Besplatni antivirusi za tvrtke - nije baš legalno?

poruka: 18
|
čitano: 7.001
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Besplatni antivirusi za tvrtke - nije baš legalno?

Dakle dobio sam mail od obrtničke komore: 

 

PREDMET: Inspekcijski nadzori, legalnost korištenja računalnog softvera


Poštovani,

prema našim informacijama sa terena, kod obrtnika se javio problem glede nadzora Carinske uprave u području posjedovanja licenci za softvere koje obrtnici imaju instalirano na svojim računalima. Naime, uz niz softvera (plaćenih) na računalima se pronalaze i softveri za koje pojedinci nemaju odgovarajuću licencu za korištenje.

Sukladno zahtjevima Zakona o zaštiti autorskih prava i legalnosti korištenja bilo kojeg softvera, korištenje je moguće isključivo prema uvjetima vlasnika određenog softvera.

Međutim, postoje softveri koji se praktično dobivaju s kupnjom računala i osnovnog (plaćenog) softvera ili programi koji se instaliraju u namjeri da ih se isproba predviđeni period besplatnog korištenja (WinRar, WinZip, razni antivirusni programi, konverteri PDF formata, TeamViver i dr.).
Nakon dopuštenog perioda legalnog korištenja, neki od ovakvih programa postaju nefunkcionalni, ali dio je i dalje upotrebljiv.

Često takve programe pojedinac s osnovnim informatičkim znanjima ne može deinstalirati jer su namjerno instalirani tako da je kompliciran postupak deinstalacije i da vas navedu na kupnju. Korisnici nakon neuspjelog deinstaliranja ostavljaju ovakve programe na računalu te bez da ih uopće i koriste, zapravo rade prekršaj. Primjeri ovakvih programa su WinRar, AVG, McAfee i dr.

Naši članovi, obrtnici, novčano su kažnjeni zbog posjedovanja nekog od navedenih programa, a kako smo naveli, neki od njih se ne mogu jednostavno deinstalirati, pojedinci nisu niti bili svjesni da na računalu imaju ovakav program ili jednostavno nisu niti koristili ove programe.

Zbog navedenog, tražili smo sugestiju od Carinske uprave, popis o kojim se softverima najčešće radi i uputili zamolbu za edukativno djelovanje u prvoj provjeri.

U svakom slučaju, bilo bi dobro da sami provjerite ili u suradnji s vašim informatičarem imate li na računalu neki od niže navedenih softvera (ali i šire), koje se prema podacima Carinske uprave najčešće nalazi kao nelegalno instalirane na računalima.

Popis najčešće nađenih nelegalnih softvera :

• Microsoft Office razne izvedbe
• WinRAR razne izvedbe
• AVG antivirusni program razne izvedbe
• Adobe Acrobat razne izvedbe
• Microsoft Windows razne izvedbe
• CCleaner
• Eset NOD 32 antivirusni program
• Winzip razne izvedbe
• AutoCAD program za crtanje
• Nero program za snimanje CD/DVD
• CorelDRAW razne izvedbe

Najveći broj nepravilnosti odnosi se na operativne sustave Microsoft Windows (razne izvedbe) za koje korisnici nisu imali odgovarajuću dokumentaciju da su isti legalni odnosno da posjeduju odgovarajuću licencu (račun o kupnji) za iste.

S poštovanjem

 

Ispada da recimo AVG koji imam na računalima nije besplatan softver. Ima li tko preporuku za antivirus do 10 računala? Da ostanem na AVG (samo da kupim licence? - tko ih prodaje u HR?)? Ili prelazak na nešto drugo? 

 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Besplatni antivirusi za tvrtke - nije baš lega
beha kaže...

Dakle dobio sam mail od obrtničke komore: 

 

PREDMET: Inspekcijski nadzori, legalnost korištenja računalnog softvera

 

Ispada da recimo AVG koji imam na računalima nije besplatan softver. Ima li tko preporuku za antivirus do 10 računala? Da ostanem na AVG (samo da kupim licence? - tko ih prodaje u HR?)? Ili prelazak na nešto drugo? 

 

 Bilo je već par puta ovo pitanje, nije veliki izbor ali imaš par opcija ako želiš free. Evo link pa pogledaj koji bi ti odgovarao.

 

Za kupovinu licenci nisam gledao ali vjerojatno možeš direktno od proizvođača na netu kupiti.

Dont believe what you are told. Double check.
13 godina
offline
Re: Besplatni antivirusi za tvrtke - nije baš lega
Besplatno za privatne korisnike najcesce nije besplatno i za poslovne korisnike.

Imas na netu popis softvera, googlaj free for commercial use.
13 godina
offline
Re: Besplatni antivirusi za tvrtke - nije baš lega

Tako je. Stvar je u tome da gotovo nitko ne čita EULA-u, a trebao bi jer se u njoj nalazi informacija u koje se svrhe smije koristiti određeni proizvod.

Ako bolje pogledamo EULA-u AVG-a, ali i većine besplatnih antivirusnih programa, u njoj lijepo piše da je program namijenjen isključivo KUĆNIM tj. PRIVATNIM korisnicima. To znači da se program ne smije koristiti u firmama. Isto tako, postoji dosta antivirusnih programa koji se mogu koristiti u poslovne svrhe samo treba malo pretražiti.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Besplatni antivirusi za tvrtke - nije baš lega
Mi smo u mojoj bivšoj firmi koristili ovaj MS-ov AV sta dodje sa Windowsima. To je legalno, ja sam osobno provjeravao sa njihovom szk i poslali su mi napismeno. Mislim da je uvjet bio da se u firmi ne koristi više od 7 ili 10 kompjutera.
10 godina
offline
Besplatni antivirusi za tvrtke - nije baš legalno?

Meni su bili u 7mj. (obriso AVG koji mi je bio stavio programer zato što mi je usporavo pc da je osto bilo bi veselo). Dođu traže hrpe papaira (koje ni sam bog nezna za čega služe osim za inspekciju da imaju šta pisat kad te obiđu i to jedno te isto več 22god) pregledali pc sa svojmi stikom (neznam dali imaju zakonsko pravo na to ) i otišli.

Poruka je uređivana zadnji put pet 23.12.2016 16:42 (Hrvoslav).
14 godina
offline
Besplatni antivirusi za tvrtke - nije baš legalno?

Ok, ima li tko preporuku gdje kupiti licence za AVG? Ili prelazak na neki drugi antivirus? Trebam za nekih 6 računala

14 godina
neaktivan
offline
Besplatni antivirusi za tvrtke - nije baš legalno?

Iskreno,meni bi AVG bio zadnji izbor. 

 

Ako već plačaš AV,neka to bude kvalitetan AV a ne AVG.

Preporučujem Kaspersky.

16 godina
offline
Re: Besplatni antivirusi za tvrtke - nije baš lega
beha kaže...

Ok, ima li tko preporuku gdje kupiti licence za AVG? Ili prelazak na neki drugi antivirus? Trebam za nekih 6 računala

 

Evo ti besplatan kljuc za koliko god PC-a ti treba (legalno):

 

IBY9X-ESYXT-W4BZQ-QI4WX-A9LI7-INRS3

 

Terms of action

- This is a license for 374 days, for home (personal) use.
- You get free upgrades during the license period.
- No free technical support
- offer is valid if you install AVG Internet Security for the first time.

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Poruka je uređivana zadnji put čet 5.1.2017 20:57 (djigibao).
16 godina
online
Re: Besplatni antivirusi za tvrtke - nije baš lega
Vidiš da mu treba za posao?
16 godina
offline
Re: Besplatni antivirusi za tvrtke - nije baš lega
Isprike, nisam obracao paznju.
http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
7 godina
neaktivan
offline
Re: Besplatni antivirusi za tvrtke - nije baš lega

Po meni najbolji odnos cene i kvaliteta ima NOD32 AntiVirus.

15 godina
offline
Re: Besplatni antivirusi za tvrtke - nije baš lega
beha kaže...

..

• Microsoft Office razne izvedbe
• WinRAR razne izvedbe
• AVG antivirusni program razne izvedbe
• Adobe Acrobat razne izvedbe
• Microsoft Windows razne izvedbe
• CCleaner
• Eset NOD 32 antivirusni program
• Winzip razne izvedbe
• AutoCAD program za crtanje
• Nero program za snimanje CD/DVD
• CorelDRAW razne izvedbe

..

- svaki soft ima licencu, u njoj ti piše. Sve. Npr free for home.. tj kormarcijala je komercijala, nema nesporazuma.

- npr nema free winzipa ili noda.. (sav gore navedeni soft je isključivo komercijala, osim avg-cc, nema free).

kretenizam je koristiti winrar-winzip bez valjane licence, rizikovati-platiti kaznu, uz postojanje npr 7z, free za sve, komercijalu itd..

idući kretenizam, za antivirus, već godinama MSov uključen u win. Njega pokriva win licenca.

Ultimativni kretenizam je kupiti win licencu i imati takav soft, jedank prekršaj, kazna (koja može ići po prekršaju, po komadu PCja ili po pojedinom softu na PCju.. kako god inspektor odredi).

+ jedna ispravka, vjerojatno se u gornjem navodu ispustio? Adobe Acrobat? Acrobat Reader je free, zato jer je reader, ne editor. Nema tu raznih izvedbi.. nego ga grafičari često trebaju kao i corel i sl. kao i photoshop.

 

+ trial period, nije dozvoljeno za komercijalu (piše). Tj to ne može biti PC npr kasa u trgovini.. može testni PC negdje sa strane. Ni jedan komercijalni soft u licenci ne dozvoljava trial za komercijalu. Kad postoji home-i sl. verzije tad je home za kućnog korisnika, ne za firmu. Izuzetak je windows.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 10.1.2017 1:07 (ihush).
7 godina
protjeran
offline
Re: Besplatni antivirusi za tvrtke - nije baš lega
beha kaže...

Često takve programe pojedinac s osnovnim informatičkim znanjima ne može deinstalirati jer su namjerno instalirani tako da je kompliciran postupak deinstalacije i da vas navedu na kupnju. Korisnici nakon neuspjelog deinstaliranja ostavljaju ovakve programe na računalu te bez da ih uopće i koriste, zapravo rade prekršaj. Primjeri ovakvih programa su WinRar, AVG, McAfee i dr.

Naši članovi, obrtnici, novčano su kažnjeni zbog posjedovanja nekog od navedenih programa, a kako smo naveli, neki od njih se ne mogu jednostavno deinstalirati, pojedinci nisu niti bili svjesni da na računalu imaju ovakav program ili jednostavno nisu niti koristili ove programe.

 

 

koji je to od navedenih nemoguce deinstalrati ?

13 godina
neaktivan
offline
Besplatni antivirusi za tvrtke - nije baš legalno?

Radi li taj njihov stick za skeniranje na linuxu?

15 godina
offline
Re: Besplatni antivirusi za tvrtke - nije baš lega

stick? radi.. :)

no aplikacije samo na kompatibilnom OSu (i samo za konkretne ciljane-tražene app koje 90% nema za linux platformu).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
odjavljen
offline
Re: Besplatni antivirusi za tvrtke - nije baš lega
ihush kaže...

Kad postoji home-i sl. verzije tad je home za kućnog korisnika, ne za firmu. Izuzetak je windows.

Zapravo, ovo nije točno. Home u nazivu nema pravnu snagu, već se to navodi u licenci. To što većina software-a za home verziju to navodi, to ne znači da se radi o unirverzalnom pravilu. Uvijek treba čitati uvjete.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
15 godina
offline
Re: Besplatni antivirusi za tvrtke - nije baš lega
MrBlc kaže...
ihush kaže...

Kad postoji home-i sl. verzije tad je home za kućnog korisnika, ne za firmu. Izuzetak je windows.

Zapravo, ovo nije točno. Home u nazivu nema pravnu snagu, već se to navodi u licenci. To što većina software-a za home verziju to navodi, to ne znači da se radi o unirverzalnom pravilu. Uvijek treba čitati uvjete.

 da. no tko ćita sitna slova.. pa ovo je kao neko nepisano pravilo.. + dodaj u to definicije kao freeware, tak da i home možemo tako tretirati, kajaznam.. ok, precizan si i TREBA ČITATI LICENCU, sve ostalo je 'trač rubrika'.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice