Matura 2017.

poruka: 262
|
čitano: 99.373
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
odjavljen
offline
Re: Matura 2017.
xXTheLuka1998xX kaže...

Ima li itko[1] od vas neke dodatne skripte[2] za hrvatski i matematiku?

[1] Tko. Pogrešno bi također bilo netko ili tkogod.

[2] Neka dodatna skripta. Riječ je 'skripta' plurale tantum.

 

Ne znam mnogo o kojekakvim skriptima. Zapravo, znam samo da su najčešće žestoko smeće nevrijedno spomena. Govorim za hrvatski, no vjerojatno slično vrijedi i za ostale nastavne predmete. Trebaš li što provjereno dobro za učenje hrvatskoga, ne možeš izbjeći priručnik Hrvatski na maturi. Navodno postoji prošireno izdanje sa zadacima za vježbu (tako kažu), ali bez problema će poslužiti i prvo izdanje bez spomenutih zadataka. Ono je - valja spomenuti - besplatno dostupno na web-stranicama IHJJ-a. Konkretno, ovdje. Ne možeš izbjeći ni druženje s pravopisom (obvezno ovim), gramatikom i udžbenicima iz jezika. Da ti duša bude na mjestu - ako ciljaš visoko - mogao bi pogledati ovu zanimljivu knjigu. Korisna je i vrlo aktualna među ispravljačima na maturi.

 

Za razliku od jezičnog dijela - teoretskog i praktičnog, književnošću ne možeš ovladati toliko brzo. No, zato si četiri godine intenzivno učio o njoj uz čitanje lektira, zar ne? Za prisjećanje gradiva iz književnosti, teoretski, trebale bi biti dovoljne čitanke od prvoga do četvrtog razreda. U praksi, možeš vidjeti što se nalazi na ovim web-stranicama jer to piše jedna profesorica. Dosadna čak i za moj ukus, ali to trenutno nije bitno. Bitno je da su informacije točne, što u skriptima često (uvijek?!) nisu. Vodič kroz lektiru također može odgovoriti na mnoga pitanja. Ako i dalje, nakon svega, imaš osjećaj da ne znaš dovoljno o tih nekoliko jadnih ispitnih djela ili općenito o gradivu književnosti, sjedio si na ušima tijekom četiri godine nastave hrvatskoga jezika i književnosti. To bi bilo šteta jer bi značilo da si izgubio mnogo vremena nizašto.

 

Očekujem palce dolje ili tvrdnje "stručnjaka" da sam "u krivu". :)

vocap, bičz?
13 godina
neaktivan
offline
Re: Matura 2017.
Arendelle kaže...

[1] Tko. Pogrešno bi također bilo netko ili tkogod.

 Kao prvo, molim jedan aplauz za drvo.

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
8 godina
odjavljen
offline
Re: Matura 2017.
chutac kaže...

 Kao prvo, molim jedan aplauz za drvo.

 Kaj, ne kužiš u čemu je problem? :)

vocap, bičz?
13 godina
neaktivan
offline
Matura 2017.

Ma jok, ne znam na šta si mislila, samo sam se sjetio pjesme kad sam to pročitao :)

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
9 godina
neaktivan
offline
Re: Matura 2017.
Arendelle kaže...
xXTheLuka1998xX kaže...

Ima li itko[1] od vas neke dodatne skripte[2] za hrvatski i matematiku?

[1] Tko. Pogrešno bi također bilo netko ili tkogod.

[2] Neka dodatna skripta. Riječ je 'skripta' plurale tantum.

 

...

 

Očekujem palce dolje ili tvrdnje "stručnjaka" da sam "u krivu". :)

 Aha znači po tebi je ispravno: Ima li tko od vas neka dodatna skripta za hrvatski i matematiku?

8 godina
odjavljen
offline
Re: Matura 2017.
chutac kaže...

Ma jok, ne znam na šta si mislila, samo sam se sjetio pjesme kad sam to pročitao :)

 Sad ja moram priznati da ne kužim zašto moja plemenita nastojanja u tebi pobuđuju takve asocijacije. :) Ako ništa, utjeha mi je što pogodih da nemaš pojma.

vocap, bičz?
9 godina
neaktivan
offline
Matura 2017.

ljudi oko čega se vi svađate hahah ja sam samo ljubazno pitao i uostalom nismo ovdje da bi ispravljali tuđe zanemarive gramatičke pogreške molim lijepo...

Poslano sa Lenovo Vibe K5
Poruka je uređivana zadnji put pon 30.1.2017 17:48 (xXTheLuka1998xX).
12 godina
neaktivan
offline
Matura 2017.

Planira tko MEF u Rijeci? Stavit ću sve B razinu, jer mislim da mi kemija, fizika i biologija već ionako stvaraju dovoljno zajebancije (išao sam u srednju medicinsku pa sam od kemije i fizike imao samo 'k' i 'f', pa sam sad sam sebi profesor). I zna mozda netko kako bi otprilike trebalo napisati mature za upad? 

BTW. Upisao sam i pripreme u Trinomu, ima tko kakva iskustva s njima?

Poruka je uređivana zadnji put pon 30.1.2017 19:13 (gave233).
8 godina
neaktivan
offline
Re: Matura 2017.
Poz.Ovako...trenutno sam 3.razred smjera tehnicar za racunalstvo.Prva 2 raz sam prosao sa cvrstom 3, 3 cu proci sa cvrstom 4 i planiram 4 raz isto tako. Htio bih upisati neki racunalni faks.Pitanje je koliko su mi sanse posto sam se sjetio uciti tek u 3.razredu?Je li prekasno ili se jos stignem dobro pripremiti za maturu.
12 godina
neaktivan
offline
Re: Matura 2017.
Za godinu i pol dana mozes maturu pripremit da sve napises za 5 pa makar si prije prolazio i sa 2. To je jako puno vremena. Cim zavrsis 3. razred kreni malo listat stare biljeznice, 2. polugodiste 4. kreni ucit. To bi bio moj savjet jer ja tako radim ali mozda prvo pricekaj 7. mjesec pa cemo konkretno vidjeti kako mi je poslo za rukom.
7 Times World Champion - 155 Podiums - 68 Pole Positions - 91 Wins | Goodbye and thank you for everything Michael
8 godina
neaktivan
offline
Matura 2017.

Ima li kod upisa u dom veze dal smo isli na A ili B razinu nekog predmeta?

8 godina
neaktivan
offline
Matura 2017.

Znam da je dupli post, ali prijave se blize kraju, a ne znam dal da upisem A ili B razinu hrvatskog, iako su mi fer ne trazi A razinu te hrv boduje ravnih 0%, 80% ljudi iz moje skole ce staviti A iako im ne treba. I nije da se mucim s drugima, al mi svi govore - pa steta je nakon gimnazije ici na B razinu itd. Prvotno sam stavio B razinu, ali sve vise razmisljam da to promjenim. Ali ne kuzim zasto bi ako nosi 0% neki isli na A razinu, ulaganje bezveze.

 

Zanima me kako cete vi s hrvatskim (npr. da je uvjet A nemate izbora, a ako nosi bodove pametno je na A jer nosi vise bodova u preracunavanju u odnosu na B):

3 Nosi mi 0%, idem B
1 Nosi mi 0%, idem A
2 Nosi bodove,A nije uvjet, B ću
0 Uvjet mi je A
11 godina
neaktivan
offline
Re: Matura 2017.
SMA Solar kaže...

Znam da je dupli post, ali prijave se blize kraju, a ne znam dal da upisem A ili B razinu hrvatskog, iako su mi fer ne trazi A razinu te hrv boduje ravnih 0%, 80% ljudi iz moje skole ce staviti A iako im ne treba. I nije da se mucim s drugima, al mi svi govore - pa steta je nakon gimnazije ici na B razinu itd. Prvotno sam stavio B razinu, ali sve vise razmisljam da to promjenim. Ali ne kuzim zasto bi ako nosi 0% neki isli na A razinu, ulaganje bezveze.

 

Zanima me kako cete vi s hrvatskim (npr. da je uvjet A nemate izbora, a ako nosi bodove pametno je na A jer nosi vise bodova u preracunavanju u odnosu na B):

 Gle nemoj slusat druge. Meni je prvi izbor fer, drugi fsb i treci pmf matematika. Za svaki faks imam uvjet engleski i hrvatski 0% B razina i tako sam i odlucio pisat. Ne vidim razlog zasto bi isli A razinu koja nam se ne gleda, jedino se gleda prosjek ocjena iz obaveznog djela mature, tak da ono. Isto je dal ces dobit 5 na A razini ili 5 na B razini, cak bolje dobit 5 na nizoj nego 4 na visoj. Ja fino idem na B oboje i bas me briga da li ce netko ic na A, to je njegov izbor. :D

I always tell the truth.Even when I lie.
10 godina
offline
Re: Matura 2017.
Kolika je razlika eng A i B razine, nije da mi ide nešto eng ali kad sam vidio onu B razinu, izgleda mi jednostavno ali opet ne znam šta da radim.
Gamer
9 godina
neaktivan
offline
Re: Matura 2017.
mirko111222 kaže...
Kolika je razlika eng A i B razine, nije da mi ide nešto eng ali kad sam vidio onu B razinu, izgleda mi jednostavno ali opet ne znam šta da radim.

 eng b je za debile, a eng a je za malo manje debile

12 godina
offline
Matura 2017.

B razina je sramotno lagana što se tiče Engleskog.

Xiaomi MIX 6/256GB 24K Gold Special Edition +Xiaomi Redmi 3S + Mi Wifi Router + Mi Band 2 - MIUI Super Moderator
10 godina
offline
Matura 2017.
A ne znam sta da radim, dal da stavim sve B ili da hrv i eng stavim A . Inače gledam računarstvo (fesb) i informacijsku tehnologiju u Splitu te za to ne treba A nego sve B. Uz to sam gleda i Višeg inspektora u ZG za. kojeg treba hrv i eng A. Pa san neodlučan a danas moram odlučit. Zadnji je dan.
Gamer
9 godina
neaktivan
offline
Re: Matura 2017.

Razlika je u broju riječi u eseju te korištenje nekih super naprednih rijeći,rekao bi moj profesor toliko jake da bi oni što ocjenjuju dobili "orgazam" hahahah

Poslano sa Lenovo Vibe K5
10 godina
offline
Matura 2017.
Nikad nisam mislio da će me matura toliko opteretit, al nije mi svejedno ako stavim višu pa padnem, a nižu znam da mogu i bez učenja proć. Izgleda da ću dugo u noć razbijat glavu dal višu ili nižu.
Gamer
8 godina
odjavljen
offline
Re: Matura 2017.
xXTheLuka1998xX kaže...

Razlika je u broju riječi u eseju te korištenje nekih super naprednih rijeći,rekao bi moj profesor toliko jake da bi oni što ocjenjuju dobili "orgazam" hahahah

 Reci svojemu profesoru da baš ne kuži kriterije ocjenjivača koji vrednuju eseje.

vocap, bičz?
12 godina
neaktivan
offline
Re: Matura 2017.
mirko111222 kaže...
Nikad nisam mislio da će me matura toliko opteretit, al nije mi svejedno ako stavim višu pa padnem, a nižu znam da mogu i bez učenja proć. Izgleda da ću dugo u noć razbijat glavu dal višu ili nižu.

 Same here.

8 godina
neaktivan
offline
Matura 2017.

Monsieur 

A evo ne znam šta da uradim,dal da se kockam pa ako ako ili da iden sigurno, javi šta odabereš.

7 godina
neaktivan
offline
Matura 2017.

ne zelim ispast nepristojan ali ti ko da odlucujes o zivotu ili smrti  ako ti netreba hrv A za faks upisi B razinu i bok

8 godina
neaktivan
offline
Matura 2017.

A nije ovo ni mala stvar,ako si mlađi nećeš razumit šta ja govorin al eto, bitno da si i ti nešto napisa.

9 godina
neaktivan
offline
Re: Matura 2017.
Malihaer kaže...

A nije ovo ni mala stvar,ako si mlađi nećeš razumit šta ja govorin al eto, bitno da si i ti nešto napisa.

 Ti se prvo moraš odlučiti što te zanima i čime se želiš baviti u budućnosti. Tek onda raspravljati dali ti treba A ili B razina.

8 godina
odjavljen
offline
Re: Matura 2017.
el pistlero123 kaže...

 Ti se prvo moraš odlučiti što te zanima i čime se želiš baviti u budućnosti. Tek onda raspravljati dali ti treba A ili B razina.

 Vrlo je neozbiljno očekivati od 18-godišnjakâ takvu zrelost i odlučnost. Moja malenkost ima nekoliko godina više, a ipak se svaki dan pita ima li sve to smisla ili treba krenuti sasvim drugim putem. Od pečaćenja životnog puta s punoljetstvom gluplje je jedino očekivanje da netko koga su donedavno vodili za ruku preko pješačkog prelaza sada iznebuha mora odlučiti što će mu biti struka za n godina, kad ga preko prelaza bude vodio starački štap.

vocap, bičz?
7 godina
neaktivan
offline
Matura 2017.

Kad izlazle prve liste na osnovu srednjoskolskog prosjeka? :)

9 godina
neaktivan
offline
Matura 2017.

Evo slučajno naletio na odličan pregled gradiva sve četiri godine, pa ako nekom treba:

 

http://www.hinus.hr/wp-content/knjige/2011/10/FIZIKA-ZA-PRIPREMU-MATURE-I-PRIJEMNIH.pdf 

8 godina
neaktivan
offline
Matura 2017.

I jel ko poceo ucit i na koji nacin? :) Ja nikako da se natjeram na to kako spada, rjesio sam 3 mature iz matematike za sad i sve je to preko 80%, a bodove gubim na gluposti, cak do te mjere da dobro rjesenje dobijem pa pogresno slovo oznacim kao odgovor ... Ali hrvatski ili engleski nikako da se natjeram, bedira me vec kad vidim da su svi na nekim pripremama ili tko zna sta, a ja jedva da sam staru maturu skinuo i stavio na desktop.

9 godina
neaktivan
offline
Matura 2017.

Ja se intenzivnije pripremam vec dva tri mjeseca sto se tice matematike, vjerujem da bi trebala petica biti. Sto se fizike tice nju ja sam intenzivno poceo radit prije tri tjedna i cini mi se puno laksa od matematike. 

Engleski smatram da se nema sto posebno pripremat, dok cu hrvatski pocet kada zavrsi nastava, znaci negdje sredinom petog mjeseca, nista prespektalurano, takoder smatram da nije posebno tesko.

 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice