Neograničeni internet u Tele2!

poruka: 9.565
|
čitano: 3.059.947
|
moderatori: XXX-Man, pirat, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Neograničeni internet u Tele2!

JozoBozo121  Dali je bio raspisan javni poziv za dodjelu spektra u radiofrekvencijskom pojasu 3400-3800Mhz ?

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!
DDavorin kaže...

JozoBozo121  Dali je bio raspisan javni poziv za dodjelu spektra u radiofrekvencijskom pojasu 3400-3800Mhz ?

 Ne, a i ne znam kad bi mogao biti jer je već 3400-3600 dodijeljeno, Novi Net Telekom ima ja mislim dva bloka od 21MHz za svoju WiMax tehnologiju. Doduše, to je samo za sjever, Varaždin i Međimurje. A sad, morao bi proći HAKOM arhivu da vidim kad je raspisan natječaj i do kad traje koncesija.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
Poruka je uređivana zadnji put pon 28.1.2019 19:49 (JozoBozo121).
10 godina
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!
JozoBozo121 kaže...

Zašto bi HT plaćao Ericsson da im ugrađuje nekompatiblinu opremu?

 

Kako ne, u FR1 5G zahtijeva minimalno jedan 20MHz blok do maksimalno 5 takvih blokova. Do velike većine baznih stanica idu optičke niti pa ne vidim kako bi tu mogao nastati problem.

- Za 5G se mora na bazne dodatno montirati antene i uređaje za 3,5GHz

- 5G zahtjeva 100MHz bandwidth pa sve do 400MHz na višim frekvencijama.

- Možda u ZG ima dosta optike na baznim , ali južnije je VEĆINA baznih na RF-Link uređajima (parabolične antene vidiš na takvim stupovima).

 

Pošto bi za 5G trebala biti gušća mreža baznih postaja zbroji kapacitete pa reci kad će to biti omogućeno .. ...osim u "metropoli"

9 godina
neaktivan
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!
AF139 kaže...

- Za 5G se mora na bazne dodatno montirati antene i uređaje za 3,5GHz

- 5G zahtjeva 100MHz bandwidth pa sve do 400MHz na višim frekvencijama.

- Možda u ZG ima dosta optike na baznim , ali južnije je VEĆINA baznih na RF-Link uređajima (parabolične antene vidiš na takvim stupovima).

Antene imaju prilično široke spektre, sektorska antena običbno pokriva od 1.6 do 2.7GHz. Nisam 100% siguran ali mislim da se već pri zamjeni Siemensovih baznih Ericssonovim odmah dodaju i antene na potrebne lokacije kao priprema. 3.4 do 3.8GHz je možda namjenjeno kao primarni band za 5G, ali specifikacija ne isključuje frekvencije od 800 do 2600MHz iz postojećih mreža. Današenje bazne i radio uređaji se rade većinom s progamabilnim radijima tako da je oprema najmanji problem.

 

5G ne zahtjeva nikakvih 100MHz već minimalno 5MHz, provjeri si izvore. Ustvari evo, LINK pa pogledaj najnoviju verziju dokumenta 3GPP-a gdje imaš sve specificirano u tablici. Imaš i tablicu koliko je širok kanal moguć na svim frekvencijama, od 800MHz banda do supplemetary download i upload linkova. Ne znam jesam li u većem jednom gradu u dalmaciji vidio repetitor s RF linkom. Zašto bi u centru Zadra, Šibenika ili Rijeke HT imao bazne spojene RF linkovima kad ima raširenu optiku do svake centrale?

 

Mislim da je za očekivati i da Tele2 pokrene 5G mrežu u roku 18 mjeseci do 2 godine, pogotovo u mjestima koja su relativno srenje gusto naseljena te imaju veći broj korisnika pokućnog jer čisto sumnjam da će HT i A1 sjediti na guzici, a i PRO-PING se drastično širi svojom optikom u manjim mjestima u panonskom dijelu koja trenutno velikima nisu u igri. To se trenutno lokacije na kojima Tele2 bere novce s pokućnim. 

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
Poruka je uređivana zadnji put uto 29.1.2019 0:47 (JozoBozo121).
10 godina
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!

Možda bi se moglo našim korisnicima "prodati" polovan 5G ali ovo je prikaz stanja iz standarda :

 

9 godina
neaktivan
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!
AF139 kaže...

Možda bi se moglo našim korisnicima "prodati" polovan 5G ali ovo je prikaz stanja iz standarda :

 Ne znam di si ti našao tu tablicu, ali ja sam ti likao službeni dokument 3GPP koji je kreator standarda gdje je jasno naznačeno da su mogući bandwithi od 5MHz do više. Ti si rekao da zahtjeva 100MHz, to u dokumentu nigdje ne stoji. Možda zahtjeva 100MHz za gigabitne brzine, ali to meni ne znači ništa jer mene zanima povećanje efikasnosti u prijenosu koje iznosi dvadesetak posto pri istom bandwithu. Možemo i LTE Advanced aggregatat na 100MHz pa dobiti gigabit, ali standard nije ništa efikasniji u prijenosu podataka.

 

Da, 5G za gigabitne brzine zahtjeva više bandwitha, ali ono što je puno bitnije je efikasnije iskorištenje trenutnih frekvencija. 5G na 5MHz bandiwthu je i dalje 5G, a to što sad ti očekuješ deset gigabita je tvoja stvar.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
Poruka je uređivana zadnji put uto 29.1.2019 10:55 (JozoBozo121).
16 godina
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!

Jozo, znaš ti možda dal i kad napokon misle nadograditi baznu na Ivanščici i općenito kraj oko nje?

15 godina
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!
JozoBozo121 kaže...

 

Da, 5G za gigabitne brzine zahtjeva više bandwitha, ali ono što je puno bitnije je efikasnije iskorištenje trenutnih frekvencija. 5G na 5MHz bandiwthu je i dalje 5G, a to što sad ti očekuješ deset gigabita je tvoja stvar.

 neznam šta toliko puno pišete, ali 5g će zahtjevat minimalno 4 antene sa klijentske strane za rad. koliko sam ja upoznat. niža frekvencija sa 5mhz snopom( ako je točno što pišeš), za latencijski bitne stvari, audio, video pozivi, te za sirovi prijenos podataka 40-100mhz snop na višem frekvencijskom spektru.

 

jedino neznam kako će softwareski riješit izabir linka 800mhz ili 3.5ghz ako su recimo svi podaci kriptirani.

10 godina
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!

5G NR u Evropi će biti na 3.5GHz , a samo par EU zemalja ima odobrenje i za bandove koji se sad koriste za 4g (600 - 2700MHz) npr. Velika Britanija.

12 godina
offline
Neograničeni internet u Tele2!

Sve spremno za 5G a ni frekvencija nije na javnoj dražbi ništa od 5G ove godine., Za to vrijeme HT može i par puta promjeniti opremu namjenjenu za 5G na 3500( ako su je uopće i postavili) jer ova će im sprhnuti dok se ne raspiše javni natječaj za 3500. 2100 je prvo na redu, a tu HT ne može ništa dobiti najveći dobitnik će biti Tele2 i kad pojača svojih 2100 sa dva bloka nema više 0.1 Mbps DL još ako i omoguće 2CA huhhhh

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!
DDavorin kaže...

Sve spremno za 5G a ni frekvencija nije na javnoj dražbi ništa od 5G ove godine., Za to vrijeme HT može i par puta promjeniti opremu namjenjenu za 5G na 3500( ako su je uopće i postavili) jer ova će im sprhnuti dok se ne raspiše javni natječaj za 3500. 2100 je prvo na redu, a tu HT ne može ništa dobiti najveći dobitnik će biti Tele2 i kad pojača svojih 2100 sa dva bloka nema više 0.1 Mbps DL još ako i omoguće 2CA huhhhh

 po meni ovo boldano je meni nekako najzanimljivije nego čekat glupi novi standard. agregacija 15 + 15 mhz i udaraj 300 mbita na istom linku. opremu imaju, sve imaju. samo neka se telekomi dogovore s tim frekvnecijama da svaki može napravit agregaciju i ponudit 250-300 mbita na istom odašiljaču.

12 godina
offline
Neograničeni internet u Tele2!

Nekako mi Tele2 najpošteniji što se tiče reklamiranja max brzine DL i UL 150/50 ima 20Mhz pojas tj dva bloka ( naravno u idealnim uvjetima i daljni tekst se odnosi na idealne uvjete) HT kaže 350/50  A1 300/50  E sad na koji način dobiti te brzine na HT i A1 dali je to moguće?

Poruka je uređivana zadnji put uto 29.1.2019 20:32 (DDavorin).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Neograničeni internet u Tele2!

Vidjet ćemo kako će se Tele2 nositi sa odlaskom nezadovoljnih korisnika pokućnog (nakon travnja ove godine). Jer džabe im i Playstationi i nove koncesije kad su precijenili trenutne kapacitete, a korisnik uvijek gleda tko mu sad može najviše isporučiti, ne za 2 godine ili kad već dođe 5g.

Why so serious?
 
1 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!
DDavorin kaže...

2100 je prvo na redu, a tu HT ne može ništa dobiti najveći dobitnik će biti Tele2 i kad pojača svojih 2100 sa dva bloka nema više 0.1 Mbps DL još ako i omoguće 2CA huhhhh

ranko091 kaže...

agregacija 15 + 15 mhz i udaraj 300 mbita na istom linku. opremu imaju, sve imaju. samo neka se telekomi dogovore s tim frekvnecijama da svaki može napravit agregaciju i ponudit 250-300 mbita na istom odašiljaču.

DDavorin kaže...

HT kaže 350/50  A1 300/50  E sad na koji način dobiti te brzine na HT i A1 dali je to moguće?

Rado bi drukčije rasporedio postove da mi DDavorin bude prvi, ali ili to neznam ili nije moguće, pa ako netko zna slobodno mi kažite 

 

Ići ću po redu. Iskreno, sumnjam da će tih 10MHz promijeniti nešto drastično na jako zagušenim lokacijama, i dalje će velik broj korisnika skidati i surfati i mislim da će se to evenutalno s 0.1 podignuti na 4-5 što će barem biti iskoristivo. Za takve lokacije je 2600MHz kao rođeno. Da Tele2 uzme 20MHz tamo to bi mislim bio pun pogodak, no pitanje je imaju li financije za to oni. Tko zna kakva je marža na pokućnom, a od svih oni imaju najmanje mobilinih korisnika. Doduše, u zadnjem tromjesečju su dosegli gotovo 20% tržišta što je najviše dosad. 15+15 bi dalo 225 megabita. Ustvari, to dođe na isto kao i 20+10 , ali mislim da bi im bilo bolje da tih 10MHz koje će dobiti iskoriste za 3G, postojećih 15MHz iz 2100MHz spektra iskoriste za 4G pa bi dobili 262 megabita što je već respektabilna brzina. Ovo za dogovaranje te baš i nisam shvatio moram priznati. Osim ako Telci ne bi plaćali A1 i HT za njihov kapacitet ne vidim smisao za njih jer njihove mreže nisu preopterećene. Vani ima situacija da su se operateri dogovorili za CA, u Njemčkoj ima CA na 90MHz u probi, Danci ja mislim da isto dva operatera zajedno imaju CA od 70MHz.

HT i A1 imaju po 3 banda aggregatana, a moguće da je HT podigao QAM da bi dobili veće brzine. Ćisto sumnjam da su prijmenili MIMO, a kod Tele2 MIMO ni nema smisla kad su im svi repetitori opterećeni, teško da bi se dobilo tu nešto.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
Poruka je uređivana zadnji put sri 30.1.2019 1:00 (JozoBozo121).
15 godina
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!
JozoBozo121 kaže...


Ići ću po redu. Iskreno, sumnjam da će tih 10MHz promijeniti nešto drastično na jako zagušenim lokacijama, i dalje će velik broj korisnika skidati i surfati i mislim da će se to evenutalno s 0.1 podignuti na 4-5 što će barem biti iskoristivo. Za takve lokacije je 2600MHz kao rođeno. Da Tele2 uzme 20MHz tamo to bi mislim bio pun pogodak, no pitanje je imaju li financije za to oni. Tko zna kakva je marža na pokućnom, a od svih oni imaju najmanje mobilinih korisnika. Doduše, u zadnjem tromjesečju su dosegli gotovo 20% tržišta što je najviše dosad. 15+15 bi dalo 225 megabita. Ustvari, to dođe na isto kao i 20+10 , ali mislim da bi im bilo bolje da tih 10MHz koje će dobiti iskoriste za 3G, postojećih 15MHz iz 2100MHz spektra iskoriste za 4G pa bi dobili 262 megabita što je već respektabilna brzina. Ovo za dogovaranje te baš i nisam shvatio moram priznati. Osim ako Telci ne bi plaćali A1 i HT za njihov kapacitet ne vidim smisao za njih jer njihove mreže nisu preopterećene. Vani ima situacija da su se operateri dogovorili za CA, u Njemčkoj ima CA na 90MHz u probi, Danci ja mislim da isto dva operatera zajedno imaju CA od 70MHz.

HT i A1 imaju po 3 banda aggregatana, a moguće da je HT podigao QAM da bi dobili veće brzine. Ćisto sumnjam da su prijmenili MIMO, a kod Tele2 MIMO ni nema smisla kad su im svi repetitori opterećeni, teško da bi se dobilo tu nešto.

 ma da mislio sam na 20 + 20, za 300 mbita. ali neznam koliko smije jedan operater uzet iz frekvencijskog spektra kao pojedinačni.

 

a ovo za dogovaranje spektra je više utopija nego mogućnost. da imamo više operatera, pa svaki bi dobio po 2mhz... :D točno se vidi da spektar treba očistit. 2g i 3g bi morali u budućnosti skroz ukinut ako se misli nastavit sa ovim brzinama i količinama prometa.

12 godina
offline
Neograničeni internet u Tele2!

Tele2 će uzeti 10+10/pošto je dao ponudu) i već ima 15 na 2100 od toga mislim da je 10 na 4G. a 5 na 3G, i doda još 10 na 4G od prije  i ima 20 a to je 150Mbps isto toliko ima na 1800, a ako uzme još na 2600 auuu. Ima tele2 para pogledaj gore u skandinaviji najveći frekv opseg ima na skoro svim frekvencijama gledajući druge operatere u tim zemljama U finskoj su već zakupili 130Mhz na 3500. Morat će to uzeti ako želi zadržati korisnike! Kroz mjesec dva sve će se znati. HT 3CA koliko znam ima samo 2CA 800+1800, Vip ima tri 4G frekvencije za 3CA ali još nisam pročitao ili čuo da je neko se spojio na sve tri frekvencije istodobno. A kod HT je zanimljivo ima na 1800  20+10 e sad ovih 10 je očito 3G ili ako je 4G na 1800 bi im brzina bila 225 naravno ako imaju ukljućen intra band ca_3C (B3+B3) i uređaj koji podrzava intra band na 1800+. Evo što sam ja pronašao koliko ko čega ima i na kojoj frekvenciji samo 4G

 

A1  800 - 15Mhz   - 112.5Mbps

   1800 - 17.8Mhz  - 133.5Mbps

   2100 - 15Mhz   - 112.5Mbps  ovdje ne znam jel sve 4G ili ima dio i 3G

 

HT  800 - 15Mhz   - 112.5Mbps

  1800 - 20Mhz +10Mhz - ako je sve 4g( Intra band ukljućen)  225Mbps, a možda je dio ovih 10 3G 

   2100 - 15Mhz   - koliko znam tu imaju 3G

 

Tele2  1800  - 20Mhz + 7Mhz  ovih 7Mhz možda 3G 

      2100 - 15Mhz -  ima 4G a sad dali ima i 3G u tom bloku i po ne znam

 

Ali zanimljivo te informacije ne možeš nigdje naći koliko čega se koristi Na kojoj frekvenciji za 3G koliko za 4G 

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Neograničeni internet u Tele2!
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!
DDavorin kaže...

Tele2 će uzeti 10+10/pošto je dao ponudu) i već ima 15 na 2100 od toga mislim da je 10 na 4G. a 5 na 3G, i doda još 10 na 4G od prije  i ima 20 a to je 150Mbps isto toliko ima na 1800, a ako uzme još na 2600 auuu. Ima tele2 para pogledaj gore u skandinaviji najveći frekv opseg ima na skoro svim frekvencijama gledajući druge operatere u tim zemljama U finskoj su već zakupili 130Mhz na 3500. Morat će to uzeti ako želi zadržati korisnike! Kroz mjesec dva sve će se znati. HT 3CA koliko znam ima samo 2CA 800+1800, Vip ima tri 4G frekvencije za 3CA ali još nisam pročitao ili čuo da je neko se spojio na sve tri frekvencije istodobno. A kod HT je zanimljivo ima na 1800  20+10 e sad ovih 10 je očito 3G ili ako je 4G na 1800 bi im brzina bila 225 naravno ako imaju ukljućen intra band ca_3C (B3+B3) i uređaj koji podrzava intra band na 1800+. Evo što sam ja pronašao koliko ko čega ima i na kojoj frekvenciji samo 4G

 

A1  800 - 15Mhz   - 112.5Mbps

   1800 - 17.8Mhz  - 133.5Mbps

   2100 - 15Mhz   - 112.5Mbps  ovdje ne znam jel sve 4G ili ima dio i 3G

 

HT  800 - 15Mhz   - 112.5Mbps

  1800 - 20Mhz +10Mhz - ako je sve 4g( Intra band ukljućen)  225Mbps, a možda je dio ovih 10 3G 

   2100 - 15Mhz   - koliko znam tu imaju 3G

 

Tele2  1800  - 20Mhz + 7Mhz  ovih 7Mhz možda 3G 

      2100 - 15Mhz -  ima 4G a sad dali ima i 3G u tom bloku i po ne znam

 

Ali zanimljivo te informacije ne možeš nigdje naći koliko čega se koristi Na kojoj frekvenciji za 3G koliko za 4G 

 Samo je pitanje sto ce biti kada na kraju i tu dode do zagusenja korisnika.

12 godina
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!
GoogleHydrant kaže...

 Samo je pitanje sto ce biti kada na kraju i tu dode do zagusenja korisnika.

 Prvo ćeš dobiti poruku ovog tipa dolje u prilogu. A zatim će se odgušiti i svi sretni.

14 godina
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!
Vrisnuo net noćas od 3:20 do 4:28 i 3G i 4G. Zagreb.
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Neograničeni internet u Tele2!

Još uvijek nema interneta u Osijeku. Koji jarac opet?

Težak je život nas konceptualnih umjetnika.
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Neograničeni internet u Tele2!

Rijeka, radi normalno.

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Neograničeni internet u Tele2!

Ista stvar je bila i kodmene Virovitica

https://www.speedtest.net/result/8001834035

-
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!
Ni kod mene, ni 3g, uopce nema interneta.....

Edit evo proradilo nakon reseta routera.....
Poruka je uređivana zadnji put čet 31.1.2019 8:09 (Damir22).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!
dimax kaže...

Rijeka, radi normalno.

 meni je bilo puklo u 7:00 i sad vidim u logu na ruteru

 

Jan 31 10:10:55 unknown user.notice root: 4G MODEM Current Mode: LTE Jan 31 10:10:55 unknown user.notice root: 4G MODEM Signal Strength: RSSI -24 dBm, RSRP -43 dBm, SINR 30.2 dB, RSRQ -3.5 dB

 

znači bar 3 sata je bilo offline moj odašiljač.

8 godina
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!
Meni je vec tri puta pukao, reset routera i onda proradi, i to suludim brzinama, sat-dva i onda opet pukne.....

Mozda sto nadogradjuju? ;)
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Neograničeni internet u Tele2!

Nema ni u GS od 7:30

 

Bilo bi dobro da nesto nadogradjuju jer su mi brzine uzasne u zadnje vrijeme (oko 1-2 mbit download u vremenu od 16-17h do 22-23h) ali čisto sumnjam.

Poruka je uređivana zadnji put čet 31.1.2019 11:50 (icanic).
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!
ranko091 kaže...
dimax kaže...

Rijeka, radi normalno.

 meni je bilo puklo u 7:00 i sad vidim u logu na ruteru

 

Jan 31 10:10:55 unknown user.notice root: 4G MODEM Current Mode: LTE Jan 31 10:10:55 unknown user.notice root: 4G MODEM Signal Strength: RSSI -24 dBm, RSRP -43 dBm, SINR 30.2 dB, RSRQ -3.5 dB

 

znači bar 3 sata je bilo offline moj odašiljač.

 -43 dbm kaj si kraj odasiljaca koju brzinu imas?

-
14 godina
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!
Kasnije tjekom jutra opet nije bilo neta. Tj. Sistem je kad nestane ugasi, upali, ali niti to nije uvijek palilo jer su imali\imaju problema s mrežom. Gospodo iz tele dva krajnje je vrijeme da ovo sada poboljšate sa 2x20MHz na 2600 MHz. Uopće me više ne zanima kako ćete to. Skupljajte boce, pa platite. Bem ti vakvu mrežu više. Joj!
 
1 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!
horihoro kaže...

 -43 dbm kaj si kraj odasiljaca koju brzinu imas?

 brzine su mi max što ide. u početku dok je bilo sve novo bez korisnika mislim da je išlo 142/47. a sad je 130-140/40-42, tu se negdje vrti preko noći dok svi spavaju. a preko dana ovisi. ponekad uhvatim 120 mbita u podne, a ponekad nemogu ni 30 mbita. al pošto ja ionako sve skidam preko noći, uvijek skidam max brzinom. :)

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice