Koji televizor kupiti - vodič za odabir izdvojena tema

poruka: 46.321
|
čitano: 14.097.467
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Havo kaže...
Ja imam tv spojen na prenaponsku letvu APC sa 6 utičnica.. žao mi je što nisam uzeo sa 8... jer mi je ovako premalo (tv, android box, xbox, dvd, telefon, router, itd....) s tim da ima i prenaponski bypass za antenu (meni jako bitno jer živim u kući i antena na krovu u koju je jednom udario grom i skurio sve živo) ali i zaštitu za telefonsku utičnicu...

U ovih 10 godina mi očito nije ponovno udario grom pa neznam dal bi pomoglo :-)

btw nemam nažalost gromobran.. struju štiti fidovka.. ali preko antene uđe napon od groma u mrežu i napravi sranje bez problema, a i telefonski kabel mi nažalost ide preko krovova..

ko živi u stanu, vjerojatno mu je to manje isplativa investicija.

Imam istu za stvari kod TV-a. APC FTW!

13 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
sencci kaže...
Nakon ove informacije da su u Panasonic-u Vestel paneli, sada mislim da cu se ipak odluciti za Samsung ili LG. Možda nisam u pravu, ali nekako nije to to, nije onaj cisti stari Panasonic ;) a Vestela ima i u Hitachiju, Toshibi, itd... E sada se sveo izbor na ova dva modela: Samsung 43RU7172 (VA) ili LG 43UM7000 (IPS). Za šta se odluciti? Prvo VA ili IPS? Istina, bar 70% vremena tv gledam navečer, neki ugođaj uz blagu rasvjetu itd.., bolji kontrast na njegovoj strani.. S druge strane IPS mi se nekako cini univerzalniji, bolji ugao.. Je li baš toliko očita razlika navečer? Kontrast možeš dotjerati u postavkama ako zatreba navečer? Dok kod ugla gledanja ne možeš ništa uciniti da ga poboljšaš... U tom slučaju IPS, a mogao bih birati između pomenutog LG-ja i nekog od Samsungovih IPS modela npr. RU7022. Možda lupetam kao laik, ali zato sam ovdje pa bih volio čuti mišljenja ljudi koji se više razumiju?

 UM7000 nema Bluetooth, UM7100 ima.

 

Ugao gledanja kod VA možeš "poboljšati" jačim backlightom, ako imaš neki bolji svjetliji, a 7172 to nije. Do 25° si OK, kasnije padne svjetlina.

 

Ne sjećam se više, što je više bitnije: ta ciljana cijena ili veličina 43"?

7 godina
protjeran
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Pixel kaže...

 To imaš i oled i Kuro pa pricas ili si cuo negdje ?

kako god nisi u pravu.

Niti mjerenja niti praksa ti ne idu u prilog.

Kuro ne moze prikazati apsolutnu crnu i koliko god bio dobar u mraku vidis da je ekran upaljen.

Oled s druge strane ima apsolutnu crnu i u mraku kad prikazuje crnu ne vidi se ekran jer izgleda isto kao kad je ugasen.

Imao sam Kuro zadnje generacije, imam oled, imao sam ih jedno vrijeme zajedno i znam sto pricam.

Kuro je bio kralj, sada je oled bez ikakve dvojbe. Jednostavno bolji je u skoro svim parametrima. Jedino gdje mi je Kuro bio bolji je motion koji je na njemu bio prirodniji, ostalo sve na strani oleda.

 Imam u HR u kuci TX-P42S10E plazmu od Panasonica. OLED nemam ja, al ima sestricna.
I jednostavno je OLED dobar, ali dubina boja, ostrina slike, i dubina crne mi na plazmi izgleda bolje.
To je moje subjektivno misljenje, sto moje oko vidi. Moguce da OLED u mjerenjima ispadna "crniji",
ali zato na oko to nije tako, moguce zato sto su boje na OLEDu nekako presvijetle i manje prirodne nego na plazmi,
osobito kad se pristeka USB pa se vrte fotke sa godisnjeg, rodjendana itd.
I jos sto na plazmi je sve fluidnije, nekako prirodnije, nema efekta sapunica nego je sve onako kako treba biti.

Steta sto je ta tehnologija morala umrijeti. Plazma trosi puno, a i grije se. Bar moj Panasonic. A najbolje od svega,
nisam ga toliko puno ni platio. Redovna cijena je bila 699€, a na nekoj ludoj akciji u Sparu je bio 359€,
uz kupnju nekih drugih gluposti koje sam vjerovatno preplatio (plinski rostilj, stol i 4 stolca za vrt).

6 godina
neaktivan
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir
 
0 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
@Mad Ant

43", u cjenovnom rangu cca 350 do 400e.

Pa sam suzio izbor na: Samsung 43RU7172 (VA panel), Samsung 43RU7022 (IPS panel) ili LG 43UM7100 (IPS) i Panasonic 43FX620E (IPS) s tim da sam od Panasonica skoro pa i odustao kada sam saznao da im Vestel radi panele.
Poruka je uređivana zadnji put sri 4.12.2019 22:02 (sencci).
10 godina
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Čitatelj kaže...
Pixel kaže...

 To imaš i oled i Kuro pa pricas ili si cuo negdje ?

kako god nisi u pravu.

Niti mjerenja niti praksa ti ne idu u prilog.

Kuro ne moze prikazati apsolutnu crnu i koliko god bio dobar u mraku vidis da je ekran upaljen.

Oled s druge strane ima apsolutnu crnu i u mraku kad prikazuje crnu ne vidi se ekran jer izgleda isto kao kad je ugasen.

Imao sam Kuro zadnje generacije, imam oled, imao sam ih jedno vrijeme zajedno i znam sto pricam.

Kuro je bio kralj, sada je oled bez ikakve dvojbe. Jednostavno bolji je u skoro svim parametrima. Jedino gdje mi je Kuro bio bolji je motion koji je na njemu bio prirodniji, ostalo sve na strani oleda.

 Imam u HR u kuci TX-P42S10E plazmu od Panasonica. OLED nemam ja, al ima sestricna.
I jednostavno je OLED dobar, ali dubina boja, ostrina slike, i dubina crne mi na plazmi izgleda bolje.
To je moje subjektivno misljenje, sto moje oko vidi. Moguce da OLED u mjerenjima ispadna "crniji",
ali zato na oko to nije tako, moguce zato sto su boje na OLEDu nekako presvijetle i manje prirodne nego na plazmi,
osobito kad se pristeka USB pa se vrte fotke sa godisnjeg, rodjendana itd.
I jos sto na plazmi je sve fluidnije, nekako prirodnije, nema efekta sapunica nego je sve onako kako treba biti.

Steta sto je ta tehnologija morala umrijeti. Plazma trosi puno, a i grije se. Bar moj Panasonic. A najbolje od svega,
nisam ga toliko puno ni platio. Redovna cijena je bila 699€, a na nekoj ludoj akciji u Sparu je bio 359€,
uz kupnju nekih drugih gluposti koje sam vjerovatno preplatio (plinski rostilj, stol i 4 stolca za vrt).

 PDP je imao odličan prikaz crne, samim time i kontrast, ali nije mogao postići ovaj nivo svjetline koje postižu oledi.

10 godina
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
persona_user kaže...

Zna li mozda itko kad bi se mogao pojaviti MicroLED TV na trziste

Pa ima ga na tržištu, imaš samsung https://www.theverge.com/2019/1/6/18168793/samsungs-75-inch-microled-4k-tv-pitcure-quality-ces-2019 ako imaš viška para samo naprijed. Šta je to 50000 - 100000 dolara za tv, prava sitnica.

4 godine
protjeran
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

MicroLED po nekim "prihvatljivim" tržišnim cijenama bar u vidu današnjih OLED TV-ea ako dođe tamo 2025/26 bit će ok.

A dotad je OLED broj jedan izbor onom tko traži u tom prelaznom periodu vrhunsku kvalitetu i performanse.

 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
sencci kaže...
@Mad Ant

43", u cjenovnom rangu cca 350 do 400e.

Pa sam suzio izbor na: Samsung 43RU7172 (VA panel), Samsung 43RU7022 (IPS panel) ili LG 43UM7100 (IPS) i Panasonic 43FX620E (IPS) s tim da sam od Panasonica skoro pa i odustao kada sam saznao da im Vestel radi panele.

Ja preporucam Samsung 43RU74xx (svjetliji od RU71xx, bolje izgleda, jedna noga) ili LG 43UM7450 (magic remote).

 - oba cca 3000 kn.

Poruka je uređivana zadnji put čet 5.12.2019 8:36 (Mad Ant).
5 godina
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
@ Mad Ant

A kakav je LG43 UM7400? Imam jednu finu ponudu... Je li neka posebna razlika između 7450 i 7400?
6 godina
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Molio bih mišljenje o punudi Philips 55OLED754 za 8.800 kuna (Pevec)?
 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

sencci.razlika je u daljinskom, um7400 ima obični a um7450 ima magic remote,ostalo je sve isto.

ljudska glupost i svemir nemaju granice, ali za svemir nisam 100% siguran.
 
2 0 hvala 1
5 godina
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
@ daki80
@ Mad Ant

Ok, kužim :) Onda ako biram, između UM7000(7100) i UM7400, ipak izabrati 7400 ili je tu svejedno?
Poruka je uređivana zadnji put čet 5.12.2019 11:07 (sencci).
13 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Serija 6 i dalje je Panasonic, ispod je Vestel ...

12 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Mad Ant kaže...
emerik kaže...

Pozdrav ljudi, namjeravam kupiti neki 4K televizor velicine oko 50 inca i naravno da bude cim jeftiniji. Nasao sam ovaj Samsung 50RU7172 medjutim ne mogu pronaci nikakve informacije ili reviewove o njemu prema ovom identifikatoru, osim na nekim ruskim stranicama. Zasto je to tako i znate li mozda koji Samsungov TV je slican ovom pa da mogu usporediti reviewove? Hvala na pomoci!

 Review sa mjerenjima:

 

https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/ru7100

 

Zadnja dva broja u modelu nisu bitna, gledas prva dva slova i prve dvije brojke - RU71xx, RU74xx, RU80xx. Inace RU 2019, a NU 2018.

 

Uglavnom najnizi njihov 4K model sa VA panelom na 60Hz. Dobar za mracnije prostore jer je VA i ionako nije previse svijetao (ispod 300 nita).

 

To da li je VA matrica u tim najnižim serijama je jako upitno jer tu najčešće zbog cijene i Samsung uzme i stavi nečini IPS panel  to najbolje vidiš ako "pošaraš" s prstom po ekranu jel VA ili IPS -- ak ostavi trag, VA-je

8 godina
neaktivan
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

sencci. um7100 je entry level tv. um7400 je mid range tv i bolji je u svakom pogledu.  od slike,zvuka, itd . ako več uzimaš LG u toj seriji 7xxx. onda definitvno kupi UM7450 zbog magic remotea jer iskustvo sa tim magic remoteom i običnim daljincem je nebo i zemlja. zato definitivno uzmi UM7450.

ljudska glupost i svemir nemaju granice, ali za svemir nisam 100% siguran.
 
2 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
VooDooZg kaže...
Mad Ant kaže...
emerik kaže...

Pozdrav ljudi, namjeravam kupiti neki 4K televizor velicine oko 50 inca i naravno da bude cim jeftiniji. Nasao sam ovaj Samsung 50RU7172 medjutim ne mogu pronaci nikakve informacije ili reviewove o njemu prema ovom identifikatoru, osim na nekim ruskim stranicama. Zasto je to tako i znate li mozda koji Samsungov TV je slican ovom pa da mogu usporediti reviewove? Hvala na pomoci!

 

 

To da li je VA matrica u tim najnižim serijama je jako upitno jer tu najčešće zbog cijene i Samsung uzme i stavi nečini IPS panel  to najbolje vidiš ako "pošaraš" s prstom po ekranu jel VA ili IPS -- ak ostavi trag, VA-je

 Ili jednostavnije, bez diranja po ekranu, mijenjaš kutove gledanja i vidiš jel gubi kontrast. 

I ja sam skeptičan koji je panel u 43" panelu jer obično su oni IPS. Danas došao 43RU7172 za baku pa ću provjeriti danas - sutra. 50" bi trebao biti VA panel gotovo sigurno

5 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Ja imam samsung 50, ru7172 kupljen ispod 3000 kn,sa slikom sam zadovoljan, bez ikakvog naknadnog podešavanja...tizen smart također dobro radi,uglavnom za you tube..

Da li vam je bolje svakih 5 godina kupiti tv od 3000 kn,ili odjednom od 6000 kn i više na vama je da prosudite.

 
0 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
@ zuper

Molim te podijeli generalno iskustva o 43RU7172, jer se i ja dvoumim između tog modela LG-ja iz serije UM7XXX.
10 godina
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Koliko sam ja proučavao svi LG u 7000 seriji su iste kvalitete ekrani(IPS), razlike su u zvuku i dizajnu, magic remote kupiš posebno puno jeftinije.

13 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
VooDooZg kaže...

 

To da li je VA matrica u tim najnižim serijama je jako upitno jer tu najčešće zbog cijene i Samsung uzme i stavi nečini IPS panel  to najbolje vidiš ako "pošaraš" s prstom po ekranu jel VA ili IPS -- ak ostavi trag, VA-je

U inozemstvu se ekipa zalila da su znali naletjeti na IPS (UK, Italija) te zbog toga ti nece nikako preporuciti nista ispod RU8000, ali kod nas nisam naletio na taj slucaj. A i RU74xx i UM7450 su ionako bolji TV-i.

12 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
zuper kaže...
VooDooZg kaže...
Mad Ant kaže...
emerik kaže...

Pozdrav ljudi, namjeravam kupiti neki 4K televizor velicine oko 50 inca i naravno da bude cim jeftiniji. Nasao sam ovaj Samsung 50RU7172 medjutim ne mogu pronaci nikakve informacije ili reviewove o njemu prema ovom identifikatoru, osim na nekim ruskim stranicama. Zasto je to tako i znate li mozda koji Samsungov TV je slican ovom pa da mogu usporediti reviewove? Hvala na pomoci!

 

 

To da li je VA matrica u tim najnižim serijama je jako upitno jer tu najčešće zbog cijene i Samsung uzme i stavi nečini IPS panel  to najbolje vidiš ako "pošaraš" s prstom po ekranu jel VA ili IPS -- ak ostavi trag, VA-je

 Ili jednostavnije, bez diranja po ekranu, mijenjaš kutove gledanja i vidiš jel gubi kontrast. 

I ja sam skeptičan koji je panel u 43" panelu jer obično su oni IPS. Danas došao 43RU7172 za baku pa ću provjeriti danas - sutra. 50" bi trebao biti VA panel gotovo sigurno

 

 

Prije kojih 2 godine ja sam sebi uzimao 40" 71xx zakrivljeni da mi bude kao monitor a buraz je malom uzeo kao malo veci 43" klincu za plejku (te ulazne 7-ice) i moj je bio VA i Samsungov panel a buraz je dobio IPS ne znam čiji pa ga je išao mjenjat za 74xx i taj je bio VA,, poslje sam čitao malo i  ispada da su zakrivljeni i u tim nižim serijama VA Samsung paneli a ravni su čušpajz ..

Poruka je uređivana zadnji put čet 5.12.2019 12:46 (VooDooZg).
13 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
gil kaže...

Koliko sam ja proučavao svi LG u 7000 seriji su iste kvalitete ekrani(IPS), razlike su u zvuku i dizajnu, magic remote kupiš posebno puno jeftinije.

Nije samo to, u nekima (mislim da 7300) se jos da naci RGBW (kada je svaki drugi pixel vodoravno zamijenjen sa samo bijelim, pa je niza reza) iako se to ne primjeti osim ako ga ne koristis kao monitor za citati sitna slova po desktopu.

 

Isto tako je tesko reci da li ima razlike u panelu i backlightu u cijeloj UM seriji, sto se moze jedino usporednim testom kojeg nitko nece nikada napraviti.

13 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
VooDooZg kaže...

 

 

Prije kojih 2 godine ja sam sebi uzimao 40" 71xx zakrivljeni da mi bude kao monitor a buraz je malom uzeo kao malo veci 43" klincu za plejku (te ulazne 7-ice) i moj je bio VA i Samsungov panel a buraz je dobio IPS ne znam čiji pa ga je išao mjenjat za 74xx i taj je bio VA,, poslje sam čitao malo i  ispada da su zakrivljeni i u tim nižim serijama VA Samsung paneli a ravni su čušpajz ..

 RU70xx bi trebali biti PLS (IPS).

10 godina
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Mad Ant kaže...
gil kaže...

Koliko sam ja proučavao svi LG u 7000 seriji su iste kvalitete ekrani(IPS), razlike su u zvuku i dizajnu, magic remote kupiš posebno puno jeftinije.

Nije samo to, u nekima (mislim da 7300) se jos da naci RGBW (kada je svaki drugi pixel vodoravno zamijenjen sa samo bijelim, pa je niza reza) iako se to ne primjeti osim ako ga ne koristis kao monitor za citati sitna slova po desktopu.

 

Isto tako je tesko reci da li ima razlike u panelu i backlightu u cijeloj UM seriji, sto se moze jedino usporednim testom kojeg nitko nece nikada napraviti.

 Sva serija 7000 IPS je RGB, Stara serija 6000 IPS(postoji UM 6000 serija sa starim matricama) je RGBW, koliko sam našao po testovima.

Unlike the UK6300, the LG UM7300 does not use an RGBW pixel structure, and 4k content is displayed with no issues

Poruka je uređivana zadnji put čet 5.12.2019 13:25 (gil).
5 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
persona_user kaže...

Zna li mozda itko kad bi se mogao pojaviti MicroLED TV na trziste

 

Već je dostupan međutim cijena je zaista astronomska- minimalno 450,000 EUR!

 

https://invidis.de/2019/09/ida-2019-samsung-the-wall-kostet-450-000-eur/

 

 

Zašto 450,000? Jednostavno, da bi imali 4K microLED tv treba 16 (4x4) microLED modula spojiti u jednu cjelinu od 146". Jedan modul ima cijenu od cca 25000-30000 EUR pa nije teško izračunati krajnju cijenu microLED 4K televizora.

 

Bojim se da još dugo neće bit nekih povoljnijih microLED tv-a, unatoč tome što je samsung najavio i 75" 4K microLED ali to je samo prototip. Nisu još došli na tu razinu da mogu značajno smanjiti module i veličinu pixela te prihvatljivu cijenu koja neće biti u milijunima kn. Zbog svih tih parametara je i procjena da će tek 2026. ta tehnologija ući u mainstream. Jedino što bi moglo "ubrzati" dolazak je kad se netko od drugih igrača uključi, posebno kinezi (tcl, hisense)

 

Ono što je svojevrsni kuriozitet je činjenica da se sada za cijenu JEDNOG mLED modula može kupiti najnoviji 88" 8K OLED! 22222 EUR što je i manje od cijene modula. Pa nek sada netko veli da je 8K OLED preskup 

 

 

 

 

 

13 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
gil kaže...

.

 Sva serija 7000 IPS je RGB, Stara serija 6000 IPS(postoji UM 6000 serija sa starim matricama) je RGBW, koliko sam našao po testovima.

Unlike the UK6300, the LG UM7300 does not use an RGBW pixel structure, and 4k content is displayed with no issues

 Mozda je 7390, ali u jednom je nađen RGBW.

 

Plus sto 50", 60", 70", 82" su VA paneli od drugih proizvođaca (Samsung, Sharp, AUO) pa je pitanje koji panel je u kojem modelu.

Poruka je uređivana zadnji put čet 5.12.2019 17:37 (Mad Ant).
4 godine
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Gulaš kaže...

MicroLED po nekim "prihvatljivim" tržišnim cijenama bar u vidu današnjih OLED TV-ea ako dođe tamo 2025/26 bit će ok.

A dotad je OLED broj jedan izbor onom tko traži u tom prelaznom periodu vrhunsku kvalitetu i performanse.

 Kako se moze izbjeci da se ne dogodi burn in na OLED TV? Izbjegavam kupiti OLED TV upravo zbog burn in

Poruka je uređivana zadnji put čet 5.12.2019 15:25 (persona_user).
4 godine
protjeran
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
persona_user kaže...
Gulaš kaže...

MicroLED po nekim "prihvatljivim" tržišnim cijenama bar u vidu današnjih OLED TV-ea ako dođe tamo 2025/26 bit će ok.

A dotad je OLED broj jedan izbor onom tko traži u tom prelaznom periodu vrhunsku kvalitetu i performanse.

 Kako se moze izbjeci da se ne dogodi burn in na OLED TV? Izbjegavam kupiti OLED TV upravo zbog burn in

 Raznovrstan sadržaj šerat prek njega a ne non-stop jedan izvor da bude na njem. Kad gledaš kanale sa logovima npr sportske ili ove zemaljske nacionalne smanjiš mu malo svjetlinu u postavkama na 60% a opičiš je u HDR filmovima i igrama na 100%.

Uvijek kad gasiš držat na off a ne skroz iz struje i imaš onaj u postavkama logo adjustment njega staviš na low i tako.

Svakako treba znat sa njime ali nije sad baš da ga treba previše pazit i mazit, taj burn-in je realna stvar ali uz ovakvo korištenje nebi trebalo dugoročno da imaš problem sa tim.

Poruka je uređivana zadnji put čet 5.12.2019 15:54 (Gulaš).
12 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Dosla nova zamjena (Elipso) Samsung 55RU8002
Problem bio u light bleedu
Gore je novi dolje je stari sve isto namjesteno
Sve odradjeno preko e-maila. Poslao im slike i u roku od 6 dana odg zamjena 1 za 1. Meni novi i odmah preuzimaju stari

 
0 1 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice