CPU & CPU cooler lapping

poruka: 14
|
čitano: 7.124
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
CPU & CPU cooler lapping

 

Jel itko probao i kakvi su rezultati?

Phenom 9850, Gigabyte ma78g-ds3h, Gigabyte 4850 1GB ddr3, kingmax 2GB 800Mhz
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
CPU & CPU cooler lapping

Ja sam probao, ali samo bazu od coolera jer tvornički nije baš najbolja. (Zalman Performa)

Temp su pale za nekih 2-3C, ništa extra.

Proc nisam polirao, jer mi je relativno nov a i lakše ću ga prodat ako nije prčkano po njemu.

Iako njega bi bilo 5x lakše polirat nego cooler od skoro 1kg.

 

Moj PC  
0 0 hvala 1
15 godina
neaktivan
offline
CPU & CPU cooler lapping

Znači s poliranjem cpu-a i coolera palo bi barem za 5 stupnjeva, nije ni to loše....

Phenom 9850, Gigabyte ma78g-ds3h, Gigabyte 4850 1GB ddr3, kingmax 2GB 800Mhz
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: CPU & CPU cooler lapping
razorinc kaže...

Znači s poliranjem cpu-a i coolera palo bi barem za 5 stupnjeva, nije ni to loše....

Pa, da. Uzmeš vodobrusni papir gradacije 500, 1000, 1500, 2000 i deri sve dok ti ruka ne otpadne. (od manjeg prema većem)

Malo po malo dodaješ vode. Nije mi jasno kako je ovaj sa videa to na suho radia, mora da mu je bio 10x teže.

Ali treba bit uporan. Po 30ak minuti brusit sa svakim od ta 4 papira.

Poruka je uređivana zadnji put ned 7.8.2011 12:04 (Penryn).
13 godina
offline
CPU & CPU cooler lapping

Sudeći po videu ovom liku je temp pala sa 69 na 48 stupnjeva...

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
CPU & CPU cooler lapping

To mi se čini nekako previše, uglavnom kad isprobam javim rezultate, pokušat ću da sobna temp i ostali uvjeti budu isti....

Phenom 9850, Gigabyte ma78g-ds3h, Gigabyte 4850 1GB ddr3, kingmax 2GB 800Mhz
 
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
CPU & CPU cooler lapping

nisam radio na svom procu i ako idete radit obavezno staklo i na staklu radite. jer s rukom samo mozete napravit udubine.

a brusio sam proc i cooler od lapa sa 2000 vodobrusnim nekih pol sata.

i onda sam jos poliro i temperature su pale puno i ne pali se toliko vent ni nista. i najvaznije od svega NE GASI SE VISE xD

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
CPU & CPU cooler lapping

Ako je površina hladnjaka i CPU prilično ravna, "lappanjem" se ne dobije puno, ali ako je CPU ne ravan, da se dobit nešto, ali mislim da je oko 10 stupnjeva neka maksimala!?

Nije Ivsa, nego bi trebalo biti: Ivša (nisam siguran ko je u ovo slučaju bio glup, JA, pa stavio Ivsa i sad više ne mogu promjenit nadimak, ili BUG jer nije htjeo prihvatit slovo Š)
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
CPU & CPU cooler lapping

Molim vas za vaše mišljenje. Obzirom na fizička oštećenja IHS procesora sa slika u privitku, da li bi trebalo brusiti i ravnati IHS? Ne obraćajte pozornost na modele procesora, pitanje se odnosi na sve tipove procesora (overclock-anih, naravno).

3 Da, svakako.
6 Ne, dobit nije vrijedna truda.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: CPU & CPU cooler lapping
Ivsa kaže...

Ako je površina hladnjaka i CPU prilično ravna, "lappanjem" se ne dobije puno, ali ako je CPU ne ravan, da se dobit nešto, ali mislim da je oko 10 stupnjeva neka maksimala!?

bavim se hw vec skoro 20 godina i da se dobije skoro 10°c manje temp, ne vjerujem niti u ludilu, evo kolega nicky.sl je recimo to radio pa cu ga preusmjeriti u ovu temu! i koji se to q6600 na 3.2ghz przi u primeu95 na samo 40°c??? ili ja nesto krivo vidim? molim nek me se ispravi ak grijesim! lp

Intel® Core™ i7-4770S inside
Poruka je uređivana zadnji put čet 13.2.2014 20:18 (Stjepanj).
14 godina
offline
CPU & CPU cooler lapping

Ipak sam to uradio!

Nakon zadnjeg i predzadnjeg skidanja Noctua hladnjaka uočio sam da je baza hladnjaka oštećenja rubom IHS. Nakon zadnjeg problema sa temperaturom koji sam opisao u temi Intel i7 Club, odlučio sam da napravim lapping procesora a dvoumio sam se i oko hladnaka ali sam odustao zbog specijalno dizajnirane baze koja ima male kanale za usmjeravanje paste prilikom montaže. U obližnjoj prodavnici boja i lakova za auto kupio sam fini brusni papir granulacije 600, 800, 1000, 1500 i 3000.

Nisam ni sanjao koliko je IHS bio loš, komotno sam mogao početi rad sa nijansu grubljim brusnim papirom i prilično sam se namučio da rub IHS-a izravnam. U radu je veoma bitno da ne koristite gotovo nikakvu silu da CPU pritisnete na brusni papir. Nakupine bakra na brusnom papiru mogu formirati granulu koja može duboko urezati IHS. Malom silom sprečavate dubok rez granula i svaka nepravilnost se lako ispravlja. Nakon poliranja IHS sam pažljivo očistio acetonom i pregledao kontakte CPU-a da nema čestica bakra na njima. Rezultati ne da su me iznenadili. Obzirom da je IHS bio katastrofalan u mom slučaju sam dobio gotovo 10 stepeni C. {#}

Prime 95 65C@4,4GHz! To je reći rezultat! Malo truda, ulaganja nikakva, (ekvivalentna maloj porciji ćevapa) a rezultat je pomeo sva vodena hlađenja!{#}

 

Lapping svakom preporučujem da uradi ali ako niste sigurni šta radite nemojte ga raditi.

Oštećenja baze1 Oštećenja baze1
Nakon par minuta veoma loš IHS Nakon par minuta veoma loš IHS
Loš IHS 2 Loš IHS 2
Napredak Napredak
Napredak 2 Napredak 2
Poliranje počinje Poliranje počinje
Oštećenja baze 2 Oštećenja baze 2
Gotovo! Gotovo!
Prije lapping-a Prije lapping-a
Nakon lapping-a Idle Nakon lapping-a Idle
Nakon lapping-a load Nakon lapping-a load
Nakon Lappinga Load 2 Nakon Lappinga Load 2
Katastofalan rub IHS-a Katastofalan rub IHS-a
Poruka je uređivana zadnji put ned 16.2.2014 8:50 (phoenix2003).
Moj PC  
3 0 hvala 1
12 godina
protjeran
offline
CPU & CPU cooler lapping
Svaka cast finiks;) iako mi se na slikama cini da si ga previse zgulio? Ne?:-)lp
Intel® Core™ i7-4770S inside
Moj PC  
0 2 hvala 1
14 godina
offline
CPU & CPU cooler lapping

Išao sam da ga izravnam 100%. Ne mogu vam opisati koliko je IHS bio loš. Rubovi IHS-a su bili više nego izdignuti da je lako mogao zadržavati tekućinu na sebi. Baš sam se namučio da ga izravnam. Tek nakon što sam rubove doveo u ravan sa ostatkom posao je bio završen.

Moj PC  
1 0 hvala 1
14 godina
offline
CPU & CPU cooler lapping

Evo jedan zanimljiv link gdje je na i7 3770k urađen i lapping i delidding čime je dobijeno nezamislivih 32C!

http://forums.guru3d.com/showthread.php?t=374459

Moj PC  
2 0 hvala 1
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice