Povećanje particije

poruka: 10
|
čitano: 6.785
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Povećanje particije

Pozdrav!

 

Imao sam disk podjeljen na dvije particije. Izbrisao sam prvu.

To izgleda ovako:

 

I sad kad zelim prosiriti ovu preostalu, pomocu Extend volume dobijem ovo:

 

Zasto ne mogu prosiriti?

Da li mi treba dodatni softver?

 

Hvala unaprijed.

Battlelog: [G] CyberDemonVZ; NiramX kaže... Tko se na četvorku opek'o i na peticu puše
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Povećanje particije

Poigraj se malo s ovim programom, imas s lijeve strane resize partition...

15 godina
online
Re: Povećanje particije
CyberDemonVZ kaže...

..Zasto ne mogu prosiriti?

Da li mi treba dodatni softver?

 

Hvala unaprijed.

 zato jer ne gledaš oznake (nit razmišljaš zašto..) vidi boju ispod druge particije, ako misliš da su boje nasumično odabrane, varaš se. Goole ako je cilj to naučiti, EaseUS ili sl. manager ako samo želiš rješenje.

 

btw, dodatni soft nije nužan, ali je praktičniji nego Diskpart ili (XPov) Disk manager, pogotovo što su svi 'pravi' manageri nedestruktivni do 'applya'

 

btw-2, inače, takav soft nije potrebno imati instaliranog, jer je u 99,9.% pokrenut jednom i nikad više. Veći izbor (bez gnjavaže s licencama i sl) je na liveBoot medijima, kao hirens, ubuntu, minipe.. pogotovo što je tako nešto poželjno imati kad se neki problem desi. (nisu samo disk manageri nego i ostale sitnice kao antivirus, recovery, diag itd..). Tad možeš napraviti sve moguće egzibicije s diskom koje možda iz OSa nebi mogao.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 5.3.2014 9:35 (ihush).
12 godina
offline
Re: Povećanje particije
ihush kaže...
CyberDemonVZ kaže...

..Zasto ne mogu prosiriti?

Da li mi treba dodatni softver?

 zato jer ne gledaš oznake (nit razmišljaš zašto..) vidi boju ispod druge particije, ako misliš da su boje nasumično odabrane, varaš se. Goole ako je cilj to naučiti, EaseUS ili sl. manager ako samo želiš rješenje.

Nauciti, naravno!

Ma, vidis koliko je bilo sati. Sve se bojim pogledati pod History sto sam tipkao u Google kad nisam nasao nista pametno {#}

 

Zapravo, bas se cudim, koristim Disk Management od kad su ih uveli u Windowse, al mi nikad nije treba za nista drugo osim stvarajna particije i mjenjanja slovne oznake.

 

Sad cu bas prekopati Google da vidim o cemu se radi {#}

 

ihush kaže...
btw, dodatni soft nije nužan, ali je praktičniji nego Diskpart ili (XPov) Disk manager, pogotovo što su svi 'pravi' manageri nedestruktivni do 'applya'

Moguce je rjesiti s Disk Managementom?

Onda se moram potruditi pronaci. Hvala.

 

Jos uvijek mi ova particija "visi". Nisam isao na gotove alate {#}

Battlelog: [G] CyberDemonVZ; NiramX kaže... Tko se na četvorku opek'o i na peticu puše
15 godina
neaktivan
offline
Re: Povećanje particije
CyberDemonVZ kaže...

Imao sam disk podjeljen na dvije particije. Izbrisao sam prvu.

 

I sad kad zelim prosiriti ovu preostalu, pomocu Extend volume dobijem ovo:

 

Zasto ne mogu prosiriti?

Da li mi treba dodatni softver?

Mislim da nemožeš proširiti particiju na "nealocirani" prostor ako se on nalazi na lijevo od particije korištenjem Disk managment toola ugrađenog u windoze. Kroz windowse je to moguće samo kada je prostor na desno od particije koju želiš proširiti i naravno mora biti odmah uz tu particiju.

 

Prije nego se upustiš u proširenje sa nekim drugim alatom, backup please, da ti se ne desi ko mom puncu: dok je EASEUS radio svoj posao monitor se ugasio, a ovaj je mislio da je komp ugašen i krenuo ga paliti. Sad se je*em sa data recovery programima već tjedan dana da se spasi što se spasiti da.

 

i još jedno pitanje, jel to možda stigao novi SSD ? ;)

Origin: F4stReload ----- | ----- Nema na čemu! ----- | ----- Google is your friend !
12 godina
offline
Re: Povećanje particije
Zura kaže...
Mislim da nemožeš proširiti particiju na "nealocirani" prostor ako se on nalazi na lijevo od particije korištenjem Disk managment toola ugrađenog u windoze. Kroz windowse je to moguće samo kada je prostor na desno od particije koju želiš proširiti i naravno mora biti odmah uz tu particiju.

i još jedno pitanje, jel to možda stigao novi SSD ? ;)

{#}

@ihush: mozes potvrditi ovo? Da ne gubim vrijeme na Googlu kad bi se mogao baviti s kcerkom?

 

P.S. Ma neeeee, slucajno se igram s reinstaliranjem i brisanjem bivse C particije {#}

Battlelog: [G] CyberDemonVZ; NiramX kaže... Tko se na četvorku opek'o i na peticu puše
15 godina
online
Re: Povećanje particije
CyberDemonVZ kaže...
Zura kaže...
Mislim da nemožeš proširiti particiju na "nealocirani" prostor ako se on nalazi na lijevo od particije korištenjem Disk managment toola ugrađenog u windoze. Kroz windowse je to moguće samo kada je prostor na desno od particije koju želiš proširiti i naravno mora biti odmah uz tu particiju.

i još jedno pitanje, jel to možda stigao novi SSD ? ;)

{#}

@ihush: mozes potvrditi ovo? Da ne gubim vrijeme na Googlu kad bi se mogao baviti s kcerkom?

 

P.S. Ma neeeee, slucajno se igram s reinstaliranjem i brisanjem bivse C particije {#}

 (mogu).. NE., nema veze lijevo-desno, nego tip particije (ono pod 'boja'...) hint primarna ili extended, dizel-benzin. Uz razna ograničenja koja ima ugrađen manager. XP nema resize-merge opcije kao noviji OS, ugl je praktičnije koristiti 3rd party soft ali razlike bitne nema, kao npr soft za snimanje CDa.. ako ga se baš nema, na XPu se to rješavalo brisanjem obju particija i kreiranjem nove od unallocateda, naravno gube se podatci...

Zuri je možda samo to bio praktičan slučaj ('slučajan'), upravo zbog tipova particija, jer je uvijek prvo jedna primarna-aktivna-boot, dok extended može (i ne mora) biti kao i druga primarna, do max 4prim po standardu. hint 2 UEFI-GPT vs MBR.

 

hint-3, kreiraj jednu primarnu (boot) particiju od cca 100-500MB ako će iti za sys-boot ili just in case, (ili samo) jednu extended od ostatka, tad nema ograničenja oko broja particija (logičkih diskova), dok se spajanje ograničava na susjedne, ali drugi alati mogu i to ispretumbati.. (nije preporučljivo jer se kompletna geometrija diska ''remapira'' tako da razdvojene particije postanu 'susjedne'..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 5.3.2014 12:34 (ihush).
11 godina
online
Povećanje particije

nakon ugradnje ssd-a ostao mi je na hardu stari c (sad je d, formatiran i čist, koji mi ne treba, odnosno želim ga podijeliti na druge dvije particije - e i f)

pitanje: ako izbrišem tu particiju d i krenem povećavati druge dvije e i f hoću li naškoditi podacima na tim drugim particijama, odnosno mogu li povećati particiju na kojoj se nalaze podaci a da ih ne izgubim (radio sam to davno prije i ne mogu se sjetiti, nemam kud s tim podacima i ne bih htio ostati bez njih pa da ne brljam i da ih ne shebem)

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Povećanje particije
ihush kaže...

 (mogu).. NE., nema veze lijevo-desno, nego tip particije

...

Zuri je možda samo to bio praktičan slučaj ('slučajan'), upravo zbog tipova particija, jer je uvijek prvo jedna primarna-aktivna-boot, dok extended može (i ne mora) biti kao i druga primarna, do max 4prim po standardu. hint 2 UEFI-GPT vs MBR.

.

Hmm zanimljivo.. morat ću se s tim jednom poigrati da isprobam, ali nekako mi se čini da se particija uvijek odbijala povećati na lijevo.

Uvijek (redovito) sam koristio staru prokušanu metodologiju kreiranja Primary-boot i extended po jednom disku. Ovdje (u mojem slučaju) je još između toga bila jedna linux particija koju sam maknuo (iako je to nebitno, nakon nje je ostao prazan prostor).

Ako se ne varam, pod windowsima kad se kreira dodatna (extended) particija u stvarnosti se kreira extended particija kao okvir unutar koje se u stvari nalazi Logička particija (ili više njih).

Uglavnom, prvom slijedećom prilikom budem isprobao.

 

Već neko vrijeme se razmišljam početi koristiti novosti koje su uvedene od Viste, tipa Dinamička particija, gdje onda u jednu takvu particiju možeš ubacivati x diskova i razbacanih praznih prostora po diskovima. Jedino još nisam stigao malo detaljnije proučiti situaciju ukoliko krkne jedan disk koji je dio dinamičke particije, što se dešava sa cijelom takvom particijom (nekako imam filing da sve ode u vražju m*ter).

Origin: F4stReload ----- | ----- Nema na čemu! ----- | ----- Google is your friend !
15 godina
online
Re: Povećanje particije
Zura kaže...
..

(nekako imam filing da sve ode u vražju m*ter).

- feeling je OK. To ima smisla (samo) na storage serverima s xTB ili Pentabajtima.. za normalnije korištenje KISS kaže 'Basic', logičnije i/ili pouzdanije je imati par ext.usb diskova. Ako se nešto desi s dinamic diskom tad je ograničenje alata-OSeva problem. Hard/Soft Link, share, ext disk.. dovoljno kombinacija. Čak ni RAID danas nije poželjan (ako su podatci važni bez mogućnosti adekvatnog backupa). Dinamic nije od Viste, postoji odavno.. (2000?). Možda misliš na GPT, nije isto. GPT je opet za servere ili sotrage uz problem (ako je bitno) BIOS-UEFI.. za mene nema konkretne prednosti, oni kojima je bitno nisu dio ove teme nego izuzetci.

- možda te 'zbunjuje' ograničenje u win, npr sys.file kao swap ne želi shirnkati preko njegove pozicije, dok ga drugi alati jednostavno muvnu. Ako je postojao bilo koji sys file, tad je on spriječavao... vjerojatnije je ipak tip particije. Možda i neka recovery-MS hidden i sl. Prednost drugih alata je što prikazuju detaljniji info o svakoj particiji, razumljivije.. dok MSovi samo osnovno za supportane.

- ili 4kb allign cilindara, koji radi gap između particija... može ovisiti o OSu i alatu kojim je disk kreiran (npr noviji ubuntu geparted), dok npr XP iz 'dosa' kreira i unallocated dio koji je nepotreban (8-9MB na kraju, označen crno), dok iz win to ne napravi.

-btw, linuxove (i swap) mogu biti u extended (ili logical particiji), tako da ako se na disku misli imati više particija, najpraktičnije je odmah napraviti extended. Boot je danas zanemarivo mali uodnosu na kapacitet, pa ga rutinski kreiram just in case da poželim s diska bootati (instalirati OS bez da moram kemijati, često tamo stavim i GRUB 0.97..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice