Valve: igre se brže izvršavaju na Linuxu

poruka: 47
|
čitano: 5.585
|
moderatori: XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
protjeran
offline
igre se brže izvršavaju na Linuxu

Nastavljajući svoju pro-Linux kampanju kao način pritiska na Microsoft, ali i stvaranja potencijalne alternative Windows gamingu, Valve je objavio da portana verzija Left 4 Dead 2 igre za Linux radi brže nego na Windowsima. Na snažnom hardveru sa Ubuntu 12.04 operativnom sistemu, igra se izvršavala u 315 fps, što je 16% brže u odnosu na Windows verziju (na istoj hardverskoj konfiguraciji). Trik je u optimizacijama koje je Valve napravio u pristupu grafičkim drajverima. Kada su igru tek preveli, puzala je u PowerPointskih 6 fps, međutim ni Valve nije očekivao da će optimizacije dovesti do verzije koja je - bitno brža od one na Windowsima

 

Razlike u performansama pripisuju korištenju OpenGL API-ja, odnosno za slabije performanse na Windowsima upiru prst u Direct3D API. Kada su Windows verziju pokrenuli na istom OpenGL API-ju sa Linuxa, dobili su očekivano ubrzanje.

Valve planira kompletnu Steam platformu prebaciti na Linux i dugoročno na ovoj platformi ponuditi svih 2.500 igara. Što su ambiciozni planoci, ali čak i sa trećinom tog broja, to je prijetnja na koju Microsoft MORA obratiti pažnju. Besplatan OS za igranje sa solidnim izborom igara? Ko to ne bi volio?

 

http://info.ba/tekstovi1_tekst.aspx?tid=16925&nadnaslov=&naslov=Valve:%20igre%20se%20br%C5%BEe%20izvr%C5%A1avaju%20na%20Linuxu&podnaslov=Direct3D%20je%20prespor.

http://www.soundstream.com/
Poruka je uređivana zadnji put pet 3.8.2012 21:36 (soundstream).
 
10 0 hvala 7
14 godina
neaktivan
offline
Re: igre se brže izvršavaju na Linuxu

Nemoj raditi roštilj dok je zec još u šumi. Linux čeka još dosta peglanja drivera da bi realno mogao očekivati nekakve masovne egzoduse sa windowsa...

Oscar-Mike-Golf Whiskey-Tango-Foxtrot
12 godina
offline
Valve: igre se brže izvršavaju na Linuxu

Ma iskreno jedini razlog zašto sam na Windowsima je šta večina igara radi preko Dx-a a ne OGL-a, iskustvo sa emulatorima mi je pokazalo da u večini slučajeva ni nema razlike između DX-a i OGL-a , al MS smeče je toliki gad da je to strava.

 

Kriv je za MS Windows OS i za DX, i onda šta reč kad ista kompanija prodaje i dalje Xbox 360 koji je hardwerski limitiran na DX9 i večina igara se vrti na 30 FPS-a i to na bjednom 720-p.

 

Al glavno da igre tipa Forza su na Xbox-u ... to je dovoljan dokaz koliko im je stalo do PC platforme... nije im stalo samo oče prodat staru X1950-Gt.

Piratizacija tu nije problem pošto 360 može vrtit pirate... šta je onda?

 

Pa onda ono govhno od Metro-a u novim Windowsima.... i recimo Windows Live Essentials nisu nadogradili od 2011.

 

Pljuju po Web-Gl-u kao zbog zaštite, ma reko laži nekom drugom ebe vas Open Source i sve šta oni naprave.

 

Nadam se da če u budučnosti game devs shvatiti da je MS isto ko i Hitler i da ga se treba zaustaviti što prije.

 

Jer koju mi PC gameri korist imamo od DX11 ako večina igara su i dalje DX9 zahvaljujuči bjednom hardware-u u PS3 I X360 , i onda mi porta to toliko bjedno da je smijeh da naši PC-i plaču u nekim naslovima gdje se stvarno kuži da se sve vrti oko jednog: Ili prodaješ ili kupuješ, svi bi te prodali al nitko neželi da ga se kupi.

 

MS izbaci to govhno od next gen konzole jer ovo je smiješno i tužno...

 

EDIT:

 

Ali šta ja isto pričam svi su oni ista priča i svima im to paše... tipa kad je 8800 serija izlazila AMD je imo slabije kartice ali je svijetu prodo foru sa DX10.1 reko LOL koliko je igara to tada koristilo?

Samo dokazuje ljudi kupuju brojke i ništa drugo... da su grafe toliko jake koliko vidimo na benčevima  brate upitaj se oblivion se vrtion na 9600 karticama koliko su današnje jače????

 

Sve je to software od davna je tako samo ko bi kupio novu seriju da radi na staroj??? Nitko a to i AMD i Nvidia koriste i činiti če tako zauvjek...

Ista priča svaku seriju grafa prvo izbaciš High End da čitaju koliko je brza a kasnije nešta za ekipu {#}.

 

Šta je bila 8800GTS 512 ...koliko su koštale prije nje kartice? Pa preimenovat čemo ju u 9800 GTX pa u GTX 250 LOL isti čip.

Tako isto sada čekaju prvo da AMD izbaci svoju seriju grafa da znaju sa čime se bore... GTX 580 pojavila se sa neba nakon HD 6970 (Cayman) ... GTX 680 nakon HD 7970.


I sad naravno imaš onaj truli Tweak Town sa ranim benčevima GTX 660Ti a nemaju ni sliku kartice!!!

I naravno ko i prije u prošlosti TT veli da GTX 660TI ubija Radeone.

 

Nebrani ni jednu ni drugu stranu je 100% če AMD uskoro izbacit HD 8000 seriju koja če ubit Green Goblin Camp .

Al i sljepci bi skontali da konzole imaju X1950 i 7800 GTX pa i dalje igraju sko sve naslove, makar na 720p i manjim detaljima.... probaj pokrenut takve grafe u današnjim igrama slideshow bezobzira o detaljima.

Mogu i to je to budale ko mi su osuđene mjenjat kartice svako malo jer nas sve hebu na softwareskoj razini.

Poruka je uređivana zadnji put pet 3.8.2012 22:14 (Streetpunk).
 
1 2 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: igre se brže izvršavaju na Linuxu
soundstream kaže...

Nastavljajući svoju pro-Linux kampanju kao način pritiska na Microsoft, ali i stvaranja potencijalne alternative Windows gamingu, Valve je objavio da portana verzija Left 4 Dead 2 igre za Linux radi brže nego na Windowsima. Na snažnom hardveru sa Ubuntu 12.04 operativnom sistemu, igra se izvršavala u 315 fps, što je 16% brže u odnosu na Windows verziju (na istoj hardverskoj konfiguraciji). Trik je u optimizacijama koje je Valve napravio u pristupu grafičkim drajverima. Kada su igru tek preveli, puzala je u PowerPointskih 6 fps, međutim ni Valve nije očekivao da će optimizacije dovesti do verzije koja je - bitno brža od one na Windowsima

Ne znam otkud si ovo izvukao. Da, super je da Linux polako postaje gaming platforma optimizacijom OpenGL-a ali ovo jednostavno nije tocno - u W7 se L4D2 vrtio na 305 fps sto nikako nije 16% manje od 315

Shhhh!! My common sense is tingling!!
14 godina
neaktivan
offline
Re: igre se brže izvršavaju na Linuxu
Sunburn kaže...

ali ovo jednostavno nije tocno - u W7 se L4D2 vrtio na 305 fps sto nikako nije 16% manje od 315

"Using a NVIDIA GeForce GTX 680 graphics card with an Intel Core i7 3930K processor, Windows 7 SP1 was running Left 4 Dead 2 with the Direct3D renderer at 270 FPS while under Linux with OpenGL they are now at 315 FPS! Using the OpenGL renderer on Windows isn't also quite as good with its average frame-rate at around 303 FPS. "

O ovome se radi...

http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTE1MjI

Oscar-Mike-Golf Whiskey-Tango-Foxtrot
Poruka je uređivana zadnji put pon 6.8.2012 13:26 (rustweaver).
12 godina
neaktivan
offline
Valve: igre se brže izvršavaju na Linuxu

Ma da, kuzim, ali i u W7 na OpenGL-u je na 303 (Hexus kaze 305, ali whatever).

 

Sve u svemu, ogroman thumbs up za Linux. Meni osobno nikad do sada nije bas pasao a i naviknut sam na MS ali nikad ne znas, s vremenom se mozda prebacim, bar na laptopu.

Shhhh!! My common sense is tingling!!
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Valve: igre se brže izvršavaju na Linuxu
@Streetpunk

Ustvari, vecinu igra se moze igrat s tim karticama makar ne na 720p.
Xbox i PS3 nemaju 720p, Xbox ima 600p, a PS3 ima 540p (IIRC)
Ja sam igrao Crysis na 1600x900 sa 7300GT DDR2 pri stabilnih 27-32 fps-a.
I to na AMD Turionu iz 2006. i 512MB rama.
Za pročitati : Waterways ✓ - Out of Position ✓ - Bridges ✓ - Isolation Play scan;_; - Green Fairy
15 godina
neaktivan
offline
Valve: igre se brže izvršavaju na Linuxu

Do čega će ovo dovesti? Moći ćemo igrati igre na Linuxu , narast ce mu popularnost i broj korisnika i za tren će se developeri linuxa povampiriti i evo ti plaćanja. Sad cu dobiti masu TD i svi ce mi reci da je linux besplatan ali to nitko nece pitati naci ce se netko tko ce reci to je moje i vi morate plaćati!

 
0 7 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Valve: igre se brže izvršavaju na Linuxu

@soundstream

Radiš banalni c/p vijesti. Ako već kopiraš sa INFO portala sastavi svoje dvije, tri rečenice o tekstu i daj link.

Što se linka tiče, dovoljno je ostaviti tid parametar, ostali nisu potrebni, a link sa njima je kilometarski. Znači:
http://www.info.ba/tekstovi1_tekst.aspx?tid=16925

 
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Valve: igre se brže izvršavaju na Linuxu
royalhero kaže...

@soundstream

Radiš banalni c/p vijesti. Ako već kopiraš sa INFO portala sastavi svoje dvije, tri rečenice o tekstu i daj link.

U cemu se tocno razlikuje to sto je on napravio od onoga sto Bug "novinari" rade svaki dan?

 

 

 

14 godina
neaktivan
offline
Re: Valve: igre se brže izvršavaju na Linuxu
zeroname kaže...

i za tren će se developeri linuxa povampiriti i evo ti plaćanja.

Tko su developeri linuxa, možeš li ih navesti?

 

zeroname kaže...

Sad cu dobiti masu TD i svi ce mi reci da je linux besplatan ali to nitko nece pitati naci ce se netko tko ce reci to je moje i vi morate plaćati!

Hoćeš, zasluženo. Jer ne znaš o čemu pričaš. Znaš li što je GPL?

http://www.kernel.org/pub/linux/kernel/COPYING

 

Ne radi se ovdje o nekakvoj netransparentnoj korporaciji da bi mogao plasirati svoje teorije urota, ovdje je riječ o FOSS projektu u kojem ti je sve javno dostupno tako da ovakve teorije stvarno nemaju smisla...

Oscar-Mike-Golf Whiskey-Tango-Foxtrot
15 godina
neaktivan
offline
Re: Valve: igre se brže izvršavaju na Linuxu
rustweaver kaže...
zeroname kaže...

i za tren će se developeri linuxa povampiriti i evo ti plaćanja.

Tko su developeri linuxa, možeš li ih navesti?

 

zeroname kaže...

Sad cu dobiti masu TD i svi ce mi reci da je linux besplatan ali to nitko nece pitati naci ce se netko tko ce reci to je moje i vi morate plaćati!

Hoćeš, zasluženo. Jer ne znaš o čemu pričaš. Znaš li što je GPL?

http://www.kernel.org/pub/linux/kernel/COPYING

 

Ne radi se ovdje o nekakvoj netransparentnoj korporaciji da bi mogao plasirati svoje teorije urota, ovdje je riječ o FOSS projektu u kojem ti je sve javno dostupno tako da ovakve teorije stvarno nemaju smisla...

Jesi ikada čuo za kompaniju red hat koja nudi open suource ali to naplacuje!

16 godina
offline
Re: Valve: igre se brže izvršavaju na Linuxu
zeroname kaže...
rustweaver kaže...
Ne radi se ovdje o nekakvoj netransparentnoj korporaciji da bi mogao plasirati svoje teorije urota, ovdje je riječ o FOSS projektu u kojem ti je sve javno dostupno tako da ovakve teorije stvarno nemaju smisla...

Jesi ikada čuo za kompaniju red hat koja nudi open suource ali to naplacuje!

Jesi li ti čuo za CentOS, koji besplatno i slobodno uzmeš i instaliraš i imaš istu stvar kao RHEL?

Gledam te!
Poruka je uređivana zadnji put pon 6.8.2012 15:02 (Veliki Brat).
14 godina
offline
Re: Valve: igre se brže izvršavaju na Linuxu
zeroname kaže...
rustweaver kaže...
zeroname kaže...

i za tren će se developeri linuxa povampiriti i evo ti plaćanja.

Tko su developeri linuxa, možeš li ih navesti?

 

zeroname kaže...

Sad cu dobiti masu TD i svi ce mi reci da je linux besplatan ali to nitko nece pitati naci ce se netko tko ce reci to je moje i vi morate plaćati!

Hoćeš, zasluženo. Jer ne znaš o čemu pričaš. Znaš li što je GPL?

http://www.kernel.org/pub/linux/kernel/COPYING

 

Ne radi se ovdje o nekakvoj netransparentnoj korporaciji da bi mogao plasirati svoje teorije urota, ovdje je riječ o FOSS projektu u kojem ti je sve javno dostupno tako da ovakve teorije stvarno nemaju smisla...

Jesi ikada čuo za kompaniju red hat koja nudi open suource ali to naplacuje!

 

Je, i Canonical naplaćuje. Full support. Ajde lezi spavaj, pojma nemaš.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Valve: igre se brže izvršavaju na Linuxu
zeroname kaže...

Jesi ikada čuo za kompaniju red hat koja nudi open suource ali to naplacuje!

Znaš li da taj source možeš preuzeti besplatno i da Red Hat zapravo naplačuje podršku?

http://fedoraproject.org/wiki/Red_Hat_Enterprise_Linux#Is_Red_Hat_Enterprise_Linux_a_open_source_product.3F

ftp://ftp.redhat.com/pub/redhat/linux/enterprise/

http://leapster.org/linux/redhat/rhel/

 

Znaš li razliku između linuxa i linux distribucije?

 

Još mi nisi odgovorio na pitanje koji od brojnih linux developera bi naplačivali linux?

http://royal.pingdom.com/2012/04/16/linux-kernel-development-numbers/

http://apcmag.com/linux-now-75-corporate.htm

Oscar-Mike-Golf Whiskey-Tango-Foxtrot
Poruka je uređivana zadnji put pon 6.8.2012 15:14 (rustweaver).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Valve: igre se brže izvršavaju na Linuxu
Tyberius_Prime kaže...

U cemu se tocno razlikuje to sto je on napravio od onoga sto Bug "novinari" rade svaki dan

http://www.bug.hr/forum/topic/vijesti-by-forumasi/pravila-forumase-koji-pisu-vijesti/57041.aspx

14 godina
neaktivan
offline
Re: Valve: igre se brže izvršavaju na Linuxu
Sunburn kaže...

Ma da, kuzim, ali i u W7 na OpenGL-u je na 303 (Hexus kaze 305, ali whatever).

API wars. Radi se o tome što je percepcija OpenGL-a u javnosti da je sporiji i općenito inferiorniji D3D-u. MS bi jako volio kada bi OpenGL jednostavno nestao.

Oscar-Mike-Golf Whiskey-Tango-Foxtrot
Poruka je uređivana zadnji put pon 6.8.2012 16:56 (rustweaver).
12 godina
protjeran
offline
Re: Valve: igre se brže izvršavaju na Linuxu
royalhero kaže...
Tyberius_Prime kaže...

U cemu se tocno razlikuje to sto je on napravio od onoga sto Bug "novinari" rade svaki dan

http://www.bug.hr/forum/topic/vijesti-by-forumasi/pravila-forumase-koji-pisu-vijesti/57041.aspx

Hoces reci da se razlikuju po tome sto clanovi foruma MORAJU sami pisati vjesti ali Bug novinari ne moraju?

Mislim da smo svi skupa ovdje svjedoci da je 99% vjesti koje ovdje citamo samo prevedeni copy/paste sa drugih stranica i to google translate prijevodi u nekoliko navrata.

A sad dosta {#} jer me modovi i ovako imaju na piku :D

Poruka je uređivana zadnji put pon 6.8.2012 15:24 (Tyberius_Prime).
12 godina
odjavljen
offline
Re: Valve: igre se brže izvršavaju na Linuxu
8ax kaže...
@Streetpunk

Ustvari, vecinu igra se moze igrat s tim karticama makar ne na 720p.
Xbox i PS3 nemaju 720p, Xbox ima 600p, a PS3 ima 540p (IIRC)
Ja sam igrao Crysis na 1600x900 sa 7300GT DDR2 pri stabilnih 27-32 fps-a.
I to na AMD Turionu iz 2006. i 512MB rama.

daj ti to molim te provjeri malo 

http://revohd.com
12 godina
neaktivan
offline
Valve: igre se brže izvršavaju na Linuxu

Koliko ja znam GT5 se na PS3 vrti 1080p,60fps.

HUGE RESPECT: woodgamesfx, captain_soap_McTawish, rustweaver, royalhero, tracerCPP,Indestructible
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Valve: igre se brže izvršavaju na Linuxu
Render rezolucije, prosjek na PS3 je 1280x720p za novije igre bez AA, sa AA i detaljnim lightingom je 800x540 ili 1152x640

X360 1280x720 takoder bez lightinga, starije igre sa AA 1024x576.

Sve je to tu negdje, ali obje konzole bez problema vrte igre napravljene bas za njih (nazalost) na 720p uz upscale do 1080p.

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. R.I.P. Steve Jobs 6.10.2011. 1955. - 2011.
15 godina
online
Re: Valve: igre se brže izvršavaju na Linuxu
FireMan97 kaže...

Koliko ja znam GT5 se na PS3 vrti 1080p,60fps.

Ma kakvi, 1280x720 uz 4AA

Najvise vertikalno moguce je 1280x1080 sa QAA

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. R.I.P. Steve Jobs 6.10.2011. 1955. - 2011.
12 godina
odjavljen
offline
Re: Valve: igre se brže izvršavaju na Linuxu
Mitch kaže...
Render rezolucije, prosjek na PS3 je 1280x720p za novije igre bez AA, sa AA i detaljnim lightingom je 800x540 ili 1152x640

X360 1280x720 takoder bez lightinga, starije igre sa AA 1024x576.

Sve je to tu negdje, ali obje konzole bez problema vrte igre napravljene bas za njih (nazalost) na 720p uz upscale do 1080p.

a gledaj imas dobre teksture uz 720p ili osrednje teksture uz 1080p 

 

pa sad biraj (720p je bolja opcija)

http://revohd.com
15 godina
online
Re: Valve: igre se brže izvršavaju na Linuxu
Dobre teksture znas kak, nista prema low na PC-u.
Imas usporedbu x360 RDR-a i na PS3, uzasno za gledat na PC-u!

Nazalost u zadnje vrijeme imamo samo konzolaske portove na PC-u, to se treba promijenit hitno, ali nazalost do 2014 i nekih jacih konzola (a tad ce opet PC biti daleko superiorniji) mozda cemo imat normalne igre.

Tako da Linux je way to go za Valve!
R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. R.I.P. Steve Jobs 6.10.2011. 1955. - 2011.
13 godina
neaktivan
offline
Valve: igre se brže izvršavaju na Linuxu

Ja se iskreno nadam da je ovo neka vrsta najave da Valve kreće malo ozbiljnije u open source vode i da će Linux sve više rasti.

 

Driveri nebi trebali biti toliki problem, jer je Ati-AMD poznati "partner" Valve-a tako da je i to donekle sređeno.

 

 

Imamo matične ploče, grafičke kartice, zvučne kartice, zvučnike, monitore, tipkovnice, miševe, joysticke, rame...sve to optimizirano za igranje, zašto ne operativni sustav?

 

Distribucija linux-a made by Valve, možda?

Poruka je uređivana zadnji put pon 6.8.2012 23:24 (ba2033).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Valve: igre se brže izvršavaju na Linuxu
Tesko da ce ljudi naglo prec kad ih Terminal odvlaci, a pola ekipe je tek sad culo za Ubuntu gledajuci TBBT.

Sumnjam da ce u ovoj godini izaci stabilan driver za gpu, a novije MBO (SB/IB) jos cekaju drivere.
R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. R.I.P. Steve Jobs 6.10.2011. 1955. - 2011.
13 godina
neaktivan
offline
Re: Valve: igre se brže izvršavaju na Linuxu
Mitch kaže...
Tesko da ce ljudi naglo prec kad ih Terminal odvlaci, a pola ekipe je tek sad culo za Ubuntu gledajuci TBBT.

Sumnjam da ce u ovoj godini izaci stabilan driver za gpu, a novije MBO (SB/IB) jos cekaju drivere.

 Nemora ove godine, ali nek se pokrene barem nešto pa da u nekoj skorijoj budućnosti ima ploda od toga.

15 godina
online
Re: Valve: igre se brže izvršavaju na Linuxu
Pa pokrenulo se ocito, nije sad da se ne mozemo igrati pa da smo nestrpljivi, ali Valve ide ka tome da za besplatnu linux distribuciju koja je rame uz rame s funkcijama najpopularnijih os-a
R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. R.I.P. Steve Jobs 6.10.2011. 1955. - 2011.
13 godina
neaktivan
offline
Re: Valve: igre se brže izvršavaju na Linuxu
zeroname kaže...

Do čega će ovo dovesti? Moći ćemo igrati igre na Linuxu , narast ce mu popularnost i broj korisnika i za tren će se developeri linuxa povampiriti i evo ti plaćanja. Sad cu dobiti masu TD i svi ce mi reci da je linux besplatan ali to nitko nece pitati naci ce se netko tko ce reci to je moje i vi morate plaćati!

  Kao što su mnogi drugi ispod rekli.nemoguće.

ČAk i da se nešto takvo dogodi i da moraš plaćati i za source,ako je on pod gnu licencom onda je dovoljno da samo jedna osoba kupi source,promijeni ime na par mjesta i da sasvim legalno besplatno proizvod iste kvalitete.

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.
15 godina
offline
Valve: igre se brže izvršavaju na Linuxu

Linux = way to come, MS aka Xbox = way to go away!

 

Xbox je ionako prakticki PC, pola ekskluziva je dostupno na PC-u, cak je i Xbox 360 kontroler officialno podrzan na PC-u, GFWL servis je nista posebno. Da ga je*** necu kupovati konzolu samo zbog par ekskluziva tipa Halo i Forza, sve ostale prije ili kasnije zavrsi na PC-u... jednostavno, neka se MS konacno odluci, PC ili Xbox?!?!?!?

Whenever there's light, there are shadows. We, who were changed by being bathed in the light only once... will spend our future in a world without light.
Moj PC  
1 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice