Voyager 1 izašao iz Sunčevog sustava

poruka: 24
|
čitano: 6.568
|
moderatori: XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Voyager 1 izašao iz Sunčevog sustava

Voyager 1, svemirska letjelica, je prema zadnjim istraživanjima vrlo vjerojatno izašao iz Sunčeva sustava i tako postao prva ljudska tvorevina ikada koja je to učinila.

Voyager 1 je lansiran 1977 skupa sa slikama i audio zapisima ljudske civilizacije. Među ostalima, tamo su Beethoven, Guan Pinghu, Mozart, Stravinsky, Blind Willie Johnson, Chuck Berry itd. Također sadrži i zvuk plača bebe, zvuk kitova i udaranje valova u obalu.

Vi neznate tko sam ja, ja neznam tko ste vi i ne zanima me.
Moj PC  
22 0 hvala 8
12 godina
protjeran
offline
Voyager 1 izašao iz Sunčevog sustava

Jel to onaj koj ima u zlatu ugraviran lik muskarca i zene u krugovima naseg suncevog sistema?

daniel
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Voyager 1 izašao iz Sunčevog sustava
daniel.hajdinjak666 kaže...

Jel to onaj koj ima u zlatu ugraviran lik muskarca i zene u krugovima naseg suncevog sistema?

 

Vi neznate tko sam ja, ja neznam tko ste vi i ne zanima me.
Poruka je uređivana zadnji put sri 20.3.2013 22:02 (Unix).
13 godina
offline
Re: Voyager 1 izašao iz Sunčevog sustava
Unix kaže...

Voyager 1, svemirska letjelica, je prema zadnjim istraživanjima vrlo vjerojatno izašao iz Sunčeva sustava i tako postao prva ljudska tvorevina ikada koja je to učinila.

Voyager 1 je lansiran 1977 skupa sa slikama i audio zapisima ljudske civilizacije. Među ostalima, tamo su Beethoven, Guan Pinghu, Mozart, Stravinsky, Blind Willie Johnson, Chuck Berry itd. Također sadrži i zvuk plača bebe, zvuk kitova i udaranje valova u obalu.

Hvala Bogu pa sada nema planova da se nešto tako pošalje.
Sada bismo slali hipstere, 1D, Biebera, Nicki Minaj i slično.
Poslan je u najbolje vrijeme {#} 

Keep flashing! || Samsung Galaxy SII crew. || ↓ Stisni Hvala ako sam ti pomogao. ||
13 godina
offline
Voyager 1 izašao iz Sunčevog sustava

Voyager me uvijek asocira na dva lika (meni podjednako draga), Carl Sagana i Mike Oldfielda.

 

Evo jedna prigodna

Stručnjak za odmaganje...
 
8 0 hvala 0
13 godina
offline
Voyager 1 izašao iz Sunčevog sustava

Ajmo ozbiljno, evo ovdje detaljnija analiza o ovom "napuštanju" našeg sustava.

 

Keep flashing! || Samsung Galaxy SII crew. || ↓ Stisni Hvala ako sam ti pomogao. ||
Moj PC  
0 0 hvala 2
11 godina
neaktivan
offline
Voyager 1 izašao iz Sunčevog sustava

Super, jos 100 godina i uci ce u drugu galaksiju, a nakon jos 100 godina cemo mozda znati sta ima tamo u susjedstvu {#}

Što hladnije to bolje :)
Moj PC  
5 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Voyager 1 izašao iz Sunčevog sustava

A gdje je najblizi planet slican zemlji? Koliko galaksija je udaljen?

daniel
Moj PC  
0 1 hvala 0
13 godina
offline
Re: Voyager 1 izašao iz Sunčevog sustava
Praedator kaže...

Super, jos 100 godina i uci ce u drugu galaksiju, a nakon jos 100 godina cemo mozda znati sta ima tamo u susjedstvu {#}

Nadam se samo da se šališ.

Keep flashing! || Samsung Galaxy SII crew. || ↓ Stisni Hvala ako sam ti pomogao. ||
13 godina
offline
Re: Voyager 1 izašao iz Sunčevog sustava
daniel.hajdinjak666 kaže...

A gdje je najblizi planet slican zemlji? Koliko galaksija je udaljen?

Ako je vjerovati ovom izvoru navodi se da je najbliži 13 svjetlosnih godina (13x9,461*10^12 km)
P.s. većina promatranih i onih koji ulaze u izbor "nastanjivih" se uzimaju iz naše galaksije.
Što nam vrijedi govoriti o nekom iz recimo Andromede (M-31) kada doći do nje ne možemo ni u mislima, a ne u fizikalnom obliku. 

Keep flashing! || Samsung Galaxy SII crew. || ↓ Stisni Hvala ako sam ti pomogao. ||
12 godina
protjeran
offline
Voyager 1 izašao iz Sunčevog sustava

I pitanje je u kakvom su stanju ti planeti danas, ak je najblizi 10 svj. godina od nas.

daniel
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Voyager 1 izašao iz Sunčevog sustava
daniel.hajdinjak666 kaže...

I pitanje je u kakvom su stanju ti planeti danas, ak je najblizi 10 svj. godina od nas.

Za deset godina, ne može se planet izmijeniti koliko misliš.

Možda ga je neka druga (nadam se postojeća) civilizacija civilizirala, ali nekih većih/značajnih promjena ne bi trebalo biti.

Jer, to i nije tako daleko. 

Keep flashing! || Samsung Galaxy SII crew. || ↓ Stisni Hvala ako sam ti pomogao. ||
16 godina
neaktivan
offline
Re: Voyager 1 izašao iz Sunčevog sustava
daniel.hajdinjak666 kaže...

I pitanje je u kakvom su stanju ti planeti danas, ak je najblizi 10 svj. godina od nas.

Pa u onakvom kakvom su bili prije 10 godina {#}.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
15 godina
offline
Re: Voyager 1 izašao iz Sunčevog sustava
daniel.hajdinjak666 kaže...

A gdje je najblizi planet slican zemlji? Koliko galaksija je udaljen?

 

Kako mislis koliko galaksija je udaljen?

 

 

 

 

on topic:

 

Meni je jos fascinantnije da su znanstvenici u redovnom kontaktu sa V'gerom ( sjeca li se tko gdje su ga tako nazivali ;) ) ako se uzme u obzir da na sebi nosi predajnik od 20W

 

Genijalno

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
13 godina
offline
Re: Voyager 1 izašao iz Sunčevog sustava
1domagoj1 kaže...
daniel.hajdinjak666 kaže...

I pitanje je u kakvom su stanju ti planeti danas, ak je najblizi 10 svj. godina od nas.

Pa u onakvom kakvom su bili prije 10 godina {#}.

E jesi me nasmijao {#}

Keep flashing! || Samsung Galaxy SII crew. || ↓ Stisni Hvala ako sam ti pomogao. ||
13 godina
offline
Re: Voyager 1 izašao iz Sunčevog sustava
syncmaster245b kaže...

Meni je jos fascinantnije da su znanstvenici u redovnom kontaktu sa V'gerom ( sjeca li se tko gdje su ga tako nazivali ;) ) ako se uzme u obzir da na sebi nosi predajnik od 20W

 

Genijalno

Da fakat interesantno kak uspijevaju. V'ger je iz star trek filma ako se ne varam.

[img]http://www.pohrani.com/f/3P/LZ/2VcjQeoa/katana.jpg[/img]
12 godina
odjavljen
offline
Voyager 1 izašao iz Sunčevog sustava

Zar nije bila neka spika da su svi podaci koje Voyager šalje nečitljivi jer su u nekom prastarom formatu?

Professional Case and PC modder. Sponsored by: CoolerMaster,Inter-tech,ASBIS, LD Cooling, MG Vrbanus , iShop,Noiseblocker,Shuttle,In Win, Enermax, EKWB, ASUS
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Voyager 1 izašao iz Sunčevog sustava
del4nec kaže...
(...) Da fakat interesantno kak uspijevaju. V'ger je iz star trek filma ako se ne varam.

Preciznije, u ST-u radi se o Voyageru 6 - u stvarnom svijetu stali smo na dvojci.

Pranja kaže...

Zar nije bila neka spika da su svi podaci koje Voyager šalje nečitljivi jer su u nekom prastarom formatu?

Ne, čitljivi su - sredinom 2010. godine kozmička zraka promijenila je jedan bit u memoriji Voyagera 2, što je rezultiralo da su podaci koje je slao prema Zemlji bili nečitljivi. Resetirali su računalo u Voyageru 2 i, nasreću, problem je riješen relativno jednostavno - zamisli dijagnostiku u kojoj za povratnu informaciju trebaš čekati preko jednog dana (u tom trenutku Voyager 2 je bio na oko 13 svjetlosnih sati od Zemlje), a postoji velika mogućnost da ta informacija neće biti razumljiva.

The laws of nature are constructed in such a way as to make the universe as interesting as possible. - Freeman Dyson, Imagined Worlds
12 godina
odjavljen
offline
Voyager 1 izašao iz Sunčevog sustava

Hmm,meni se čini da sma gledao neki dokumentarac u kojemu su rekli da je cijeli tim koji je kreirao te sonde u mirovini ili mratav i da više nitko ne može protumačiti te podatke koje šalje. E sad,jesam ja nešto pobrkao ili ne,nemam pojma.

Professional Case and PC modder. Sponsored by: CoolerMaster,Inter-tech,ASBIS, LD Cooling, MG Vrbanus , iShop,Noiseblocker,Shuttle,In Win, Enermax, EKWB, ASUS
Moj PC  
0 6 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Voyager 1 izašao iz Sunčevog sustava
Unix kaže...

Voyager 1, svemirska letjelica, je prema zadnjim istraživanjima vrlo vjerojatno izašao iz Sunčeva sustava i tako postao prva ljudska tvorevina ikada koja je to učinila.

Ovisi kako se definira gdje je granica Sunčevog sustava. Voyager 1 je trenutno udaljen oko 120 AU. Sedna, jedan od objekata Kuiperovog pojasa (za koji se podrazumijeva da pripada Sunčevom sustavu) orbitira najdalje do 900 AU. Moguće da postoje objekti i s još daljim orbitama. Daklem, Voyageru će trebati još oko 10 puta vremena koliko je već letio, dok zbilja ne izađe iz "lokalnog" svemira.

Oortov oblak iz kojeg nam (vjerojatno) dolaze kometi se prostire do 50000 AU.

 

14 godina
offline
Re: Voyager 1 izašao iz Sunčevog sustava
DigiMagic kaže...

Ovisi kako se definira gdje je granica Sunčevog sustava. Voyager 1 je trenutno udaljen oko 120 AU. Sedna, jedan od objekata Kuiperovog pojasa (za koji se podrazumijeva da pripada Sunčevom sustavu) orbitira najdalje do 900 AU. Moguće da postoje objekti i s još daljim orbitama. Daklem, Voyageru će trebati još oko 10 puta vremena koliko je već letio, dok zbilja ne izađe iz "lokalnog" svemira.

Oortov oblak iz kojeg nam (vjerojatno) dolaze kometi se prostire do 50000 AU.

 

Kao granica Solarnog sistema se uzima udaljenost na kojoj prestaje uticaj solarnog vjetra a počinje uticaj galaktičkog vjetra. Voyageri su već davno prošli heliosferu, i sada su na putu da pređu i granicu helio pauze. E sad je problem što heliosfera "diše" u zavisnosti od jačine galaktičkog vjetra tako da ta granica nije konstantna i dešava se da Voyager nekoliko puta napušta Solarni sistem. Ne možeš uzeti kao granicu Kajperov pojas ili Oortov oblak, jer su oni pod uticajem Sunčeve gravitacije i pretpostavlja se da se najudaljenije komete u Oortovom oblaku rasprostiru i do četvrtine udaljenosti do Alfe Kentaura. Ne znam kako ljudi zamišljaju Oortov oblak, ali to je jedan ogroman prostor gdje su majušni kometi udaljeni jedni od drugih nekoliko milijuna kilometara.

Jeste li razmišljali koliko smo imali sreće i kako su se stvari poklopile tako da trajektorija Voyagera ide u pravcu kretanja sunca kroz Galaksiju. Kako se sunce kreće tako za sobom ostavlja "rep" naelektrisanih čestica koje tvore heliosferu. Taj rep se proteže nekoliko tisuća astronomskih jedinica iza Sunca, i samo oko 120 ispred (tj. u pravcu kretanja Sunca i Voyagera). Da su planete 70tih i 80tih godina bile na drugoj strani sunca Voyageri ne bi imali priliku da napuste Sunčev sistem još nekoliko tisuća godina.

During The War ...
16 godina
neaktivan
offline
Re: Voyager 1 izašao iz Sunčevog sustava
uss kaže...

Kao granica Solarnog sistema se uzima udaljenost na kojoj prestaje uticaj solarnog vjetra a počinje uticaj galaktičkog vjetra.

Da, netko to tako uzima, ali to mi nema smisla. Da je slučajno jačina Solarnog zračenja takva da galaktički vjetar nadvladava već prije orbite Merkura, onda Sunčev sustav ne bi sadržavao nijedan planet samo zato što je vjetar ovakav ili onakav? A takva će izvjesno biti situacija za milijarde zvijezda. "Područje gdje je značajan utjecaj gravitacije" mi se čini daleko bolja definicija.

 

14 godina
offline
Re: Voyager 1 izašao iz Sunčevog sustava
DigiMagic kaže...

Da, netko to tako uzima, ali to mi nema smisla. Da je slučajno jačina Solarnog zračenja takva da galaktički vjetar nadvladava već prije orbite Merkura, onda Sunčev sustav ne bi sadržavao nijedan planet samo zato što je vjetar ovakav ili onakav? A takva će izvjesno biti situacija za milijarde zvijezda. "Područje gdje je značajan utjecaj gravitacije" mi se čini daleko bolja definicija.

 

Ako napravimo poređenje Sunčevog sistema sa Zemljom, možemo zaključiti sljedeće. Kao granica atmosfere i početak svemira se uzima visina 100km jer je na toj visini atmosfera veoma rijetka a već na 30 km nebo nije plavo i vidi se crnilo svemira. Još jedna zabluda u koju ljudi često upadnu je da na visini orbitiranja ISS-a na 300km gravitacija Zemlje zanemariva i vlada bestežinsko stanje. Istina je da predmeti lebde ali to nije posljedica slabe gravitacije nego toga što je svaki satelit koji kruži oko Zemlje u stalnom slobodnom padu. Gravitacija na visini 300 ili 500 km je samo malo manja nego na površini Zemlje. Problem je sada definirati što je to granica Zemlje, jer je veoma teško definirati pomoću gravitacionog uticaja. Slična je stvar i sa Sunčevim sistemom.

During The War ...
15 godina
offline
Re: Voyager 1 izašao iz Sunčevog sustava
del4nec kaže...

Da fakat interesantno kak uspijevaju. V'ger je iz star trek filma ako se ne varam.

 

hrx kaže...

Preciznije, u ST-u radi se o Voyageru 6 - u stvarnom svijetu stali smo na dvojci.

 

Dobro je, vec sam stvarno pomislio da sam jedini geek ovdje koji pamti takve stvari {#}

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice