Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi izdvojena tema

poruka: 1.365
|
čitano: 384.079
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja)
12 godina
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Imaš pravo. Krivo sam gledao kod. ipak je ponedjeljak ujutro :)

Onda zanemarite moj post. 

Al svejedno malo čudan način za čekanje podataka.

 

12 godina
odjavljen
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
Jel ima neki način da se ubrza pisanje podataka u AT24C32 EEPROM čip? Imam negdje oko šest 64 bitnih varijabli koje sam ograničio na 6 bajtova(48 bita) baš zato što treba dugo da se sve spremi.
Ako uzmemo da koristim update metodu kako bi sačuvao čip, za updejtanje treba 4ms(read funckija ima delay od 2ms kao i write funkcija), 6 bajtova * 4 ms delay * 6 komada je 144ms kako bi zapisao 6 48 bitnih vrijednosti.
Uz to imam još nekih 32 i 16 bitnih varijabli.
Previše treba vremena. Jel ima neki bolji način, neki blokovi ili nešto što će izbaciti potrebu za tolikim delayom.
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Jel moguće na arduinu složiti transparentni bluetooth bridge sa serijskim portom.

 

Odnosno: sve ono što ide kroz serijski da ide kroz bluetooth kako bih izbjegao žičnu konekciju sa laptopom?

 

Pokušao sam BT modul spojiti direktno na RX i TX pinove al to mi iz nekog razloga ne radi. Spojim laptop na BT, ali nemam nikakvog prometa.

Rvat katolik!
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Je li netko zainteresiran za kombiniranje narudžbe s Mousera za free shipping?

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
Kako najbolje napraviti kontrolu RC autića preko RFa? Znači da imam analogni gas/kočnicu, analogno skretanje i još neke digitalne akcije(svjetla itd..)? Kak se to inače radi? Jel se šalju sve varijable u paketu recimo 10 puta po sekundi ili se šalju jedino varijable koje se promijene u međuvremenu? Prvi put bi radio pa nisam siguran koji način je bolji. Zahvaljujem
 
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Obično se radi u o 4 kanalnim prijemnicima/odašiljačima, znam jer baš jednog pokušavam popraviti :-). Ovaj moj koristi txm-8d420 za prijemnik. Čip što je izgleda neka varijacija.Ne uspjevam naći rezervni.

Pogledaj RX-2B / TX-2B čipove. Nikakvo ubrzanje/kočenje. Imaju pin koji se zove foward i turbo. Turbo se omogućava jumperom na pločici i uglavnom se koristi umjesto forward.

<a href="https://www.youtube.com/channel/UCgos5WloYoxCvCeUIi47ZxQ">Youtube</a>
12 godina
odjavljen
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
Mislio sam koristiti NRF24L01 modul. Mislim da on može podnjeti ono što meni treba. Samo ne znam koji je način slanja. Dal da svakih 100ms šaljem pakete, recimo ovakim redom
1 bajt za gas/kočnicu
1 bajt za skretanje
1 bajt za ostale digitalne akcije

Za to mi treba protok od 240 bps, što navedeni modul može podnjeti.

Samo kak da znam koji je prvi paket, koji drugi a koji treći(kod primanja)
15 godina
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
tnakir kaže...

Jel moguće na arduinu složiti transparentni bluetooth bridge sa serijskim portom.

 

Odnosno: sve ono što ide kroz serijski da ide kroz bluetooth kako bih izbjegao žičnu konekciju sa laptopom?

 

Pokušao sam BT modul spojiti direktno na RX i TX pinove al to mi iz nekog razloga ne radi. Spojim laptop na BT, ali nemam nikakvog prometa.

BUMP

Rvat katolik!
15 godina
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
tnakir kaže...
tnakir kaže...

Jel moguće na arduinu složiti transparentni bluetooth bridge sa serijskim portom.

 

Odnosno: sve ono što ide kroz serijski da ide kroz bluetooth kako bih izbjegao žičnu konekciju sa laptopom?

 

Pokušao sam BT modul spojiti direktno na RX i TX pinove al to mi iz nekog razloga ne radi. Spojim laptop na BT, ali nemam nikakvog prometa.

BUMP

 Malo podataka si dao, naprimjer od kuda si uzeo kod/shemu za to spajanje, koji modul  itd...  jer to bi trebalo raditi  google >>> Arduino interfacing via Bluetooth module

15 godina
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
Buhaha kaže...

 Malo podataka si dao, naprimjer od kuda si uzeo kod/shemu za to spajanje, koji modul  itd...  jer to bi trebalo raditi  google >>> Arduino interfacing via Bluetooth module

Modul je HC-05, shema je izvedenica iz ovoga: 

 

https://www.instructables.com/id/Remotely-Control-LED-using-HC-05-Bluetooth-Arduino/

 

Samo što ja imam modbus komunikaciju putem serijskog porta. Moguće da ga to zeza.

 

Ili trebam hardverski namjestiti bitrate na HC-05 modulu? Pokušao sam kroz driver na windowsima naštimati, ali to ne radi.

Rvat katolik!
14 godina
offline
Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

jel se može preko bluetootha odrađivati dvije radnje istovremeno, znači želim da mi autić može ići naprijed i skretati istovremeno (dc motori postavljeni na servo motore koji služe za skretanje)

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
Zašto ne?
14 godina
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
Dex.pwn kaže...
Zašto ne?

 riješio sam problem, sad imam drugi, kako da mi se servo kreće dok držim tipku, kao što mogu za kretanje naprijed nazad 

https://www.codepile.net/pile/q9RRPk9Z

Poruka je uređivana zadnji put čet 14.3.2019 11:36 (loky4i4).
14 godina
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
loky4i4 kaže...
Dex.pwn kaže...
Zašto ne?

 riješio sam problem, sad imam drugi, kako da mi se servo kreće dok držim tipku, kao što mogu za kretanje naprijed nazad 

https://codeshare.io/2Eydp8

Sto ti tocno vraca na serial? (za l i r)

Poruka je uređivana zadnji put sri 13.3.2019 20:57 (CroNk3r).
14 godina
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
CroNk3r kaže...

Sto ti tocno vraca na serial? (za l i r)

 vraća l i r, a nakon što pustim tipku vraća 0

14 godina
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
I servo nit ne trza ili?
Jel moguce da si krivo spojio?

Jer kod mi se cini da bi morao barem nesto napraviti. (iako je daleko od idealnog)

Jesi probao servo demo ono di ga samo vrti lijevo desno
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Rade servo motori ali samo ako stisnem tipku, onda ga pomakne za 5, ali neće konstantno dok držim

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
loky4i4 kaže...

Rade servo motori ali samo ako stisnem tipku, onda ga pomakne za 5, ali neće konstantno dok držim

To ti je do mobilne aplikacije. Ona ocito salje podatak kad triggeras "OnClickListener" odnosno kad pritisnes gumb, onda se pokrece funkcija.

Ako si ti programirao aplikaciju onda u U funkciju gumba(listener) stavi da promjeni neku varijablu u l/r i u main mu stavi neki loop gdje stalno salje podatke za koje vrijedi da im je varijabla true.

11 godina
neaktivan
offline
Arduino - projekti,radio

zna li ko napraviti program za arduino nano za radio s lm7001 cipom 

probao sam neke projekte  ali nista ne radi arduino nece da salje podatke u lm7001 cip

projekt je za kontrolu grunding  R100CAR200 tunera

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Bok

Slazem autic na daljinsko i za DC motor koristim L298N modul. Problem mi nastaje sto na izlalzu ne mogu dobit napon veci od 5.5V iako je L298N spojen na 8v. Probao sam i PWM kontrolu, i sa jumperom stavit na full speed, ali isto se desava. Trazio sam po internetu, kazu ground problem, sve sam zice zalemio, sve lijepo slozio, nema gdje biti groud problem, no opet ista stvar.

Moze neki savjet sto jos pokusati

Ako sam nešto progriješio, ispravite me. :D Mlad sam, još učim! :D
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
Tony1999 kaže...

Slazem autic na daljinsko i za DC motor koristim L298N modul. Problem mi nastaje sto na izlalzu ne mogu dobit napon veci od 5.5V iako je L298N spojen na 8v.

Jesi probao drugi modul? Ako nisi, onda ne možeš isključiti da ti je ovaj modul defektan.

12 godina
offline
Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Nemam pri ruci drugi, budem narucio. Probao sam oba izlaza za oba motora, i ista stvar se dogada. Ima li jos sto za provjerit dok drugi dode?

Ako sam nešto progriješio, ispravite me. :D Mlad sam, još učim! :D
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
Tony1999 kaže...

Nemam pri ruci drugi, budem narucio. Probao sam oba izlaza za oba motora, i ista stvar se dogada. Ima li jos sto za provjerit dok drugi dode?

Ako si spojio kako treba, onda nema.

 

Uvijek si naručuj minimalno po dvije iste komponente.  Upravo zbog ovakvih situacija - manja je vjerojatnost da će baš obje komponente biti defektne.

7 godina
neaktivan
offline
Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Pozdrav! Molim pomoć malu...

 

Imam gotovu maketu, servo je spojen na osovinicu koja otvara vrata. Međutim ja bih htio da se vrata otvaraju u kontra stranu pa me zanima jel to moguće?

 

I još pitanje, koja je razlika između ovoga:

 

#include <Servo.h>

Servo myservo;

void setup()

{

myservo.attach(9),

}

void loop()

{

myservo.write(90);

}

 

i ovoga:

 

intservo_position=0;

voidsetup({ 

  name_servo.attach(9); 

  }

 

voidloop(){

  for(servo_position=0;servo_position<=90;servo_position+=1){

 name_servo.write(servo_position);

  delay(10);

  }

 

Jel nije jednostavnije napisati kao u prvom slučaju? Ili sa time upravljanjam brzinom ili nečime? 

Inače radi se o MG996R, napajan sa 6V, 3A adapterom...

 

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
zicer1101 kaže...

Imam gotovu maketu, servo je spojen na osovinicu koja otvara vrata. Međutim ja bih htio da se vrata otvaraju u kontra stranu pa me zanima jel to moguće?

Pogledaš si metodu servo.write(angle).

 

Od kojeg kuta krećeš? Ako si stavio write(90) onda brijem da si krenuo od kuta 0 pa do kuta 90. Onda nema u suprotnom smjeru, kad je minimalni kut 0! Onda znači da polugicu koju stavljaš na servo moraš zarotirati i da ti onda početni kut mora biti recimo 90, pa onda zadaš write(0) pa bi se onda rotirao u suprotnom smjeru.

 

zicer1101 kaže...

I još pitanje, koja je razlika između ovoga:

U prvom slučaju se zakretanje vrši maksimalnom brzinom, u drugom ima pauza od 10 milisekundi između individualnih zakretanja za po 1 stupanj pa bi teoretski to trebalo biti sporije.

7 godina
neaktivan
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Hvala! Kužim da, tako sam i napravio na kraju. 

12 godina
odjavljen
offline
Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Opet mene.

Koristim AT24C32 EEPROM čip na kojeg zapisujem podatke preko I2C protokola.

Eh, taj EEPROM chip ima 128 page-ova, svaki page je 32 bajta. To bi značilo da u jednom "udarcu" mogu zapisati 32 bajta, no adresa se sastoji od dva bajta tako da mogu zapisati samo 30 bajtova u jednom "udarcu". 

Jel ima nekakav način na koji mogu dobiti još ta dva bajta?

Ovako ispada da 32 bajta moram zapisati na dva puta(prvi put: 30 bajtova, drugi put: 2 bajta).

Bajtovi ne idu na drugi page već se vraćaju na početak pagea u kojemu su krenuli sa zapisivanjem tako da ne mogu nakon prvih 30 bajtova krenuti s drugim setom bajtova koji je veći od 2 bajta.

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Nisam te baš shvatio. Svaki page je tehnički gledano 32 bajta, ali je korisniku dostupno samo 30 bajtova?

 

A ti želiš zapisivati po 32 bajta?

 

"Adresa" o kojoj govoriš je dio tvojih podataka ili je to ovih "tehničkih" 2 bajta? Ako je dio tvojih podataka, onda tim adresama možeš puniti jedan page pa onda po 30 bajtova korisničkih podataka svaki u svoj page.

Ako "adresa" nije dio tvojih podataka, znači ako ti moraš zapisati 32 bajta u prostor od 30 bajtova, onda tu nema "rješenja", ne? Možeš eventualno nekako pokušati "zapakirati" te zapise (prvi zapis 30 + 2, drugi zapis 28 + 4...), ali si time kompliciraš život.

12 godina
odjavljen
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Malo sam čačkao po Wire libraryu i našao sam da je BUFFER_LENGTH 32 bajta, i da write prvo piše bajtove u buffer(navedene veličine) i tek endTransmission šalje taj buffer.

Mislio sam da se bajtovi odma šalju na EEPROM čip, a da čip tek s endTransmission zapisuje buffer.

Znači samo taj BUFFER_LENGTH treba povećati za dva bajta kako bi mogao poslati dva bajta od adrese i 32 bajta podataka.

16 godina
moderator
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Zašto ne koristiš biblioteku za taj čip?

Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja)
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice