Obnovljivi izvori energije

poruka: 60
|
čitano: 17.204
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Obnovljivi izvori energije

Dakle u ovoj temi je rasprava o obnovljivim izvorima energije ovom slučaju električne dakle dobivanje struej iz vjetrenača odnosno vjetroturbina,solarnih odnosno fotonaponskih panela i možda u nekim slučajevima hidroelektraba ...

 

Pa da li itko ima iskustva s ovakvim oblikom korištenja energije iz prorode,kako je zadovoljan tim --...te sto misli o samogradnji istog ..

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Obnovljivi izvori energije

Na proizvodnji električne energije pomoću solarnih panela se može dobro zaraditi. Naravno, još je skupa investicija ali kad bih došao do novca bez razmišljanja bih ga investirao u solarnu elektranu.

Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Obnovljivi izvori energije

solarna energija je dobra investicija, ali u nasoj drzavi em tribas imat masu love, em triba masu vrimena dok dobijes papire za postavit solarne kolektore na kucu

 

po meni svaka kuca u dalmaciji ne bi mogla dobit dozvolu ako nema solarne kolektore, ali zbog gore navedenih nedostataka to je samo san

 

inace evo jedan filmic

 

It's not who u are, it's who u know.
12 godina
neaktivan
offline
Re: Obnovljivi izvori energije

Cek cek ...zar su potrebni papiri za solarne korektore...a za vjetrenjaču??

14 godina
offline
Obnovljivi izvori energije

Što se tiče izvora energije, Hrvatska je slabo razvijena.

 

Imamo potencijala, klimatske i prirodne uvjete ali ih ne koristimo.

Klima je pogodna, solarne ploče su i više nego isplative, samo nema tko uložit u to.

Senjska bura, jedan od najbržih vjetrova europe, ove godine puhao 300km/s a mi imamo samo 55 vjetrenjača u cijeloj hrvatskoj. (Senj, Pag, Šibenik, Gračac)

Drava ima dovoljan potencijal za hidroenergiju, ali mi koristimo sami 3 hidroelekrane izgrađene još za Tite. Naši grade hidroelektrane na kanalima a ne rijekama. Drava ima 3x veči protok od rijeka na kojima oni grade elektrane. Dunav isto ima potencijala, ali smatram da bi to za nas bila prevelika investicija.

 

Pogledajte šta su Brazilci i Paragvajci napravili, a mi imamo toliki potencijal i ne koristimo ga.

 

 

Počeo sam od ničega, i još uvijek imam večinu od toga
Moj PC  
6 0 hvala 2
15 godina
offline
Re: Obnovljivi izvori energije

U Varaždinu ima firma koja proizvodi solarne panele. Napravili su elektranu od 96kolektora i mjesecno zarade 5500kn. Ako je investicija 450000kn za nekh 6 godina se tek pokrije investicija. 

ⓑⓤⓖ░░▒▓███✰✰►◕‿◕◄✰✰███▓▒░░ⓑⓤⓖ
12 godina
neaktivan
offline
Re: Obnovljivi izvori energije
nul-3 kaže...

Što se tiče izvora energije, Hrvatska je slabo razvijena.

 

Imamo potencijala, klimatske i prirodne uvjete ali ih ne koristimo.

Klima je pogodna, solarne ploče su i više nego isplative, samo nema tko uložit u to.

Senjska bura, jedan od najbržih vjetrova europe, ove godine puhao 300km/s a mi imamo samo 55 vjetrenjača u cijeloj hrvatskoj. (Senj, Pag, Šibenik, Gračac)

Drava ima dovoljan potencijal za hidroenergiju, ali mi koristimo sami 3 hidroelekrane izgrađene još za Tite. Naši grade hidroelektrane na kanalima a ne rijekama. Drava ima 3x veči protok od rijeka na kojima oni grade elektrane. Dunav isto ima potencijala, ali smatram da bi to za nas bila prevelika investicija.

 

Pogledajte šta su Brazilci i Paragvajci napravili, a mi imamo toliki potencijal i ne koristimo ga.

 

 

Da to si potpuno u pravu ,,ali ako vec država nije uložila moža bi bilo dobro da mi mali ljudi sam isebi pravimo home made tj kucne elektrane malo sunce malo vjetar dali bi se gurat i prodat... nije da se hvalim ali imam sam svoju home made vjetrenjaču .... snage oko 200w nista previse + nekoliko malih kolektora..i odkad ih imam drasticno su mi pali racuni d hepa ...ali nisam znao da se mora placati ugradnja tj postavljanje solranih panela ... a za vjetrenjačlu treba li nju plačati??

13 godina
offline
Re: Obnovljivi izvori energije
tony THE Noob kaže...

U Varaždinu ima firma koja proizvodi solarne panele. Napravili su elektranu od 96kolektora i mjesecno zarade 5500kn. Ako je investicija 450000kn za nekh 6 godina se tek pokrije investicija. 

Matematika je malo složenija po pitanju povrata novca. Trebaš uračunati i troškove koji se koriste za normalni pogon, troškove redovnog održavanja i remontne troškove (planirani remonti) a nemoj zaboraviti i poreze. Ukoliko se tijekom gradnje nisu povukla neka nepovratna sredstva teško da se povrat investicije može očekivati za manje od 10 godina (što i nije loše). Problem nastaje ako se promjene parametri koji su zagarantirani (poticaj i povlaštene cijene ovako proizvedene struje) onda se to sve još malo prolongira. Prema informacijama koja ja imam na nekih cca 15 godina je potrebno napraviti generalni remont i to je kvaka koja jako kompplicira matematiku.

Freedom is just another word for nothing left to loose ...
14 godina
offline
Obnovljivi izvori energije

Radni vijek ploča, koje propisuje proizvođač, je 12-15 godina što ne znači da one neće raditi duže ali im vjerovatno se smanjuje ionako niska efikasnost. Mislim da danas kod najkvalitetnijih i najskupljih ploča efikasnost ne prelazi 18 ili 19% i kad ona padne ploče ne proizvode dovoljno struje pa se moraju mijenjati. Skupo je, nema šta, ali tu se nema šta pokvariti, nema pokretnih dijelova, itd. Između ostalih znam za slučaj jedne manje firme koja je pametno investirala novac (oko 75000 eura) u solarnu elektranu. Za 5 godina im se vratila investicija a nakon toga čisti mjesečni profit im je oko 1250 eura!

Moj PC  
2 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Obnovljivi izvori energije
mario.L_hr kaže...

Matematika je malo složenija po pitanju povrata novca. Trebaš uračunati i troškove koji se koriste za normalni pogon, troškove redovnog održavanja i remontne troškove (planirani remonti) a nemoj zaboraviti i poreze. Ukoliko se tijekom gradnje nisu povukla neka nepovratna sredstva teško da se povrat investicije može očekivati za manje od 10 godina (što i nije loše). Problem nastaje ako se promjene parametri koji su zagarantirani (poticaj i povlaštene cijene ovako proizvedene struje) onda se to sve još malo prolongira. Prema informacijama koja ja imam na nekih cca 15 godina je potrebno napraviti generalni remont i to je kvaka koja jako kompplicira matematiku.

A i pitanje je koliki je vijek trajanja tih kolektora

ⓑⓤⓖ░░▒▓███✰✰►◕‿◕◄✰✰███▓▒░░ⓑⓤⓖ
13 godina
neaktivan
offline
Obnovljivi izvori energije

ja ne kužim našu državu zašto ne investiraju u obnovljive izvore energije a imamo tako velik potencijal, posebno dalmacija koja ima sunca kroz cijelu godinu.mogli bi bar 50% naših potreba zadovoljit iz obnovljivih izvora energije 

je kako si
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Obnovljivi izvori energije

Ah cuj ... novac iz države je pokraden tako da nema novca za ulaganje ali da naša država radi tj funkcionira kako treba pa mi bi življali kao kraljevi ... mogli bi  po cijeloj dalmaciji posavit sunčane kolektore tj davat ljudiam poticaje + toga na puno planina ibrda vjetrenjače i jos + slavoniju tj rijke drava dunav sava sve ih opskrbit hidroelektranama i od toga svega mogli bi smo prodavati električnu energiju inozemstvu i imati zarade... a da ne idem u offtopic necu govoriti o nasopj bogatoj zemlji sto se tice poljoprivrede,mora itd....

16 godina
neaktivan
offline
Obnovljivi izvori energije

Dakle da pojasnima malo u vezi toga
išao sam na seminare o obnovljivim izvorima i u institutu hrvoje požar,i u školi i cjele godie imam fakultativnu obnovljivih izvora-

Počnimo sa solarnim panelima - fotonapon
Postoje 2 glavna načina primjene fotonapona - davanje struje u gradsku mrežu i tzv "solarni otok".
Solarni otok je kada uzmeš fotonaponske panele i akumulatore i odspojiš se s gradske mreže- - po danu se akumulatori pune i trošiš energiju iz panela, po noći iz akumulatora, to je malo isplativo, jer se u biti uštedi onolko novaca kolko bi ti hep naplatio. Npr 250kWh i za potrebe objašnjavanja ću uzet cjenu kilovatsata 1kn - ušteda je 250 kn (računajući da ti ne ponestane struje). To je također nezgodno jer po zimi ima manje sunca i ako nemaš dovoljno veliku elektranu ponestat će ti, ali ako imaš veliku elektranu po ljeti ćeš imati viška struje. Također papirologija nije potrebna.
Davanje struje u gredsku mrežu je poprilično isplativo - uz sređenu papirologiju (trenutno proces traje 6 mjeseci i jedno 40-ak papira treba srediti iako se radi na smanjivanju papirologije) za elektranu do 10kW se dobiva 3.5kn po proizvedenom kilovatu, što znači da ako tvoja elektrana tokom godine proizvede npr 2MWh ti ćeš dobiti za to 7000 kuna, s time da od HEP-a i dalje kupuješ struju po 1kn/kWh - što ukratko znači da možeš potrošiti 3.5kWh po proizvedenom kWh a da ostaneš na nuli. Ovisi o investiciji i projektu rekli su nam da se isplatio za 6-8 godina, ako bi uzeli solarne panele koji su jako kvalitetni (ne neko kinesko smeće). Kvalitetni paneli daju garanciju trajanja od negdje 25 godina, s time još da se ugovor s državom potpisuje na 12 godina ako se ne varam, što znači da 4 godine imaš profita. Kada ugovor istekne nisam siguran da se može produljit (ti ugovori su osmišljeni kao poticaj za uzimanje panela a ne da sad ti 25 godia se krpaš državi), ali se lako to pretvori u otočnu elektranu i opet si miran.

Napravit ću još i opise za druge obnovljive izvore,ali trenutno žurim
ako imate pitanja slobodno postavite 

Ovo je moj potpis...
Moj PC  
1 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Re: Obnovljivi izvori energije

Ajde malo o vjetroenergiji

 

13 godina
offline
Re: Obnovljivi izvori energije
dantex kaže...

Dakle da pojasnima malo u vezi toga
išao sam na seminare o obnovljivim izvorima i u institutu hrvoje požar,i u školi i cjele godie imam fakultativnu obnovljivih izvora-

Počnimo sa solarnim panelima - fotonapon
Postoje 2 glavna načina primjene fotonapona - davanje struje u gradsku mrežu i tzv "solarni otok".
Solarni otok je kada uzmeš fotonaponske panele i akumulatore i odspojiš se s gradske mreže- - po danu se akumulatori pune i trošiš energiju iz panela, po noći iz akumulatora, to je malo isplativo, jer se u biti uštedi onolko novaca kolko bi ti hep naplatio. Npr 250kWh i za potrebe objašnjavanja ću uzet cjenu kilovatsata 1kn - ušteda je 250 kn (računajući da ti ne ponestane struje). To je također nezgodno jer po zimi ima manje sunca i ako nemaš dovoljno veliku elektranu ponestat će ti, ali ako imaš veliku elektranu po ljeti ćeš imati viška struje. Također papirologija nije potrebna.
Davanje struje u gredsku mrežu je poprilično isplativo - uz sređenu papirologiju (trenutno proces traje 6 mjeseci i jedno 40-ak papira treba srediti iako se radi na smanjivanju papirologije) za elektranu do 10kW se dobiva 3.5kn po proizvedenom kilovatu, što znači da ako tvoja elektrana tokom godine proizvede npr 2MWh ti ćeš dobiti za to 7000 kuna, s time da od HEP-a i dalje kupuješ struju po 1kn/kWh - što ukratko znači da možeš potrošiti 3.5kWh po proizvedenom kWh a da ostaneš na nuli. Ovisi o investiciji i projektu rekli su nam da se isplatio za 6-8 godina, ako bi uzeli solarne panele koji su jako kvalitetni (ne neko kinesko smeće). Kvalitetni paneli daju garanciju trajanja od negdje 25 godina, s time još da se ugovor s državom potpisuje na 12 godina ako se ne varam, što znači da 4 godine imaš profita. Kada ugovor istekne nisam siguran da se može produljit (ti ugovori su osmišljeni kao poticaj za uzimanje panela a ne da sad ti 25 godia se krpaš državi), ali se lako to pretvori u otočnu elektranu i opet si miran.

Napravit ću još i opise za druge obnovljive izvore,ali trenutno žurim
ako imate pitanja slobodno postavite 

Sve je to krasno u teoriji ali praksa pokazuje odstupanja. Osobno sam sudjelovao u cca 10-ak projekata gdje se između ostalog razmatrala i primjena solarnih panela kao obnovljivih izvora energije. Niti u jednom slučaju nismo imali povrat uloženog kraći od 10 godina. Na dva projekta su izračune radili i vanjski konzultanti (poljaci i danci) i njihov izračun je pokazao odstupanje od našeg za cca 1-2 godine (na više). Njihovi izračuni su bili malo konzervativniji ali je Investitor prihvatio oba kao relevantna i odustao. Na jednom projektu još nisu odustali jer razmišljaju o marketinškom potencijalu korištenja solarnih panela. Kod nas još uvijek neiskorišten potencijal.

 

Zašto sam ovo napisao, ne da bi docirao već da naglasim da postoji raskorak između onoga što se proklamira i realnosti. Svaki projekt je potrebno sagledati kao cjelinu i napraviti analizu koja će dati odgovor o povratu novca. Osobno sam definitivno za iskorištavanje obnovljivih izvora energije i mislim da bi država trebala imati strategiju poticanja ugradnje istih. Bez pomaka u ovom smjeru sve se svodi na entuzijazam pojedinaca koji se bore protiv vjetrenjača (Majdandžić).

 

Ovdje imate nešto od materijala, može koristiti. Problem je u aktualnosti jer se situacija mjenja tako da stvari koje su vrijedile prije 2-3 godine i nisu više toliko relevantne (po pitanju ekonomskih pokazatelja).

Freedom is just another word for nothing left to loose ...
14 godina
offline
Obnovljivi izvori energije

Pasivna gradnja u kombinaciji sa obnovljivim izvorima energije (solarni paneli, vjetrenjače) - oboje je skup sport ali maksimalno minimaliziraju račun za struju.

 

ante5656 kaže...

Ajde malo o vjetroenergiji

 

http://www.ted.com/talks/saul_griffith_on_kites_as_the_future_of_renewable_energy.html

MIKROBLOG: Ima li nešto gore za čuti od Francuza kako psuje na eng oponašajući afroamerikance? Referenca - FPS MP
Poruka je uređivana zadnji put ned 17.6.2012 22:10 (KIKI3ooo).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Obnovljivi izvori energije
KIKI3ooo kaže...

Pasivna gradnja u kombinaciji sa obnovljivim izvorima energije (solarni paneli, vjetrenjače) - oboje je skup sport ali maksimalno minimaliziraju račun za struju.

je al u nekih 5-10 godina. do tad ko ziv ko mrtav...

It's not who u are, it's who u know.
15 godina
neaktivan
offline
Obnovljivi izvori energije

Bez breakthrougha  u području efikasnosti ne vidim neke velike pomake. Sve nešto tanašno.

 

Netko zna kada bi iskoristivost bila 100% (baš 100, da, nemoguće, nema veze), koliko bi se struje proizvelo po kvadratnom metru?

www.bug.hr/forum/suspended/ *** Ne očekuj od mene populističke komentare. Hvala.
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Obnovljivi izvori energije
Random. kaže...

Bez breakthrougha  u području efikasnosti ne vidim neke velike pomake. Sve nešto tanašno.

 

Netko zna kada bi iskoristivost bila 100% (baš 100, da, nemoguće, nema veze), koliko bi se struje proizvelo po kvadratnom metru?

Misliš potpunu neovisnost o power gridu? To je san snova, imati kućanstvo sa vlastitom proizvodnjom električne energije. Neznam ni ja jeli to moguće sa današnjom tehnologijom - i gradnje i sustava sa obnovljivim izvorima energije.

MIKROBLOG: Ima li nešto gore za čuti od Francuza kako psuje na eng oponašajući afroamerikance? Referenca - FPS MP
15 godina
neaktivan
offline
Re: Obnovljivi izvori energije
KIKI3ooo kaže...
Random. kaže...

Bez breakthrougha  u području efikasnosti ne vidim neke velike pomake. Sve nešto tanašno.

 

Netko zna kada bi iskoristivost bila 100% (baš 100, da, nemoguće, nema veze), koliko bi se struje proizvelo po kvadratnom metru?

Misliš potpunu neovisnost o power gridu? To je san snova, imati kućanstvo sa vlastitom proizvodnjom električne energije. Neznam ni ja jeli to moguće sa današnjom tehnologijom - i gradnje i sustava sa obnovljivim izvorima energije.

  Ne, mislio sam kada bi panel bio u stanju pretvoriti apsolutno svu (pričamo o teoriji) svjetlost u el. energiju, koliko bi energije dobivali po kvadratnom metru?

www.bug.hr/forum/suspended/ *** Ne očekuj od mene populističke komentare. Hvala.
16 godina
offline
Re: Obnovljivi izvori energije
Random. kaže...
KIKI3ooo kaže...
Random. kaže...

Bez breakthrougha  u području efikasnosti ne vidim neke velike pomake. Sve nešto tanašno.

 

Netko zna kada bi iskoristivost bila 100% (baš 100, da, nemoguće, nema veze), koliko bi se struje proizvelo po kvadratnom metru?

Misliš potpunu neovisnost o power gridu? To je san snova, imati kućanstvo sa vlastitom proizvodnjom električne energije. Neznam ni ja jeli to moguće sa današnjom tehnologijom - i gradnje i sustava sa obnovljivim izvorima energije.

  Ne, mislio sam kada bi panel bio u stanju pretvoriti apsolutno svu (pričamo o teoriji) svjetlost u el. energiju, koliko bi energije dobivali po kvadratnom metru?

iskoristivost je kaze manje od 20%, a racunaj da na jedan metar kvadratnih dobijes 100 do 200 watt pa sad racunaj...

 

 

It's not who u are, it's who u know.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Obnovljivi izvori energije
nul-3 kaže...

 

Pogledajte šta su Brazilci i Paragvajci napravili, a mi imamo toliki potencijal i ne koristimo ga.

 

 

Uspoređuješ branu itaipu koju pogoni največa rijeka na svijetu s našim "mini" rijekama?!. Pogledaj dokumentarac kako se ta brana gradila i koji su uvjeti potrebni za branu.

 

Da se deset posto onoga što je ukradeno u ovoj zemlji zadnjih 20 godina, uložilo u obnovljive izvore energija, mislim da bi sada bili energetski neovisni.

Al za takvo nešto nam je potreban rast IQ-a od nekih 50 poena... Na nacionalnoj razini!

scientia est potentia
13 godina
offline
Re: Obnovljivi izvori energije
Random. kaže...

Bez breakthrougha  u području efikasnosti ne vidim neke velike pomake. Sve nešto tanašno.

 

Netko zna kada bi iskoristivost bila 100% (baš 100, da, nemoguće, nema veze), koliko bi se struje proizvelo po kvadratnom metru?

Pa pročitaj malo materijal1materijal2 i prouči. Na tvoje pitanje nema jednoznačnog odgovora jer takav ne postoji, dozračena energija sunca ovisi o zemljopisnom položaju i varira čak i na nivou jedne male zemlje kao što je Hrvatska.

Freedom is just another word for nothing left to loose ...
Poruka je uređivana zadnji put ned 17.6.2012 22:38 (mario.L_hr).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Obnovljivi izvori energije
Obi Wan kaže...
Random. kaže...
KIKI3ooo kaže...
Random. kaže...

Bez breakthrougha  u području efikasnosti ne vidim neke velike pomake. Sve nešto tanašno.

 

Netko zna kada bi iskoristivost bila 100% (baš 100, da, nemoguće, nema veze), koliko bi se struje proizvelo po kvadratnom metru?

Misliš potpunu neovisnost o power gridu? To je san snova, imati kućanstvo sa vlastitom proizvodnjom električne energije. Neznam ni ja jeli to moguće sa današnjom tehnologijom - i gradnje i sustava sa obnovljivim izvorima energije.

  Ne, mislio sam kada bi panel bio u stanju pretvoriti apsolutno svu (pričamo o teoriji) svjetlost u el. energiju, koliko bi energije dobivali po kvadratnom metru?

iskoristivost je kaze manje od 20%, a racunaj da na jedan metar kvadratnih dobijes 100 do 200 watt pa sad racunaj...

  Ako je 18% iskoristivost a dobiješ 100 W (konzervativno) - da je iskoristivost 100%, dobio bi 555 W?

Ajde recimo da je realan cilj 80%, dobivali bi 444 W po kvadratnom metru. Pa čitav krov, fino, fino.

 

mario.L_hr kaže...

Pa pročitaj malo materijal1materijal2 i prouči. Na tvoje pitanje nema jednoznačnog odgovora jer takav ne postoji, dozračena energija sunca ovisi o zemljopisnom položaju i varira čak i na nivou jedne male zemlje kao što je Hrvatska.

  A dobro, može se napraviti procjena temeljena na godišnjem mjerenju na određenim lokacijama.

www.bug.hr/forum/suspended/ *** Ne očekuj od mene populističke komentare. Hvala.
Poruka je uređivana zadnji put ned 17.6.2012 22:41 (Random.).
16 godina
offline
Re: Obnovljivi izvori energije

ali kako kolega rece maloprije, puno je faktora koji se trebaju poklopiti...

It's not who u are, it's who u know.
12 godina
neaktivan
offline
Re: Obnovljivi izvori energije

U kombinaciji s kojom vjetrenjačom možda bi se i isplatilo ako bi se nešto struje moglo prodati i hepu

15 godina
offline
Re: Obnovljivi izvori energije
tony THE Noob kaže...

U Varaždinu ima firma koja proizvodi solarne panele. Napravili su elektranu od 96kolektora i mjesecno zarade 5500kn. Ako je investicija 450000kn za nekh 6 godina se tek pokrije investicija. 

Ne bi se složio da zarade ;) a i nema baš 96 modula :)

hobi:moj-android.net
14 godina
offline
Obnovljivi izvori energije

Ja živim u Zenici. Danas svratim do elektroprivrede da se raspitam o solarnim elektranama. Bio sam prijatno iznenađen ljubaznošću službenika a posebno me iznenadilo koliko je administrativno olakšano pokretanje solarne elektrane. Najskuplji i najsloženiji je idejni projekat ono ostalo je sića. Ukupno 4 papira!!! Da ne povjeruješ! Još se i službenik razumije u posao i razumije te kao klijenta. Od svega je najbitnije da ti je lokacija blizu lokallne trafo-stanice. Ako nije džaba ti i novac.

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Obnovljivi izvori energije

Meni bi super došla mala pomoć trebala bi mi nekakva literatura o solarnoj elektrani ili nešto o obnovljivim izvorima energije za jedan rad koji pišem, pa ako postoji slučajno netko da ima nekaj bila bih mu jako zahvalna!!!

borilok.wordpress.com
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Obnovljivi izvori energije

hmm..evo malo gledam po tv lsitam kana le i naletim na video di je jedan lik na  onaj *pijat* od satleitske nalipija punooo malih zrcala i sve to usmjerija u jednu točku .. i s tom jednom točkom topi željezo ko lemilica lem ... hmm ..pa ja mal orazmišljao .. zasto se s pomocu takve energije ne bi moga griajti voda koja bi davala paru te pokrečala turbogenerator preko parne turbine ..bar tu nema nekih velikih gubitaka ..jedini ej problem sta to radi samo danju ... sto vi mislite

NA OVOM FORUMU SVAKI PUT KAD OTVORIM NOVU TEMU ILI NESTO PITAM MORAM DVA PUTA PITATI TJ PONOVITI DA BI MI NETKO ODGOVORIO...PA PITAM SE PITAM ZAŠTO :/
 
0 2 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice