Koji SSD? izdvojena tema

poruka: 11.046
|
čitano: 2.768.614
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
online
Re: Koji SSD?
DiRT kaže...

Patriot SSD Burst R555/W500, 480GB, 546kn dostava free. Kolko vidm nema te veličine drugih marki za tu cijenu, e sad dal valja ovaj vjerovatno je ok i niš više, ja bi čak i uzo.

Iako ibme74 ima negativna iskustva, nisu Patrioti baš toliko loši. Imam jedan Ignite 240GB kao sistemski od 02/2016 i još uvijek je sve ok, a privukao me je i ovaj Burst 480GB zbog cijene (radi već mjesec dana ok).

Trebao mi je najjeftiniji mogući scratch disk (ionako imam paranoid-mode backup) pa može crknut i sutra ako baš hoće :).

Inače, te ocjene sa amazona, newegga ili raznih foruma ne treba uzimati doslovno jer se većina kojima sve radi ok i imaju pozitivna iskustva nikad ni ne javi, odnosno najglasniji su upravo oni sa negativnim.

Čak ni podaci iz naših dućana i servisa nisu baš mjerodavni jer su jednostavno premali uzorak. Na koncu, HDD i SSDove ionako treba gledati kao potrošni materijal i uvijek imati backup na još jednom ili dva mjesta.

 

Usput, stigao mi je jedan Crucial BX500 240GB, izgleda ok, npr. kopiranje velikih .iso ili backup imagea po par GB sa Kingmax Furyja 120GB ide sa oko 420 MB/s (TotalComamander).

Ima 3 godine garancije umjesto 5 kao MX500, ali obzirom na cijenu to mi se čini prihvatljivo.

 

 

11 godina
offline
Re: Koji SSD?

Nemam samo ja, odi na stranice tipa newegg pa citaj kometare korisnika za koji god zelis patriot. Od 10 komentara 8 bude o tome kako je disk stigao "mrtav" ili je odapeo u prvih 6mj koristenja.

Ne znaci i dalje da ce svaki prdnut, ali kad imaju takvu ogromnu brojku negativnih iskustava onda ih je bolje zaobici.

Poruka je uređivana zadnji put pet 19.10.2018 12:45 (ibme74).
11 godina
offline
Koji SSD?

Za korisnika koji se ne bavi nekim editiranjem i slicno vec bi gaming bio u prvom planu, da li bi se isplatilo uzimati M.2 SSD ili je i SATA u redu za te potrebe?

Razmisljao sam kad cu uzimati novi komp o Samsung 970 EVO. Hvala

Kovačić
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Koji SSD?

Sve ovisi što i kako planiraš. Učitavanja se čine tako da se podaci sa HDD-a "učitaju" u RAM. Ako ti je HDD spor taj proces će trajat. Koliko god je RAM pojeftinio, pitanje je hoćemo li ikada imat "in memory" igre, ili će svaka uvijek imat potrebe učitavanja pojedinih segmenata.

Igre su danas veličine 20-60GB na disku, prosječni igrač ima 6-8GB RAM u računalu. Dio toga jesu teksture koje igu u GPU RAM, ali tamo je priča samo gora.

 

U glavnom, SSD ima smisla ovisno o igri koju igraš... ja sve više osjećam potrebu za time budući sve više neoptimiziranih igara dolazi sa beskonačnim učitavanjima. Primjera radi, nedavno sam igrao Pathfinder: Kingmaker i Star Control: Origins, kod kojih se učitava nešto svakih 20-30 sekundi, a ušitavanja znaju trajat po 2-3 minute (kod SC:O i ne toliko strašno, ali P:K sam znao otić na WC, na povratku uzet vode ili nešto za gricnut, poljubit suprugu u prolazu i vratit se na još uvijek trajući loading screen). Ne mogu reć da se igre koje sam igrao prijašnjih godina poput XCOM 1 i 2 ili Mass Effect: Andromeda mogu nečime hvalit.

 

SSD u svakom slučaju ima i imat će svoju ulogu. Po meni, a testirat ću to sa slijedećom konfiguracijom, ima smisla uze "obični" za OS (osobno mi je svejedno jel mi se OS boota u 5 ili 15 sekundi - to radim jednom-dvaput u danu) i jedan NVME, brzi, veći, za igre i virtualke koje vrtim.

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Koji SSD?

Planiram uzeti Crucial MX500 250 GB. 

Koja je razlika između ova dva ssda, osim cijene?

ssd 1 šifra: CT250MX500SSD1

ssd 2 šifra: CRU-CT250MX500SSD1

 

Update:

Isti su proizvodi samo drugi uvoznik.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 22.10.2018 14:59 (SEYOboy).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Koji SSD?

Da li je dobar ovaj ssd? Garancija samo 2 g.

 

https://flash.newegg.com/Product/9SIAA443RS3003

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koji SSD?
SEYOboy kaže...

Planiram uzeti Crucial MX500 250 GB. 

Koja je razlika između ova dva ssda, osim cijene?

ssd 1 šifra: CT250MX500SSD1

ssd 2 šifra: CRU-CT250MX500SSD1

 

 

 Isti su, smao Centro.hr nudi od više "partnera" proizvode, pa ti svaki ima svoju cijenu. Nemoj se čudit, links i protis su imali 1000kn razlike za identičnu grafičku prije koji dan.

14 godina
protjeran
offline
Re: Koji SSD?
SEYOboy kaže...

Planiram uzeti Crucial MX500 250 GB. 

Koja je razlika između ova dva ssda, osim cijene?

ssd 1 šifra: CT250MX500SSD1

ssd 2 šifra: CRU-CT250MX500SSD1

 

 

Nema razlike, vidis da je sifra ista osim sta donja ima prefix CRU sta ocito znaci "Crucial"...

11 godina
offline
Re: Koji SSD?
Rhodin kaže...

U glavnom, SSD ima smisla ovisno o igri koju igraš... ja sve više osjećam potrebu za time budući sve više neoptimiziranih igara dolazi sa beskonačnim učitavanjima. Primjera radi, nedavno sam igrao Pathfinder: Kingmaker i Star Control: Origins, kod kojih se učitava nešto svakih 20-30 sekundi, a ušitavanja znaju trajat po 2-3 minute (kod SC:O i ne toliko strašno, ali P:K sam znao otić na WC, na povratku uzet vode ili nešto za gricnut, poljubit suprugu u prolazu i vratit se na još uvijek trajući loading screen). Ne mogu reć da se igre koje sam igrao prijašnjih godina poput XCOM 1 i 2 ili Mass Effect: Andromeda mogu nečime hvalit.

 a jesi li isprobao razliku recimo pathfindera na hdd i ssd, pa da možemo reći da u tome ssd pomaže

jer dosad sam vidio neku zamjetnu razliku jedino na fallout 4 gdje su učitavanja drastično manja na ssd-u (na startu i kasnije kad loadaš igru iz save gamea)

za neke igre uopće nisam vidio razliku, iako su im učitavanja znala isto biti poprilična

sasvim slučajno sam mogao uspoređivati više igara jer kolega igra gotovo iste igre i često sam kod njega, pa sam mogao uspoređivati donekle njegove sa hdd-a i moje sa ssd-a

njega je taj fallout 4 izluđivao i samo radi njega je nabavio samsunga od 500gb da ima za instalacije igri

15 godina
offline
Re: Koji SSD?
SEYOboy kaže...

Planiram uzeti Crucial MX500 250 GB. 

Koja je razlika između ova dva ssda, osim cijene?

ssd 1 šifra: CT250MX500SSD1

ssd 2 šifra: CRU-CT250MX500SSD1

 

 

 

Razlika osim u cijeni, ako sam dobro skuzil, ovaj skuplji (CRU-...) ima u opisu crucial clone softver i neki adapter pa eto, mozda je u tome razlika?

Mozda najbolje provjeriti.

13 godina
online
Re: Koji SSD?

To je i mene zanimalo dolazi li taj sw s ssdom, jer npr. na mall.hr nije bilo toga opisa, iz mall.hr su mi onda odgovorili da ne dolazi, a iz centro.hr da se dobije kod, ali tad kad sam pitao nisu imali ova 2 u ponudi.

Na kraju ispadne da acronis ima sw koji kuži da se radi o crucial disku, pa se onda pokrene, inače ne radi.

https://www.acronis.com/en-us/promotion/CrucialHD-download/

 

11 godina
neaktivan
offline
Koji SSD?

Pozdrav,

Želim nadograditi svoj laptop HP ProBook 470 G2 sa SSD-om. Na netu čitam da taj laptop ima M.2 2242 utor ali nisam siguran jer ga nisam nikad otvarao. Sad me zanima je li bolje maknuti DVD-ROM, kupiti caddy na ebayu za 4 dollara i onda staviti neki SSD od 120 GB ili da uzmem ovaj M.2? Nekako mi se čini jeftinije ovo prvo, a i nisam uspio baš naći puno M.2 2242 SSD-ova. Tako da ne znam.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Koji SSD?

https://www.adm.hr/product.asp?product=ssd-500gb-samsung-860-evo-m2-2280-mz-n6e500bw&code=88247 vs https://www.adm.hr/product.asp?product=ssd-500gb-samsung-970-evo-m2-2280-mz-v7e500bw&code=88244

Ja bih uzeo ovog prvog samo je gaming u pitanju šta kažete koji da uzmem?

Ovaj drugi je dosta skuplji čisto ono da pitam dali se isplati taj 970evo u odnosu na 860.

Ili još bolje ako ima nešto brže a jeftinije nemora biti samsung jedino je kapacitet 500gb must have.

Poruka je uređivana zadnji put pon 22.10.2018 15:34 (mislioc).
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Koji SSD?
avira159 kaže...

Pozdrav,

Želim nadograditi svoj laptop HP ProBook 470 G2 sa SSD-om. Na netu čitam da taj laptop ima M.2 2242 utor ali nisam siguran jer ga nisam nikad otvarao. Sad me zanima je li bolje maknuti DVD-ROM, kupiti caddy na ebayu za 4 dollara i onda staviti neki SSD od 120 GB ili da uzmem ovaj M.2? Nekako mi se čini jeftinije ovo prvo, a i nisam uspio baš naći puno M.2 2242 SSD-ova. Tako da ne znam.

Ne znam gdje si to pročitao, ali meni je nedavno čovjek bio tu sa PB 470 G2 i taj uređaj NEMA m.2 utor.

Na kraju je jednostavno zamijenio 2.5 hdd za 2.5 ssd i to je bilo to.

AKO želiš dodati ssd uz hdd onda makni hdd, ubaci ga u ladicu umjesto odd-a a na primarni port stavi ssd

14 godina
neaktivan
offline
Re: Koji SSD?
mislioc kaže...

https://www.adm.hr/product.asp?product=ssd-500gb-samsung-860-evo-m2-2280-mz-n6e500bw&code=88247 vs https://www.adm.hr/product.asp?product=ssd-500gb-samsung-970-evo-m2-2280-mz-v7e500bw&code=88244

Ja bih uzeo ovog prvog samo je gaming u pitanju šta kažete koji da uzmem?

Ovaj drugi je dosta skuplji čisto ono da pitam dali se isplati taj 970evo u odnosu na 860.

 Pa ovaj prvi je sata, drugi je nvme. Pa prvo vidi šta ti podržava uređaj u koji ćeš to stavit.

A razliku između ta dva uređaja...pa ako su igre iznimno ovisne o učitavanju hrpetine podataka onda ćeš moguće vidjet nešto razlike, da li će to bit vrijedno 50ak% više cijene - ja mislim da neće.

11 godina
neaktivan
offline
Re: Koji SSD?
Ovaj caddy kojeg sam linkao je OK ili trebam paziti na nešto posebno kod kupnje? I preporučaš li neki best buy SSD od 120 GB?
16 godina
online
Re: Koji SSD?

Caddy je zgodno rješenje, a imaš i komplete sa USB ext. kućištem za DVD ako misliš da će ti ponekad zatrebati.

Obično im se skida maska i mijenja sa maskom (vratašcima) postojećeg DVDa tako da izvana ostaje isti izgled.

120GB SSD su već postali nepovoljni jer 240/256GB modela ima već za samo 50% veću cijenu.

 

12 godina
neaktivan
offline
Re: Koji SSD?
miki1981 kaže...
The Lyrical Miracle 24 kaže...
playjob kaže...
Pa de ti vidi u svojim uputstvima od laptopa, ja sam ukucao u google naziv i verziju laptopa al izbaci mi samo tvoju poruku ovdje, sad il si krivo prepisao verziju il ti je laptop prastar...

A proba sam al nisan se snaša kolko vidim može .Falija san naziv naravno  HP 15bc009nm ovo je ispravan . Pozdrav ekipa

 Može i taj tvoj a i svaki laptop u zadnjih...pa prilično godina može primit taj i takav SSD. Dok god ima SATA konektor (tj dok god ima običan HDD), a ima, to je to. Samo ne može ići uz postojeći HDD nego umjesto HDD-a.

 

EDIT: konkretno taj tvoj model moguće da može primit i M.2 SSD i to i sata i nvme, jer vidim da postoje opcije Paviliona 15 te generacije i sa m.2 ssdovima.

Ali za bit siguran trebao bi provjeriti. Kad skineš donji poklopac laptopa kraj baterije bi morao biti m.2 utor. 

Kao što možeš vidjeti na ovom linku, pod točkom 2.

 

 

 Da li je ovo utor za m. 2 ssd? 

15 godina
offline
Re: Koji SSD?

Je, to je M.2 2280 slot, standardna veličina ti ide unutra.

I knew a man who once said: Death smiles at us all. All a man can do is smile back.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Koji SSD?

Da, to je to.

16 godina
offline
Lijepe vijesti...
http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Moj PC  
10 0 hvala 2
13 godina
offline
Koji SSD?

Koji bi mi 256 GB SSD preporučili za lenovo legion y530 laptop?

Koliko sam vidio po specifikacija, unutra ide m.2 PCIe 3.0 x4 NVMe SSD.

Pošto nikad dosad nisam koristio SSD, ne znam koje marke su pouzdane i slično. Svaka preporuka je dobro došla :)

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Koji SSD?

Našao sam na oglasniku Samsung 860 EVO 250Gb za 400 kuna, javim se čovjeku i veli da je kupljen u 8. mjesecu, nekorišten i da bi ga dao za 350kn. Čini se ko super prilika ali me muči garancija, jer naime kupljeno je 6 takvih u Instaru na firmu, pa me zanima hoće li onda vrijediti meni garancija od 5 godina na taj jedan SSD ako na računu nema nikakvih serijskih oznaka ili slično? I mogu li na koji način provjeriti prije kupnje da stvarno nije bio korišten?

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Koji SSD?

Ja ne znam sta je vama sa tim 250GB SATA III SSD.

Da li ste svesni da je 860 EVO 1TB 150-160e cena.

To je sramota kupiti ispod. Ja pre godinu ipo dana platio 850 EVO 1TB 280 eura, koji pad cene. 

 

https://youtu.be/Hm-WIZEzwyc
11 godina
offline
Re: Koji SSD?

Nemaju svi za izdvojiti 1000+ kuna da imaju veliki SSD, ali svakako zele ubrzati svoje racunalo.

Ja sam kupio vise komada od 120GB i zadovoljan sam, a da sam imao vise, vjerojatno bih u tom momentu kupio i veci kapacitet.

 

Nije sramota ne imati 

Kovačić
6 godina
protjeran
offline
Re: Koji SSD?
eVGA-011 kaže...

Ja ne znam sta je vama sa tim 250GB SATA III SSD.

Da li ste svesni da je 860 EVO 1TB 150-160e cena.

To je sramota kupiti ispod. Ja pre godinu ipo dana platio 850 EVO 1TB 280 eura, koji pad cene. 

 

 Meni je 250GB još uvijek dovoljno. Trenutno je pun 55% tako da mjesta još ima. Planiram uzeti 500GB u bližoj budućnosti jer mu se cijena kreće oko 100 EUR-a s tendencijom pada.

 

9 godina
offline
Koji SSD?

Pozdrav, gledam da uzmem ssd od 500injak GB.

 

Dvoumim se između samsung 860 evo i kingstona a400. Stvar je u tome što bi mi sluzio samo za igre i tak, ništa specijalno (editing itd ništa) pa me zanima isplati li se isprsiti jos 150kn za samsunga? Unaprijed hvala.

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Koji SSD?
Može li mala pomoć?

Posjedujem laptop HP 8570p. Mislio sam ga sad malo nadograditi nekim SSD-om.
Ali neznam koju vrstu da gledam.
Bi li mi mogli samo pomoći koju vrstu da gledam da paše ovom laptopu?

Hvala!
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Koji SSD?
Neuk kaže...
Može li mala pomoć?

Posjedujem laptop HP 8570p. Mislio sam ga sad malo nadograditi nekim SSD-om.
Ali neznam koju vrstu da gledam.
Bi li mi mogli samo pomoći koju vrstu da gledam da paše ovom laptopu?

Hvala!

 https://support.hp.com/us-en/document/c03393945#AbT0

 

10 stranica teksta i nigdje ne vidim slobodne portove 

Ako je samo ugrađeni disk, onda moraš kupiti SATA SSD 2.5" i zamijeniti postojeći i sve prebaciti ili ponovo snimiti. Probaj malo pogledati papire ako imaš uz njega, ili otvoriti od ispod, pa pogledaj slobodne portove.

Pogledaj malo starije poruke, ima nekih savjeta.

Npr:

https://www.centro.hr/crucial-mx500-250gb-ssd-2-5-7mm-with-9-5mm-adapter-sata-6-gbit-s-read-write-560-mb-s-510-mb.aspx

 

Pogledaj i Njuškalo. Ima dosta neotvaranih s garancijom.

 

Btw, sad će "Crni petak", možda bude dobrih ponuda. 

Prati teme:

https://www.bug.hr/forum/topic/ostalo/black-friday-2018/263930.aspx

https://www.bug.hr/forum/topic/ostale-hardverske-teme/popusti-akcije-dobre-ponudehardver/66513.aspx

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
Poruka je uređivana zadnji put čet 8.11.2018 19:43 (CyberDemonVZ).
7 godina
offline
Re: Koji SSD?
Hvala ti puno na savjetima!

A koje marke SSDova da gledam? Koji su pouzdani?
Ili je možda bolje pitati šta da izbjegavam?
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice