Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali izdvojena tema

poruka: 7.593
|
čitano: 1.842.516
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja), Best-buy oprema za samogradnju (DIY)
12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Baterije budem svakako uzeo nove. Bitno mi je da BMS radi posao kako treba.
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
fer-de-lance kaže...

Takva ti ne postoji.

Ne ide kroz nju 3A, nego par mA, ona je tu radi stabilizacije, vjerovatno reže spikeove ili nekaj.

 Najvjerovatnije 500 mW, a možda je i slabija dosta, pročitaj datasheet od čipa.

 

Edit: gledam sad baš datasheet, taj lik je očito krivo stavio na shemi, ide Schottky dioda, 5A, 40V.

 Jedino ako je on koristio čip koji ima u sebi diodu, ali to onda nije ovaj.

 

 definitifno brza i s malim padom napona i reverse voltage bar koliko je ulaz/izlaz zavisno jeli buck ili boost konverter, dioda koja moze pustit ampera koliko vršno krug može dat na izlazu + još malo za sigurnost.. ta dioda je jako bitna i o njoj ovise performanse kompletnog konvertera.

Poruka je uređivana zadnji put sub 7.12.2019 18:00 (dabar_solta_V2).
8 godina
neaktivan
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Imam problem ,imam luster lampu na kojoj se nalazi 8 malih žarulja ,u samoj lampi se nalazi se napajanje .

Luster ne zeli svjetliti tek nakon vise puta što ga palim i gasim on se upali (nije do prekidača)

u prilogu slika napajanja 

Poruka je uređivana zadnji put ned 8.12.2019 22:16 (dinix4978).
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
provjeri soft start termistor na ulazu ako ima, sve elko kondenzatore, i mozda zenerice.

može li slika s donje strane ako ima smd komponenti.

8 godina
neaktivan
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
dabar_solta_V2 kaže...
provjeri soft start termistor na ulazu ako ima, sve elko kondenzatore, i mozda zenerice.

može li slika s donje strane ako ima smd komponenti.

Hvala budem probao , nema sa druge strane uopce SMD komponenti.

12 godina
odjavljen
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Na koji način se računa kondenzator na rezonatoru?

Imam ovu formulu - Cl = C1 * C2 / (C1 + C2) + Cstray(typ 5pF)

Load capacitence je 20pF, ako koristim 33pF(trebao bi 30pF ali nije standardna vrijednost) 

33*33/(33+33)+5 = 20pF, dobijem 21.5pF, da li Cl smije bit veći od onog u datasheetu?

 

Na isti način sam računao i C-ove za resonator RTC-a.

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Pa ako bi baš želio rezonantni krug, vrijednost bi morala biti skroz točna.

I kakav je to rezonantni krug, za kristalni oscilator ili?

Više mi izgleda kao neka prilagodba impendancije.

A budući da ne možeš nabaviti točnu vrijendost (jer se ne proizvodi), kupiš si lijepo podesivi kondić pa nariktavaš dok ne bude kak spada, premda opet trebaš onda i osciloskop itd.

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put čet 19.12.2019 13:22 (fer-de-lance).
13 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Uvijek možeš kombinirat više kondenzatora kako bi dobio određenu vrijednost.
12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
21.5pF je za oscilator koji je na čipu, dok 15pF je za RTC oscilator, i on mi je skroz točan
11 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Htio bih na autu napraviti da mi stražnje pozicije (crvane) svijetle i kad je upaljeno dnevno svjetlo i kad je upaljeno poziciono (kratko, dugo).
Pa bih trebao neki relej, tranzistor, što li već, koji bi struju propuštao samo u jednom smjeru.
Dakle, kad upalim auto, automatski se uključe dnevna svjetla i struju dovedem do rog releja koji srtuju propusti do žarulje, ali ne smije ju pustiti prema žici od pozicije, jer onda auto shvati da je uključena pozicija i smanji osvjetljenost instrument ploče.
Isto tako kad upalim poziciju (kratko svjetlo), ugasi se dnevno svjetlo, pa relej mora pustiti struju samo prema žarulji, a ne prema žici od dnevnog svjetla, jer bi ono ostalo gorjeti ako dobije struju...
Nadam se da sam dovoljno jasno objasnio što trebam...
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Ako se ne varam, netko je tu kupio TS80, kakvi su dojmovi sad nakon nekog vremena?

Svida mi se sto ide direktno u QC3 power bank

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
CroNk3r kaže...

Ako se ne varam, netko je tu kupio TS80, kakvi su dojmovi sad nakon nekog vremena?

Ne znam jel je još tko kupio. Ja sam premalo lemio da bih izrekao neki ozbiljniji dojam, znači još mi je sve skoro pa prvi dojam.

 

A to je da je lemilica kao lemilica super - sviđa mi se veličina, oblik, metalno kućište, kvaliteta izrade. Ne sviđa mi se oblik debelog vrha (više bih volio da izgleda kao plosnati šarafciger) jer mi se čini da je zbog zaobljenosti teže ostvariti kontakt maksimalnom površinom (recimo ako bi htio zalemiti header na Arduino Nanou - nisam posve siguran da vrh može dosegnuti metal u rupici, ako i može, to treba biti vodoravniji kut lemilice od željenog), ali u konačnici to što sam trebao zalemiti, zalemio sam. Naručio sam si i šiljasti (konusni) vrh, za slučajeve kad bi mi ovaj bio predebeo, ali ga još nisam koristio.

 

Još jedna stvar - mislio sam da će kratki vrhovi biti velika prednost, da će njima biti lakše lemiti. Možda se nisam još priviknuo kad sam je jedva koristio, ali u ovom trenutku nekako bih radije da su vrhovi malo dulji.

 

Ne znam koliko ti je to iskustvo od koristi. Ako se opet počnem baviti elektronikom, pa ću morati lemiti, onda ću se valjda izvještiti s vrhovima koje imam, a i onda ću ti moći dati konkretni dojam.

 

CroNk3r kaže...

Svida mi se sto ide direktno u QC3 power bank

Baš radi toga sam si kupio Xiaomi 2C.

12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Ma kad sam na poslu krenuo koristiti Welericu, nekak mi se čini da ću potrošit pola plaće na nju 😂
14 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Dex.pwn kaže...
Ma kad sam na poslu krenuo koristiti Welericu, nekak mi se čini da ću potrošit pola plaće na nju 😂

 To ja govorim cijelo vrijeme, jednostavno je druga klasa. Ja nisam htio potrošiti toliko pa sam kupio polovnu, još uvijek me služi.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
mbaksa kaže...
CroNk3r kaže...

Ako se ne varam, netko je tu kupio TS80, kakvi su dojmovi sad nakon nekog vremena?

Ne znam jel je još tko kupio. Ja sam premalo lemio da bih izrekao neki ozbiljniji dojam, znači još mi je sve skoro pa prvi dojam.

 

A to je da je lemilica kao lemilica super - sviđa mi se veličina, oblik, metalno kućište, kvaliteta izrade. Ne sviđa mi se oblik debelog vrha (više bih volio da izgleda kao plosnati šarafciger) jer mi se čini da je zbog zaobljenosti teže ostvariti kontakt maksimalnom površinom (recimo ako bi htio zalemiti header na Arduino Nanou - nisam posve siguran da vrh može dosegnuti metal u rupici, ako i može, to treba biti vodoravniji kut lemilice od željenog), ali u konačnici to što sam trebao zalemiti, zalemio sam. Naručio sam si i šiljasti (konusni) vrh, za slučajeve kad bi mi ovaj bio predebeo, ali ga još nisam koristio.

 

Još jedna stvar - mislio sam da će kratki vrhovi biti velika prednost, da će njima biti lakše lemiti. Možda se nisam još priviknuo kad sam je jedva koristio, ali u ovom trenutku nekako bih radije da su vrhovi malo dulji.

 

Ne znam koliko ti je to iskustvo od koristi. Ako se opet počnem baviti elektronikom, pa ću morati lemiti, onda ću se valjda izvještiti s vrhovima koje imam, a i onda ću ti moći dati konkretni dojam.

 

CroNk3r kaže...

Svida mi se sto ide direktno u QC3 power bank

Baš radi toga sam si kupio Xiaomi 2C.

Ne znam kaj tolko kompliciram, naruceno 

16 godina
moderator
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
CroNk3r kaže...
Ne znam kaj tolko kompliciram, naruceno 

Jeah! Javiš dojam! 

8 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Pa ono koliko sam lemnio zadovoljan sam,odvojio jedan adapter od laptopa za napajanje i ...

 

Radi,u pravilu imam 4-5 lemilica,i u pravilu sam sa svima zadovoljan,jedino me ona iz lidla malo iznenadila glomaznošću,ali i ona radi neke "zahtjevnije" poslove :-)

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Moj borbeni komplet ts100 ipak je 18v bolje nego 12v iz powerbank 

 
4 0 hvala 1
7 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

My man, high five 

Ja inače iskoristim bakrene sabirnice iz razvodnih ormara, izrežem na duljinu i pobrusim na jaču špicu, i kad gurneš u kontakte od baterije idu jako na knap, idealan spoj.

Puno bolje nego kad sam koristio obične stopice 

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put čet 26.12.2019 11:20 (fer-de-lance).
15 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

ovo kod mene je od bakrenog lima složeno i na vrhu je povinut duplo da se ne može slucajno izvaditi tj izvuci 

Probat cu kad stigne složiti i ovo sa ovog linka na USB-C  https://hackaday.com/2019/09/22/the-miniware-ts100-as-a-usb-c-soldering-iron/

14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Izgleda da je dovoljno kupiti kabel https://www.aliexpress.com/item/32996464270.html

16 godina
moderator
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Buhaha kaže...

Probat cu kad stigne složiti i ovo sa ovog linka na USB-C  https://hackaday.com/2019/09/22/the-miniware-ts100-as-a-usb-c-soldering-iron/

Pripazi na jednu stvar - USB-C nije nužno USB-C kojeg ti trebaš. To tu rješenje je za PD standard (pover delivery), isto kao i adapterski kabeli koje je Diablo86 predložio. Ako imaš USB-C PD strujni apadater ili powerbank, onda ti je jednostavnije naručiti adapterski kabel.

 

Ako nemaš, odnosno ako imaš QC (3.0) powerbank ili strujni adapter, onda preko tog tutorijala ili preko ovih adapterskih kabela nećeš dobiti željeni napon, tj. oni će ti biti beskorisni. Tutorijal doduše možeš prilagoditi tako da umjesto PD triggera uzmeš QC 3.0 trigger (nisam vidio gotove kabele - možda ih ima...).

 

Možda te stvari i znaš, no kako nisi spominjao PD i QC, osjetio sam se dužan za navedenu napomenu, a i možda drugi ne znaju za to.

 

 

I kod svega ovoga ne može čovjek, a da ne primijeti ponovnu bedastoću industrije - zašto su tu QC-ovi, PD-ovi, iPhone i Samsung fast chargeri? Nema je*enog smisla. Zar ćemo opet imati Beta vs VHS, Blu-ray vs HD-DVD? Nek se proizvođači lijepo svi odluče za jedan (po mogućnosti otvoreni) standard i nek prestanu sr*ati. 

14 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Bok ljudi, student sam with limited budget, što mislite o ovome osciloskopu

https://www.aliexpress.com/item/4000042530861.html?dp=www.suselparedes.com&aff_platform=link-c-tool&cpt=1577545005310&sk=EbelwDtO&aff_trace_key=a074325505b1453b96e36685680130bc-1577545005310-05166-EbelwDtO&terminal_id=f2797a0dfd184eda811d4c5e26742b21

 

 

I dali stvarno mjeri do 30MHz?

Koristio bi ga za izradu pojalača i RF frekvencija do 27mhz.

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
ivic55 kaže...

I dali stvarno mjeri do 30MHz?

Koristio bi ga za izradu pojalača i RF frekvencija do 27mhz. 

Brijem da je to jako upitno (čitaj: vjerojatno ne). Pogledaj recenziju jačeg, navodno 100-megahercnog modela pa vidi bi li ti i taj bio dovoljno dobar (ne da mi se ponovno gledati taj video, a zaboravio sam detalje - netko je u komentarima napisao da se taj deklarativno 100-megahercni model više ponaša kao 20-megahercni).

 

 

7 godina
neaktivan
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Nešto tu ne valja, otvorim specifikacije i piše ispod 60Mhz bandwith i 20M samples. Za 20Mhz treba biti barem 48M samples. Još ne pišu mnoge druge bitne stavke. Vrste trigera input imped... Samo sam na brzinu pogledao.

Za točna mjerenja treba ti bandwith oko 4puta veći od mjerene frekvencije. 

Mislim da ćeš baciti novce.

https://www.youtube.com/channel/UCgos5WloYoxCvCeUIi47ZxQ
14 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Bolja opcija ti je probati na ebay de pratiti i kupiti starog analognog osciloskopa. 

Moj PC  
2 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
meni se nije svidi ni popularni rigol ds1054z, najbolje uzet kako kolega kaže analogno polovno ako ti ne treba nego za radit pojačala.
14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Već sam naručio 🙈 ništa testirat ću ga na faksu na generatoru i napravit review neki.

Znam da bi navodno mogao mjeriti frekv do 30mhz  s time da amplituda pada -3db.

Poslužit će bar za pojačala ako ništa.

 

7 godina
neaktivan
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Zašto ti se ne sviđa 1054? Pitam jer gledam da upiknek polovnoga pa da ga otključam.

https://www.youtube.com/channel/UCgos5WloYoxCvCeUIi47ZxQ
7 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
meni se prvi pokvari jako brzo, dobi novi s novom verzijom hardvera, ali svejedno mislim da se nije puno popravilo.

pogotovo kad ga otkljucas ne dobijes nista nego probleme, bar meni je tako bilo vraca sam nazad na original, a da ideš legalno kupovat sve dodatke onda možeš jednostavno kupit bolji u startu od konkurencije, prvo treba vidit za šta ti treba pa guglaj jutter bug ds1054z, iako ima softverski fix, neznam nemogu protiv cjelog interneta i masu ljudi kojima je odlican, ali meni jednostavno nije. ili dodaj još malo novaca i kupi nešto kvalitetnije ili uštedi i kupi polovno i prodaj kad te dovoljno iznervira.
previše šuma, misstrigeri, sucelje koje ide na zivce u svakom pogledu, spor, loši botuni svi, auto probe funkcija ne radi, 1x/10x switch na taman mjestu da ga pritisnes da ni nevidis, šum, itd.... neznam meni je bia horor za koristit, doduse u godinu i nesto sta je bia na stolu san se donekle navika al ne triba ti oprema koja dok razmisljas o necem drugom, random radi probleme pa radi toga zaboraviš di si sta i samo se iznerviraš. ko zna možda su od onda softverski rješili bar još neke probleme lol.

inace vjerovatno nema bolji za tu lovu i možda još malo. ali s razlogom je jeftin. kupi, mozda ti se i svidi.
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja), Best-buy oprema za samogradnju (DIY)
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice