Novi HDD, koja preporuka?

poruka: 17
|
čitano: 5.703
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Novi HDD, koja preporuka?

Bok svima!

 

Nakon što sam si danas kupio Samsungov F3 1TB za storage, u teškoj sam potrazi za sistemskim diskom :S

Apsolutno nigdje nema F3 500GB, niti se ne zna kada će doći. Meni treba HDD na kojem će raditi isključivo Win7 i (pogledaj pod moj pc :D), potrebno je da bude što tiši, ali da opet svoju "tišinu" ne kompenzira sa glasnoćom rada..

Ionako će biti za par dana u Cosmos 1000 kućištu, ali svejedno... =/

 

Koliko sam čitao, još uvijek su preporuke za WD 640GB AAKS serije? Black ne mislim jer je glasan, zar ne?

Ugl, trebam pomoć u svezi preporuke za kupnju HDD-a, a dotični bi mogao biti odmah na raspolaganju...jedino ne znam isplati li se čekati F3 500GB ili ne...

 

Hvala!

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Novi HDD, koja preporuka?

Mislin da ti se isplati cekat. Odlican je disk i odlicna je cijena. Meni su 2 u RAID-u za sistemski disk (dvi patricije WinXP x64 i Win7 64). Mislin da za te pare nemos dobit bolji disk, kad uzmes sve u obzir (brzina, glasnost, cijena, toplina).

I never learned from a man who agreed with me. - Robert A. Heinlein
Moj PC  
0 0 hvala 1
16 godina
offline
RE: Novi HDD, koja preporuka?
Neznam kolko je dobar ovaj f3 ali sumnjam da je brzi od wd-a ili seagate-a 500GB.

Ja bi isao na WD ili Seagate 500GB, jedni od brzih diskova.

Sto se tice tisine WD je tisi.
addicted to HD :)
15 godina
neaktivan
offline
Novi HDD, koja preporuka?

Barracuda 7200.12? Navodno je dosta dobar/brz i sl.?

 

EDIT: Nema veze, nabavit ću si/nabavio sam si F3 500GB. Hvala na pomoći i savjetima! Admin, može lock!

Poruka je uređivana zadnji put pet 22.1.2010 13:59 (John_Doe_11).
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
RE: Novi HDD, koja preporuka?
benko kaže...
Neznam kolko je dobar ovaj f3 ali sumnjam da je brzi od wd-a ili seagate-a 500GB.

Ja bi isao na WD ili Seagate 500GB, jedni od brzih diskova.

Sto se tice tisine WD je tisi.

Ne znas koliko je F3 brz, ali sumnjas da je brzi od WD-a ili Seagatea... Samo zato jer je ovo "Samsung", a ono su "WD" i "Seagate"? Nekako mi se cini da ima neka pogreska u logici tvog razmisljanja... Tim vise sto je F1 bio, ako se dobro sjecam, najbrzi disk (govorim o SATA@7200 diskovima, naravno) na trzistu kad se pojavio.

 

Evo, u ovoj poruci vidis koliko je "spor" terabajtni F3 (polaterabajtni ne bi trebalo znacajno odstupati, mada ima upola manje cachea). Sad, mene zanima koliko su brzi WD i Seagate da bi se mogla napraviti usporedba... Imas te podatke?

Poruka je uređivana zadnji put pet 22.1.2010 14:32 (mbaksa).
14 godina
neaktivan
offline
RE: Novi HDD, koja preporuka?
benko kaže...
Neznam kolko je dobar ovaj f3 ali sumnjam da je brzi od wd-a ili seagate-a 500GB.

Ja bi isao na WD ili Seagate 500GB, jedni od brzih diskova.

Sto se tice tisine WD je tisi.

  Prema ovoj recenziji - Samsung je tiši a proizvodi i manje vibracije. Jedina prednost WD-a je garancija od 5 godina (kod Black serije), dok je kod Samsunga 3.

Poruka je uređivana zadnji put pet 22.1.2010 18:37 (The_Goc).
16 godina
offline
RE: Novi HDD, koja preporuka?
mbaksa kaže...
benko kaže...
Neznam kolko je dobar ovaj f3 ali sumnjam da je brzi od wd-a ili seagate-a 500GB.

Ja bi isao na WD ili Seagate 500GB, jedni od brzih diskova.

Sto se tice tisine WD je tisi.

Ne znas koliko je F3 brz, ali sumnjas da je brzi od WD-a ili Seagatea... Samo zato jer je ovo "Samsung", a ono su "WD" i "Seagate"? Nekako mi se cini da ima neka pogreska u logici tvog razmisljanja... Tim vise sto je F1 bio, ako se dobro sjecam, najbrzi disk (govorim o SATA@7200 diskovima, naravno) na trzistu kad se pojavio.

 

Evo, u ovoj poruci vidis koliko je "spor" terabajtni F3 (polaterabajtni ne bi trebalo znacajno odstupati, mada ima upola manje cachea). Sad, mene zanima koliko su brzi WD i Seagate da bi se mogla napraviti usporedba... Imas te podatke?

Koliko se sjecam F1 je izasao tu negdje kao i 7200.11 Seagate serija?

 

Ako da, onda ovaj F1 moze ici doma jer sam ja sa 7200.11 500GB vukao oko 100MB/s average!

 

Imao sam i screenshot testa ako ga nadem postam ga ovdje.

 

BTW nije losa brzina za F3-ojku...sad dali je tisi od WD-a(?)..neznam

addicted to HD :)
16 godina
moderator
offline
RE: Novi HDD, koja preporuka?
benko kaže...
Koliko se sjecam F1 je izasao tu negdje kao i 7200.11 Seagate serija?

 

Mislim da je izasao nesto nakon, mislim da je F1 bio prvi s 320 gigabajta po ploci, dok 7200.11 ima 250 GB po ploci. Sad sam nasao jedan review u kojem su zakljucili da je u tom trenutku to najbrzi disk (SATA@7200) - skinuo je s trona Seagateovu Barracudu 7200.11. Vidio sam jos jednu stranicu gdje su ljudi poslali slike HDTunea i tu je F1 vidljivo brzi.

 

Radilo se o terabajtnim diskovima u oba slucaja - ne znam kakva je situacija s poluterabajtnim (mislim da F1 ima upola manje cachea). U tom testu je terabajtna Baraccuda postigla 100 MB/s maksimalno, a ne average. Na netu sam vidio nekoliko HD Tune grafova gdje je 500-gigabajtna verzija Barracude postizala maksimalno oko 106 MB/s, a prosjecno 80 i 96 MB/s. Ukratko - ne tvrdim da 500-gigabajtna verzija Barracude nije projecno nesto brza od 500-gigabajtnog F1, no kod terabajtnih verzija stvar je jasna.

13 godina
offline
Novi HDD, koja preporuka?

imam wd 500 gb caviar black,treba mi neki dodatni hdd od 2T da je tih i da se ne grije previše,znači samo za storage

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Novi HDD, koja preporuka?

WD Green serija?

Anarchists of the world, unite!
16 godina
neaktivan
offline
Novi HDD, koja preporuka?

Pa zar nije 7200.12 najtiša?

Gledam po raznim recenzijama postoje razlike u buci i performansama kod Barracude, a čuo sam i da je kod serije 11 bilo podserija od kojih se neke bile brže a neke tiše. Zna li netko što o tome?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Novi HDD, koja preporuka?

Može li mi netko preporučiti neki kvalitetan/pouzdan i brz WD disk (3.5, SATA 2, 7200 rpm) i cijena ne smije prelaziti 600 KN

Zbunjuje me ono Green, Blue, Black i sve one oznake..... koji je najbolji? pretpostavljam da se Green serija manje grije, manje troši, tiši su i da su sporiji (valjda sam u pravu)....... što je sa serijom Blue i Black?

Ne stavljajte ruku u ventilator dok ventilator radi. Upozorenje na klimatizacijskom uređaju
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
RE: Novi HDD, koja preporuka?
lovac82 kaže...

Može li mi netko preporučiti neki kvalitetan/pouzdan i brz WD disk (3.5, SATA 2, 7200 rpm) i cijena ne smije prelaziti 600 KN

Zbunjuje me ono Green, Blue, Black i sve one oznake..... koji je najbolji? pretpostavljam da se Green serija manje grije, manje troši, tiši su i da su sporiji (valjda sam u pravu)....... što je sa serijom Blue i Black?

Najbolji "disk" za 600 kn je kombinacija od dva Samsungova diska Spinpoint F300 500 GB spojena u RAID (provjeri da imas RAID kontroler na maticnoj ploci). S takvom kombinacijom za oko 600 kuna dobijes sustav od dva diska sa strasnim performansama (citanje maks. 239 MB/s, prosjecno 200 MB/s, min. 142 MB/s - imas ovdje graf citanja) - ni jedan samostalni disk na 7200 o/min im ne moze ni prismrditi, a za tu lovu nece imati ni veci kapacitet.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Novi HDD, koja preporuka?

Tražio je brz i pouzdan. RAID povećava brzinu skoro dvostruko, no povećava i vjerojatnost greške točno dvostruko.

Uz to povećava buku i zagrijavanje.

16 godina
moderator
offline
RE: Novi HDD, koja preporuka?
Visak kaže...

Tražio je brz i pouzdan. RAID povećava brzinu skoro dvostruko, no povećava i vjerojatnost greške točno dvostruko.

Uz to povećava buku i zagrijavanje.

Ti su diskovi dovoljno pouzdani za normalnu uporabu, cak i kad su u RAID-u 0. A performanse su strasne. Vjerujem da s ce "bukom i zagrijavanjem" moci zivjeti. {#} Imaj na umu i jos nesto - ti diskovi dolaze samo s jednom 500-gigabajtnom plocom! Terabajtni diskovi dolaze s dvije (stariji s tri) ploce (i isto toliko glava za citanje/pisanje). Stoga, kad imas dva takva 500-gigabajtna diska umjesto jednog terabajtnog, rizik nije dvostruko veci - u oba slucaja imas dvije 500-gigabajtne ploce (ili jos gore za terabajtni disk - neki imaju tri), u oba slucaja imas dvije glave - dakle, sto se najosjetljivijih dijelova tice, rizik je prakticki jednak. Jedino sto kod dva 500-gigabajtna diska imas ukupno dva motora i dvije "elektronike" (tiskane plocice s odgovarajucim komponentama).

 

Nadalje, korisnik se NIKAD ne smije oslanjati na malu "vjerojatnost greske" - sve bez cega ne mozes ostati morasbackupirati, imao ti jedan disk s dvije ploce/glave ili dva diska spojena u RAID0 s ukupno dvije ploce/glave.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Novi HDD, koja preporuka?

Nisam rekao da su diskovi nepouzdani, već da im RAIDom znatno smanjuješ pouzdanost, ma kolika ona bila za jedan primjerak.

Backup s time nema nikakve veze.

 

Istina je da imaš dvije ploče u svakom slučaju, pa je kod grešaka vezanih uz njih mala razlika u pouzdanosti, no glave koriste dva sustava pomicanja umjesto jednog, a i sve ostalo je duplicirano. OK, ukupno nije dvostruko veća vjerojatnost, no u svakom slučaju je povećana.

 

Ne znam odakle znaš hoće li on moći živjeti s bukom i zagrijavanjem ili neće? Meni je to vrlo bitna stavka, drugima nije, no kod preporuke korektno je uz dobe navesti i loše osobine onoga što preporučaš, pa da čovjek na temelju svih informacija donese svoj zaključak.

16 godina
moderator
offline
RE: Novi HDD, koja preporuka?
Visak kaže...

Nisam rekao da su diskovi nepouzdani, već da im RAIDom znatno smanjuješ pouzdanost, ma kolika ona bila za jedan primjerak.

Backup s time nema nikakve veze.

Pazi - ako ti je pouzdanost toliko bitna, onda neces kupiti tvrdi disk nego SSD. A kod HDD-a na svakom covjeku je da si procijeni opravdavaju li performanse (i neki negativni aspekti) blago smanjenje pouzdanosti. Kazem "blago smanjanje" zato jer cak i kad ti nepouzdanost RAID-a bila duplo od nepouzdanosti pojedinacnog diska, to i dalje ne bi trebao biti (pre)veliki broj.

 

BTW zaboravio sam u prosloj poruci spomenuti jednu stvar - diskovi u RAID-0 sustavu moraju obaviti upola manje posla od pojedinacnog diska! Znaci, ako zapises gigabajt podataka, pojedinacni disk mora zapisati cijeli gigabajt, dok ce od diskova u RAID-0 sustavu svaki disk zapisati polovicu toga - 500 megabajta. Dakle, covjek bi mogao reci da se diskovi u RAID-0 sustavu manje "trose" od pojedinacnih diskova.

 

 

Backup nema veze sa samom pouzdanosti diskova, ali ima veze s posljedicama iste. Naime, nekome se mogu u godini dana pokvariti tri samostalna diska, dok ce drugome RAID-0 polje savrseno raditi pet ili vise godina. I sto onda ovome prvome znaci to sto zna da je vjerojatnost kvara pojedinacnog diska manja od vjerojatnosti kvara RAID-0 sustava? Apsolutno nista. Stoga korisnik prvo treba brinuti o tome da UVIJEK ima backup svega bez cega ne moze ostati, a tek onda nek se bavi time koliko mu je RAID-0 sustav nepouzdaniji od pojedinacnog koristenja diskova.

 

Visak kaže...
Ne znam odakle znaš hoće li on moći živjeti s bukom i zagrijavanjem ili neće? Meni je to vrlo bitna stavka

Prema ovome sto pises ispada da su Samsungovi diskovi glasni i da se znacajno zagrijavaju, sto nije slucaj. AFAIK radi se o jednim od najtisih diskova i jednim od diskova koji se najmanje zagrijavaju. Buka RAID-0 sustava bi trebala biti nesto visa tijekom citanja/zapisivanja, ali ce ta buka ujedno trajati skoro upola krace. Temperatura? Jesu dva diska, ali svaki od njih obavlja samo polovicu posla u odnosu kad se koristi samo jedan disk! Ukupno ce vise zagrijavati unutrasnjost racunala nego da je unutra samo jedan disk - no pitanje je moze li se zivjeti s tim.

 

OK, kazes da je tebi ta stavka vrlo bitna - jel ti mozes reci da bi ti ti diskovi u RAID-0 polju bili preglasni i da bi se previse zagrijavali u tvom kucistu (tim vise sto ih ne moras staviti jedan do drugog)?

 

Visak kaže...
no kod preporuke korektno je uz dobe navesti i loše osobine onoga što preporučaš, pa da čovjek na temelju svih informacija donese svoj zaključak.

Sorry, nisam radio elaborat, preporucio sam covjeku alternativu koja kosta isto, a ima daleko bolje performanse od pojedinacnog diska, zbog cega to rjesenje svakako treba uzeti u obzir. Zar uvijek ja moram misliti bas na sve?

 

S obzirom da nemam RAID sustav, ne mogu reci koliko su buka i temperatura vise nego kod pojedinacnog diska. Ako netko ima takvih iskustava, nek ih iznese.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice