Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali izdvojena tema

poruka: 7.593
|
čitano: 1.839.983
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja), Best-buy oprema za samogradnju (DIY)
12 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Hrpa knjiga o elektronici na akciji!

https://www.humblebundle.com/books/diy-electronics-books

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
Moj PC  
1 0 hvala 2
14 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Kolike su oscilacije u kucnom naponu dozvoljene? Izmjerio na uticnici 241V 

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Fake_Alert kaže...

Kolike su oscilacije u kucnom naponu dozvoljene? Izmjerio na uticnici 241V 

5%

218,5-241,5V

 

EDIT:

Moguce da je i 10%

Znaci 230+-23V

Poruka je uređivana zadnji put pon 26.3.2018 8:51 (CroNk3r).
14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Dali je to dobro za uređaje? 

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Fake_Alert kaže...

Dali je to dobro za uređaje? 

A bilo bi bolje da je malo niže, ali uređaji su uglavnom dizajnirani za sva tržišta(110-240V).

Australci i britanci imaju 240V ako se ne varam.

Tako da su uredaju dizajnirani za jos toleranciju na njihovim sustavima.

Nemaš brige, kod mene je konstantno napon preko 230V, kroz noc oko 240V.

16 godina
moderator
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
CroNk3r kaže...
Fake_Alert kaže...

Dali je to dobro za uređaje? 

A bilo bi bolje da je malo niže, ali uređaji su uglavnom dizajnirani za sva tržišta(110-240V).

Australci i britanci imaju 240V ako se ne varam.

Tako da su uredaju dizajnirani za jos toleranciju na njihovim sustavima.

Nemaš brige, kod mene je konstantno napon preko 230V, kroz noc oko 240V.

Brijem da je uređajima sa switching napajanjem (a danas ih je većina takvih) u osnovi svejedno i da bi izdržali i dosta viši napon. Viši napon sam po sebi ne bi bio štetan za uređaje, odnosno ostatak uređaja, osim za napajanje.

 

Jedino bi možda moglo biti problematično za uređaje s napajanjem baziranim na transformatoru.

14 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Skoro sve je danas switching, ali i tu postoje odredeni limiti(ali su dosta visi od tih 240V). 

Problem moze nastati kod uredaja koji su dizajnirani za AC primjenu i nemaju nikakav sklop koji regulira napon.

npr elektromotor(iako su oni sami po sebi predimenzionirani i tih 10ak volta ih nece ubiti)

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Napravio sam punjač za akumulator od adaptera za monitor 14v 3A

Zanima me hoćel on uvijek davat 14v i 3A,tj. imal gubitaka ako ga spojim na akum.

Preciznije,na akumu piše da sa 3A smijem punit 1 sat,al ja kad punim 1 sat,mislim da to nije dovoljno i da se ne napuni cijeli

Pa koliko sad ja smijem držat akum na njemu

 

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Na akumulatoru piše napon i kapacitet u Ah ( amper sati ).

Punjenje ograničiš tako da Ah podjeliš sa 10 pa puniš 10 sati.

Npr. od akumulatora kapaciteta 35Ah  dobiješ da se puni sa 3,5A u trajanju 10h

ili drugi primjer akumulator od 3Ah puniš sa strujom od 0,3A u trajanju 10h

 

Neke vrste akumulatora se smiju i brže puniti a da se ne oštete pa tad na njima obično piše sa kojom max strujom se mogu puniti.

 

Normalno svaki PUNJAČ mora imati ograničenje struje punjenja za razliku od adaptera koji si uzeo za punjenje.

Vjerovatno si dogradio ograničenje struje pa makar nekom 12V sijalicom u seriji.

16 godina
moderator
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Jeste pogledali zadnji Mailbag od EEVbloga?

 

 

Dejv je otvorio Albertov paket s Makerbuinom.  Od 35:54.

Poruka je uređivana zadnji put sub 31.3.2018 1:11 (mbaksa).
 
2 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Jimmy Lenard kaže...

Napravio sam punjač za akumulator od adaptera za monitor 14v 3A

Zanima me hoćel on uvijek davat 14v i 3A,tj. imal gubitaka ako ga spojim na akum.

Preciznije,na akumu piše da sa 3A smijem punit 1 sat,al ja kad punim 1 sat,mislim da to nije dovoljno i da se ne napuni cijeli

Pa koliko sad ja smijem držat akum na njemu

 

 Neznam koliko je ta ideja dobra...Vjerovatno je riječ o switch napajanju kojemu je max struja 3A. Struja punjenja ti neće biti stalna, inicijalno će biti visoka a s vremenom će padati.

Sve podatke o punjenju bilo koje baterije najbolje je pogledati datasheet ako on postoji.

To bi moglo značiti da bi s baterijama većeg kapaciteta i ako su u potpunosti ispražnjene bi mogao imati problema s tim switch napajanjem.

S druge strane, također podrazumijeva ako na akumlatoru piše kapacitet 3ah i ako je dozvoljeno punjenje s 3A(C kvalifikacija u datasheetu) on ti neće biti pun za jedan sat jer će ti struja punjenja pasti pogotovo nakon 80% napunjenosi gdje će ti punjenje biti u CV modu.

Riješenje za prvi problem vidim eventualno u dodatku DC-DC konvertera s mogućnošću ograničenja struje(primjer), poprilično su jeftini na Ebayu a otvaraju ti mogućnost punjenja svih baterija i svih kapaciteta uz klasično punjnje prvo CC a zatim CV modu.

U tom slučaju, napon na konverteru bi trebao biti nešto viši jer će uvijek postojati nekakav pad napona na samom konverteru.

16 godina
moderator
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Jedan korisnik na drugoj temi ima pitanje vezano uz pretpojačalo bazirano na NE5532: https://www.bug.hr/forum/post/audio-video-playeri-recorderi/kako-spojiti-masu-predpojacalo/5637739.aspx

 

Ne može ga upogoniti, veli da pretpojačalo radi samo dok dira neizolirane žice na izlazu. Pa ako tko zna zašto, bilo bi lijepo da mu se javi.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Pokušao sam da popravim jedno pojačalo, svijetlila mu offset lampica, zamijenio jedan tranzistor i sada svijetli samo zelena ali opet ne radi. Nema zvuka ni nikakvog napona na izlazima kada pustim muziku, osim na prvom izlazu na kojem dobijam samo brujanje sub-a čak i kada isključim RCA kablove sa ulaza i napon od 2 do 3V koji varira. Ne znam šta još da uradim, nisam primjetio da je išta više pregorjelo. Tražio sam po internetu, ali nisam uspio da nađem išta korisno što bi mi pomoglo da riješim ovaj problem.

http://www.speedtest.net/result/3853013387.png Dobre hakere svi znaju, najbolje hakere niko ne zna
Moj PC  
1 0 hvala 0
7 godina
online
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Koji je točno model pojačala?

 

 

Kruha i igala...
14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Sony Xplod XM-754SX

http://www.speedtest.net/result/3853013387.png Dobre hakere svi znaju, najbolje hakere niko ne zna
7 godina
online
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Gledao sam manual tu i fakat je hrpa komponenti unutra.

Prvo provjeri napon na izlazu iz dc-dc konvertera, a ako je ok možda prvo pogledaj filterske pločice, provjeri jel imaju ulazni i izlazni signal.

 

 

Kruha i igala...
14 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Imam jedan stari anlaser pa me zanima ima li tko kakvu ideju di se moze iskoristiti... da ne bacam bezveze elektromotor i automat...

Nazalost ne pase na moj auto.

 

Za kliznu ogradu?

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
Poruka je uređivana zadnji put ned 15.4.2018 18:32 (Fake_Alert).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Oni nisu bas namjenjeni za takve uporabe.

Imaju malu efektivnost(za ogradu nebitno)

Najveci problem je da su dizajnirani da rade par sekundi i to je to.

Problem bi ga bilo i napajati bez akumulatora jer odjednom povuce ogromnu stuju, a 12V napajanje 230VAC->12VDC s tolkom snagom je skupo, na vecini bi se upalila zastita od preopterecenja.

 

Ako mislis jeftino sloziti kliznu ogradu, onda mozes ako imas koji motor brisaca viska. Imaju ogromnu snagu(veliku redukciju u getribi) i kompaktni su, samo su malo spori.

Moj PC  
1 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Dakle nista od njega. Mislio sam za bilo sto drugo ga iskoristit ali ako je transformator skup onda nista. Doduse od benzinca je i ima 600W.

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Fake_Alert kaže...

Dakle nista od njega. Mislio sam za bilo sto drugo ga iskoristit ali ako je transformator skup onda nista. Doduse od benzinca je i ima 600W.

Jeftinije ces proci ako kupis motor koji je blize po nekim karakteristikama koje ti trebaju nego da radis napajanje i kontrolu za ovaj.

Ja moram smisliti kako automatizirati krilnu ogradu od 200kg za neku razumnu cijenu

12 godina
odjavljen
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Dal su moguće sljedeće dvije situacije?

 

1. Imam LiIon bateriju iz tableta. Kad na njezine polove stavim voltmetar dobijem 4.00V(recimo), no kad na tu isto bateriju pomoću MT3608 napajam Arduino Nano, RTC modul i OLED ekran(128x64, 1.3"), napon baterije padne za 3.8-3.9V. Zašto?

2. Isti taj MT3608 kad je Arduino ugašen daje 5V ravno(na tolko je i podeđen), no onda kad upalim Arduino i sve što se pali ih njega napon otrese za 0.2V. Zašto?

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Dex.pwn kaže...

Dal su moguće sljedeće dvije situacije?

 

1. Imam LiIon bateriju iz tableta. Kad na njezine polove stavim voltmetar dobijem 4.00V(recimo), no kad na tu isto bateriju pomoću MT3608 napajam Arduino Nano, RTC modul i OLED ekran(128x64, 1.3"), napon baterije padne za 3.8-3.9V. Zašto?

Jer je pod opterećenjem? 

 

Dex.pwn kaže...

2. Isti taj MT3608 kad je Arduino ugašen daje 5V ravno(na tolko je i podeđen), no onda kad upalim Arduino i sve što se pali ih njega napon otrese za 0.2V. Zašto?

Jer je pod opterećenjem?

12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
I koji napon da gledam kad želim vidit kolko je "napunjena" baterija?

Dal ima neki booster koji ne gubi napon(tolko) s opterećenjem? Tj. da ima stabilnij napon?
Poruka je uređivana zadnji put sri 18.4.2018 22:13 (Dex.pwn).
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Dex.pwn kaže...
I koji napon da gledam kad želim vidit kolko je "napunjena" baterija?

Mislim da ne treba praviti dramu oko 0,1 V. 

 

Dex.pwn kaže...
Dal ima neki booster koji ne gubi napon(tolko) s opterećenjem? Tj. da ima stabilnij napon? 

Ne znam. Ali zar ti i treba? To je toliko mala razlika u naponu da bi ti u osnovi trebalo biti nebitno.

12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Stvar je u tome da imam još jedan takav koji treba osigurati oko 1.5W na 12V za LEDice
15 godina
neaktivan
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Radim jedan projekt za kojeg ću morati krimpati velik broj ovih terminala. Preporučena su ova kliješta koja mogu nabaviti s Mousera ili Amazona za oko €50. Može netko preporučiti (mnogo) jeftiniju alternativu? Oko 150, max. 200 kn?

EDIT: 24 AWG

Poruka je uređivana zadnji put sri 9.5.2018 0:56 (Proz0r).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Ne mogu ništa preporučiti, samo evo imat sličnih kliješta i na AliExpressu.

14 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Ja koristim ova i zadovoljan sam:

https://www.banggood.com/Paron-JX-D5-Multifunctional-Ratchet-Crimping-Tool-Wire-Strippers-Terminals-Pliers-Kit-p-1175357.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

EDIT: 

Zajebo sam, nisam pogledao dobro kakve terminale, samo sam vidio da su klijesta dosta velika pa na temelju toga zakljucio

EDIT2:

Prema slikama jedan od nastavaka bi morao biti i za takve terminale, ali to nisam isprobao, isprobao sam samo klasicne stopice na 0.75, 1.5 i 2.5mm kable

Poruka je uređivana zadnji put sri 9.5.2018 11:56 (CroNk3r).
Moj PC  
0 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Pozdrav, radim jedan projekt i ne znam što točno tražiti na ebayu, dakle trebam RC prijemnik i odašiljač (daljinski), range nekih 100 metara, ne treba mi ništa više nego 2 gumba kojma bi kontrolirao tranzistor i relej, znači kad ja držim jedan gumb, aktivan je tranzistor i radi ledica, kad držim drugi gumb aktivan je relej i radi elektromotor, kad pustim gumb, gasi se i ledica, odnosno elektromotor za drugi gumb.

 

Kad tražim RC transmitter pronalazi mi uglavnom 2.4 Ghz, za RC aute, avione itd, što mi je inače super i moglo bi se modificirati za moje potrebe, ali je preskupo, i ne trebam sve te funkcije i ne znam koliko kanala itd, pa dal ima neka jeftina alternativa. Dobro bi mi posluzilo i da kupim za nekih 80 kn neki kineski auto na daljinski i izvadim RC receiver, oni su najcesce 27 ili 40 MHz, ali mi je problem udaljenost koja nije ni blizu 100 m, već nekih 30-ak metara.

 

 

All rights reserved. Copyright (c) by Dipl. Pješak 2017.
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Pozdrav bugovci, 

imao bi pitanje vezano za potenciometar. Uglavnom, napravio sam brentu za propiljavanje trupaca (znači sječe trupce u dasku). Završio sam ju prije par dana, zadnjih dana je bilo nekih naštelavanja, ali evo na kraju radi kao orginalna Woodmizerova. 

Ono što vas želim pitati je kako mi napravio pogon kolicima, da ih se ne mora ručno gurati? Na Woodmizerovim brentama je to riješeno preko dodatnih motorića i potenciometra tj potenciometri reguliraju brzinu kretanja kolica (koliko sam shvatio). Malo sam prćkao po starim stvarima i našao sam dva mala motorića od brisača snage 100w koje bi postavio da mi budu pogon kolicima (naprijed-nazad). Sada kako "instalirati" te potenciometre da kontroliraju male motoriće i tako da mi reguliraju brzinu kolica?
Na brenti mi je glavni pogonski motor 7,5kW te predrazač od 750w. 

Ovako sličano

bi htio napraviti.

Poruka je uređivana zadnji put čet 10.5.2018 0:53 (lithiumion).
Moj PC  
1 0 hvala 0
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja), Best-buy oprema za samogradnju (DIY)
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice