Neograničeni internet u Tele2!

poruka: 9.565
|
čitano: 3.050.039
|
moderatori: XXX-Man, pirat, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
4 godine
neaktivan
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!

Hvala za informacije

Sad zanima me jeli taj router onda najbolje rijesenje b715 jel

Gdje ga je najbolje nabaviti obzirom u Hr nema u ponudi

Dizanjem rotera na tavan gubim wifi te moram uloziti u dodatna rijesenja za prosirenje istoga 

Sada su temperature gore ispod nule a ljeti i po 40 u plusu

 

4 godine
neaktivan
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!
laki-ck kaže...
Zeppelin Graf kaže...

Uff,  da sam to znao nebi uzimao uz pretplatu taj Huawei. DDavorin, ako uzmem bolji router opet nije garancija da ću imati 4g+, bez obzira što sam u zoni 4g signala? Mogu li na ovom routeru nekim firmware-om otključati pretpostavljam 2600?

 Ja ako rucno spojim 1800 + 2600 imam 4g+ huawei b525 od teleta,1800 + 2100 ne ide

 Ja spajanjem tih frekvencija nisam primjetio da imam 4g+ na istom routeru

Imaju li veze vanjske antene sa mogucnoscu spajanja i koristenja 4G + (zvuci mi glupo pitanje ali opet )

Koju pretplatu imas na kartici itd

9 godina
offline
Neograničeni internet u Tele2!

Zagusenje bazne stanice vas Tele2 tadaa,,

-
Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!
Meni 2600 ne radi, ja imam samo 1800 i 2100. Kakav signal imaš u db?
13 godina
neaktivan
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!
laki-ck kaže...
Zeppelin Graf kaže...

Uff,  da sam to znao nebi uzimao uz pretplatu taj Huawei. DDavorin, ako uzmem bolji router opet nije garancija da ću imati 4g+, bez obzira što sam u zoni 4g signala? Mogu li na ovom routeru nekim firmware-om otključati pretpostavljam 2600?

 Ja ako rucno spojim 1800 + 2600 imam 4g+ huawei b525 od teleta,1800 + 2100 ne ide

 

Ti se uspjevaš spojiti na 4g+ s huawei b525 ruterom i tele2 firmwareom?

Meni se spoji na 4g+ 1800+2600, to traje možda pola minute i nakon toga opet "sjaši" na obični 4g.  Pojedinačno, obje frekvencije rade uredno.

Poruka je uređivana zadnji put uto 28.1.2020 10:59 (Grof-LZS).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!
mikivid kaže...
laki-ck kaže...
Zeppelin Graf kaže...

Uff,  da sam to znao nebi uzimao uz pretplatu taj Huawei. DDavorin, ako uzmem bolji router opet nije garancija da ću imati 4g+, bez obzira što sam u zoni 4g signala? Mogu li na ovom routeru nekim firmware-om otključati pretpostavljam 2600?

 Ja ako rucno spojim 1800 + 2600 imam 4g+ huawei b525 od teleta,1800 + 2100 ne ide

 Ja spajanjem tih frekvencija nisam primjetio da imam 4g+ na istom routeru

Imaju li veze vanjske antene sa mogucnoscu spajanja i koristenja 4G + (zvuci mi glupo pitanje ali opet )

Koju pretplatu imas na kartici itd

 

Nemam je niti ja. Koliko znam, iako b525 hardverski može složiti tu agregaciju, to ne radi bez bez custom firmwarea. Meni se s tele2 firmwareom spoji na 4g+ i to traje možda nekih 15-tak sekundi (bar prema poruci koju daje web sučelje od rutera) i onda se vrati na 4g.

7 godina
neaktivan
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!
mikivid kaže...

Hvala za informacije

Sad zanima me jeli taj router onda najbolje rijesenje b715 jel

Gdje ga je najbolje nabaviti obzirom u Hr nema u ponudi

Dizanjem rotera na tavan gubim wifi te moram uloziti u dodatna rijesenja za prosirenje istoga 

Sada su temperature gore ispod nule a ljeti i po 40 u plusu

 

Ja imam B715 brendiran na poljsku PLAY mrežu. Radi OK ali rekao bih da je samo prosječan što se tiče mogučnosti/brzine/pouzdanosti. Ako ništa drugo to je najjeftiniji router koji podržava 3CA koji koristi Tele2 / HT / A1. B618 / B818 ili 5G CPE Pro su daleko bolji ruteri ali su i puno skuplji te imaju one šugave male TS-9 konketore za vajnske antene.

Ja imam na jednom routeru Iskre i super su, ali na drugoj lokaciji zbog nemogučnosti instaliranja Iskri imam ovu panel antenu.
Nakon skračivanja kablova sa 5m na 1,5m daje realnih 4dB (oni štapovi su ti cca 1-2dB). Pa možda da probaš sa tom panel antenom prije iskri (uzmi obavezno 2m kabla + RP-SMA konektore).
Ta antena vrijedi tih cca 15USD.

Poruka je uređivana zadnji put uto 28.1.2020 12:06 (DragoL).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!

Ne uspijem ,mjenjam preko hmanagera na mobu

4 godine
neaktivan
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!
DragoL kaže...
mikivid kaže...

Hvala za informacije

Sad zanima me jeli taj router onda najbolje rijesenje b715 jel

Gdje ga je najbolje nabaviti obzirom u Hr nema u ponudi

Dizanjem rotera na tavan gubim wifi te moram uloziti u dodatna rijesenja za prosirenje istoga 

Sada su temperature gore ispod nule a ljeti i po 40 u plusu

 

Ja imam B715 brendiran na poljsku PLAY mrežu. Radi OK ali rekao bih da je samo prosječan što se tiče mogučnosti/brzine/pouzdanosti. Ako ništa drugo to je najjeftiniji router koji podržava 3CA koji koristi Tele2 / HT / A1. B618 / B818 ili 5G CPE Pro su daleko bolji ruteri ali su i puno skuplji te imaju one šugave male TS-9 konketore za vajnske antene.

Ja imam na jednom routeru Iskre i super su, ali na drugoj lokaciji zbog nemogučnosti instaliranja Iskri imam ovu panel antenu.
Nakon skračivanja kablova sa 5m na 1,5m daje realnih 4dB (oni štapovi su ti cca 1-2dB). Pa možda da probaš sa tom panel antenom prije iskri (uzmi obavezno 2m kabla + RP-SMA konektore).
Ta antena vrijedi tih cca 15USD.

 Imam panel antenu ali moja vec ima kabel na sebi i nju kada spojim imam slabiji signal od samo internih antena

4 godine
neaktivan
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!

Sta se tebi dogadja sa pouzdanoscu i brzinom koje mogucnosti fale

B618 mi se nesvidja jer ima samo 1 LAN izlaz recimo

7 godina
neaktivan
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!
mikivid kaže...

 Imam panel antenu ali moja vec ima kabel na sebi i nju kada spojim imam slabiji signal od samo internih antena

Tipično za valjda 80% 4G antena koje možeš kupiti na internetu (aliexpress i sl.).
Večina tih panel antena ima realnih 3-6dB ako su dobro napravljene, ako nisu onda ima 1-3dB.
I kao šlag na tortu stave 5m lošeg kabla (tanki jeftini kabel upitnih karakteristika) na kojem ima veči gubitak nego što je dobitak antene!

Pred cca 10g sam se dosta babio WiFi-em na velike udaljnosti i samogradnom antena pa imam dosta iskustva.
Moja preporuka je kupiti fizički što veči panel antenu, gledati u racenzijama slike unutrašnosti da se može vidjeti sama kvaliteta izrade, te uzeti što krači i što kvalitetniji kabel (nažalost na večini nih niti ne piše vrsta kabla).

Iskra P56 MIMO je best buy s obzirom na cijenu i kvalitetu kabla koji dolazi s njom.
To je profesionalna antena sa priloženim ER dijagramom i specifikacijom kabla.

 

Sama antena ima 9,5 - 11,5dB dobitka - gubitak na kabelu (H155 - ovo je kvalitena kabel 2-3X boljih karakteristika od onog što dolazi s kuneskim panel antenama).
H155 kabel ima otprilike gubitke: 800MHz 0,26dB/m, 1800MHz 0,40dB/m, 2400MHz 0,5db/m.
Ako uzmešIskra P56 verziju sa 10m kabla i kombiniraš ER karteristiku antene i kabla dobiješ ukupni dobitak na konektoru (antena + kabel, zanemareni gubici konektora):
800MHz B20  8,6 - 2,6 = cca 6dB
1800MHz B3  11 - 4 = cca 7dB
2100MHz B1  11,5 - 4,5 = cca 7dB
2600 MHz B7 11 - 5 = 6dB

 

Znači bez obzira na kvalitetu antene i kabla, s obziron na visoke frekvencije uvijek je dobro ima što manje kabla!

Poruka je uređivana zadnji put uto 28.1.2020 13:32 (DragoL).
7 godina
offline
Neograničeni internet u Tele2!

Kota atomsko sklonište ta da ......

 

👌🖕👌

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!

 

MUĆAK

 

Koliko znam u HR još niti jedan operater nema 4X4 mimo, samo 2X2 mimo koji je izveden kao vertikalna + horizontalna polarizacija antena.

 Ima 4X2 MIMO i ove testne  bazne stanice su 4x4 MIMO

Poruka je uređivana zadnji put uto 28.1.2020 15:19 (DDavorin).
4 godine
neaktivan
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!
DragoL kaže...
mikivid kaže...

 Imam panel antenu ali moja vec ima kabel na sebi i nju kada spojim imam slabiji signal od samo internih antena

Tipično za valjda 80% 4G antena koje možeš kupiti na internetu (aliexpress i sl.).
Večina tih panel antena ima realnih 3-6dB ako su dobro napravljene, ako nisu onda ima 1-3dB.
I kao šlag na tortu stave 5m lošeg kabla (tanki jeftini kabel upitnih karakteristika) na kojem ima veči gubitak nego što je dobitak antene!

Pred cca 10g sam se dosta babio WiFi-em na velike udaljnosti i samogradnom antena pa imam dosta iskustva.
Moja preporuka je kupiti fizički što veči panel antenu, gledati u racenzijama slike unutrašnosti da se može vidjeti sama kvaliteta izrade, te uzeti što krači i što kvalitetniji kabel (nažalost na večini nih niti ne piše vrsta kabla).

Iskra P56 MIMO je best buy s obzirom na cijenu i kvalitetu kabla koji dolazi s njom.
To je profesionalna antena sa priloženim ER dijagramom i specifikacijom kabla.

 

Sama antena ima 9,5 - 11,5dB dobitka - gubitak na kabelu (H155 - ovo je kvalitena kabel 2-3X boljih karakteristika od onog što dolazi s kuneskim panel antenama).
H155 kabel ima otprilike gubitke: 800MHz 0,26dB/m, 1800MHz 0,40dB/m, 2400MHz 0,5db/m.
Ako uzmešIskra P56 verziju sa 10m kabla i kombiniraš ER karteristiku antene i kabla dobiješ ukupni dobitak na konektoru (antena + kabel, zanemareni gubici konektora):
800MHz B20  8,6 - 2,6 = cca 6dB
1800MHz B3  11 - 4 = cca 7dB
2100MHz B1  11,5 - 4,5 = cca 7dB
2600 MHz B7 11 - 5 = 6dB

 

Znači bez obzira na kvalitetu antene i kabla, s obziron na visoke frekvencije uvijek je dobro ima što manje kabla!

 

Hvala na pojasnjenju 

Naci trebao bih recimo kupiti bolji kabel (gdje Osijek i okolica)

Rastaviti antenu pretpostavljam odlemiti ovaj kabel i zalemiti kvalitetniji

 

15 godina
offline
Neograničeni internet u Tele2!

Evo mog iskustva iz prve ruke na ts-9 konektore ili adaptere. Prvo sam kupio ovakve adaptere i pokazali su se lošima jer nisi siguran jel su spojeni ili nisu sve nešto klimavo i na kraju mačke su odradile svoj posao te su jednoga i potrgale.

Kad sam uzimao novi ruter s istim tim priključcima probao sa pigtajl i puni pogodak na konektor u ruteru  sjedaju čvrsto a duljina od cca 10cm je dovoljna da premosti već ionako krute kablove koji dolaze sa vanjskim antenama te daje dodatnu fleksibilnost kod spajanja.

Ako netkom neodgovaraju pigtajl onda su ovi koji su dobri.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 28.1.2020 17:11 (lord22).
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!
DDavorin kaže...

 

MUĆAK

 

Koliko znam u HR još niti jedan operater nema 4X4 mimo, samo 2X2 mimo koji je izveden kao vertikalna + horizontalna polarizacija antena.

 Ima 4X2 MIMO i ove testne  bazne stanice su 4x4 MIMO

 Pa što se meni obraćaš  kakve  veze ja imam sa tim postom jesi li ti bio u Kini možda ?

 

🤔😅🤣

12 godina
neaktivan
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!
Grof-LZS kaže...
mikivid kaže...
laki-ck kaže...
Zeppelin Graf kaže...

Uff,  da sam to znao nebi uzimao uz pretplatu taj Huawei. DDavorin, ako uzmem bolji router opet nije garancija da ću imati 4g+, bez obzira što sam u zoni 4g signala? Mogu li na ovom routeru nekim firmware-om otključati pretpostavljam 2600?

 Ja ako rucno spojim 1800 + 2600 imam 4g+ huawei b525 od teleta,1800 + 2100 ne ide

 Ja spajanjem tih frekvencija nisam primjetio da imam 4g+ na istom routeru

Imaju li veze vanjske antene sa mogucnoscu spajanja i koristenja 4G + (zvuci mi glupo pitanje ali opet )

Koju pretplatu imas na kartici itd

 

Nemam je niti ja. Koliko znam, iako b525 hardverski može složiti tu agregaciju, to ne radi bez bez custom firmwarea. Meni se s tele2 firmwareom spoji na 4g+ i to traje možda nekih 15-tak sekundi (bar prema poruci koju daje web sučelje od rutera) i onda se vrati na 4g.

 Očito se može nešto postići sa drugim firmwareom, samo ne znam kojim točno.

 

https://www.bug.hr/forum/post/ope-teme-ostali-operateri/4g-5g-routerimhotspotanteneoperaterifw/6061177.aspx

12 godina
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!
MUĆAK kaže...
DDavorin kaže...

 

MUĆAK

 

Koliko znam u HR još niti jedan operater nema 4X4 mimo, samo 2X2 mimo koji je izveden kao vertikalna + horizontalna polarizacija antena.

 Ima 4X2 MIMO i ove testne  bazne stanice su 4x4 MIMO

 Pa što se meni obraćaš  kakve  veze ja imam sa tim postom jesi li ti bio u Kini možda ?

 

🤔😅🤣

 Ti si mi ovak najslađi

4 godine
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!
DragoL kaže...
mikivid kaže...

 Imam panel antenu ali moja vec ima kabel na sebi i nju kada spojim imam slabiji signal od samo internih antena

Tipično za valjda 80% 4G antena koje možeš kupiti na internetu (aliexpress i sl.).
Večina tih panel antena ima realnih 3-6dB ako su dobro napravljene, ako nisu onda ima 1-3dB.
I kao šlag na tortu stave 5m lošeg kabla (tanki jeftini kabel upitnih karakteristika) na kojem ima veči gubitak nego što je dobitak antene!

Pred cca 10g sam se dosta babio WiFi-em na velike udaljnosti i samogradnom antena pa imam dosta iskustva.
Moja preporuka je kupiti fizički što veči panel antenu, gledati u racenzijama slike unutrašnosti da se može vidjeti sama kvaliteta izrade, te uzeti što krači i što kvalitetniji kabel (nažalost na večini nih niti ne piše vrsta kabla).

Iskra P56 MIMO je best buy s obzirom na cijenu i kvalitetu kabla koji dolazi s njom.
To je profesionalna antena sa priloženim ER dijagramom i specifikacijom kabla.

 

Sama antena ima 9,5 - 11,5dB dobitka - gubitak na kabelu (H155 - ovo je kvalitena kabel 2-3X boljih karakteristika od onog što dolazi s kuneskim panel antenama).
H155 kabel ima otprilike gubitke: 800MHz 0,26dB/m, 1800MHz 0,40dB/m, 2400MHz 0,5db/m.
Ako uzmešIskra P56 verziju sa 10m kabla i kombiniraš ER karteristiku antene i kabla dobiješ ukupni dobitak na konektoru (antena + kabel, zanemareni gubici konektora):
800MHz B20  8,6 - 2,6 = cca 6dB
1800MHz B3  11 - 4 = cca 7dB
2100MHz B1  11,5 - 4,5 = cca 7dB
2600 MHz B7 11 - 5 = 6dB

 

Znači bez obzira na kvalitetu antene i kabla, s obziron na visoke frekvencije uvijek je dobro ima što manje kabla!

 Znači niti Yagi nije dobra ko Iskre? Ruralni dio je u pitanju, brijem da i imam optičku vidljivost nekih 1km?

12 godina
neaktivan
offline
Neograničeni internet u Tele2!

Ja stavio iskre i super zadovoljan

 
1 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!
laki-ck kaže...

Ja stavio iskre i super zadovoljan

 Mrak, svaka čast.

15 godina
offline
Neograničeni internet u Tele2!

moji signali s iskrama još uvijek stabilni i nakon 2 godine.

 

4G MODEM Signal Strength: RSSI -24 dBm, RSRP -46 dBm, SINR 28.2 dB, RSRQ -5.5 dB

4G MODEM Signal Strength: RSSI -25 dBm, RSRP -48 dBm, SINR 28.2 dB, RSRQ -3.5 dB

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!
Zeppelin Graf kaže...

 Znači niti Yagi nije dobra ko Iskre? Ruralni dio je u pitanju, brijem da i imam optičku vidljivost nekih 1km?

 Nije dobra samo zato jer nije širokopojasna tj. za više mobilnih bandova , ali za jedan band je puno bolja naprema logaritamskim antenama.

Logaritamske (kao i ta P56) nemaju više od 8 dBi a Yagi može imati 18 dBi što je deset puta jači signal.

4 godine
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!

Kužim. Mene zanima najbolje moguće rješenje, sad kad već kupujem da za mjesec dana ne trošim lovu na nešto drugo.?

4 godine
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!
AF139 kaže...
Zeppelin Graf kaže...

 Znači niti Yagi nije dobra ko Iskre? Ruralni dio je u pitanju, brijem da i imam optičku vidljivost nekih 1km?

 Nije dobra samo zato jer nije širokopojasna tj. za više mobilnih bandova , ali za jedan band je puno bolja naprema logaritamskim antenama.

Logaritamske (kao i ta P56) nemaju više od 8 dBi a Yagi može imati 18 dBi što je deset puta jači signal.

 Ajd vidi ovaj oglas molim te, ovdje navodi frajer da radi na svim bandovima.

 

https://www.njuskalo.hr/wireless-wlan/4g-25dbi-wifi-yagi-antena-16-elemenata-sma-j-muski-konektor-oglas-25335642

10 godina
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!

Laže taj tip na veliko i ne samo za antene , Yagi jedva pokrije jedan band a kamoli više , konstrukcijom dužine elemenata su oko polovice valne dužine a razmaci među direktorima 0,2 ili 0,25 valne dužine pa sad izračunaj koliko je valna dužina za 800MHz i 2600MHz pa ćeš znati zašto nemože .

Valna dužina (m) = brzina svjetlosti (300000) / frekvencija (KHz) .

 

Isto tako ni panel antene nisu predviđene za više bandova jer za svaki band treba imati po dvije antene (MIMO različite polarizacije) i različitog razmaka od reflektora što je nemoguće strpati u te plastične kutije konstruktorski i još sa razmacima radi međusobnih utjecaja pa prave kompromise sa skraćenim antenama koje nemaju ni 2dBi .

Gore kolega spominje jednu takvu a navedeni gain 88 dBi .... LOL

 

Doduše laže i Zupančić za LPDA (logaritamsku) jer "P56" ima 28 dipola (elemenata) a on broji polovice dipola mimo cilog svita i bolji je malo od kineza za gain koji nikako nije veći od 8dBi. (malo prouči profi specifikacije)

 

http://www.schwarzbeck.de/en/antennas/logarithmic-periodic-broadband-antennas/standard-lpda.html

4 godine
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!
AF139 kaže...

Laže taj tip na veliko i ne samo za antene , Yagi jedva pokrije jedan band a kamoli više , konstrukcijom dužine elemenata su oko polovice valne dužine a razmaci među direktorima 0,2 ili 0,25 valne dužine pa sad izračunaj koliko je valna dužina za 800MHz i 2600MHz pa ćeš znati zašto nemože .

Valna dužina (m) = brzina svjetlosti (300000) / frekvencija (KHz) .

 

Isto tako ni panel antene nisu predviđene za više bandova jer za svaki band treba imati po dvije antene (MIMO različite polarizacije) i različitog razmaka od reflektora što je nemoguće strpati u te plastične kutije konstruktorski i još sa razmacima radi međusobnih utjecaja pa prave kompromise sa skraćenim antenama koje nemaju ni 2dBi .

Gore kolega spominje jednu takvu a navedeni gain 88 dBi .... LOL

 

Doduše laže i Zupančić za LPDA (logaritamsku) jer "P56" ima 28 dipola (elemenata) a on broji polovice dipola mimo cilog svita i bolji je malo od kineza za gain koji nikako nije veći od 8dBi. (malo prouči profi specifikacije)

 

http://www.schwarzbeck.de/en/antennas/logarithmic-periodic-broadband-antennas/standard-lpda.html

 Ok. Daj mi ti molim te preporuči neku antenu, neznam više ni sam što da kupim morala bi biti directional s obzirom da mi je na 1km odašiljač u vidnom polju.?

15 godina
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!
Zeppelin Graf kaže...

 Ok. Daj mi ti molim te preporuči neku antenu, neznam više ni sam što da kupim morala bi biti directional s obzirom da mi je na 1km odašiljač u vidnom polju.?

 pa ako tvoj odašiljač ima samo 1800 mhz. i ne namjeravaju kao kod mene stavit drugu frekvenciju. možeš slobodno uzet neku yagi antenu na 1800 mhz. pitanje je samo tko ih radi. ja sam ih nekoć radio ručno, ali stroj je ipak stroj. preciznije skrati dipole na mjeru.

 

u suprotnom iskre p-56 su jedan od boljih izbora jer nude kasnije i da se možeš prebacit na neku drugu mrežu.

 

ali ako imaš mogućnost kupit/napravit 1800mhz yagi antenu, kupi. one daju 16db snage po proračunima. a to je u antenskom svijetu naspram 8db od iskre, svaka 3db duplo pojačanje, cca 5-8 puta bolji signal ugurbo.

9 godina
offline
Neograničeni internet u Tele2!

Zeppelin Graf  odakle si? Ako si blizu VŽ, posudim ti ja svoje P56, pa isprobaj jel imaš šta poboljšanja.

 

Najbolje možeš saznati ako probaš ili jedne ili druge, pa onda odlučiš. Ovo sve što se piše je teorija. Praksa je ipak nešto drugo.

Poruka je uređivana zadnji put sri 29.1.2020 17:35 (ZdravacVZ).
 
0 0 hvala 1
4 godine
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!
ZdravacVZ kaže...

Zeppelin Graf  odakle si? Ako si blizu VŽ, posudim ti ja svoje P56, pa isprobaj jel imaš šta poboljšanja.

 

Najbolje možeš saznati ako probaš ili jedne ili druge, pa onda odlučiš. Ovo sve što se piše je teorija. Praksa je ipak nešto drugo.

 Hvala ti puno, al nisam iz Jastrebarskog. Ma uzet ću te dvije i bok, to su ove jel da, svi uzimate u ovom shopu?

 

http://shop.kerman.hr/Katalog/Detalj/104166

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice