3 je najbolji alat po meni

You dont make 500 million friends without a few enemies.
Poruka je uređivana zadnji put sub 13.9.2014 17:03 (tLeon).
Moj PC  
3 0 hvala 1
16 godina
offline
Totalni početnik u web programiranju - kako? šta?

Od velike pomoći je i youtube.  Ako te zanima programiranje preporučio bih da se ne zamaraš sa PHP-om*, nego uzmeš i učiš recimo Python ili Java programiranje čime sebi daješ prostor za izradu aplikacija za desktop i mobilne uređaje.  

 

* Govorim iz iskustva, PHP koristim od 2001 godine

All software has bugs.Any developer who claims that his or her software is always bug-free is living in a fantasy world.
Moj PC  
1 0 hvala 1
11 godina
neaktivan
offline
Re: Totalni početnik u web programiranju - kako? š
Nix kaže...

Od velike pomoći je i youtube.  Ako te zanima programiranje preporučio bih da se ne zamaraš sa PHP-om*, nego uzmeš i učiš recimo Python ili Java programiranje čime sebi daješ prostor za izradu aplikacija za desktop i mobilne uređaje.  

 

* Govorim iz iskustva, PHP koristim od 2001 godine

ma dobro ali opet vise bih volio izradjivati web stranice tj. programirati ih,npr. da na osnovu necijeg dizajna u photshopu isprogramiram website,jednostavno nikad nisam razmisljo o tome da programiram u javi moblne aplikacije,ili da koristim python iako zanm za taj jezik da je novij,da ima velike mogucnosti a da nije previse komplikovan(ispravite me ako grijesim),nemam tu zelju,opet hvala na odgovoru ;)

The Wicker Man
Poruka je uređivana zadnji put sub 13.9.2014 23:50 (The Wicker Man).
13 godina
offline
Totalni početnik u web programiranju - kako? šta?

Evo ja ću ti reći kako sam u 6 mjeseci naučio dovoljno da od web dizajna solidno zarađujem.

  1.  http://webdesign.tutsplus.com/courses/30-days-to-learn-html-css  (besplatno)
  2. http://www.codecademy.com/   (besplatno)
  3. http://teamtreehouse.com/library/build-a-simple-website

 

Tim redoslijedom sam učio, i nakon što sam ih pregledao i preradio nekoliko puta počeo sam da radim nešto što nije odrađeno u tutorijalima, gdje zapnem googlam. Vjeruj mi, nakon što pregledaš i preradiš ovo što sam naveo, moći ćeš uraditi svaku web stranicu koju zamisliš. Ja sam o svojim počecima izvještavao ovdje, stavljao demoe na http://www.bug.hr/forum/topic/razvoj-web-stranica/community-review-vasih-web-stranica/17773.aspx i slušao povratne informacije. Do sada sam pročitao i dosta knjiga, ali i dalje znam da su mi ta tri linka pomogla kao ništa drugo. I da, makni se w3schools, tu ideš samo ako te google pošalje jer si zapeo. I opet, ako ima stackowerflow link, posjeti njega prije nego w3schools.


http://tesigndev.com
 
1 0 hvala 2
9 godina
neaktivan
offline
Totalni početnik u web programiranju - kako? šta?

Pozdrav

početnik sam u web programiranju pa me zanima kakav je visual studio za bas nauciti programirati

namjeravam prvo html pa css i onda kasnije znanje nadograđivat s javascriptom

 

PeMaCN
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Totalni početnik u web programiranju - kako? š
PeMaCN kaže...

Pozdrav

početnik sam u web programiranju pa me zanima kakav je visual studio za bas nauciti programirati

namjeravam prvo html pa css i onda kasnije znanje nadograđivat s javascriptom

 

 Svejedno ti je koji text editor koristis, ja trenutno koristim Sublime Text, no neki dan sam naiso na Brackets pa cu njega probat (oba programa su ti besplatna).

You dont make 500 million friends without a few enemies.
13 godina
offline
Re: Totalni početnik u web programiranju - kako? š
tLeon kaže...
PeMaCN kaže...

Pozdrav

početnik sam u web programiranju pa me zanima kakav je visual studio za bas nauciti programirati

namjeravam prvo html pa css i onda kasnije znanje nadograđivat s javascriptom

 

 Svejedno ti je koji text editor koristis, ja trenutno koristim Sublime Text, no neki dan sam naiso na Brackets pa cu njega probat (oba programa su ti besplatna).

 ja sam pisao već prije o Brackets-u.. znao se nekad zbugati, pa nije htio spremiti file, ali osim toga je jako dobar.. ima hrpu plugina, a i može se direktno u njemu otvarati .PSD (jer je Adobeov program) i gledati veličina fonta, razmaci između elemenata, itd.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice