RAID 0, da ili ipak ne?

poruka: 39
|
čitano: 19.873
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
RAID 0, da ili ipak ne?

mbaska, ne brini, kupio sam i jedanterabajtni caviar green za backup.

Trenutno je u ladici, gotovo pun.

Do the inposible, see the invisible ROW ROW FIGHT THE POWER
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: RAID 0, da ili ipak ne?
mbaksa kaže...
Katana kaže...

Iz osobnog iskustva mogu reći da se klonite raid 0.

Prije dvije i po godine za rođendan sam si složio komp s dva hitachijeva diska u raid 0.

Dobre, ako ne i odlične petformanse i sasvim solidan kapacitet sam imao male novce.

Sve je to fino radilo skoro točno dvije godine kod mi u raid biosu nije prvo žutim slovima počelo pisati SMART error pa naon par restartova disc fail.

Da, oko 10k fotografija (neke su stare i po 8 godina) i parsto giga ostalih gluposti nisam mogao otvoriti.

Raid polje mi nije moglo bootati. Za sreču, live cd mi je prepoznao raid polje te sam napravio backup.

Znaš kako ide priča - ako nemašbackup, onda ti podaci na disku nisu važni. Odnosno, barem se tako prema njima ponašaš, pa se ni ne nemaš pravo žaliti ako ostaneš bez njih. {#} Također, da nisi imao RAID 0 nego dva odvojena diska, također bi ti se nešto slično dogodilo, samo što bi imao neokrznute podatke na jednom od diskova.

 

Katana kaže...
Onda sam kupio 4 Caviara Black 640GB, kučište za diskove koje pretvara 3 3.15'' baya u 5 mjesta za diskove (hot swapable).

Petformanse čitanja su oko 200Mb/s, buka je popriličo velika ali barem spavam mirno.

A što ako dođe virus? I pobrište ti pola datoteka? Badava ti onda RAID. Uvijek se treba imati backup.

 (citat svega, jer je važno i nastavljak na mbaksa ..)

- Znači, bio si na vrijeme upozoren, istu funkciju u automobilu ima lampica za ulje... ignoriranje upozorenja je loša stvar.

- ako su podatci važni postiji backup, u suprotnom nisu važni. (kao škola dok se ne opečeš...)

- spašavanje podataka u toj situaciji je identično u RAIDu ili solo diska. Jedino je izbor alata sužen (za rekonstrukciju). Kao što vidimo, spasio si ih... pa ni to ne treba bit argument protiv RAIDa.

btw, pošto se u RAID0 dva diska 'spajaju' u jedan, pa npr 2x2GB dobijamo 4GB u jednom 'disku', potreban nam je i takav kapacitet za spašavanje, to ovisi o količini ali i o alatu koju koristimo (npr RAW), to može biti problem... (ali ne direktno zbog RAIDa).

 

- Ako vam RAID nije potreban, jednostavnije je ne koristiti ga, ako je potreban tad se samo pridržavajte pravila (koja i inače vrijede).

- Ako koristite RAID zbog brzine, podsjetnik da brzi auti imaju dobre kočnice i gume, dok pravila za vožnju ostaju ista. I potrebno je znati voziti... nesreće se dešavaju.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: RAID 0, da ili ipak ne?
Katana kaže...

 

Sve je to fino radilo skoro točno dvije godine kod mi u raid biosu nije prvo žutim slovima počelo pisati SMART error pa naon par restartova disc fail.

Pa poanta SMARTa i jest da se otpiše disk kad se on počne javljat, a ne čekati disk da krepa...

 

Dobiješ upozorenje, ti ne pouzmeš ništa i onda se još žališ...

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
15 godina
offline
Re: RAID 0, da ili ipak ne?

Sve je radilo ok dok nije u raid biosu počelo bacati smart error.

Poslije toga nije htjelo bootati. Odmah, poslije upozorenja nije htjelo bootati.

Nije bilo da sam prvo dobio upozorenje pa ignorirao dok mi disk nije krepao.

Nakon par restartova bacao je disc fail ili opet smart error.

Polje bi nekada radilo ali se nije moglo bootati a nekada uopče nije radilo.

 

Do the inposible, see the invisible ROW ROW FIGHT THE POWER
15 godina
offline
Re: RAID 0, da ili ipak ne?
ok to je prihvatljivo 'objašnjenje'.
- preventiva je: imati instaliran RAID tools koji se dobije uz driver, tad se stanje diskova prati u radu (OSu) jer je reboot već možda kasno (kao gornji primejer).
C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: RAID 0, da ili ipak ne?
Katana kaže...

Sve je radilo ok dok nije u raid biosu počelo bacati smart error.

Poslije toga nije htjelo bootati. Odmah, poslije upozorenja nije htjelo bootati.

Nije bilo da sam prvo dobio upozorenje pa ignorirao dok mi disk nije krepao.

Nakon par restartova bacao je disc fail ili opet smart error.

Polje bi nekada radilo ali se nije moglo bootati a nekada uopče nije radilo.

 

I opet - a gdje ti je bio backup?

Ti kriviš RAID polje za to što si skoro izgubio podatke?

Pa sam si si kriv, nije ti RAID kriv za to što nisi radio redovit backup. Disk bi ti krepao i da nije bio u RAID polju, to ti je, nadam se, jasno.

I thought my Uncle Tommy was wearing black socks, but when I looked at them closely, they were just very, very, very, very, very, very, very, very, very dark blue.
15 godina
offline
RAID 0, da ili ipak ne?

Jest, tada sam imao 16 godina i nisam puno znao o backupu.

Moja i samo moja krivnja je što se nisam dovoljno informirao o čuvanju podataka.

 

Do the inposible, see the invisible ROW ROW FIGHT THE POWER
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RAID 0, da ili ipak ne?

I tako, uzeo ja 2x Samsung F3 250 GB da napravim Raid 0 za sistem. U 2 tjedna sam snimao, formatirao, mjerio brzine... I na kraju razočarenje.

Bitna mi je bila brzina restarta koju sam sa Raidom izgubio za gotovo 10 sekundi (radi hebenog raid menija koji ide na početku podizanja sistema i kojeg nikako nisam mogao ukloniti).

Na kraju mi je brže prebacivanje većih datoteka iz različitih particija bila preslaba utjeha pa sam odustao od Raid 0 i ipak se odlučio za 1xF3 za sistem, bez Raid-a.

Pošto mi je brzina restarta jedna od najvažnijih stavki imam pitanje: Da li se SSD-om brzina restarta sistema znatnije poveća (da planiram kupnju SSD-a u dogledno vrijeme, a da ne bacam ponovno novac uzalud)? Primjer: Trenutni restart windowsa mi iznosi oko 47s sa 1xF3 bez Raid-a (S Raidom je bilo 56s). Koliki bi (otprilike) bio sa SSD-om?

Mali korak za čovjeka, velik za stonogu
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: RAID 0, da ili ipak ne?
Micek kaže...

I tako, uzeo ja 2x Samsung F3 250 GB da napravim Raid 0 za sistem. U 2 tjedna sam snimao, formatirao, mjerio brzine... I na kraju razočarenje.

Bitna mi je bila brzina restarta koju sam sa Raidom izgubio za gotovo 10 sekundi (radi hebenog raid menija koji ide na početku podizanja sistema i kojeg nikako nisam mogao ukloniti).

Na kraju mi je brže prebacivanje većih datoteka iz različitih particija bila preslaba utjeha pa sam odustao od Raid 0 i ipak se odlučio za 1xF3 za sistem, bez Raid-a.

Pošto mi je brzina restarta jedna od najvažnijih stavki imam pitanje: Da li se SSD-om brzina restarta sistema znatnije poveća (da planiram kupnju SSD-a u dogledno vrijeme, a da ne bacam ponovno novac uzalud)? Primjer: Trenutni restart windowsa mi iznosi oko 47s sa 1xF3 bez Raid-a (S Raidom je bilo 56s). Koliki bi (otprilike) bio sa SSD-om?

Da.

20-30 sekundi.

www.damagehigh.co.cc // Don't fix what ain't broken!
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice