Računala + softver za web dizajn tvrtku

poruka: 223
|
čitano: 76.218
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
Računala + softver za web dizajn tvrtku

Pozdrav.

Pošto otvaram(o), odnosno investiramo u tvrtku koja se bavi web-dizajnom, odn. održavanjem stranica od nekih dobrostojećih tvrtki, trebala bi mi (nam) mala pomoć oko odabira najboljeg (po mogućnosti s najboljim omjerom uloži-dobij) hardvera (i softvera) za dotičnu tvrtku.

 

Treba napomenuti čime se točno bavimo, odn. čime ćemo se baviti. Uglavnom dizajniramo veće web stranice za ozbiljnije klijente, a veće web stranice podrazumijevaju i baze podataka koje se vežu na te stranice. Konkretno, to su određeni portfolio-i s mogućnošću registracije (vlastiti CMS), održavanje već kreiranog većeg internetskog foruma koji koristi full licenced vBulletin i sl., stranice koje samo omogućuju pristup bazi podataka u SQL-u, s tim da mi kreiramo te baze i slično. Treba napomenuti, isto tako, da su u timu 4 osobe s mogućnošću proširivanja posla, odnosno s mogućnošću proširivanja broja radnih mjesta. To je to ukratko, uostalom, svi znamo što podrazumjeva full usluga web dizajna (HTML, CSS, PHP, Java, Javascript, jQuery, HTML5 i sl.) + održavanje (monitoring u admin panelu, pružanja održavanja administratorskog cPanela uz neku naknadu, uz paket održavanja) + malo veći fokus na baze podataka.

 

Sad kad u globalu znate čime se točno bavimo, treba nam pomoć oko odabira hardvera koji je neophodan za rad. Treba reći da su ljudi u timu mladi i fleksibilni ljudi koji nemaju predrasuda niti prema jednom workspaceu i niti jednom programu, tako da u obzir dolaze složena PC konfiguracija + periferija + OS + softver ili iMac + softver.

 

Sad, argumenti za PC konfiguraciju su svakako mogućnost slaganja konfiguracije kakva nama odgovara, odnosno mogućnost kustomizacije i eventualne zamjene komponenti. Isto tako, pošto budemo registrirana firma, u obzir dolazi samo originalan softver koji podrazumijeva OS. Treba istaknuti da u obzir možda dolaze "složenci", odnosno konfiguracije s preinstaliranim Windowsima Vista/Seven/8, ukoliko se nađe dobra ponuda i ukoliko ne plaćamo brend već stabilnost koja bi svakako dobro došla u firmi gdje se sve radi na 4 računala.

 

Argumenti za iMac su preinstalirani programi i relativno jeftiniji programi za razvoj web stranica, uređivanje slika i sl. Argumenti protiv su više subjektivni, nemogućnost tako lake nadogranje, relativno pretvaranje ljudi u "Apple Ovce", ali ništa preko čega ne mogu prijeći, jer su ti argumenti protiv u 99% slučajeva dječji. Svakako iMacovi zauzimaju manje mjesta, uz njih dolazi pripadajuća periferija kao što je monitor koji je u većini slučajeva IPS i veće dijagonale. Argument protiv mogao bi biti i relativno slabašan hardver, ali u ovom poslu hardver koji iMacovi nude su dovoljni za 3-4 godine autonomije.

 

Ne želim da se tema pretvori u flame war, nego vas pitam za Vaše mišljenje, pošto sam u dilemi a stariji postovi mi ne pomažu jer instaliranjem MacOS-a na PC kršim(o) EULA-u, a Windows je opet priča za sebe. On je svakako najbolje rješenje za kojekakve gamere i sl., ali još me više veseli što MacOS ima relativno manje igara i samim time veću mogućnost moje kontrole. Nedostatak igrica = više obavljenog posla. Dakle, trebam samo vaše mišljenje koje ću s radošću prihvatiti i poslušati, a ne svađu u "mojoj" temi.

 

Hvala,

Ivana. :)

 

PS. Nadam se da sam otvorila temu u dobrom podforumu, jer me ipak pravne stvari ne zanimaju - njih znam i njih sam riješila, a ovo je više "PC" podforum u koji zalaze više "geekovi" za ovaj dio posla. :)

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Računala + softver za web dizajn tvrtku

Da vidimo, za hardver se neću zamarati, mislim da i sami ćete znati ga nakrcati, kakvim i7, 10tak GB RAMa i bijesnom grafom. Tu teško možeš pogriješiti.

 

Da sam na tvome mjestu, Windowse i ne bih se mislio. Naprotiv, Windowse možeš više nadzirati nego MAC, u budućnosti ako vas bude više čak i domenu podići. Igre možeš skriti, ili čak korisnicima samo ostaviti korisničke račune, tako da nemogu ništa instalirati. Dosta sigurnije od MACa. Ako u budućnosti bude potrebe za računovodstvenim programima, možeš ih birati za winse, dok za mac i ne. Mogućnost usluga vanjske administracije, te mrežnih postavki ćeš lakše i jeftinije pronaći za Windowse.

 

Jednostavno, ako ćeš ostati na 4 dizajnera, kupi te macove, ako namjeru imate da budete prava firma, Microsoft. On je neprikosnoven na poslovnome polju.

Imamo televune, radivone, televizije, lektrika, lektrika, sva čuda, raj na zemlji brajo... Samo nemamo pisme, ni ognjišta ni smija... E!
 
3 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Računala + softver za web dizajn tvrtku

Za hardver se svakako slažem, jer mislim da i sama znam ocijeniti naše potrebe i po tome kupiti komponente. :)

 

Da, znam da Windowse mogu više nadzirati, ali za početak bi to bilo na više neprofesionalnoj razini gdje su u jednoj sobi od 35-40 kvadrata uređenoj kao ured 4 iMaca ili 4 računala. Opet, imali bismo nekakve norme, radili bismo nekakve ozbiljnije projekte, pa nam je ipak važno da napravimo posao kako treba i u takvoj "frendovskoj atmosferi", koliko ona može biti.

 

Velim, Macovi bi vjerojatno bili čisto računala na kojima bi se dizajniralo. Niti mene ne privlači Mac previše, jer nikad na njemu nisam radila, ali činjenica jest da za cijenu Maca dobijem ispoliran OS (relativno zatvoren, ali...), neke post-instalirane programe koji se lako koriste u poslovne svrhe, IPS monitor od cca 20 i nešto incha, periferiju... Plug 'n' play.

 

Da se vratimo na nazdiranje... Znam da na Windowsima lako napravim restrikciju instalacija, restrikciju posjeta web stranicama koje nisu dopuštene, relativno lagano (uz pristanak) instaliram nekakav keylogger i sl., naravno sve uz dogovor. Kod Maca ne znam kako stoje stvari, ali vjerujem da mi to ne bi bila glavna prepreka, jer nije "mojim ljudima" koje poznajem zahebati me, a time i sebe.

 

Kod računala pak dobijem mogućnost da si ja složim što mi paše, instaliram Windowse koje hoću, softver koji hoću, nadzirem koliko hoću (ukoliko bude potrebe) i slično. Jedini uvjet je relativno skup softver, koji bi bio najveći problem. Naravno da postoje alternative tipa LibreOffice, Notepad++ koje ćemo rado koristiti, ali neki plaćeni programi ipak diktiraju tržište i jasno je da ćemo ih morati imati, bilo na Macu ili na Windowsu. Kod Windowsa, jasno je da bismo sami slagali računala po volji, a jasno je i da nam to nije najveći problem - to je posao od pola sata, instalacija preko već poštimane mreže, nakon instalacije napraviti backup i to je to.

 

Velim, ostati na 4 dizajnera je... Ono, pod ne znam. Imamo prostor za još 10 dizajnera, pa to ne bi trebalo biti problem, a problem bi bio da 4 ljudi radi na Macu, drugih 4 na nečemu drugom i slično. Ako bi se orijentirali na Mac, onda bismo kao radna računala koristili Mac, a eventuačno jedno računalo, koje bi služilo kao "blagajna" u budućnosti, bi moglo pogoniti nekakve Windowse čisto zbog praktičnosti.

15 godina
offline
Računala + softver za web dizajn tvrtku

Zasto ne Linux? Jeftinije od windoza... Ionako developa php + mysql... LAMP mi se cini logicnijim.

Rvat katolik!
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Računala + softver za web dizajn tvrtku
tnakir kaže...

Zasto ne Linux? Jeftinije od windoza... Ionako developa php + mysql... LAMP mi se cini logicnijim.

U kojemu programu rade dizajneri, postoji li uopće za Linux?...

Imamo televune, radivone, televizije, lektrika, lektrika, sva čuda, raj na zemlji brajo... Samo nemamo pisme, ni ognjišta ni smija... E!
11 godina
neaktivan
offline
Re: Računala + softver za web dizajn tvrtku

Mac ima alternativu Adobeovom Dreamvieweru i Photoshopu, Windows ima Photoshop i Gimp, naravno Dreamviewer (Notepad++ je prejednostavan za nešto veće osim editiranje nekog dizajna odn. u našem slučaju PHP datoteke), a Linux je ipak relativno "gol", bez ozbira što je besplatan (i ima Gimp, ali ništa drugo tipa Dreamviewer). Naravno, postoje polovična rješenja tipa Wine i sl., ali to mi sad ipak nije potrebno, na početku poslovanja. Linux je dobar za čist SQL i PHP developing (LAMP), ali ipak nema sve potrebno za site developing... Ima samo djelove potrebnog softvera, što je nepraktično čak i u slučaju dualboota. Ponekad klijent traži izrada čiste web stranice samo od HTML kodiranja i slika... U tom slučaju, Linux nije najbolje rješenje jer nema Photoshop (Gimp može biti rješenje) niti Dreamviewer (kodiranje u Notepadu zna biti gubljenje vremena).

 

EDIT: Smooth, uglavnom, ako ne gledamo financije, odnosno ako smo "dizajneri u fušu koji koriste torrente", onda koristimo Photoshop, Illustrator, Dreamviewer, Notepad++, hm... Acess posluži, XAMPP (WAMP)... Uglavnom, ima toga što treba za cjelovito napravljenu web stranicu od baze do logo-a. (cPanel ili alternativa sa PHPMyadmin i sl. se podrazumjeva kod gotovog proizvoda)

Poruka je uređivana zadnji put pon 7.1.2013 12:46 (TinaTM).
15 godina
offline
Računala + softver za web dizajn tvrtku

No dobro, ako zelis photoshop odi na windowse.

 

btw kako mislis instalirati cPanel lokalno?

Rvat katolik!
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Računala + softver za web dizajn tvrtku
TinaTM kaže...

Mac ima alternativu Adobeovom Dreamvieweru i Photoshopu, Windows ima Photoshop i Gimp, naravno Dreamviewer (Notepad++ je prejednostavan za nešto veće osim editiranje

misliš valjda Dreamweaver?

 

 

a što se tiče glavnog pitanja koje si postavila, da sam ja u tvojoj situaciji napravio bi slijedeće:

popisao bi sve vrste software-a koje bi mi trebale u poslu i onda za svaku varijantu operativnog sustava (mac,win,linux)  složio usporedno što se dobija za koje novce (uključujući hardware i licence za programe,te tehničku podršku u slučaju kvara hardware-a), koliko bi to koštalo za 4 radne stanice, a koliko ako ti se poveća obim posla i nastane potreba za povećanjem broja radnih stanica. vidjet di se može uštedjeti sa korištenjem adekvatnih freeware programa, te koja opcija ti daje cjelovitije rješenje i prema tome odlučiti koji operativni sistem koristiti

Poruka je uređivana zadnji put pon 7.1.2013 13:25 (Wolverine).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Računala + softver za web dizajn tvrtku

Ne trebam nužno Photoshop, Macova alternativa može proći (jer je ustvari to sve slično, s inuitivnijim UI-em) ali Linuxova ne.

Za cPanel... Jesi ikad čuo za pseudo host?
@Wolv... - da. :)

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 7.1.2013 13:40 (TinaTM).
15 godina
offline
Računala + softver za web dizajn tvrtku

Windows-i nemaju igre koliko ja znam. Čak i ono sve što postoji gore na njemu (solitaire itd) se dade maknuti. Windowsi se daju bolje ograničiti od MacOS-a to sigurno.

Iako čitajući Vaše postove mogu dobiti dojam da ste Vi već odlučili, prema mac-ovima se obračate sa superlativima, a prema PC-u samo manama, svejedno ću reći što mislim.

 

PC varijanta je jeftinija, mjesta ne zauzima ništa više nego bilo koji drugi mac (može kutija pod stol ako je to baš toliko bitno), a po meni ono najbitnije bolje je nadogradiva od Mac-a. Iako i Mac ima svoje prednosti, Photoshop će raditi u bilo kojem okruženju jednako. Najbitnije je da se u PC/MAC-ove stave SSD diskovi koji dosta ubrzavaju rad. Da Vam sada prigovaram za alate (Notepad++ je po meni 10 puta bolji alat od megaglomaznog i većinom nepotrebnog Dreamweaver-a, osobito za PHP) mislim da nije tu mjesto, ali bez obzira na koju od mašina ih instalirate PC/MAC, radit će Vam jednako.

 

Ako Vam nadogradnja nije bitna komponenta, po meni tada najbolja varijanta bi bila kupnja močnijih prijenosnih računala (Sa i7, SSD obavezno + HDD, 8-16gb rama), uz to dock stanice na koje je priključena periferija i 24+ monitori. Kada se pojavi potreba da netko od zaposlenika mora nešto nabrzinu ispraviti može to napraviti od doma (preko VPN-a) ili ako je potrebno napraviti neku demonstraciju na nekom sastanku može to napraviti sa svog laptopa, a ne da to seli na neko drugo računalo. Da se za to isto kupe macbook pro verzije mislim da bi bilo preskupo i neisplativo, iako ne kažem da su oni loša opcija.

 

Na kraju krajeva, za potrebe nekog hardware-ski nezahtjevnog WEB razvoja (kao što je to PHP razvoj + Photoshop + WAMP/LAMP) bolje je koristiti neke srednje razine HW komponente sa SSD-om (koji diže cijelom sustavu performanse više od bilo koje komponente danas dostupne) i puno rama (12 - 16gb). Ako bi kasnije prešli na ASP.NET/Java EE/Websphere/Oracle/Postgre/MS-SQL okruženje, što čisto sumnjam, tada bi Vam trebali neki HW zahtjevnije mašine da si developeri te okoline mogu vrtiti lokalno, ako bi bilo potrebe.

'Genius might be the ability to say a profound thing in a simple way' Charles Bukowski
Moj PC  
5 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Računala + softver za web dizajn tvrtku

Nadogradnja bi bila bitna komponenta ukoliko uzmemo PC, a ukoliko se odlučimo na Mac, u tom slučaju uzeli bismo jedan od top-modela koji bi mogao biti bez nadogradnje 2-3 godine, jer, kao što i sam kažeš, web developing nije zahtjevna platforma, barem ne u našem slučaju.  U slučaju PC-a, uzeli bismo "na veliko" 4 ista procesora, 4 matične i sl., s integriranom grafikom i IPS monitorom od 21-22 incha, pa bi svake godine imali investiciju od malo-pomalo nadograđivanja, što je u jednu ruku odlično, a u drugu je solidno, jer se platforme (socketi) i sl. mijenjaju s vremenom. 

 

Alati kojima ćemo raditi (kojima već radimo "u fušu") jesu komercijalni, ali početna investicija mora biti malo veća pa ne vidim problem. U slučaju solidne konfiguracije, Dreamweaver sasvim solidno radi sa otvorenim Firefoxom s firebugom, Photoshopom i XAMPP-om. Činjenica jest da su to relativno različiti programi, ali se i Notepad++ koristi - kod mene, na malo drugačiji način. Volim veći dio posla napraviti u DW-u, a manji dio posla, ili dio posla gdje mi je potreban samo čisti koding bez nekakvog UI-a obavljam u Notepad++-u. Pošto su HD-ovi sad opet relativno pojeftinili, jedan HDD od 500GB dovoljno je za particiju koja se koristi samo za programe i materijale, a SSD od 32GB (li 64GB) se može žrtvovati i kupiti samo za OS.

 

Prijenosnici, po meni, nisu opcija za dugotrajniji rad s relativno zahtjevnim programima i možebitnom virtualizacijom nekakve Linux distre zbog čistog testinga, a svakako nije problem napraviti tzv. "cloud" koji bi bio otvorenog tipa za "zaposlenike", pa zaposlenici mogu pristupati materijalima i kad su doma ili kad donesu laptop (zbog nekog razloga) na posao - ne trebaju nam nesigurne USB memorije. Cloud server mogao bi biti bilo kakav P3-P4 stroj koji ima podršku za neku Linux distribuciju, što je i najbolja opcija zbog niske potrošnje. Drugi način je unajmljivanje nekakvog pravog hostinga za cloud, što bi bilo zadnje rješenje. Prijenosnici kao bonus i Cloud koji bi bio kao interni HDD od firme - da. Prijenosnici kao jedini način rada - ne.

 

EDIT: Vidim da se pisalo i o tehničkoj podršci... Ona mi u ovom trenutku nije bitna, jer smo i sami inuitivni i mladi nadobudni ljudi kojima je bitnija sama garancija od tehničke podrške. Stabilnost je relativna stvar, jer svaka mašina je stabilna kada ima relativno dobar (uređen) OS.

Poruka je uređivana zadnji put pon 7.1.2013 13:44 (TinaTM).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Računala + softver za web dizajn tvrtku
TinaTM kaže...

Nadogradnja bi bila bitna komponenta ukoliko uzmemo PC, a ukoliko se odlučimo na Mac, u tom slučaju uzeli bismo jedan od top-modela koji bi mogao biti bez nadogradnje 2-3 godine, jer, kao što i sam kažeš, web developing nije zahtjevna platforma, barem ne u našem slučaju.  U slučaju PC-a, uzeli bismo "na veliko" 4 ista procesora, 4 matične i sl., s integriranom grafikom i IPS monitorom od 21-22 incha, pa bi svake godine imali investiciju od malo-pomalo nadograđivanja, što je u jednu ruku odlično, a u drugu je solidno, jer se platforme (socketi) i sl. mijenjaju s vremenom. 

 

Za ovo boldano, razliku novaca možeš kupiti i server kao file-server, XAMPP, i još ostane love za softver na winsima. Socketi i procesori su stali otkad imamo više-jezgrene procesore, odnosno, odtad su nisu problem, malo tko može reći da 3god. star procesor (recimo Nehalem i7) mu nije dostatan.

Imamo televune, radivone, televizije, lektrika, lektrika, sva čuda, raj na zemlji brajo... Samo nemamo pisme, ni ognjišta ni smija... E!
11 godina
neaktivan
offline
Re: Računala + softver za web dizajn tvrtku

Nije istina da su socketi stali od kad imamo višejezgrene procesore. Pogledajmo AMD arhitekturu. AM2+ procesori: Athloni x2, Phenomi x4 čak..., AM3(+): Athloni x2, x4, Phenomi x4, x6, FX...

No, istina je da je i nakon 3 godine Phenom X6 dostatan za ono što nama treba. File-server može biti običan P3-P4 s tihim napajanjem i čak nekim pasivnim hladnjakom, kod njega je bitna samo brzina interneta (Gigabit LAN, recimo, prema unutra i stalni vod (pričano na forumu) prema van) i prostor na njemu. HDD nije problem, problem je (P)-ATA, S-ATA... Nađu se adapteri, jer takva investicija za sad nije potrebna.

16 godina
offline
Re: Računala + softver za web dizajn tvrtku
TinaTM kaže...

EDIT: Vidim da se pisalo i o tehničkoj podršci... Ona mi u ovom trenutku nije bitna, jer smo i sami inuitivni i mladi nadobudni ljudi kojima je bitnija sama garancija od tehničke podrške.

stvar je tehničke podrške ta da kod Mac-a bi , u slučaju kvara, moralo se slati ga u ovlašteni servis (pretpostavljam da dijelovi za Mac nisu toliko raspoloživi u slobodnoj prodaji koliko dijelovi za PC), dok kod PC-a sa Win ili Linuxom, ako je itko od zaposlenika malo potkovaniji po pitanju hardwarea, može se popravljati unutar firme, smanjujući troškove servisa i troškove vremena dok računalo nije u upotrebi.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Računala + softver za web dizajn tvrtku
TinaTM kaže...

Nije istina da su socketi stali od kad imamo višejezgrene procesore. Pogledajmo AMD arhitekturu. AM2+ procesori: Athloni x2, Phenomi x4 čak..., AM3(+): Athloni x2, x4, Phenomi x4, x6, FX...

No, istina je da je i nakon 3 godine Phenom X6 dostatan za ono što nama treba. File-server može biti običan P3-P4 s tihim napajanjem i čak nekim pasivnim hladnjakom, kod njega je bitna samo brzina interneta (Gigabit LAN, recimo, prema unutra i stalni vod (pričano na forumu) prema van) i prostor na njemu. HDD nije problem, problem je (P)-ATA, S-ATA... Nađu se adapteri, jer takva investicija za sad nije potrebna.

Na to sam mislio da su sasvim dostatni, i da šta kupiš danas će biti dosta 5god. (govorim o matičnoj, socketu i CPUu). Ostalo lako zamjeniš. Ali i meni je jasno da idete na MAC. Good luck with that.

Imamo televune, radivone, televizije, lektrika, lektrika, sva čuda, raj na zemlji brajo... Samo nemamo pisme, ni ognjišta ni smija... E!
11 godina
neaktivan
offline
Re: Računala + softver za web dizajn tvrtku

Svakako treba reći da su komponente u Mac-u iste, dakle mogu se naći u slobodnoj prodaji. Jedino što bi moglo biti škakljivo je to što su komponente u njemu, zbog praktičnosti, obično mobile verzije, no ni to ne bi trebalo predstavljati nekakav problem. Dakako da mi je jasno da bih u tom slučaju gubila garanciju, no... Ionako bismo trebali imati 1 PC ili Mac viška (ovisno za što ste odlučimo) za slučaj kvara. Jasno nam je svima da se dio lako zamijeni, RAM se lako testira Memtestom... Ali jedno računalo u rezervi, na kojem će se raditi dok se ovo ne "popravi" mora biti, zar ne?

15 godina
offline
Računala + softver za web dizajn tvrtku

Tina, bez uvrede ali ja mislim da ti zbilja nemas pojma o cemu pricas. Bar sto se tehnicke strane tice. Pocevsi od PATA/SATA adaptera do 21-22'' monitora za graficare (kojima je i 27'' malo).

 

Ako mislis da ce ti Mac-ovi biti bolji, uzmi Macove i to je to.

 

 

Rvat katolik!
 
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Računala + softver za web dizajn tvrtku
TinaTM kaže...

Prijenosnici, po meni, nisu opcija za dugotrajniji rad s relativno zahtjevnim programima i možebitnom virtualizacijom nekakve Linux distre zbog čistog testinga, a svakako nije problem napraviti tzv. "cloud" koji bi bio otvorenog tipa za "zaposlenike", pa zaposlenici mogu pristupati materijalima i kad su doma ili kad donesu laptop (zbog nekog razloga) na posao - ne trebaju nam nesigurne USB memorije. Cloud server mogao bi biti bilo kakav P3-P4 stroj koji ima podršku za neku Linux distribuciju, što je i najbolja opcija zbog niske potrošnje. Drugi način je unajmljivanje nekakvog pravog hostinga za cloud, što bi bilo zadnje rješenje. Prijenosnici kao bonus i Cloud koji bi bio kao interni HDD od firme - da. Prijenosnici kao jedini način rada - ne.

 

Prijenosnike sam uključio samo zato jer vidim da ste već odlučili odabrati MAC opciju, pa onda cijenovno i prijenosnici mogu konkurirati.

Npr. ovaj laptop se lagano drži sa svime što ćete Vi ikad trebati (uključujući virtualizaciju).

Recimo da u mojem poduzeću su se odlučiti za developerske laptope koje se love u koštac sa puno više nego Vi trebate (vmware, oracle, javaee (websphere/IRAD ili tomcat/eclipse), WS2010 ...) i dosta dobro se drže, a HW-ski nisu niti blizu ovome gore spomenutome. Istina da su "nabildani" ramom(8gb) i SSD-om i zato ostajem pri tome da su to najbitnije komponente ako želite nesmetan rad na bilo kojem računalu.

Prijenosnikom dobivate i tu vrlo bitnu mobilnost koju nemate desktop računalom, a vjerujte mi da će svaki developer cijeniti "već postavljenu radnu okolinu" uvijek i svugdje dostupnu prijenosnikom. Osobito kada bude neka panika i kada će od doma trebati raditi quick fix-ove.

'Genius might be the ability to say a profound thing in a simple way' Charles Bukowski
11 godina
neaktivan
offline
Re: Računala + softver za web dizajn tvrtku

tnakire, zovem se Ivana. :)

 

Ja svakako mogu podnijeti konstruktivnu kritiku, ali ne mogu podnijeti kad netko, da se tako izrazim, s*re bez pokrića. Kao prvo, trebao si u svom postu definirati grafičare i njihovu ulogu. Svako sučelje, pa tako i ono od Photoshopa, prilagodljivo je po rezoluciji, a jedan 22-ich monitor ima HD rezoluciju od 1920×1080 točaka, što je sasvim dovoljno za granu grafike koju mi radimo. Osobno smatram da je monitor, u slučaju grafičara, iako nisi definirao tko su oni, važan - ali ne toliko koliko se misli. Rezolucija od 1920x1080 je i više nego dovoljna, ako znamo da su prije ti isti grafičari radili na 16:10 i 1440x900 i slično. Od kad su se standardi tako promijenili? Zašto? Tko je tu ovca? Jedna web stranica obično je dizajnirana za 1920x1080 i niže, što znači da nam stvarno nije potreban monitor koji će prikazati rezoluciju veću od dotične. Da ne govorim o "zoomiranju" rezolucije na veće ekrane. Jasno je da 1920x1080 ne izgleda isto na ekranu od 22 incha, i na ekranu od 27 incha. Naravno, u Macu je igram slućaja ekran od 27 incha i rezolucije veće od već gore napisane, ali smatram da je sve više od 22 incha premija, ne standard. Što se tiče boja i vjernosti prikaza, kalibracija je tu da se obavi i nakon toga - "mir". Niti jedan monitor, koji je propisno kalibriran, pa makar imao i staru TN matricu, neće imati toliko odstupanja od RGB standarda i drugih monitora da se može reći da su to dvije različite nijanse boje. Ono što je veći problem su drugi monitori, dakle monitori koji nisu propisno kalibrirani i korisnici koje to niti nije briga. Takvi korisnici niti ne zaslužuju vidjeti moju web stranicu u onim nijansama kakve su namijenjene. Što bih ja trebala? To stvarno nije moja domena, a kupovati nove monitore cijelom Zagrebu i šire stvarno nije opcija. Niti Bandić nije tako darežljiv, čak niti u izbornoj godini. Ukoliko se baš rade neke kompleksne stvari (ne radimo AutoCAD, organizacija prostora nam nije problem, sjećaš se?) uvijek postoji dual-monitor setup, a postoje i virtualne radne površine koje rade sasvim OK. U običnom radu, i u onome čime se ja bavim - kucanjem koda i pregledavanjem napisanoga na lokalnom serveru monitor od 16 incha bio bi minimum, monitor od 19 incha standard, a monitor od 22 incha premija. Naravno, ti znaš da rezolucije naviše 1920x1080 nepotrebno opterećuju grafičku karticu, a ukoliko znaš da se spremamo na rješenje koje nije diskretno, dakle na rješenje integriranog čipa u rangu Intel HD 2000. Ti, naravno, znaš da nisu svi ljudi Linić koji zimuje na Havajima, i znaš da je i ova investicija velika i dostatna. Naravno, tebi to nije bitno - tebi je bitno samo popljuvati ljude da bi nahranio svoj ego, koji je takav kakav je. Tvoje savjete ne trebam. :)

 

Pozdrav! :)

11 godina
neaktivan
offline
Računala + softver za web dizajn tvrtku

A u vezi PATA 2 SATA, mislim da je jedini tko priča gluposti ti. Sve što ti mogu reći jest da se upoznaš s terminologijom. Ovo ti može pomoći.

(DP je s razlogom :P)

Poruka je uređivana zadnji put pon 7.1.2013 14:25 (TinaTM).
 
0 2 hvala 0
15 godina
offline
Računala + softver za web dizajn tvrtku

No dobro, ako ti mislis da su ti 22'' monitori dovoljni, samo izvoli. Samo me zanima jesi li se konzultirala sa nekim graficarem prije nego si ovo napisala?

 

Takodjer, sto se tice IDE diskova, samo daj, kupi ih sve.

 

Kazes da imas ogranicen budget, da nemas novaca za +22'', ali imas love za Epl i za Photoshop (a GIMP ne dolazi u obzir).

 

No dobro. Sretno Vam bilo.

Rvat katolik!
Poruka je uređivana zadnji put pon 7.1.2013 14:37 (tnakir).
 
10 0 hvala 0
12 godina
offline
Računala + softver za web dizajn tvrtku

Od prvog posta je jasno da zelis Mac. Lijepo uzmi Mac i gotovo jer ovako ces od teme napraviti upravo ono sto si rekla da ne zelis.

Samo prije kupovine promisli kako ces za par godina (moj posao je malo zahtjevniji sa hardware strane i imao sam tu srecu u nesreci sto sam kupio samo jednog iMaca) imati 4 preplacena 27" monitora viska. All in one koncept (dakle ne samo iMac nego opcenito AIO) nikako nije dobar kao poslovno racunalo. To su kucna racunala za net, multimediju i zabavu. Kupovinom normalnog desktop racunala i dobrog monitora dobivas monitor za slijedecih par nadogradnji.

 

U medjuvremenu procitah raspravu o monitorima. :))))

Jesi li mozda razmisljala o kupovini iPada umjesto racunala jer cini mi se da je i to previse u odnosu na tvoje zahtjeve.

Ajd' kupi iMac-ove i ne gnjavi vise ljude s nebulozama. Price o Linicu, krizi, investiciji i Appleu kao ekonomicnom rjesenju prosipaj negdje drugdje.

S radoscu se svrstavam u korisnike koji ne zasluzuju vidjeti tvoju web stranicu.

Poruka je uređivana zadnji put pon 7.1.2013 14:42 (BlueMax).
 
6 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Računala + softver za web dizajn tvrtku
tnakir kaže...

No dobro, ako ti mislis da su ti 22'' monitori dovoljni, samo izvoli. Samo me zanima jesi li se konzultirala sa nekim graficarem prije nego si ovo napisala?

 

veći monitor od 22" je potreban grafičarima koji rade za tisak , ovdje je u pitanju izrada web stranica za koje će ljudi koji će ići na te stranice rijetko imati 22" monitor

15 godina
offline
Re: Računala + softver za web dizajn tvrtku
Wolverine kaže...
tnakir kaže...

No dobro, ako ti mislis da su ti 22'' monitori dovoljni, samo izvoli. Samo me zanima jesi li se konzultirala sa nekim graficarem prije nego si ovo napisala?

 

veći monitor od 22" je potreban grafičarima koji rade za tisak , ovdje je u pitanju izrada web stranica za koje će ljudi koji će ići na te stranice rijetko imati 22" monitor

Ja radim na FULL HD 23'' IPS-u koji mi je mali. Da imam jos jedan takav, radni prostor bi mi bio mali.

Rvat katolik!
15 godina
neaktivan
offline
Računala + softver za web dizajn tvrtku

Koja je alternativa Adobeovim alatima(PhotoShop,Dreamviwer,Flash..) na MACu? Isto Adobe? Jel te onda softver isto košta?

Imamo televune, radivone, televizije, lektrika, lektrika, sva čuda, raj na zemlji brajo... Samo nemamo pisme, ni ognjišta ni smija... E!
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Računala + softver za web dizajn tvrtku
Smooth Operator kaže...

Koja je alternativa Adobeovim alatima(PhotoShop,Dreamviwer,Flash..) na MACu? Isto Adobe? Jel te onda softver isto košta?

Da, Adobe. Svi ionako rade u Adobe paketima.

Rvat katolik!
13 godina
protjeran
offline
Računala + softver za web dizajn tvrtku

Nekako mi se čini da bi netko tko ima (ili će imati) tvrtku za web dev/dizajn/hosting trebao znati što želi i što bi bilo najbolje za njega i zaposlenike. To uključuje od računala, software-a do usluga.

 

To što se kasnije dvoumi oko PC-a i mac-a je po mojem mišljenju samo stvar šminke, ili impresioniranje drugih.

Ad astra peronospora
 
6 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Računala + softver za web dizajn tvrtku
tnakir kaže...

No dobro, ako ti mislis da su ti 22'' monitori dovoljni, samo izvoli. Samo me zanima jesi li se konzultirala sa nekim graficarem prije nego si ovo napisala?

 

Takodjer, sto se tice IDE diskova, samo daj, kupi ih sve.

 

Kazes da imas ogranicen budget, da nemas novaca za +22'', ali imas love za Epl i za Photoshop (a GIMP ne dolazi u obzir).

 

No dobro. Sretno Vam bilo.

Da, dovoljni su mi 22'' monitori. Ja radim web stranice, 22 incha mi je i više nego dovoljno, ako znamo da publika na koju se cilja web stranicom ima u prosjeku monitor star 5 godina s TN matricom i rezolucijom od bijednih 1024x768. Svakako da meni, odn. nama treba nešto više od onoga tko to radi onako, iz hobija, no ipak ne treba pretjerivati, pogotovo ne u ovom zanatu. Što se tiče IDE standarda, mislim da je jasno zašto se spominje u kontekstu s P4 i 775 socketom.

BlueMax kaže...

Od prvog posta je jasno da zelis Mac. Lijepo uzmi Mac i gotovo jer ovako ces od teme napraviti upravo ono sto si rekla da ne zelis.

Samo prije kupovine promisli kako ces za par godina (moj posao je malo zahtjevniji sa hardware strane i imao sam tu srecu u nesreci sto sam kupio samo jednog iMaca) imati 4 preplacena 27" monitora viska. All in one koncept (dakle ne samo iMac nego opcenito AIO) nikako nije dobar kao poslovno racunalo. To su kucna racunala za net, multimediju i zabavu. Kupovinom normalnog desktop racunala i dobrog monitora dobivas monitor za slijedecih par nadogradnji.

 

U medjuvremenu procitah raspravu o monitorima. :))))

Jesi li mozda razmisljala o kupovini iPada umjesto racunala jer cini mi se da je i to previse u odnosu na tvoje zahtjeve.

Ajd' kupi iMac-ove i ne gnjavi vise ljude s nebulozama. Price o Linicu, krizi, investiciji i Appleu kao ekonomicnom rjesenju prosipaj negdje drugdje.

S radoscu se svrstavam u korisnike koji ne zasluzuju vidjeti tvoju web stranicu.

Nikako nije jasno da želim Mac. Kao netko tko je upoznat s jezičnim vještinama, jasno je da uvodnim postom koji je pomalo subjektivan dobivam više informacija o onome što me zanima. Jasno je da me više zanima Mac, jer sam manje upoznata s njim. Jasno je da sam postigla ono što sam htjela - navela vas na raspravu i "raspisanciju" o Macu, a ne o Windowsu, o kojemu, hvala Bogu, znam dovoljno s obzirom na 4 godine fakulteta koji zna samo Windows, Windows i Windows. Isto tako, to ne znači da me Windows ne zanima - naprotiv, za sad mi se čini da je Windows realnija opcija s obzirom na kompatibilnost s ovim gore navedenim - file serverom, pisačem koji ja hoću, a ne koji Apple preporučuje i sl. Virtualizacije Windowsa na Macu ne dolaze u obzir.

Wolverine kaže...
tnakir kaže...

No dobro, ako ti mislis da su ti 22'' monitori dovoljni, samo izvoli. Samo me zanima jesi li se konzultirala sa nekim graficarem prije nego si ovo napisala?

 

veći monitor od 22" je potreban grafičarima koji rade za tisak , ovdje je u pitanju izrada web stranica za koje će ljudi koji će ići na te stranice rijetko imati 22" monitor

Ne bih znala jer nemam iskustva s grafičarima koji rade za tisak, ali ja znam da su web stranice kao standard optimizirane za maksimalno gore izrečenu rezoluciju. Sve preko toga ima možda 2% korisnika, a to nije ciljana skupina prodaje nekog proizvoda. Isto tako, tih 2% će se zadovoljiti i kodom koji će raširiti sajt na željenu rezoluciju. Uostalom, tako radi i BUG.

tnakir kaže...
Wolverine kaže...
tnakir kaže...

No dobro, ako ti mislis da su ti 22'' monitori dovoljni, samo izvoli. Samo me zanima jesi li se konzultirala sa nekim graficarem prije nego si ovo napisala?

 

veći monitor od 22" je potreban grafičarima koji rade za tisak , ovdje je u pitanju izrada web stranica za koje će ljudi koji će ići na te stranice rijetko imati 22" monitor

Ja radim na FULL HD 23'' IPS-u koji mi je mali. Da imam jos jedan takav, radni prostor bi mi bio mali.

Ja sam dugogodišnji korisnik 19'' kvalitetno kalibriranog monitora s TN matricom, i kad mi je ponestalo prostora, stvarno nije teško u Displayport ili HDMI/DVI priključak "uštekati" još jedan monitor i tako dobiti multi-monitor sustav, što je skoro plug 'n' play, a opet praktično. Jedino što trebamo je još jedan monitor. Ne nužno isti model. :)

 

EDIT:

 

Smooth Operator kaže...

Koja je alternativa Adobeovim alatima(PhotoShop,Dreamviwer,Flash..) na MACu? Isto Adobe? Jel te onda softver isto košta?

Čak i iLife paket može biti alternativa Photoshopu, ali, da, Adobe je "glavni" i na Mac tržištu. iWork kao zamjena MS Officeu ili čak LibreOfficeu nije isplativ, ali postoji.

Bypass kaže...

Nekako mi se čini da bi netko tko ima (ili će imati) tvrtku za web dev/dizajn/hosting trebao znati što želi i što bi bilo najbolje za njega i zaposlenike. To uključuje od računala, software-a do usluga.

 

To što se kasnije dvoumi oko PC-a i mac-a je po mojem mišljenju samo stvar šminke, ili impresioniranje drugih.

Kao relativno mlada osoba koja je tek završila faks, koja se stvarno voli zezati i koja je "nemirnog duha", ne mogu shvatiti što ovaj post znači. Dakako da znam što moj tim nudi, odnosno koje usluge pruža. Ali, isto tako, već sam rekla da sam ja i moj tim nadobudne mlade osobe koje imaju volje svoje znanje pokazati i na "tuđem terenu", koji će onda postati teren koji će biti "domaći". Pošto smo relativno mladi, a teorija je uvijek ista, samo je praksa različita zbog različitosti sučelja, stvarno nam nije problem koristiti niti LibreOffice, niti MS Office niti iWork. Ali, zalazim pre daleko. Svakako je bolje pitati ljude koji već imaju iskustva, koji su radili nešto slično i koji su na kraju krajeva vjerojatno stariji od mene, nego zeznuti se. Vama stvarno nije problematično odgovoriti, a meni je jako drago što ste angažirani i pokušavate mi pomoći. Ja bih si stvarno sama pomogla, ali sam u dilemi. Ne znam što bih imala od "impresioniranja drugih", pošto sam ipak stvarna osoba, a ne imaginarna osoba koja se naslađuje hvaljenjem. Treba se hvaliti rezultatima, ne kupljenom opremom.

Poruka je uređivana zadnji put pon 7.1.2013 15:05 (TinaTM).
16 godina
offline
Re: Računala + softver za web dizajn tvrtku
TinaTM kaže...
Ne bih znala jer nemam iskustva s grafičarima koji rade za tisak,

kao korisnik nekoliko tiskara do sada, imam iskustva s grafičarima za tisak. njima je potreban veći monitor zbog preciznosti završnog proizvoda - tiska. ono što se otisne svi ljudi vide jednako, nema varijable monitora sa strane korisnika kao kod internet stranica, a i dpi rezolucija za tisak je minimalno 300 dok je za internet 72dpi.

kod izrade web stranica veličina monitora je više pitanje ergonomije rada nego finalnog rezultata.

12 godina
offline
Računala + softver za web dizajn tvrtku

Nemoj biti tvrdoglava. Nije uopce stvar u tome kolika je tvoja stranica i za koju rezoluciju je optimizirana. Stvar je u RADNOM PROSTORU! Ako paralelno radis u Dreamweaveru, Wordu, Photoshopu.... neusporedivo je lakse i brze (znaci profitabilnije) kad se to rasporedi po velikoj radnoj povrsini. Ja radim 24"+24" i malo mi je. Kad se naviknes na takav rad onda ce ti smanjenje radne povrsine ili rad na jednom monitoru biti ko da ti je netko ruku odsjekao. Ljudi ti pokusavaju dati savjete iz svog iskustva (trude se, zensko si a to se na ovom forumu cijeni) a ne iz nekakvog hranjenja ega, kojeg sudeci po tvojim postovima, samo ti tu hranis. Danas, kad se odlican 24" IPS monitor moze kupiti za manje od 2000kn, organizirati radnu stanicu za web razvoj sa jednim 22" monitorom je neproduktivno, neekonomicno i glupo. Za novac koji ces iskesat za iMaca mozes tocno kupiti jednako snazno Win based racunalo sa 2 monitora koja ti ostaju upotrebljiva i u buducnosti.

Poruka je uređivana zadnji put pon 7.1.2013 15:21 (BlueMax).
 
5 0 hvala 1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice