Pomoć oko pojačala

poruka: 32
|
čitano: 22.699
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko pojačala

planiram sastavljati audio pojačalo 140w ali neznam bas mnogo o tome imam i

nacrt pema kojem bi to radio    pogledajte

  http://www.inet.hr/~obacan/audio.htm

htjeo bih znati koliko novaca mi treba za to i koliko bi me izaslo ako to neko privatno bude slagao otprilike kao da mi vi to radite

 

 

 

pozz pomozite ko zna

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko pojačala

Hoces sastavljat pojacalo a nemas pojma?!Mani se onda toga i daj nekom elektronicaru da ti sastavi i zalemi.Ja sam ih slozio par komada (mala snaga 2x20w manje vise) i mozda su mi 2-3 komada proradila iz prve.Sto se tice cijene pogledaj na stranici od Chipoteke ili osobno odi izvidit situaciju.

Gigabyte EP35-DS3,C2D E8500,Sapphire Radeon HD4850 dual slot fansink,Corsair XMS2 (2x1gb) 800mhz,Seagate 320+500gb,Corsair TX650W,Thermaltake Soprano http://www.velika-nagrada.hr
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko pojačala

Ja sam išao elektro školu (a sada idem na elekrotehnički faks) i napravio sam nekoliko pojačala, i nijednom nisam radio bez nacrta tiskane pločice, a ti bi napravio ovo iz nule? Šanse su ti jako male. Još nema Zobelovu mrežu i redukciju struje prema masi da se ublaži negativan utjecaj jednog pojačala na drugi (stereo verzija) (i još neke sitne cake, iako je to donekle riješeno spojem). I moraš dobiti napon na pojačalu +42 i -42, pošto to nije standardno morat ćeš raditi ispravljač, ako radiš dvokanalno(stereo) trebaš duplo jači transformator koji košta dosta love.

 

I koji vrag će ti 140W? ja sam za pojačalo 2x20W (stvarne snage) sam napravio i dao oko 1000kn (je da je preskupo, ali to mi je bio maturalni rad i komponente su bile vrhunske, a to sam želio) i on razvaljuje sve žive zvučnike od Hi-fi linija (o sustavima i zvučnicima koji jedan dođe preko 1000kn se ne ubrajam).

 

 

 

EDIT: Ako si još uvijek ustrajan - provjeri na koje zvučnike ih želiš spojiti (pravu snagu i specifikacije, a ne one reklame itd...) i napravi neki koji ide na standardnije napajanje (12V, 24V) sa operacijskim pojačalom ili integriranim krugom i shemom tiskane pločice.

Windows XP is a 32-bit shell for a 16-bit extension to an 8-bit operating system designed for a 4-bit microprocessor by a 2-bit company that can't stand one bit of competition
Poruka je uređivana zadnji put uto 25.11.2008 20:42 (Paolo2612).
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Pomoć oko pojačala

Nije bas tak jednostavno kak se cini, prvo trebas napravit napajanje (SMPS) da bi dobil +42V/0V/-42V jer u autu imas samo 12V (14.4V tocnije), samo pojacalo je najlaksa stvar. Imas po netu milijune shema za SMPS, evo ti par linkova: LINK1   LINK2   LINK3. Ako ti se neda previse igrat s tim uzmes neku gotovu shemu i pcb. Recimo za Kenwood KAC-716, zipane su ti sheme i pcb tak da nije problem to slozit.

Specifikacije:

Max Power Output (4ohm)………………………….. 240Wx1 (at 100Hz)
Rated Power Output (4ohm)………………………....120Wx1 (0.08% THD at 100Hz)
Rated Power Output (2ohm)………………………... 160Wx1 (0.8% THD at 100Hz)
Signal to Noise Ratio……………………………….. 100dB
Sensitivity (MAX)………………………………….. 0.15V
Sensitivity (MIN)…………………………………... 4.0V
Input Impedance…………………………………….10Kohm
Low-Pass Filter (12dB/oct.) ………………………. 30-200Hz (Variable)
Operating Voltage…………………………………..14,4V (11~16V allowable)
Current Consumption (1 kHz, 10% THD, 4ohm)…..15A

Po meni odlicno pojacalo za subwoofere, jace od toga ti ne treba.

Ako se bas nis ne kuzis u elektroniku bolje daj nekom drugom da ti to slozi ili u krajnjem slucaju odi u ducan, kupi pojacalo i postedi se muke. Kaj se cijene tice, dosta manje te ispadne ako ides sam slagat nego novo iz ducana. Jos jedna losa stvar je dostupnost dijelova, pogotovo kod nas, vecinu toga se nađe u Chipoteci ili Elmatisu ali uvijek se nadje bar jedan tranzistor ili chip kaj ga nema nigdje u cijeloj hrvatskoj i onda ili trazit zamjenu ili drugo pojacalo radit :(

To bi bilo to ukratko, ako imas pitanja pitaj :))

 

EDIT:

Evo sad sam se bas sjetil jednog odlicnog pojacala TDA1562Q - 70W i najbolje od svega radi na 12V(14.4V), datasheet i pcb su ti zipani -jednostavnije od toga ne mozes :))

Intel Core2Duo E8600 @ 4200MHz -> Thermaltake CL-P0464 DuOrb | Gigabyte GA-P35-DS4 | OCZ Reaper 2x2GB @ 1120MHz | Gigabyte 8800GTX 768MB 660/2000MHz -> Accelero Xtreme 8800 | Fortron 650W FSP650-80GLC | Seagate 320GB ST3320620AS | Chieftec LCX-01SL-SL-B | Logitech G15 | Logitech MX518
Poruka je uređivana zadnji put uto 25.11.2008 20:56 (ch33ta).
16 godina
protjeran
offline
RE: Pomoć oko pojačala

Dijelovi pojačala sa sheme te koštaju oko 100Kn

Izrada i dizajn PCBa ako znaš sam oko 50Kn

 

Fali ti napajanje sa filtrima i soft startom

kućište i hladnjaci te ulazni i izlazni konektori

Fali ti antiklik sustav

 

To je dodatni iznos od minimalno 700Kn.

 

Pojačalo je standardna školska shema AB klase, ništa posebno.

Autor kenjusi sa izborom komponenti.

Izlazni stupanj nije komplementaran jedan drugom.

Polariziranje ulaznog stupnja sa zener diodom je blesav čin koji doprinosi šumljenju.

Ulazni otpor pojačala je premalen.

Povratna veza je prejaka.

 

To je par grešaka koje postoje u ovoj školskoj shemi.  Mnogi nadobudni autori ih namjerno uguravaju pa onda naplaćuju pomoć oko otklanjanja takovih problema.

 

Obirom da mi se čini kako baš i ne znaš što je to tranziostor i kako to sve skupa radi, preporučam da svoje prve korak napraviš sa nečim puno jednostavnijim.

Recimo kreni sa paljenjem i gašenjem LE diode uz uporabu tranzistora kao sklopke. Ako budeš vrijedan i marljiv kroz 6 mjeseci ćeš si znati sam projektirati pojačalo puno bolje od ovoga i bez grešaka. Naravno pod uvjetom da ti ne manjka previše osnovnih znanja matematike, fizike i nešto malo elektrotehnike.

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 25.11.2008 21:16 (guzzman).
15 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko pojačala

moj prijatelj je zavrsio elektro tehničku školu i on se u to razumije

mene samo zanima dali je ovo moguće napraviti ako nije

može par linkova sa shemama ako vam nije problem

2x20 w je sasvim dovoljno aji ja sam jedino ovo nasao ali nisam se bas previse trudio

ako bi bilo moguće nesta do 800 kn maksimalno 1000 kn

vidio sam da ima ljudi koji se u to razumiju pa vas pitam jeli to moguće ili ne

 
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
RE: Pomoć oko pojačala

Da moguće je napraviti ako znaš i ako otkloniš greške iz sheme

 

Ne nije moguće napraviti samogradnju pojačala ovoga tipa za tako malo para kao što je 800 ili 1000Kn.

Napajanje pojačala košta puno para.

Ako imas 1000Kn mozes dobiti za te pare gotovo, rabljeno pojačalo, vrlodobre kvalitete.

 

Samogradnje se ljudi laćaju iz dva razloga

1. da nešto nauče, jer je to jeftinije nego platiti da te netko nauči

2. da naprave nešto što se ne može kupiti

 

Tvoj problem je, koliko vidim, nisi niti u jednoj od ove dvije grupe.

 

 

Shema ima koliko voliš, ali treba ih i razumjeti, a najbolji dokaz da ih nerazumijše je i to što nisi uspio ništa naći...

Topla preporuka, opet,  kreni polako od nečega puuuno manjeg.

 

15 godina
neaktivan
offline
RE: Pomoć oko pojačala
ch33ta kaže...

Nije bas tak jednostavno kak se cini, prvo trebas napravit napajanje (SMPS) da bi dobil +42V/0V/-42V jer u autu imas samo 12V (14.4V tocnije), samo pojacalo je najlaksa stvar. Imas po netu milijune shema za SMPS, evo ti par linkova: LINK1   LINK2   LINK3. Ako ti se neda previse igrat s tim uzmes neku gotovu shemu i pcb. Recimo za Kenwood KAC-716, zipane su ti sheme i pcb tak da nije problem to slozit.

Specifikacije:

Max Power Output (4ohm)………………………….. 240Wx1 (at 100Hz)
Rated Power Output (4ohm)………………………....120Wx1 (0.08% THD at 100Hz)
Rated Power Output (2ohm)………………………... 160Wx1 (0.8% THD at 100Hz)
Signal to Noise Ratio……………………………….. 100dB
Sensitivity (MAX)………………………………….. 0.15V
Sensitivity (MIN)…………………………………... 4.0V
Input Impedance…………………………………….10Kohm
Low-Pass Filter (12dB/oct.) ………………………. 30-200Hz (Variable)
Operating Voltage…………………………………..14,4V (11~16V allowable)
Current Consumption (1 kHz, 10% THD, 4ohm)…..15A

Po meni odlicno pojacalo za subwoofere, jace od toga ti ne treba.

Ako se bas nis ne kuzis u elektroniku bolje daj nekom drugom da ti to slozi ili u krajnjem slucaju odi u ducan, kupi pojacalo i postedi se muke. Kaj se cijene tice, dosta manje te ispadne ako ides sam slagat nego novo iz ducana. Jos jedna losa stvar je dostupnost dijelova, pogotovo kod nas, vecinu toga se nađe u Chipoteci ili Elmatisu ali uvijek se nadje bar jedan tranzistor ili chip kaj ga nema nigdje u cijeloj hrvatskoj i onda ili trazit zamjenu ili drugo pojacalo radit :(

To bi bilo to ukratko, ako imas pitanja pitaj :))

 

EDIT:

Evo sad sam se bas sjetil jednog odlicnog pojacala TDA1562Q - 70W i najbolje od svega radi na 12V(14.4V), datasheet i pcb su ti zipani -jednostavnije od toga ne mozes :))

 


ti si mene krivo skužio meni netreba pojačalo za auto nego obično pojačalo da ima ulaz i izlaz na dva zvučnika
i da ide na 220v standardni napon u utičnicama koje imamo kod kuca
15 godina
neaktivan
offline
RE: Pomoć oko pojačala
toma1990 kaže...

ti si mene krivo skužio meni netreba pojačalo za auto nego obično pojačalo da ima ulaz i izlaz na dva zvučnika
i da ide na 220v standardni napon u utičnicama koje imamo kod kuca
  Sorry, visim na 5 foruma odjednom, vise ne znam di kaj pisem :))

Evo ti odlicno pojacalo, 2x100W i slozis sve za kojih 600-700kn, skroz jednostavno za napravit, slozil sam vec 5 komada (2 stereo pojacala i jedno subwoofer pojacalo)
IC te kosta 35kn u Chipoteci i imas minimalno dijelova, to bi cak i ti mogo slozit bez problema. Evo ti PCB i datasheet: LINK
Imam bas tu jedno takvo kaj sam slagal frendu, nabacim kasnije par slikica ak bu mi se dalo :) 

@guzzman 
Nemoj ovo shvatit ko uvredu, ali kaj prigovaras bezveze, ima pojacala tak jednostavnih da ih bi moja baka znala slozit, ako covjek hoce slagat pojacalo nek proba, ako imas pbc i kompletnu shemu mozes ga slozit sa osnovnim znanjem elektrotehnike
Intel Core2Duo E8600 @ 4200MHz -> Thermaltake CL-P0464 DuOrb | Gigabyte GA-P35-DS4 | OCZ Reaper 2x2GB @ 1120MHz | Gigabyte 8800GTX 768MB 660/2000MHz -> Accelero Xtreme 8800 | Fortron 650W FSP650-80GLC | Seagate 320GB ST3320620AS | Chieftec LCX-01SL-SL-B | Logitech G15 | Logitech MX518
15 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko pojačala

ajde stavi par slikica   ja imam marantz pojačalo sve je to super ali ja bi htjeo imati nesto sto nema niko ja bih radio kutiju za pojačalo

samo neko treba složit pločicu i sve sta treba   pa ja ubacim u kutiju

 

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
RE: Pomoć oko pojačala
toma1990 kaže...

ali ja bi htjeo imati nesto sto nema niko ja bih radio kutiju za pojačalo

 

 
Onda kupiš za novce koje imaš neko normalno pojačalo, gotovo, i presložiš ga u svoju kutiju.
Raskopaj si toga Marantza i napravi kutiju za njega...
To ti je puno lakše.
Recimo Styleri i Tuner automobila ne proizvode svoje aute od nule da bi "nabrijali" snagu ili izgled i ne samo oni. Pa tako ne moraš ni ti. Doradi već gotovo pojačalo, napravi novu kutiju i presloži ga.
Ovaj neki "terminator" ch...nešto ( glupi forum pa ne vidim postove i njegovo ime) te ohrabruje, a nije mu jasno koliko ti zapravo malo znaš.
Čak niti on nije svjestan koliko mu još iskustva fali da bi postao malo realniji.
Ovo što ti je preporučio ne zvuči dobro, ima dosta plehnati zvuk, niskotonsko područje je katasrofa, a visokotonsko još veća katastrofa.
Nije 100W nego 60W, on valjda još ne zna što je to W pa je popušio marketniške fore koje su navedene čak i u datasheetu.
Jedina prednost toga integrirca je što košta 35Kn i što ima sve zaštite u sebi pa ga je teško skuriti.
Sve ostalo je, žali Bože.
15 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko pojačala

nades neko pojacalo za auto koje odgovara tvojin zvucnicima i spojis da na neko napajanje od pc-a.

luda kombinacija ali u mene tako radi :)

Poruka je uređivana zadnji put čet 27.11.2008 1:14 (w.germany).
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Pomoć oko pojačala

Guzzmane ti si mene krivo shvatil, ovo pojacalo je najjednostavnije i najjeftinije kaj moze bit, daleko od kvalitetnog zvuka, ali ja nisam audiofil pa mi to bas i ne igra neku ulogu. Tebi bi to bilo ko prelazak s Ferrarija na Yugo :)  Naravno da neces slagat takvo sranje ak hoces kvalitetan zvuk, slozit ces si pojacalo u klasi A ili cijevno pojacalo (Zen AMP npr.)

F.I.Y. znam da je to 100W muzicke snage, ne RMS, ali ja nisam niti reko da je RMS, sve pise u datasheet-u. Autor teme najbolje zna kolko ima znanja i jel je u stanju slozit nekaj takvo. Ako ne zna nek napravi ovo kaj si mu predlozil, stavit gotovo pojacalo u novu kutiju ili dat nekom drugom da ga slozi.

Intel Core2Duo E8600 @ 4200MHz -> Thermaltake CL-P0464 DuOrb | Gigabyte GA-P35-DS4 | OCZ Reaper 2x2GB @ 1120MHz | Gigabyte 8800GTX 768MB 660/2000MHz -> Accelero Xtreme 8800 | Fortron 650W FSP650-80GLC | Seagate 320GB ST3320620AS | Chieftec LCX-01SL-SL-B | Logitech G15 | Logitech MX518
16 godina
protjeran
offline
RE: Pomoć oko pojačala

Ma sve pet ch33ta.

Meni žao ovog lika, vidim da ima puno entuzijazma ali nema nimalo temeljitosti pa sam pokušao skrenuti pozornost da može svoj entuzijazam i lakše i bolje iskoristiti.

Na kraju ce njegov frend to nekako skelapti, on pola toga nece skužiti i osjecaj ce mu biti mlak...to je nekako moje mišljenje pa sam se malo angažirao.

 

Tvoj prijedlog bi bio i više nego na mjestu da ja njega nisam doživio kako već jesam, a vidim nisam usamljen u tome doživljaju.

Ja nisam niš zameril, nadam se da nisi niti ti.

 

Pozdrav.

 

15 godina
neaktivan
offline
RE: Pomoć oko pojačala

Ma nema zamjerki, forum je tu da raspravljamo.  Namigiva

Vidim da ja autor dobil suspenziju zbog gluposti pa ce sastavljanje pojacala vjerojatno morat pricekat   :))

 

Pozdrav.

Intel Core2Duo E8600 @ 4200MHz -> Thermaltake CL-P0464 DuOrb | Gigabyte GA-P35-DS4 | OCZ Reaper 2x2GB @ 1120MHz | Gigabyte 8800GTX 768MB 660/2000MHz -> Accelero Xtreme 8800 | Fortron 650W FSP650-80GLC | Seagate 320GB ST3320620AS | Chieftec LCX-01SL-SL-B | Logitech G15 | Logitech MX518
15 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko pojačala

evo mene opet skinuli suspenziju

 

dakle meni treba shema pojačala i slika tiskane pločice dogovorio sam sa prijateljem sve će on to složit samo

on nema nikakvih shema pa bih molio nekakvu shemu koju ste radili

nesta solidno nekih 40w     pomoziteeeee

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Pomoć oko pojačala

Uzalud bacen novac! Mogu se okladit da 100% to nece radit, ako i proradi brum i sumovi neizbjezni.

Bolje ti je kupit neku gotovu stvar za tu namjenu.

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko pojačala

mora to radit ako je shema dobra i nevrijedi ti ni kupljeno pojačalo jer će biti šumova ako nemas dobru zvučnu

karticu

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Pomoć oko pojačala

ch33ta@ možeš ažurirati linkove u svojim postovima u kojima si stavio PCB i datasheet za pojacalo s TDA_7294?

hvala.. 

Da se Facebook server sruši 90% mladih palo bi u tesku depresiju. Ako si u onih 10% koji bi im se smijali stavi ovo u potpis..
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Pomoć oko pojačala
andreas11 kaže...

ch33ta@ možeš ažurirati linkove u svojim postovima u kojima si stavio PCB i datasheet za pojacalo s TDA_7294?

hvala.. 

Evo, ponovno uploadano: http://rapidshare.com/files/374260126/TDA7294.rar

Mislim da je to bilo to, datasheet i PCB...  PCB je radjen daaaavno u Sprint Layoutu...

 

My life has no purpose, no direction, no aim, no meaning, and yet I'm happy. I can't figure it out. What am I doing right?????
15 godina
offline
RE: Pomoć oko pojačala
ch33ta kaže...
andreas11 kaže...

ch33ta@ možeš ažurirati linkove u svojim postovima u kojima si stavio PCB i datasheet za pojacalo s TDA_7294?

hvala.. 

Evo, ponovno uploadano: http://rapidshare.com/files/374260126/TDA7294.rar

Mislim da je to bilo to, datasheet i PCB...  PCB je radjen daaaavno u Sprint Layoutu...

 

hvala..

a, gdje se nalazi vrijednost dijelova za pcb?

Da se Facebook server sruši 90% mladih palo bi u tesku depresiju. Ako si u onih 10% koji bi im se smijali stavi ovo u potpis..
15 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko pojačala

Datasheet - stranica 5....

My life has no purpose, no direction, no aim, no meaning, and yet I'm happy. I can't figure it out. What am I doing right?????
Moj PC  
0 0 hvala 1
15 godina
offline
Pomoć oko pojačala

moze li se iz ovog pojacala napraviti subwoofer pojacalo ili treba posebno napraviti low frequency filter??

Da se Facebook server sruši 90% mladih palo bi u tesku depresiju. Ako si u onih 10% koji bi im se smijali stavi ovo u potpis..
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Pomoć oko pojačala
andreas11 kaže...

moze li se iz ovog pojacala napraviti subwoofer pojacalo ili treba posebno napraviti low frequency filter??

Naravno da moze biti i pojacalo za subwoofer...  Nije neka velika snaga, ali tjerat ce 4-8 ohma subwoofer bez problema - naravno hladjenje mora biti kak se spada, ventilator pozeljan...

A LPF bi isto trebalo stavit, no nije problem slozit nekaj takvog. Ovo npr. CLICK_ME - dosta je jednostavno, nije komplicirano za izradu, dijelovi su lako nabavljivi i radi - provjereno...

My life has no purpose, no direction, no aim, no meaning, and yet I'm happy. I can't figure it out. What am I doing right?????
15 godina
offline
Pomoć oko pojačala

kakav trafo da stavim?

 

EDIT: s kojim programom otvoriti LOW_PASS_FILTER_PCB.LAY sto si stavio za download?

Da se Facebook server sruši 90% mladih palo bi u tesku depresiju. Ako si u onih 10% koji bi im se smijali stavi ovo u potpis..
Poruka je uređivana zadnji put pet 16.4.2010 21:56 (andreas11).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Pomoć oko pojačala
andreas11 kaže...

kakav trafo da stavim?

 

EDIT: s kojim programom otvoriti LOW_PASS_FILTER_PCB.LAY sto si stavio za download?

Oko 150VA / 2x30V trafo bi trebal bit dost (za jedan kanal)...

 

Sprint Layout je programcic, imas ga zipanog u mojem proslom postu, zajedno sa shemom i PCB-om od pojacala...

My life has no purpose, no direction, no aim, no meaning, and yet I'm happy. I can't figure it out. What am I doing right?????
15 godina
offline
Pomoć oko pojačala

kakvo napajanje treba za LPF?

 

EDIT: saznao..

         koliko VA trafo mora bit za LPF?

Da se Facebook server sruši 90% mladih palo bi u tesku depresiju. Ako si u onih 10% koji bi im se smijali stavi ovo u potpis..
Poruka je uređivana zadnji put pet 16.4.2010 22:18 (andreas11).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Pomoć oko pojačala
andreas11 kaže...

kakvo napajanje treba za LPF?

 

EDIT: saznao..

         koliko VA trafo mora bit za LPF?

Ma bilo kakav, 3-10VA, opamp trosi svega par mA... Mozes izvadit iz necega, radio stari, budilice, svuda ih se nadje...

My life has no purpose, no direction, no aim, no meaning, and yet I'm happy. I can't figure it out. What am I doing right?????
15 godina
offline
Pomoć oko pojačala

Zašto ne izvaditi IC pojačalo iz nekog autoradija i staviti ga na svoj pcb...puno jednostavnije, jeftinije i manje.

 

9A3BMQ
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Pomoć oko pojačala
Katana kaže...

Zašto ne izvaditi IC pojačalo iz nekog autoradija i staviti ga na svoj pcb...puno jednostavnije, jeftinije i manje.

 

A nekim ljudima nije bas samo tak nac stari radio... Jedina dobra stvar kod chipova iz autoradija je to kaj rade na 12V (14.4V), i plocice su vecinom sa par komponenti samo, za pocetnike odlicno... Sve ostalo je minus, od snage pa do kvalitete zvuka. Vecina njih daje max. 15W RMS na 4ohma po kanalu i to najcesce uz veca izoblicenja...

My life has no purpose, no direction, no aim, no meaning, and yet I'm happy. I can't figure it out. What am I doing right?????
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice