Excel pomoć

poruka: 530
|
čitano: 269.896
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: Excel pomoć
ipe1ake2 kaže...
..kad sve zavrsim promijenit cu brojeve od 1 do 9 dodati im  0 ... to je jedino rjesenje ...

 

pozz 

- to je stvar formatiranja.. nije problem-rješenje ili sporedno.. format #0... i sl. kao i as value-vrijednost vs as text npr jmbg/datum i sl. koji može biti broj ali ga ne korstimo kao broj..

- neće raditi jer imaš dvostruke (netočne-pogrešne?) unose u tablicu.. ponavljanje broja, tad nije jedinstveno, tad ne može biti jednoznačna veza-id.. ili formula. (broj 12 i spominjanje 'četiri' za Austriju koja ima 3 unosa.. nešto je nelogično-netočno. Ako je greška, ispravak i tad već treba raditi. U suprotnom, ne možeš takav podatak-tablicu nikako automatizirati..

 

sve je baza (podataka), da bi podatak bio pronađen-iskoristiv, moraš imati konkretan kriterij kako ga pronaći, tek tad kako ga primijeniti. Dupliranje nije dozvoljeno, odnosno, id-key je 'sriven' dok podatak se može duplirati, biti jednak u više upita-zapisa, npr adresa, godine,... jedinstveni podatak npr za neku osobu može biti jmbg-oib, ne npr godina, time i kriterij kad želiš tablicu, formulu i sl.

To je problem kad imaš 'nacrtanu' tablicu i kad želi neku automatiku-funkcionalnost, tj to mora biti od početka planirano ili sad moraš krenuti od nule.. (pa i ručno prebacivati podatke u novu tablicu..).

 

s druge strane, možda samo trebaš npr autofill .. umjesto repetativnog unosa iste ili u nekom pravilu podatke.. jednostavno napraviš par redova (jedan ili više) i excel će sam prepoznati uzorak, ponuditi i povlačenjem miša umnožiti želejni oblik u tablicu.. ali to mora biti jednoznačno, npr najbanalnije redni brojevi, 1.. nadalje će nuditi 2,3,4.. ako uneseš 1,3,5, nudit će neparne itd. no mora biti neka logika-jednoznačno ili identično kao copy-paste, s time da je pametni copy npr za referencu čelije imaš odgovarajući pomak.. npr da iz prvog reda zborji dva stupca, autofill će za idući red koristiti isto pravilo ali u tom redum, ne iz prvog koji je bio sjeme-uzorak, automatski će renumerirati potrebne redove koliko god ih ima.

-za to je praktično kreirati formu.. koja može služiti za unos novog podatka-reda, potivat će pravilo.. i eliminira se potreba za stalnim kreiranjem pravila u nekom novom dodanom redu zapisa.

 

(naravno, nejasno... ali tko zna, možda pomogne) :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
offline
Excel pomoć

Pozdrav!

 

Radim si jednu tablicu u Excelu koja između ostalog ima i stupac sa određenim datumima. Zanima me postoji li mogućnost da se čelija sa određenim datumom, nakon što taj datum istekne, automatski na neki način može označiti (recimo da se oboji crvenom bojom, da datum bude druge boje ili nešto slično tome). 

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć
Igzy20 kaže...

Pozdrav!

 

Radim si jednu tablicu u Excelu koja između ostalog ima i stupac sa određenim datumima. Zanima me postoji li mogućnost da se čelija sa određenim datumom, nakon što taj datum istekne, automatski na neki način može označiti (recimo da se oboji crvenom bojom, da datum bude druge boje ili nešto slično tome). 

 

 

 Označi čelije s datumuma i odaberi Conditional Formating - Cell Value - less than - =(TODAY()) . Umjesto funkcije today() (današnji datum) možeš koristiti neku ćeliju s datumom, npr. =$P$1 

Poruka je uređivana zadnji put pon 6.11.2017 14:29 (zOOm).
15 godina
offline
Re: Excel pomoć

-može, možeš imati 'semafor' .. ili neko gradiranje u par koraka označavanje ovisno o datumu (korišteno za stanje zaliha ili plaćanja). Normalne datumske funkcije.. if + operatori ili between.. (samo ne pitaj sad kako..) :) excel nisam vido desetljeće. klik.

edit i kroz RGB .. zgodno ako se želi efekt od nula do 100% crvena, može i font. Pripaziti na rezlike u verzijama-generaciji 2000-2016 i moguće sintaxa ili neka nova metoda.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 6.11.2017 14:36 (ihush).
9 godina
offline
Excel pomoć

Nisam se stigao prije javit. Uglavnom, hvala obojici. Ovaj put mi je trebala neka sasvim jednostavna metoda tako da sam iskoristio ovo što je kolega zOOm predložiom, no bacio sam oko i na ostale metode jer će definitivno poslužit za neke druge tablice.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Excel pomoć

Pozdrav ekipa,trebam pomoc,da napomenem ne trazim rjesenje slucajno nego upute ili vodic neki da mogu nauciti ove formule sa dvije IF konstante + racunanje poreza 23 % itd.

 

Evo sto trebam proci i pomoc uz ove obrube i znakove,stvarno se nisam dugo koristio Excel-om pa unaprijed hvala ;)

 

https://drive.google.com/open?id=1PPBAJcyVGy73wHkvvHCUKA8qDNMj1gxc

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Excel pomoć
doky01akablava kaže...

trebam pomoc,da napomenem ne trazim rjesenje slucajno nego upute ili vodic neki da mogu nauciti ove formule

Koliko ja vidim tebi trebaju osnove rada u Excelu.

Evo nekih linkova a također možeš pogledati i Osnove za Excel 2013

 

- Oblikovanje teksta u Excel ćelijama

- Kako izračunati: popust,PDV, porez i postotak u Excelu

- Primjeri IF funkcije u Excelu

- Popis tema za Excel i pojašnjenja funkcija sa primjerima
Format datuma u Excelu

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
Poruka je uređivana zadnji put ned 12.11.2017 22:47 (IvanC).
8 godina
neaktivan
offline
Excel pomoć

Ekipa, sve najbolje povodom ovogodišnjih blagdana.

 

Molio bih vas malu pomoć, zbog potreba posla ponovno sam ovisan u excelu(sql developer mi je puno bliži), pa pokušavam riješiti jedan problem, no nikako pronaći adekvatan tutorijal. Kreiran jedan izvještaj u excelu, za koji koristim dva sheeta:

 

1. U sheetu jedan imam popunjenju ćeliju C1 sa vrijendosti 10.

2. U sheetu dva sam u ćeliju A1 linkao ćeliju C10(=sheet1C1), tako da svako ažuriranje ćelije C1 u  sheetu  1 automatski ažurira vrijednost u sheetu 2

 

E sada dolazi dio koji  mi nije jasan.  Ako napravim insert kolone u sheetu 1, očekivao sam da će vrijednost u shetu 2 koja je linkana na sheet 1 ostati na C1, no excel mi napravi slijedeće:

 

-u sheetu 1, ćelija C1 postaje ćelija D1 nakon inserta kolone što  je ok i očekivano

-u sheetu 2, vrijednost u ćeliji A1 više nije = sheet1C1 nego sheet1D1

 

Postoji li način kako da fiksiram da se u ćeliji A1 u sheetu 2 uvijek fiksira ćelija C1, pa makar radio i inserte ili brisanja?

 

Hvala unaprijed.

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć

Upiši formulu koja uzima fiksno iz C1 =sheet1$C$1.

8 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć

Hvala na promptnom odgovoru.

 

Probao sam sa apsolutnom vrijednsoti, no ne pomaže. I kada zadam apsolutnu vrijednsot A=sheet1$C$1, te kada napravim insert kolone u sheetu 1, excel u drugom sheetu automatski prebaci adresu ćelije =C1 =sheet1$D$1.

 

14 godina
offline
Re: Excel pomoć
CRONER kaže...
Postoji li način kako da fiksiram da se u ćeliji A1 u sheetu 2 uvijek fiksira ćelija C1, pa makar radio i inserte ili brisanja?

 Koristi funkciju INDIRECT

8 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć

Funkcija radi. Hvala na pomoci.

12 godina
neaktivan
offline
Excel pomoć

Pozdrav svima,

imam mali problem u google sheet-u, naime vodim evidenciju o slanju pošiljaka van HR i koliko im vremenski treba da stignu do odredišta. I sad bih trebao sortirati tablicu i napraviti graf koji mi pokazuje koliko je dana minimalno i maksimalno potrebno za pojedinu državu i prosjek u kojem stižu pošiljke. Može li mi netko pomoći?

Šaljem screenshot iz google sheet-a u prilogu.

Let it be
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Excel pomoć

Pozdrav, Bugovci.

 

Molim Ivane, zOOme i bilo tko voljan, pomoć.

 

Treba mi pomoć za nešto oko naftnih derivata, trebam za trenutnu količinu goriva u rezervoaru odabrati valjani certifikat goriva.

Na primjer: rezervoar je kapaciteta 100.000litara, ako je bilo 3 ulaza po 33.000, i sada ja pomalo prodajem gorivo, molim te dragi Excel prikaži mi naziv certifikata od zadnjeg ulaza goriva sve dok trenutno stanje goriva ne padne ispod 66.000, tada daj certifikat od predzadnjeg.

Zadatak je toliko kompliciran, jer ima 10-ak rezervoara, i suviše kompliciran za moje poznavanje engleskog da bi mogao postaviti na nekom drugom forumu(Excel forum, MrExcel, OzGrid...) Sorry Bug :)

Excel 2013&2016bezTEXTJOIN

 

Kako ću učitat test excel datoteku ako ima 1,27MB?

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Excel pomoć

Pozdrav svima, 

Da ne otvaram novu temu pitat cu ovdje.

 

Trebala bi mi neka tablica u koju bi upisivala termine instrukcija.

Radilo bi se o 3 predmeta, mat, fiz, ststistika.

 

Npr: Marko Horvat matematika, ponedjeljak od 9:00-10:30h

I tako za nekih 50ak ljudi kroz mjesec iz sva 3 predmeta.

 

Da li bi se to dalo u excelu napraviti ili da potrazim mozda neki vec napravljeni software ako ima za to..

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Excel pomoć
Žohar kaže...

Molim Ivane,

...

Na primjer: rezervoar je kapaciteta 100.000litara, ako je bilo 3 ulaza po 33.000, i sada ja pomalo prodajem gorivo, molim te dragi Excel prikaži mi naziv certifikata od zadnjeg ulaza goriva sve dok trenutno stanje goriva ne padne ispod 66.000, tada daj certifikat od predzadnjeg.

Zadatak je toliko kompliciran, jer ima 10-ak rezervoara, i suviše kompliciran za moje poznavanje engleskog da bi mogao postaviti na nekom drugom forumu(Excel forum, MrExcel, OzGrid...) Sorry Bug :)

Excel 2013&2016bezTEXTJOIN

Kako ću učitat test excel datoteku ako ima 1,27MB?

 Već smo ti i ja na tu temu razgovarali. Ja sam mislio da si našao nekoga tko ti je to isprogramirao (bar mislim da sam ti savjetovao to).
Teško je uopće razumjeti ovo što si napisao na hrvatskom, kako bi tek netko razumio da napšišeš na engleskom.
Sorry

14 godina
offline
Re: Excel pomoć
0mnia_x kaže...
Npr: Marko Horvat matematika, ponedjeljak od 9:00-10:30h

I tako za nekih 50ak ljudi kroz mjesec iz sva 3 predmeta.

Da li bi se to dalo u excelu napraviti ili da potrazim mozda neki vec napravljeni software ako ima za to..

 Ja bi ti savjetovao da prvo probaš koristiti neki od dostupnih schedule kalendara
- MS Outlook ili neki sa ovih linkova ispod
- https://templates.office.com/en-us/Schedules (naravno u Excelu uz dodatne formule to se može poboljšati radi nekih pregleda)
- https://www.smartsheet.com/free-work-schedule-templates-word-and-excel

Iako ja savjetujem, ako te to ne zadovoljava tada probaj naći nekoga da ti to isprogramira po želji (zbog buduće količine baze podataka.)

7 godina
protjeran
offline
Re: Excel pomoć
IvanC kaže...
Žohar kaže...

Molim Ivane,

...

Na primjer: rezervoar je kapaciteta 100.000litara, ako je bilo 3 ulaza po 33.000, i sada ja pomalo prodajem gorivo, molim te dragi Excel prikaži mi naziv certifikata od zadnjeg ulaza goriva sve dok trenutno stanje goriva ne padne ispod 66.000, tada daj certifikat od predzadnjeg.

Zadatak je toliko kompliciran, jer ima 10-ak rezervoara, i suviše kompliciran za moje poznavanje engleskog da bi mogao postaviti na nekom drugom forumu(Excel forum, MrExcel, OzGrid...) Sorry Bug :)

Excel 2013&2016bezTEXTJOIN

Kako ću učitat test excel datoteku ako ima 1,27MB?

 Već smo ti i ja na tu temu razgovarali. Ja sam mislio da si našao nekoga tko ti je to isprogramirao (bar mislim da sam ti savjetovao to).
Teško je uopće razumjeti ovo što si napisao na hrvatskom, kako bi tek netko razumio da napšišeš na engleskom.
Sorry

 Naravno da je tesko razumjeti kad je zadatak totalna idiotarija, vjerovatno je autor pitanja neki pocetnik u nekoj od nasih naftnih kompanija, a ovaj zadatak je dobio od nekog tutleka iz prodaje

hahah da u rezervaru od 100000L sa vise ulaza raznih kvaliteta goriva prema kolicini povuci certifikat od 1 ulaza, zadnjeg i sl.

U rezervaru nastaje smjesa koja nema veze s nijednim od tih certifikata, i ako to radite trebali nakon svih ulaza odnosno mijesanja ponovno raditi analizu i napraviti novi certifikat ili bar rucno preracunati udjele tih spojeva koje imate ispisane na certifikatima koje uvaljujete kupcima prilikom prodaje...

14 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć
lav1000 kaže...
IvanC kaže...
Žohar kaže...

Molim Ivane,

...

Na primjer: rezervoar je kapaciteta 100.000litara, ako je bilo 3 ulaza po 33.000, i sada ja pomalo prodajem gorivo, molim te dragi Excel prikaži mi naziv certifikata od zadnjeg ulaza goriva sve dok trenutno stanje goriva ne padne ispod 66.000, tada daj certifikat od predzadnjeg.

Zadatak je toliko kompliciran, jer ima 10-ak rezervoara, i suviše kompliciran za moje poznavanje engleskog da bi mogao postaviti na nekom drugom forumu(Excel forum, MrExcel, OzGrid...) Sorry Bug :)

Excel 2013&2016bezTEXTJOIN

Kako ću učitat test excel datoteku ako ima 1,27MB?

 Već smo ti i ja na tu temu razgovarali. Ja sam mislio da si našao nekoga tko ti je to isprogramirao (bar mislim da sam ti savjetovao to).
Teško je uopće razumjeti ovo što si napisao na hrvatskom, kako bi tek netko razumio da napšišeš na engleskom.
Sorry

 Naravno da je tesko razumjeti kad je zadatak totalna idiotarija, vjerovatno je autor pitanja neki pocetnik u nekoj od nasih naftnih kompanija, a ovaj zadatak je dobio od nekog tutleka iz prodaje

hahah da u rezervaru od 100000L sa vise ulaza raznih kvaliteta goriva prema kolicini povuci certifikat od 1 ulaza, zadnjeg i sl.

U rezervaru nastaje smjesa koja nema veze s nijednim od tih certifikata, i ako to radite trebali nakon svih ulaza odnosno mijesanja ponovno raditi analizu i napraviti novi certifikat ili bar rucno preracunati udjele tih spojeva koje imate ispisane na certifikatima koje uvaljujete kupcima prilikom prodaje...

 

Mislim da trebaš pitati tatu kada je zadnji put promijenio filter goriva. Filter ulja svakih 15.000km, goriva i zraka 30.000km, to je potrošna roba. Ne točiti gorivo kada cisterna istače gorivo na benzinskoj.

 

Zašto smo u opće morali skrenuti s excela.

Samo sam pitao kako bih mogao nadzirati vrijednost nekog stupca, recimo A(ulazi goriva), sa stupcem B(izlazi ). A minus B ako je 66.000, excele daj mi predzadnji certifikat, ako je 33.000 i manje, daj mi treći od kraja.

U stvari, trebam zbrajati ulaze iz A stupca, od kraja prema gore..., trebam imati kakav "running total"..?

 

 

14 godina
neaktivan
offline
Excel pomoć

Ivane, kako prepraviti vba kod za prikaz broja u tekstni ooblik? Kood preuzet s tvoje stranice, malo promijenjen. Samo da ne pokaziva "cijelih nulanula".

 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 12.4.2018 19:35 (Žohar).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Excel pomoć

Pozdrav.

Trebam pomoć za ovu tablicu u prilogu.

Želio bi da mi u koloni W prikazuje samo nedjelje. Znam napraviti kad su datumi i dani u vodoravnom nizu ali ovako u okomitom mi ne ide.

 

Lp.

Poruka je uređivana zadnji put ned 3.3.2019 10:47 (Joximus).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Excel pomoć

=IF(B1="ned";D1+E1;"")

5 godina
neaktivan
offline
Excel pomoć

Kako da u ćeliji ostane npr. 7/21? Da se ne promini u 1/3 ili u datum. A da mi nije u obliku text, jer kasnije ne mogu napravit average od svih ćelija.
Unaprijed zahvaljujem!

Poruka je uređivana zadnji put sub 21.7.2018 20:48 (tomy1990).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Excel pomoć
tomy1990 kaže...

Kako da u ćeliji ostane npr. 7/21? Da se ne promini u 1/3 ili u datum. A da mi nije u obliku text, jer kasnije ne mogu napravit average od svih ćelija.
Unaprijed zahvaljujem!

 format>custom u polje type ukucaj:

# ??/27 (ako želiš cijeli broj i razlomak kao 2 3/27)
??/27 (ako želiš samo razlomak kao 57/27)

Poruka je uređivana zadnji put ned 22.7.2018 12:38 (jozef).
14 godina
offline
Re: Excel pomoć
tomy1990 kaže...

Kako da u ćeliji ostane npr. 7/21? Da se ne promini u 1/3 ili u datum.

A zašto ne kao tekst?

U A1 unesi razlomak kao tekst (imaš dvije opcije).

1. pritisni razmaknicu pa upiši 7/21

ili

2. utipkaj apostrof pa upiši 7/21

U ćeliji B1 pored postavi formulu

=VALUE(LEFT(A1;SEARCH("/";A1)-1))/VALUE(RIGHT(A1;LEN(A1)-SEARCH("/";A1)))

Za daljnje kalkulacije koristiš ćeliju B1. (naravno stupac B možeš sakriti)

Poruka je uređivana zadnji put ned 22.7.2018 13:28 (IvanC).
11 godina
offline
Excel pomoć

imam problem sa printanje 2 worksheeta a3 papir

 

Htio bi isprintati 2 sheeta na 1 A3 papir da bude kao knjiga, da ne moram svaki put ustajati i ici do printera vratiti ga unutra i isprintati drugu str. sve sam probao i pogledao video na youtube al uvijek isprinta krivo.

 

 

EDIT: Uspio sam preko save as kao pdf ili print to pdf i onda iz PDF-a isprintam, al bi bilo bolje da mogu direkt iz excela, ako ne onda cu ovako.

Poruka je uređivana zadnji put pon 13.8.2018 9:40 (dennocro).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Excel pomoć

Nisam radio ništa slično pa ti ne mogu dati točne instrukcije a trenutno nisam u mogućnosti poigrati se s time. Međutim prva stvar koja mi pada na pamet je to da spremiš stranice u pdf kao A4 i zatim ih kao takve printaš na A3 sa više stranica na jednom listu. Znam da nije najsretnije rješenje ali ako nađem nešto pametno, javim. 

11 godina
offline
Re: Excel pomoć

sa PDF sam uspio, cak spremim kao A3 papir 2 koamda i idem printati obostrano i nema problema. al opet bilo bi ok iz excela

15 godina
offline
Re: Excel pomoć

Recimo da sam pronašao nešto, ali ne znam hoće to zadovoljiti tvoje potrebe budući da ne znam koliko to često moraš raditi i koliko sheetova želiš printati odjednom.. 
1. možeš formatirati prva dva sheeta kao A4 portrait stranice i onda jedan sheet na kraju postaviš kao A3 landscape stranicu. Jedina fora je da uzmeš raspon ćelija koje su na "originalima" i zalijepiš ih kao link na tu A3 stranicu. Fora s tim linkom je da sve promjene koje napraviš na "originalnoj" stranici će se automatski reflektirati na sheet za printanje. Ako koritiš to dosta često, možda si možeš napraviti jedan dokument kao nekakav template pa da ne gubiš vrijeme svaki puta s tim. Ako hoćeš mogu ti poslati excel file koji sam ja napravio kada sam radio ove screenshotove.

 

2. Ovaj drugi način mi djeluje kao nešto što bi trebalo raditi to što tebi treba (ja nisam probao printati) ali koliko vidim po netu to dosta ovisi o driveru za printer, pa se može dogoditi da on to čudno skalira i da ti onda bude sve presitno. S ovim se jednostavno moraš poigrati sam na svom printeru, ali vjerujem da si ovo već probao. 

Sheet kao A4 portrait Sheet kao A4 portrait
Sheet kao A3 landscape Sheet kao A3 landscape
Printer properies Printer properies
15 godina
offline
Excel pomoć

pozdrav

trebam pomoć u označavanju  čelija iz stupca "B" dok bi stupac "E" bio referntna točka. znači, "E4" ima isti broj kao "B4", u tom slučaju bi "B4" trebao bit označen drugom bojom, može i cijela čelija.

jednako i za primjer "E7","B10"

dok bi duplikate bilo poželjno označiti drugačijom bojom od odabrane za stupac "B". 

jeli to moguće učiniti bez da se koristi uvjetovano oblikovanje ?

hvala unaprijed

 

link za primjer

https://files.fm/u/zccx9v3y

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice