Izgraditi vlastiti NAS - korak po korak.

poruka: 7
|
čitano: 5.953
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Izgraditi vlastiti NAS - korak po korak.
Molim mudrace Buga i okruženja da pomognu u realizaciji ove ideje. Dakle, gotovi NASovi za kucnu ili malopoduzetnicku primjenu su skupi. Zanima me koje komponente smatrate prihvatljivima za kvalitetan NAS kao i sve druge savjete koje imate oko toga. pocet cu s OSom 1. Win7 ili FreeNAS ili ? 2. cpu? 3. Ram? 4. Hdd? Itd.
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Izgraditi vlastiti NAS - korak po korak.

Ako je za osobnu primjenu, bilo koje računalo sa puno diskovnog prostora i gigabitnom mrežom će biti dostatno, obzirom da se radi samo o storage prostoru. Poželjno je da bude što tiše da ne smeta bukom.

Osobno bih išao minimalno na mirror RAID, ili RAID 5.
FreeNAS je dovoljan, mada, osobno bih stavljao običnu linux distribuciju - stvar navike. Ako imaš dodatnu windows licencu, može i windows, zašto ne.

Stvari se kompliciraju kad poželiš DLNA, media player i slične gluposti na NASu. 

No trees were killed in the creation of this post. However, a large number of electrons were seriously inconvenienced.
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Izgraditi vlastiti NAS - korak po korak.
Koja je razlika raid i raid5? Da, trebam dlna itunes server/player itd...
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Izgraditi vlastiti NAS - korak po korak.

RAID 5 nebi preporucio ni najgorem neprijatelju.

 

Slazi RAID 10 ili RAID 6 .Takodjer bi izbjegavao WD green diskove. Iz iskustva znam da starije serije ( za nove neznam ) ne  rade bas najbolje u raid polju.

 

Za OS -  rokaj po Freenasu .

 

Sto se tice hardvera, ako je za po doma, mozes ici sa softverskim raidom, ako je za firmu, gdje su ti podaci ipak bitniji, isao bi na neki hardverski raid kontroler .

http://www.winblogs.net
11 godina
neaktivan
offline
Izgraditi vlastiti NAS - korak po korak.

100 ljudi - 100 savjeta kako napraviti NAS. S obzirom da si ovo pitao pretpostavljam da nisi bas vican u ovom polju. Moj savjet ti je da kupis dedicirano rjesenje koje od tebe ne trazi duboko poznavanje sustava na kojima zelis izgraditi svoj NAS. Ako nemas novca za full rjesenje onda uzmi synology usb station 2.

 

http://www.synology.com/products/product.php?product_name=USB%20Station%202&lang=enu

 

Cijena mu je oko 600-700 kuna, u njega ubodes eksterne diskove i to je to. Trosit ce uzasno malo struje (nije zanemariv faktor za stvar koja radi NONSTOP), raditi ce sve sto zelis a ako na USB station upogonis 2.5" diskove sve ce biti tako maleno da ce biti superlagano to buksnuti negdje iza kompa ili TV-a da ne uzima mjesto :)

 

Ne pljujem po ostalim mogucnostima (linux/freeBSD distro, freeNAS, win7, win2008, ... ) nego tebi kao manje iskusnom preporucujem najlakse i najelegantnije rjesenje.

Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Izgraditi vlastiti NAS - korak po korak.
diablo2211 kaže...
Molim mudrace Buga i okruženja da pomognu u realizaciji ove ideje. Dakle, gotovi NASovi za kucnu ili malopoduzetnicku primjenu su skupi. Zanima me koje komponente smatrate prihvatljivima za kvalitetan NAS kao i sve druge savjete koje imate oko toga. pocet cu s OSom 1. Win7 ili FreeNAS ili ? 2. cpu? 3. Ram? 4. Hdd? Itd.

 -imaš problem u definiranju (relativnog) pojma, skoupo-jeftino-besplatno, potrebe-želje (kao glavni kriteij), ...

- kriterij, zašto NAS? Vjerojanto jer ti je potreban (ili samo želja), kućni-poslovni? -licence?.. itd.

-kriterij za hardware: buka, cijena, mogućnosti, trajnost, jednostavnost... ili neko sasvim drugo rješenje. Pogotovo za kućnu upotrebu (razmisli o tome kekao bi uopće koristio NAS u kućnom okriženju, podrazumijeva se jedno ili više računala, dok je NAS 'samo NAS'. Pa odmah pitanje, dali je uopće potreban i tako eliminiraš cijenu itd.

Cijena, ako (trebalo bi) mislimo na legalno korištenje u skladu s licencom... khm, win licenca za NAS i kućna upotreba? Poslovno, za knjigovodstveni servis koji ima jedno staro računalo itd. -dolazimo do toga da u firmi koja zadovoljava neke kriterije i da si to može priuštiti dolaziš do pitanja 'zašto'.. -gledanje filmića ili file server? 99% takvih firmi već ima server-PC... Za kućnog korisnika koji bi (znam, samo hipotetski) kupio windows licensu za NAS-PC, tad cijena gotovog NASa postane zanemariva... Ostaju  linux rješenja, npr Myth kao specijaliziran za multimedijalne potrebe.

-Ako NAS nije NAS, nego glupi file server, srezao si startnu cijenu na pola. Ako je kućna upotreba, tad imaš neki router, SetTopBox, MAxTV... ili DVBt. za parsto kn više u odnosu na najjeftinije, neke od osnovnih funkcija su već tu, kao USB, storage, PVR, mediaplayer i spoj naTV (ako su filmići u pitanju). Tad je logičnije gledati media playere nego NASove (zapravo iste cijene, isti uređaji.. samo se drugačije nazivaju).

-pa čak i sporedne sitnice, kao uobičajeni ADSL-switch koji je standardno 100Mbps s ograničenim firmvareom ISPa za npr QOS koji može postati usko grlo, ili se tad kupuje i neki npr GBE-switch pa opet cijena ide gore, uz predpostavku da netko ima infrastrukturu (žice) provedeno po kući-stanu ili opet skuplje i nepouzdano) korištenje wlana..

 

-tako da ima previše pitanja oko toga dali je uopće potreban NAS, koji odgovori dalje određuju smisao (visinu) cijene, izbor softwarea, pa sve do estetskog kriterija, buke itd.

-specificiraj želju, sve se može, nešto sasvim drugo je dali se ispalti, dali ima smisla ili već postoji neko rješenje koje ima prednosti.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
neaktivan
offline
Izgraditi vlastiti NAS - korak po korak.

synology 412+ mi se jako sviđa...cijena bljak...ima ko u tajvan da ide?

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice