Kako klonirati HARD DISK s laptopa na desktop PC?

poruka: 7
|
čitano: 8.688
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Kako klonirati HARD DISK s laptopa na desktop PC?

Pozdrav.

 

Ovaj PC samo što mi nije došao. Oslobađam se laptopa i vraćam se desktopu, s ponosom.

 

Računalo INSTAR Gamer X4 4300, Quad Core 3.80GHz, 8GB, 500GB, AMD Radeon R7 250 1GB DDR5 + Gamepad GRATIS

 

No evo problem - na laptopu imam originalne Windowse, došli s laptopom, i puno toga za posao, pa jednostavno želim klonirati cijeli hard s obzirom da su oba 500 GB.

 

E sad, prvo pitanje je kako? Nađoh ovaj tekst

 

http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2421302,00.asp

 

Predlažu Free programe kao što je Macrium Reflect Free, ShadowCopy, Clonezilla, i EaseUS Todo Backup Free.

 

Drugo pitanje je... Što moram napraviti kako bi spojila hard od desktopa na laptop?

 

Treće pitanje je, je li sve to uopće izvedivo?

 

Četvrto pitanje, postoji li jednostavnija alternativa kloniranja za koju ja ne znam?

 

Hvala ljudi moji, unaprijed.

Poruka je uređivana zadnji put čet 16.10.2014 0:30 (inaany).
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Kako klonirati HARD DISK s laptopa na desktop

To ti gotovo uopće nije izvedivo. 
Ustvari jednostavno je,ja to radim sa Acronis True Image(kada pravim identičan disk da imam spremno zbog posla,stoji u ladici i ako padne sistem,samo "ušarafim" drugi) ,ali ako želiš zadržati windowse NIKAKO !

Prvo jer su ti windowsi vjerovatno OEM i vezani su za laptop.

Drugo,driveri za novi komp su potpuno drugačiji od laptopa i kada bi to i radilo ,ne bi radilo dobro.

Ako bi ovaj novi PC bio gamerski ,onda treba čista instalacija .

Jedino ako imaš puno podataka na drugoj particiji pa želiš biti sigurna da je sve kopirano,onda kloniraj,ali sistemsku particiju svakako format pa svježa instalacija.

Bez uvrede,ali ovo su kruške i jabuke.. 

Poruka je uređivana zadnji put čet 16.10.2014 0:44 (goranauto).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Kako klonirati HARD DISK s laptopa na desktop

Nažalost nikako!, kloniranje diska je jedno ovo što si ti zamislio nešto sasvim drugo... Pretpostavljam da uz lap. nisi kupovao Retail verzju OS-a, softvera... ako ipak jesi treba puno znanja i vremena tako da u tom slučaju posao ipak prepusti profesionalcu! 

12 godina
offline
Kako klonirati HARD DISK s laptopa na desktop PC?

Izvedivo je, i radit će, moja preporuka je čista instalacija windowsa na novi hdd, pa onda backup podataka ili šta već.

 

Lakše je izvadit hard disk iz laptopa i spojit ga na pc, nego obratno.

 

1. Na novom kompu - acronis boot cd, (skini acronis, zaprzi rescue boot cd) bootat u acronis boot i  clone disk - potrebno je imat oba hdd'a priključena, ako ti je hard iz laptopa sata hdd, onda nema beda, ako je pata, moraš kupit sata adapter.

 

ili

 

2. Iz windowsa na laptopu - sa acronisom napraviti backup svih particija, to će se spremiti u jedan fajl, ili spremi na hdd ili na neki externi usb hdd.

3. Na novom kompu - Trebat će ti acronis boot cd, pa onda u njegovom bootu restorati image'e na novi hdd. (Iz spremljenog image fajla gdje si ga već pospremila, ili hdd ili externi usb hdd). Ukoliko slučajno neće prepoznat boot windowsa onda ubaci windows dvd i repair boot i radit će. Windowsi će si sami instalirati drajvere od matične i sve će radit, mada si skini sama najnovije. To je to.

 

P.S: I za te novce kolko ti košta komp se da složit puno bolji komp.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 16.10.2014 2:45 (Cryogenic).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Kako klonirati HARD DISK s laptopa na desktop PC?

crossover kabel i cloniranje prek mreže {#}, ne znam da li instar stavlja kakve naljepnice na case, nema puno šarafanja, ali kak su već gore naveli, windowsi su vjerovatno OEM i vezani uz HW tako da vrlo vjerovatno ništa od te licence na kompu, kao drugo driveri, vjerovatno ćeš završit na repairu windowsa i sličnim kerefekama a usput tko zna koliko se bloatwarea nakupilo na starom HDD-u, tako da sam i ja u tom slučaju za clean install, a poslije se prebaciš šta te volja sa laptopa....

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Kako klonirati HARD DISK s laptopa na desktop PC?

Disclaimer: ne odgovaram za nikakav gubitak podataka, licenci, živaca i ostalog. Sve radiš na vlastitu odgovornost...

 

1. Licenca za Windowse je OEM i "zaključana" je na taj laptop. Uz malo natjerivanja sa MSom, moža bi ih i nagovorio da ti deaktiviraju licencu na laptopu i puste ju na PC.. Obično je račun od novog PCja dovoljan kao argument (isto vrijedi kad krepa MBO - licenca "krepa" - zovi MS i šalji kopiju računa od nove MBO - deaktiviraju licencu - ti ju aktiviraš na novoj MBO tj., što se Windowsa tiče, to je sasvim drugi PC).

 

2. Pod uvjetom da si riješio "pravne" probleme, imaš jedan daleko veći - hardver. Točnije, diskovni kontroler i čipset. Kako novi desktop PC i stari laptop nemaju iste dijelove (Driver Sweeperom se možeš riješiti drivera od grafike - zvuk, USB kontroleri i ostale sitnice nisu neki problem), vrlo je vjerojatno da bi te na bootu dočekao BSOD. Polu-rješenje je sysprep.

 

Prije nastavka, obavezno, obavezno, obavezno! kloniraj taj disk od laptopa da se nebi našao sa dva nefunkcionalna sistema i bez ijedne licence i dokumenta. Dakle, nakon što kloniraš disk od laptopa u 2 primjerka, pročitaj što je sysprep i kako radi. Ukratko, on bi trebao moći (naglasak na trebao) "generalizirati" instalaciju Windowsa tj. maknuti drivere i sve ostalo što bi moglo frknuti BSOD na boot na novom PCju.

 

Nakon što pročitaš sve to i uvjeriš se da imaš backup svega, možeš pokušati generalizirati instalaciju na laptopu. Po mome, taj proces rijetko kad prođe bez većih problema. Pod uvjetom da uspije, ponovno kloniraj disk (sa "generaliziranom" instalacijom) i tu kopiju stavi na taj novi disk od desktopa.

 

Pokušaj bootati taj novi PC. Ako ti ne baci BSOD ili jednostavno ode u boot loop, trebao bi te dočekati "drugi" dio instalacije Windowsa, onaj nakon reboota standardne instalacije. Sad imaj pri ruci nove drivere od novog PCja, instaliraj sve i nadaj se da će raditi.

 

3. Pošto nisi naveo o kojem se softveru radi, vrlo lako je moguće da ako ima imalo pametan sistem provjere licence da će se odbiti pokrenuti jer je, kao što su i Windowsi zaključili, upravo završio na novom PCju. Možda nebi bila loša ideja konzultirati se sa supportom i pitati kakva je situacija sa transferom licence na novi PC.

 

Good luck.

My name is Legion... For we are many!
Poruka je uređivana zadnji put čet 16.10.2014 8:44 (Sum_of_all_fears).
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Kako klonirati HARD DISK s laptopa na desktop PC?

Bez nepotrebnog kompliciranja:

1. Trebala bi napraviti  čistu instalaciju Windowsa na računalo (istog tipa kao što su na laptopu) ako želiš iskoristiti ključ za aktivaciju sa laptopa i upisati taj ključ kod instalacije, te instalirati sve potrebne drajvere. 

2. Nazvati microsoft Hrvatska i reći da je mijenjana ploča u laptopu pa ne prolazi aktivacija Windowsa, onda im kažeš onaj dugi broj i upišeš broj koji ti oni izdiktiraju

3. Sad imaš "legalne" Windowse. Ovo "legalne" mislim da se mogu normalno skidati svi update-ovi i MS serveri ih vide kao legalne itd, zakonski i dalje nisu legalni jer iako i skineš naljepnicu s laptopa i zalijepiš na komp na njoj piše da je OEM i vjerojatno i ime proizvođača laptopa

4. Sad spojiš disk s laptopa u računalo (ili ako je zapečačeno jamstvenom naljepnicom staviš disk u eksternu ladicu) i prebaciš sve podatke

5. Naravno, programe koje si koristila na laptopu treba instalirati na PC-u

6. Tako imaš backup svega na disku od laptopa, a na računalu potpuno funkcionalne Windowse bez nepotrebnih drajvera u System direktoriju, čist registry, ne može se desiti da Windowsi kod kakvog update-a povuku neke stare drajvere sa diska i bace Blue screen

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice