Kikibajt?

poruka: 2
|
čitano: 2.820
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Kikibajt?

Pozdrav svima!

Rijetko sam na forumu, a čini se da se i nisam ulogirao otkako je novi Bugov web, pa isprike ako sam ovo otvorio na krivom mjestu ili je već negdje riješeno... pretraga pojma "kikibajt" na forumu mi nije dala rezultat.

 

Uglavnom. Dijete ide u peti razred OŠ. Uči informatiku. Udžbenik i radna biježnica "Like IT 5" autora Blaženke Rihter i ostalih. Izdavač Alfa. Piše "novi kurikulum informatike, izmijenjeno i dopunjeno izdanje".

 

Gledam danas zadatak u radnoj bilježnici. Spoji parove. S jedne strane kilobajt, megabajt, gigabajt..., s druge 1024 gigabajta, 1024 bajta, 1024 megabajta... OK, to kužim, znam spojiti parove ako dijete pita.

 

Ali onda pogledam u udžbenik. Tamo piše: 1 TB = 1000 GB, 1 GB = 1000 MB, 1 KB = 1000 B. Hm, ček, ček, ne kužim... pa to je u najmanju ruku neusklađeno sa zadatkom u radnoj bilježnici?

 

Okrenem stranicu udžbenika i nađem da piše ovo:

Do 1998. godine jedan kilobajt (KB) imao je 1024 bajta. Kako kilo u kilometar i u kilobajt nisu imali jednaku vrijednost, uvedene su nova jedinica za mjerenje memorije - kikibajt (KiB), mebibit (MiB), gibibit (GiB)... Jedan kikibajt ima 1024 bajta, dok jedan kilobajt ima 1000 bajtova...

 

Pitam gugl za kikibajt, on odmah pita "jeste li mislili kilobajt?"... A ako mu kažem da nisam i inzistiram na kikibajtu, dobijem samo dvije stranice rezultata, i to većinom neke slovenske i poljske stranice. Čitam Bug od prvog broja, ali se ne sjećam da je ikad spominjan nekakav kiki... Jesam li ja pao s Marsa ili što?!

 

Edit: OK, moram promijeniti očale... Piše kibibajt i sad dobivam pametnije rezultate s gugla. Ali svejedno ostaje diskrepancija između udžbenika i zadatka u radnoj bilježnici plus činjenica da u Bugu nikad ne spominju taj kibidabi...

Poruka je uređivana zadnji put sub 3.11.2018 22:17 (Waldorf).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice