Građevinska škola, informacije

poruka: 10
|
čitano: 12.747
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
neaktivan
offline
Građevinska škola, informacije
Pozdrav ljudi, ovako osmi sam razred, do sad sam sve prolazio sa peticama, jako volim građevinu, crtanje, geometriju i želio bih upisati građevinskog tehničara u Bjelovaru. Imam puno pitanja.. Trebam li imati neku podlogu npr. poznavanje tehničkog pisma i sl. ? Kakva je matematika, mislim ima li više geometrije? Gdje mogu ići na praksu? U kojem se razredu lagano počinje učiti i baratati u autoCAD-u i kakav laptop bi mi preporučili da je jak i da je za građevinu da ugodno radim u aCadu i sličnim programima? Kolike su šanse da radim posao u struci samo sa srednjom. što je bolje odabrati niskogradnju ili visokogradnju? i na kraju koje je moje zvanje sa završenim građevinskim fakultetom? Eto to je to... 😊
15 godina
neaktivan
offline
Re: Građevinska škola, informacije
Kad sam ja išao u srednju, na žalost nije bilo građevinskog tehničara već samo arhitektonski (govorim za svoj grad, da se razumijemo). Što se tiče predmeta, mislim da jedino nismo imali građevinske strojeve, a sve ostalo je ostalo isto. Što se tiče podloge, ne trebaš apsolutno ništa. Kod nas se tehničko pismo učilo u sklopu praktikuma, dobiješ primjere kako se koje slovo konstruira i to je to, zatim se uči formatiranje papira na A4 (što mi je do danas ostalo jako zgodno praktično znanje). Od stručnih predmeta koje smo imali, tu su bile arhitektonske i nosive konstrukcije, organizacija građenja, prostoručno crtanje (hvala bogu što sam se toga riješio). Arhitektonske konstrukcije su zapravo bili nacrti kuća i sva pravila vezana za crtanje i uređivanje nacrta. Počinje se raditi ručno da se dobro upoznaš sa materijom, kasniji razredi sve više dodaju kompjuterske programe, naravno, prvo crtanje detalja je uvijek ručno. Što se tiče nosivih konstrukcija, to je zapravo bila čista statika (grana fizike zadužena za ravnotežu sistema) i proračunavanje sila i momenata, te u kasnijim razredima dimenzioniranje poprečnih presjeka i armature. Kod organizacije građenja se naravno radi teorija, od sudionika u građenju, pravila, zakona i tome slično, pa do izrade troškovnika za objek (mi bi uzimali kuću za koju smo godinu prije radili glavni projekt, te godine bi radili izvedbeni i troškovnika). Biologiju smo imali samo prvu godinu, fiziku i povijest prve dvije, engleski, hrvatski i matematiku sve četiri. Još smo dvije godine imali povijest umjetnosti (glorificirani likovni, vezan samo za skulpture i građevine) Nacrtna geometrija je malo apstraktrna, to je crtanje pravaca i tijela u tri dimenzije, traženje točaka i provodišta. Znam da zvuči strašno, ali ne može se baš dobro objasniti preko poruka. I da, kod informatike se uglavnom bazira na crtačkim programima. Mi smo počeli od Microsoft visio-a (bar mislim da se tako zove), preko archiCAD-a i završili na AutoCadu koji je jedan prekrasan i presnažan alat. Naravno, sve ovo što sam ti ispričao je u rasponu od 4 godine, vjerojatno samo i zaboravio koji predmet (uzmi u obzir da je 5 u jutro i da sam prije 5 godina to završio). Što se tiče visoko ili niskogradnje, ovisi što te zanima. Zanimaju li te zgrade ili te zanimaju mosto, ceste i slične stvari. Što se tiče faksa, e to je jedna vesela zabava (ako u to podrazumjevaš nespavanje zbog uređivanja nacrta i pišanje krvi zbog nekih ispita), predznanje iz Cada će ti super doći, zato nemoj plaćati nikom u srednjoj da ti crta (na račun takvih sam se obogatio zadnje dvije godine srednje škole), sve crtaj sam, uči naredbe u AutoCadu, ako te zanima i izvan škole na internetu traži. Faks nije lagan uopće (opet ovisi o gradu u kojem upišeš -.-), ali mislim da je za to prerano još govoriti. Ne bi ti savjetovao da ostaneš samo na srednjoj, možeš crtati ali će uvijek nečiji tuđi potpis biti na tome jer nisi ovlašteni građevinar (vlastiti pečat, komora, ispit itd...). Ja sam od 5. osnovne znao što ću, tako da me je i to guralo, pa ako želiš, samo naprijed, nedaj da te išta pokoleba. A sada ono što je bit ovog foruma, kompjuter... Ja sam od vlastitih novaca prije 7 godina kupio Phenom II x4 955, 4Gb DDR3 i do danas me služi bez ikakvog problema (dodao sam SSD i to ga je preporodilo). Ako još netko ovo čita, redovno koristim AutoCAD 2015, Bentley MX Road (projektiranje cesta), Bentley Power Rail (željeznice), Solidworks (za svoju dušu) te sam na preddiplomskom koristio nekoliko programa vezanih za statiku. Malo se osjeti nedostatak RAM-a, ali ništa strašno. Također kada sam kući bez problema crtam u svim ovim programima na sestrinom laptopu od nekih 3000kn, tako da mislim da bi ti nekakav laptop od 5000kn bio dobar, naravno, onaj od 7000 je uvijek bolji. Ali vidio sam nekoliko ljudi sa identičnim laptopom kao moja sestra koji bez problema sve to obavljaju. Desktop je možda snažniji, ali je laptop mobilniji. Naravno, taj će ti laptop trebat tek za 4-5 godina, ako danas imaš nešto slično mom kompu, to će te kroz srednju školu progurati bez problema. Ne trebaju ti mašine od 20 000kn
8 godina
neaktivan
offline
Re: Građevinska škola, informacije
Hvala puno na odgovorima, al zanima me dali se u matematici sve vrti oko geometrije ili ? i gdje mogu ici na praksu, sto tocno tamo radim?
14 godina
offline
Građevinska škola, informacije

Slažem se sa svime što je Manzi napisao (ja sam išao na arhitekturu) i samo bih dodao što se tiče kompa, za građevinu ako ne radiš 3D je laptop OK, ali čuvaj oči i kad si kod kuće spajaj ga na monitor ne manji od 24"

 

Što se tiče matematike, ne, ne vrti se sve oko geometrije i za građevinu je potrebno jako dobro poznavanje matematike zbog proračuna konstrukcija dok za arhitekturu nije.

Polako s praksom, imaš do tada još vremena, prvo štrebanje :)

Poruka je uređivana zadnji put čet 24.3.2016 22:07 (dastefan).
8 godina
neaktivan
offline
Re: Građevinska škola, informacije
a sa samo zavrsenom srednjom tesko da mogu nac posao ili? svi mi govore da si nista sa samo srednjom gradevinskom
16 godina
neaktivan
offline
Građevinska škola, informacije

Ja sam zavrsio za arhitektonskog tehnicara u Rijeci i ovo je situacija u Ri, ali nebi trebalo biti previse razlike u ostatku Hr. Arhitektonski tehnicar je sto je nekada bio smjer tehnicar visokogradnje, a danasnji gradevinski tehnicar je nekada bio tehnicar niskogradnje, tako da je program jako slican ali jedan te specijalizira za prometnice i sl, a drugi za zgrade. Matematika ti je prakticki po gimnazijskom programu, jako jako puno racunanja upravo zbog statickih proracuna. 4h tjedno matematike, fizika, nosive konstrukcije, kasnije ogranizacija gradenja, sve racunanje. Nosive konstrukcije su predmet gdje ces odmah imati kontakta sa trigonometrijom pa onda razvoj dalje i tu su ti staticki proracuni i vecini ogromne glavobolje. Za geometriju je odvojen predmet nacrtne geometrije i ne radi se nesto pretjerano geometrija u sklopu matematike. Sto se tice predznanja ne treba ti nista vise nego sto si najosnovnije u osnovnoj skoli prosao i sve se to ponavlja za svaki slucaj. Mi smo autocad poceli odmah uciti u sklopu racunarstva ali za nacrte se poceo primjenjivati tek na 3. godini, do tada forsiraju da se uci rucno crtati sa rapidografima za sto treba imati zivaca. Kasnije ti je zvanje upravo kako se i smjer zove i s time mozes crtati nacrte mozda u nekom birou ili tako nesto osnovno, kao i sa svime nema ozbiljne perspektive bez faksa. Skola je odlicna podloga kasnije za faks hoces arhitekturu, hoces gradevinu... Laptop ne treba nista pretjeran biti, pogotvo za potrebe srednje skole, autocad nije prezahtjevan program. Nesto sa i3 procesorom i 4gb rama ce biti vise nego dovoljno za srednjoskolske projekte i ne treba ti ogroman monitor za to malo posla sto ces par puta godisnje napraviti, laptop ce posluziti, samo ti je mis obavezan. Ja sam za faks kad nisam imao pristup kompu bez problema radio puno kompliciranije nacrte nego sto ce srednja skola vidjeti na ultrabooku sa coreM procesorom, 4gm rama i 11.6" ekranom.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Građevinska škola, informacije
Prvo i osnovno je da malo povučeš kočnicu, za praksu nisi spreman dok ne završiš 3. razred, osim ako ne želiš nosit kave i buljit u ekran kako neko crta. Ionako je nakon 3. razreda obavezno tjedan-dva. Drugo, vezano za predznanje za srednju školu, ne znam na što uopće misliš, jer završavaš osnovnu školu. U srednjoj školi najzabavnije su bile nosive konstrukcije, a najveće opuštanje uz arhitektonske, pogotovo kad se počne crtat u AutoCadu. I da, zapravo u srednjoj školi nema puno razlike između arhitekta i građevinara. Ali za početak je najbitnije da malo staneš na loptu i ne razmišljaš još o praksi i fakultetu i da prvo to upišeš.
8 godina
neaktivan
offline
Re: Građevinska škola, informacije
Hvala, dosta toga ste mi pomogli, a koliko sam citao po forumima najbitniji su: fizika, matematika i arhitektonske konstrukcije. Jos jedno pitanje, gledao sam cijenu acad-a odmah mi se zavrtilo u glavi, hoce meni demo verzija acada biti dovoljna ili?
16 godina
neaktivan
offline
Građevinska škola, informacije

Nece ti u skoli nitko provjeravati licencu autocada

15 godina
neaktivan
offline
Re: Građevinska škola, informacije
Ma kakvo kupovanje AutoCada... Nemoj bit lud. Kad bi ga kupio, kako bi vratio to ulaganje?
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice