Kako spriječiti Bottleneck?

poruka: 12
|
čitano: 4.044
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Kako spriječiti Bottleneck? OBJAŠNJENO

Šta je to bottleneck?
Bottleneck u prijevodu znači grlo boce, a kako je svako grlo boce uže nego njen trup kroz njega onda voda sporije teče.

U tehničkom kontekstu to bi značilo da imamo jednu jaku komponentu koja je "trup boce" i jednu slabiju komponentu koja je "grlo boce". Ta slabija komponenta kao što kod boce usporava protok vode, ovdje usporava protok podataka.

Uzmimo kao primjer da slažemo računalo od npr. 7000kn
kupimo Core2Duo (600kn) + GeForce 980 Ti(5000kn) + ostale komponente(1400kn)= 8000kn
 U ovome slučaju nam se može javiti više bottleneckinga:
1. Procesor ne može dovoljno brzo obraditi podatke i time se ne mogu iskoristiti svi resursi grafičke kartice
2. za 2400kn ne možemo naći kvalitetne SSD, MBO, PSU, HDD,... znači spuštanjem cijene spuštamo i kvalitetu, ne kvalitetne i slabe komponente ne mogu iskoristiti resurse grafičke kartice.



Bottleneck je uvijek prisutan koliko god on malen ili velik bio, može nas kočiti HDD, PCI karica, ili sama matična.
Znači glavno pravilo kod slaganja računala je da su komponente balansirane tj. da su u istom rangu.
Nadogradnja trenutne konfiguracije često može izazvati bottleneck jer maknemo balansiranu komponentu, a ubacimu neku 3x jaču.

 

Omogućio sam brojnim gamerima, forumašima i svakodnevnim korisnicima računala korištenje web aplikaciju kojom jednostavno možete provjeriti bottlenecka/hoće li bottleneckati vaša trenutna/buduća konfiguracija.

 

Link:

TheBottlenecker.com 

http://TheBottlenecker.com

 

 

Hvala na odvojenom vremenu za čitanje ovog posta, nadam se da sam vam pomogao!

 

Aplikacija je još u Alpha stanji tako da za bilo kakve poteškoće, nepravilnosti ili eventualne ne točne izračune kontaktirajte me privatnom porukom.

 

Lijep pozdrav!

 
1 0 hvala 3
12 godina
protjeran
offline
Kako spriječiti Bottleneck?

Zanimljiva aplikacija, predpostavljo sam da ce jednog dana netko izbaciti nekakvu bazu!, no jedan i5 4570 nemre vrtiti gtx970 a 295x2 moze?...lp

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Poruka je uređivana zadnji put čet 1.10.2015 1:07 (Stjepanj).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Kako spriječiti Bottleneck?

Dosta mali izbor CPU-a i grafickih, te po meni "bottlenecking" je precesto koristen pojam od strane ljudi koji ga ne razumiju. Doduse, to nije pitanje kojim se bavi ovaj site i puno srece ti zelim jer moze biti koristan. Mozda bi treboa na ovom main pageu samo objasniti kako se prikazuje bottleneck u prikazanim statistikama performanse (98%-50% gpu pad)jer ljudi su dan danas uvjereni da ako mogu sa i7 imati veci fps nego sa i3 da je to nuzno bottleneck. E nije sine, to je drugi pojam.

Poruka je uređivana zadnji put sub 3.10.2015 17:08 (Grimwinds).
 
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Kako spriječiti Bottleneck?

Nije baš točno-imam bottleneck, ako stavim npr. r9 290 isto piše  Your GPU works great with your CPU što nije točno.

Lijep da umreš!
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Kako spriječiti Bottleneck?

Na koliko ti je GPU % use pri nekom teskom workloadu u igrici? Jako sumnjam da se tu neki znacajni bottleneck javlja.

Poruka je uređivana zadnji put sub 3.10.2015 23:21 (Grimwinds).
13 godina
neaktivan
offline
Kako spriječiti Bottleneck?

Hmm, piše da bi moj procesor (4690K) bio bottleneck za 980Ti, a koliko sam čuo po iskustvima, to nije točno.

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Kako spriječiti Bottleneck?

slucajno naletio na youtube, lik upario x4 860k i 280x i tvrdi nema bottleneck na 1080p sve ultra,  u komentarima ispod svojih videoa tvrdi kako mrzi intel fanboyse a kenja kako mu prijatelj ima isti procesor koji gura r9 290x i nema bottleneck.

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Kako spriječiti Bottleneck?

A issati grammar :D

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Kako spriječiti Bottleneck?
pqweasdyxc kaže...

Nije baš točno-imam bottleneck, ako stavim npr. r9 290 isto piše  Your GPU works great with your CPU što nije točno.

fx 6300 nema problema sa 7950/280 digni malo clock procesora :)

AL SWEARENGEN Welcome to fucking Deadwood!
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kako spriječiti Bottleneck?

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 8.11.2015 12:36 (buli).
 
0 0 hvala 1
10 godina
offline
Kako spriječiti Bottleneck?

Imam i5 3470 3.2 ghz i rx470 saphire nitro , i kolko čitam po forumima nebi trebalo bit nikakvih problema, ali npr sad u watch dogs 2 usage procesora bude po 90% 100%, a grafička varira stalno , pa neznam jel to zbog procesora jer je slab , što mislim da ne bi trebalo, ili ima drugih razloga?

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Kako spriječiti Bottleneck?

slab procesor kao i gpu, nazalost wd2 je iznimno zahtjevan!lp

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice