Koji windowse kupit za manju firmu i način kupnje?

poruka: 197
|
čitano: 86.346
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: Koji windowse kupit za manju firmu i način kup

-pro? piše ti mao iznad.. vjerojatno ne trebaš pro.

-vjerojatno ne trebaš ni retail.. i najjeftinije je kupiti predinstaliran brand-pc-oem .. (stvarna razlika cca 200kn) ali naša ponuda-trgovci preferiraju da oni prodaju (jer zarađuju).

potraži (780kn-822..) naći ćeš :) uz prosječno računalo, vijek trajanja + zastarjevanja +5god.. retail može biti besmislen, jer u slučaju kvara lako se desi da moraš promijeniti pola računala. Sve je to sad potrošna roba koja se baca...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Koji windowse kupit za manju firmu i način kupnje?

Ništa više ne razumijem, jel ja mogu koristiti home verziju u poslovne svrhe? retail pro je duplo skupljio o cemu mi pričamo? dajte mi ime dučana di je retail pro 1200kn.kakva sad oem, znaci da bacim računalo na kojem je riknula matična u smece i kupujem opet računalo sa oem?znaci da imam 10 racunala sve bacam u smece i kupujem novo zbog jedne matične? to su gluposti.onda bolje zatvorit posao jer u ovoj državi nitko nista ne zna.

Poruka je uređivana zadnji put pet 1.7.2016 15:02 (njuskac).
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koji windowse kupit za manju firmu i način kup

pa kreni od tog što znaš.. npr imaš li razlog za pro verziju?

imaš li (isplativ) razlog za retail?

te odgovore znaš ti za sebe..

ostalo snađi se.

 

da imaš 10 računala, koristio bi drugačije licence (cijena) kao partner.. bagatelno u odnosu na trgovačke cijene.

ovako, jedan PC je najoptimalnije kupiti brand PC s win.. i dok traje.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 1.7.2016 15:37 (ihush).
10 godina
offline
Koji windowse kupit za manju firmu i način kupnje?

Ako je retail 1200kn onda cu rade kupit retail nego novo računalo+oem, ali je ne vidim nigdje pro retail za tu lovu.Da li mi treba pro?ne znam bas koja je razlika i u microsoftu tvrde da moram imat pro u poslovne svrhe ,a i čitajuči puno postova na netu svi tvrde da treba imat pro verziju kao i microsoft.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koji windowse kupit za manju firmu i način kup

- pusti to što ti kažu tamo neki .. :))

- ja ti kažem, win (sve verzije, uključujući win10), home vs pro je samo marketinška oznaka prilagođena potrebama korisnika, razlika (onemogućeni određeni servisi) je ponekad potrebna, ali to nema veze s komercijalnom upotrebom (u firmi), za razliku od npr Office paketa. (MSO-Home&Student nije za komercijalu, win s tim nema veze).

-kraće, možeš koristiti win home u poslovne svrhe (ako zadovolljava tvoje potrebe). To ne samo da kažem ja, nego i par tisuća micosoftovih stručnjaka u odgovorima, ako malo zagooglaš... a svašta se po netu nađe ovih dana, uz free nadogradnju i pirateriju. Operater pak može biti neki tudum.. i može reći da je vidio marsovce, kao i neki trgovac. Ponekad dobiješ 'loš' odgovor ovisno kao postaviš pitanje, + ne zaboravi da je njima interes gurati skuplji proizvod (trgovcima i djelatnicima MSa).

dodatna razlika, pro (kao poslovna linija proizvoda) ima duži support ali realno je to nevažno. Jednako je ponaša npr HP za printere-drivere..

 

zašto ponavljam ... pa zato jer ljudi čitaju online i naiđu na ovakve odgovore/pitanja i ponovo se prenosi dezinformacija, ovako ju 'suzbijam' u korjenu :)

nema free windowsa, pa time ni moguće razlike u upotrebi kućni-poslovni korisnik (da, i mobitel smiješ koristiti.. i tamo je win) :))

kad se pojavi free win, tad licenca može braniti komercijalnu upotrebu i sl. (vidi drugi freeware soft za usporedbu).

 

čitaj licencu, u njoj piše.

npr vidi za 7z (besplatan, licencu moraš imati).

  Note:
    You can use 7-Zip on any computer, including a computer in a commercial
    organization. You don't need to register or pay for 7-Zip.

-jasnije? Tako piše u svakoj licenci (što dozvoljava).

npr ograničene verzije (test..) dio EULAe:

 

d. Verzije s ograničenim pravima.

Ako je verzija softvera koju ste nabavili označena ili na bilo koji drugi način određena za specifičnu ili ograničenu upotrebu, možete ga koristiti samo kako je određeno. Takve verzije softvera ne smijete koristiti za komercijalne ili neprofitne aktivnosti ni aktivnosti koje generiraju prihode.

(i) Akademska upotreba. Za akademsku upotrebu, u trenutku kupovine morate biti student ili pripadati nastavničkom osoblju ili osoblju obrazovne ustanove.

(ii) Procjena. Za korištenje u svrhu procjene (testiranje ili demonstraciju) softver ne možete prodati, koristiti u stvarnom radnom okruženju ili koristiti nakon probnog razdoblja. Bez obzira na suprotne tvrdnje u ovom Ugovoru, softver za procjenu isporučuje se „KAKAV JEST“.

(iii) NFR. Ne smijete prodavati softver označen kao „NFR“, odnosno „Not for Resale“.

 

- II procjena (nespretni prijevod) = trial-evaluate verzija (ne traži key-aktivaciju). Takvu verziju NE MOŽEŠ koristiti u skladu s licencom u radnom okruženju itd.. jer je namijena testiranje. Dakle, home i pro .. ali ne trial (tu spada i Office, praviš se naivan i kažeš da ga isporbavaš, 30 dana..). Tu su navedene verzije s ograničenim pravom korištenja, ne home.

 ili moram još tipkati? :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Koji windowse kupit za manju firmu i način kupnje?

Računala su mi povezana sa mrežom, da li to ima home verzija, koliko vidim u opisu nema tako da mi treba onda pro.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koji windowse kupit za manju firmu i način kup

-ima. Konkretno je navedeno što koja verzija win ima.. (razlika) na prošloj strani. Mreža je i internet, imaš li mrežu? AD i slične stvari su za 'velike' firme.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Koji windowse kupit za manju firmu i način kupnje?

Treba mi lan mreža i internet, koga ja mogu nazvat i pitat da mi potvrde pismeno da li ja mogu koristit home verziju na obrt?Da li ako kupim home retail mogu koristit uz računalo za koje nemam račun ?pošto sam obrtnik i ne moram imat račun za svoju imovinu,a retail ne zahtijeva da se kupuje uz računalo ?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koji windowse kupit za manju firmu i način kup

- račun je poželjno imati, to bi trebao biti tvoj interes.. i to što si obrtnik MSa ne zanima (ili BSA), globalna ekonomija ne razlikuje obrt-biz.. inspektor s tim nema ništa, tj pita za račun.

- software nije dozvoljeno prenositi (licencu.. osim izuzetaka), inspektor s tim nema ništa.

- kao početni kapital ti možeš sam sebi donirati PC... no to ne znači da ne moraš imati dokaz licencu, tj možeš PC-hardware bez problema, ostalo pitanje kako koja strana tumači, inspektor ima svoj interes.. to što za obrt naš zakon dozvoljava donaciju, tj tvoja imovina pa i kuća-auto je također tvoja i zapljenit će je ...

- kućni korisnik nije komercijalni korisnik, MS ima svoj legitimni interes koji ti ne možeš ignorirati svojim interesom ili rečenicom, nemam račun.. i da je sve OK, nasuprot, u čemu je problem ako imaš račun s valjanom win licencom? (nemoj reči da si ga bacio..) :)

 

-ponovo, to što će neki operater iz pakistana odgovoriti može biti svašta.. i sam MS je tu često muljator, tumači stvari na svoj način, ali on ne propisuje zakone. No pitanje je kako se inspektor postavi .. i ima svu moć (i kad nije u pravu), jednako kao što je onaj sudac presudio ličko rukovanje.. drapne kaznu i ti se tad opravdavaj. Ne isplati se (zbog same win licence, tj ako je taj iznos previsok, tad si već propao). Ili na PCju ne koristiš ništa osm samog OSa? programi.. office je daleko skuplji a to te ne brine?

dodatno, inspektor to sve može znati, ipak ima svoj interes, jer zna da ti je lakše njemu platiti 5 nego kaznu od 10 tisuća.. a ljudi su mitološka bića, oduvijek. Dali će te gnjaviti protupožarnim aparatom, knjigom žalbi.. licence su mau najsigurnija pinka koju u roku koji ti tad da većina ne može riješiti (ako koriste ostatak softwarea).

 

+ ako na PCju koji je sad vlasništvo firme imaš bilo što piratskog, crack, nedozvoljeno-nelicencirano, ili torrentiraš... tad ideš po kaznenom zakonu. Razmisli, stavi cijene na stol i odluči se (samo ne glumi gljivu.. ili ne budi naivan). Što se mene tiče, ne zanima me, koristi bilo što.. samo savijet, imaj pokriveno papirnato, bez tog je rizik daleko veći nego korist.

+ imaš free alternativu (jer do sad nisi naveo ni jedan razlog tj konkretnu potrebu za win i komercijalan soft).

 

edit: posljednja rečenica-pitanje..

Retail. Nije vezan uz HW.

OEM, upravo to je razlika, originalno je isključivo za brand-proizvođače (kao hp, ibm, lenovo, asus..) koji isporučuju PC HW+SW predinstaliran, ali kao i sve ostalo ljudi malo iskrive.. i tako se OEM nađe na policama maloprodaje.. MS to dozvoljava-tolerira u praksi, formalno ne (tako kad ih nešto pitaš u helpdesku razlikuj..).

- npr kad sa MSstorea želiš kupiti OEM soft (win-ili office) pita te kad si kupio PC, ti odgovoriš 'jučer' i sve je OK.. MS dozvoljava do 30 dana od kupnje HWa a to nema veze ni s jednim zakonom ni jedne zemlje.. nego samo MS-korisnik-EULA. Ako si račun bacio, ne možeš nikako dokazati nevinost.. tako da je tebi u interesu čuvati račun, kao i svu svoju imovinu. Ne moraš biti kriv, ali ne možeš dokazati ni nevinost, zgodno?

- software nije tvoja imovina, i svaku licencu (dozvolu) pa i za pecanje si dužan imati, pokazati.. dok kućni korisnik račun može baciti izlaskom iz trgovine, firma taj račun mora čuvati trajno, kao i svu svoju imovinu, poslovne knjige.. ne uspoređuj pravila kućnog-poslovnog, nisu ista. To što u ovom trenu ti želiš prebaciti licencu sustav ne zanima, jači su.. a može te kazniti ili pustiti (jednako kao da te policajac zaustavi na cesti.. prekršaj). Ne računaj na to previše. (ili čemu uopće pitanja, misliš da imaš sistem kako pobijediti sistem?)

ponavljaj rečenicu koju će ti inspektor uputiti, imaš li licencu (račun) .. i tvoj odgovor je...?

software nije stolac, prozor, auto.. soft licence imaju svoja pravila. Licence se i gube i kao za vožnju, dovoljno je da nemaš, kriv si. Teret dokazivanja (nevinosti, valjane licence) je na tebi, ne na njima-sistemu. Inspektor će zapisati 'zatečeno stanje' tj to da nisi dao na uvid valjan dokaz posjedovanju važeće licence za zatečeno stanje na PCju. Kad to potpišeš kao zapisnik, gotovo je ...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 4.7.2016 15:33 (ihush).
10 godina
offline
Koji windowse kupit za manju firmu i način kupnje?

Imam za sve račune i za sve windowse imam račune , nemam nitijedan crack ni torente ni kaj ti ja znam, moje pitanje je bilo za windowse kad rikne matična, dakle ja kao obrtnik paušalac nemam nikakve potrebe imat račun jer ja nemam nikakve porezne olakšice paušalci uvijek plaćaju isti porez (zato se tako i zovu) i uopće im ne igra ulogu kupuju li sredstva za rad ili ćevape. Nikakvi troškovi se ne mogu pravdati na način da smanje taj porez. nema nikakve potrebe za računima od računala, jer ja kao obrtnik  mogu kupovat i preko ziro i preko privatnog računa, obrt i ja smo jedno te isto ,isti oib, tako su mi rekli na poreznoj i tamo gdje sam otvarao obrt, e sad za oem windows mora bit kupljen sa računalom ali ja ako recimo imam retail windows ja ga mogu prenijeti na drugo računalo koje sam kupio od privatne osobe u oglasniku tako da sma sad došao na ideju da kupim windows 10 home retail za 900kn i računalo iz oglasnika.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koji windowse kupit za manju firmu i način kup

-da, retail možeš prenjeti (jedna aktivna licenca, više = blacklistanje). No to pitanje je odavno odgovoreno, jasno.

-tvoj status obrtnika, poreza se ne tiče MSa.. ne zanima ih, tako da to zaboravi, nije vezano ničim. Moraš li imati račun za bilo što? .. ili kad kažeš ćevapi, MS nije ćevapđinica i win nisu ćevapi, pa sad ako ti se da natezat, izvoli :) .. a inspektor trlja ruke i planira godišnji. (možda razumljivije?).

 

npr sud (USA, Španjolska..) dozvoljava običnom-malom-kućnom korisniku prijenos licence kod prodaje uređaja (nije samo PC nego i konzole kao pleyka-sony..) jednako kao što u malom oglasniku ljudi mogu prodavati .. bez poreza, dozvole i sl. I to jednu konzolu-PC-igur, ne šleper.. To vrijedi za ljude i to kao izuzetak, ne za trgovinu, ne za firme pa ni obrt. Tako da čim nisi kućni korisnik, zaboravi na ta pravila. Ne oslanjaj se na to, jer je preskupo.. prerizično. Možeš uz ćevape popričati s inspektorom. Ali, bez papirnatog dokaza koji ti garantira da si nevin, ni takva ćevap-izjava ne zanči ništa, jer drugi inspektor može imati drugačije mišljenje.

 

Bez računa se ne računa, bez papirnate dozvole, nemaš je.. i tad može biti problem. ... ili imaš sreće pa te neće? Sretno!

 

pa prijedlog, da tebi uz ćevape, inspektor to napiše, kao njegovu dozvolu.. (koju opet MS-BSA ne mora uvažiti, kao ni neki drugi inspektor, ali imao bi neki papir, za sud..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 4.7.2016 16:01 (ihush).
10 godina
offline
Koji windowse kupit za manju firmu i način kupnje?

Da, zaključak je ako te želi kaznit kaznit ce te bez obzira sta imao ili nemao ,a ja cu poslat pismeni  upit ministarstvu pa neka se očituju pismeno za sva pitanja koja imam.

Moj PC  
0 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koji windowse kupit za manju firmu i način kup
njuskac kaže...

Da, zaključak je ako te želi kaznit kaznit ce te bez obzira sta imao ili nemao ,a ja cu poslat pismeni  upit ministarstvu pa neka se očituju pismeno za sva pitanja koja imam.

- tebi, inspektoru i ministru ćevapi na moj račun.. ako itko osim čistačice odgovori..

stvarno misliš da oni odgovaraju ili da uopće znaju što ih pitaš? Država je u raspadu, ... sretno.

 

nikad soft nije bio 100% zakonski jasno, od npr samog postojanja OEMa u trgovinama .. i stalno se mijenja. Vidi EU, EMEA-Ireland, Brexit.. i porezne oaze, a oni bi trebali znati odgovor za obrtnika? Mlad si.. proći će .. :))

 

i btw, nije pismeni, nego pisani.. i traži jednako tako, pisano, crno na bijelo ;-) (novokoponirani rvacki nije nužno formalnopravno točan).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Koji windowse kupit za manju firmu i način kupnje?

Kao što rekoh ako te žele kaznit, kaznit ce te bez obzira na sve.

Poruka je uređivana zadnji put pon 4.7.2016 18:19 (njuskac).
Moj PC  
1 1 hvala 0
12 godina
online
Re: Koji windowse kupit za manju firmu i način kup
ihush kaže...

 

OEM, upravo to je razlika, originalno je isključivo za brand-proizvođače (kao hp, ibm, lenovo, asus..) koji isporučuju PC HW+SW predinstaliran, ali kao i sve ostalo ljudi malo iskrive.. i tako se OEM nađe na policama maloprodaje.. MS to dozvoljava-tolerira u praksi, formalno ne (tako kad ih nešto pitaš u helpdesku razlikuj..).

 Zašto bi OEM bio isključivo za brand proizvođače, gdje to piše? OEM je namijenjen proizvođačima računala, bez obzira jesu li brand ili ne :-)

 

13 godina
offline
Re: Koji windowse kupit za manju firmu i način kup
sosta kaže...

 Zašto bi OEM bio isključivo za brand proizvođače, gdje to piše? OEM je namijenjen proizvođačima računala, bez obzira jesu li brand ili ne :-)

 

OEM je namijenjen i onima koji slože računalo iz dijelova tako da naručiš/kupiš računalo u komponentama te ga složiš i na njega potpuno legalno instaliraš OEM Windowse.

Stručnjak za odmaganje...
15 godina
offline
Re: Koji windowse kupit za manju firmu i način kup
sosta kaže...
ihush kaže...

 

OEM, upravo to je razlika, originalno je isključivo za brand-proizvođače (kao hp, ibm, lenovo, asus..) koji isporučuju PC HW+SW predinstaliran, ali kao i sve ostalo ljudi malo iskrive.. i tako se OEM nađe na policama maloprodaje.. MS to dozvoljava-tolerira u praksi, formalno ne (tako kad ih nešto pitaš u helpdesku razlikuj..).

 Zašto bi OEM bio isključivo za brand proizvođače, gdje to piše? OEM je namijenjen proizvođačima računala, bez obzira jesu li brand ili ne :-)

 

- brandiranje sam dio prodaje, artikla.. jer tad nije pc suma dijelova, nego 'novi proizvod' i pogledaj malo da je to često i kod naših trgovaca, neko 'ime' PCa.. npr msgw... e to je to. :)

dok je bez w na kraju, bez windowsa. Vemulj je imao Astro, HGšrot je imao Force.. a dosta proizvoda MSA-n ima pod brandom MS, mišonje pa i TVji pod nekim drugim imenima.

 

OEM je pak po samoj EULAi (staroj) bio isključivo za proizvođače (sys.buldere) ... i dalje to piše na kutiji, prihvaćaš uvijete prije otvaranja, .. naravno, kažeš sam sebi, ja sam sistem bilder :) .. u suprotnom kršiš uvijete i licenca pravno nije valjana. .. ali tad možeš osporavati EULAu itd itd.

u gornjem textu, brand.. i proizvođači, su spomenuti kao primjer firmi koje proizvode.. za razliku odo ovih trgovačkih marki, to je pravi tvornički PC, tj došao je kompletan u kutiji kao jedan artikl, na deklaraciji, ambalaži je sve navedeno pa i boja .. uz predinstaliran OS .. koji je posljednjih godina na HDDu (nema medija).

Zdelanci i trgovački su isti zdelanci, nisu 'pravi' OEMi.. ako se razumijemo. (a pravno je to divlji zapad.. ako ovisi o procjeni suda tad i ličko rukovanje.. -jasnije?).

Zdelanac nije došao u kutiji.. zdelanca je trgovac složio u podrumu i uz njega ti priložio win, koji ne mora ni biti predinstaliran.. a već time nije ono što je OEM pravno morao biti, ne maloprodajni artikl, nego isključivo veleprodajni za proizvođače kompletnog systema (zato je naziv sys.builder, ne HW i sl.) Sys=platforma, = uključuje HW+SW i outofbox je spreman za rad.

- jedna razumljiva razlika, pravi brand, kao hp možeš po serijskom broju naručiti bilo koju komponentu, mora odgovarati.. dok kod zdelanca to ne postoji, tj nije definirano ni kućište, ni MBO.. ništa. + Brandirali su kao veće firme neki 'proizvod' jer su tad dobijali neke porezne benefite, izvoz i sl... ali se to trgovcima za naše tržište i prečeste promjene ne da raditi, oni nemaju ugovore s npr intelom da bi znali da će za mjesec imati isti CPU.. i tad ga ne mogu dugoročnije kataloški nuditi (bit će iduća serija, mrvu jača za istu cijenu, ali nije isti a to po deklaraciji-specifikaciji mora biti kao i veći HDD itd.)

 

dali na kutiji piše system bulder? Piše.

-što je sys? - Nije samo HW, nije ni SW nego predinstaliran SW (tvornički, partner koji ima ugovor s MSom i npr VLK licencu), mora biti predinstaliran jer je takav ugovor OEMa i MSa. I u tom ugovoru MS pod OEMom podrazumijeva upravo te firme, ne nekog trgovca peru, jer on nema nikakav ugovor s MSom, nije partner, trgovac nije OEM. To je svaki mobitel, tablet.. dobar dio laptopa itd. To je smisao postojanja brand PCja osim same reklame-kvalitete..

MS ne dozvoljava npr prodaju softwarea-licenci bez ugovora, odnosno, za support se kupac obraća onom od koga je kupio proizvod, od MSa (preko ovlaštenog trgovca) ili od OEMa.

Dodatak, npr naljepnica koja je obavezna kod OEM računala, ima konkretno određeno mjesto ovisno o kućištu, to proizvođač (OEM) mora poštivati, jer je takav ugovor.. a ti dobiješ neraspakiranu kutiju, kao zasebni artikl.. to po EULAi nije valjana licenca jer je prekršen uvijet licence.

Kod pravog OEMa je sve unutar jednog artikla definirano, pa i software (win, MSO..) koji ide uz njega. Jedna stavka na računu. Kod našeg trgovca je to PC+SW kao dvije stavke na računu, dakle dvije robe..

 

no .. praksa je takva da je MS oduvijek davao support i za OEM mada na kutiji-EULAi piše drugačije. Jer mu je to interes, jer je naš OEM cijenom bio i skuplji nego vani retail. MS zarađuje i to mu je OK, zato se to proširilo. Da to MSu nije odgovarao, jednostavno bi ih inspektorat morao kazniti.

 

-možda griješim? .. nevažno.

 

btw, prodaja roba, usluga .. i licenci (kao autorska prava, distribucija) postoji bezbroj nijansi u pravilima. Distribuirati nešto može samo ovlašteni distributer, svi ostali su u prekršaju. Inspektor? Ne zanima ga.. Software se distribuira, upravo zato se koritsti drugačiji termin jer to nije materijalna roba. Prodaju se licence koje imaju stroga ograničena, u suprotnom ne vrijede, gubiš licencu. (a nitko se oko tog ne sudi, ne samo HR koja je u neredu-rasulu, ...).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
neaktivan
offline
Koji windowse kupit za manju firmu i način kupnje?

Ekipa,

 

Radim u firmi koja ima preko 200 korisnika Win 7ice...imam mogućnost da se Winf 7 instalira na moje privatno računalo al nekako sam suzdržan jer me strah da se može ući u trag da imam nevolašteno od tvrtke instaliran Win7, jel se može takvom nečemu uopće ući u trag?

Hvala

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Koji windowse kupit za manju firmu i način kup
Benitrinity kaže...

Pa ako imaš mogućnost, iskoristi je.

Za dodatna pitanja i pomoć obratiti se preko privatne poruke. Hvala. :D
8 godina
neaktivan
offline
Re: Koji windowse kupit za manju firmu i način kup

Možeš imati sve ilegalno i piratsko ako na računalu imaš instaliran Linux, a onda unutar Linux-a u "virtualnoj mašini" vrtiš koju god želiš inačicu Windowsa i ilegalnog softwarea

13 godina
offline
Re: Koji windowse kupit za manju firmu i način kup
tits4bits kaže...

Možeš imati sve ilegalno i piratsko ako na računalu imaš instaliran Linux, a onda unutar Linux-a u "virtualnoj mašini" vrtiš koju god želiš inačicu Windowsa i ilegalnog softwarea

Možeš imati sve... tako i tako.

Za dodatna pitanja i pomoć obratiti se preko privatne poruke. Hvala. :D
11 godina
offline
Koji windowse kupit za manju firmu i način kupnje?

za manje obrtnike sa npr 2 računala zar nije bolje roknit linux + neki program za kasu i to je to..

 

ili win XP?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koji windowse kupit za manju firmu i način kup
tits4bits kaže...

Možeš imati sve ilegalno i piratsko ako na računalu imaš instaliran Linux, a onda unutar Linux-a u "virtualnoj mašini" vrtiš koju god želiš inačicu Windowsa i ilegalnog softwarea

- licenca je potrebna uvijek, neovisno o HW ili VM.

- na forumu se daju savijeti o legalnom, ono drugo se prešuti..

- može 'kamuflirati' PC tako da ga inspektor uopće ne primjeti? Osim što na kasi mora raditi ili izlistati stanje, cijene... kamuflaža tad ne pomaže.

 

GSP kaže...

za manje obrtnike sa npr 2 računala zar nije bolje roknit linux + neki program za kasu i to je to..

 

ili win XP?

- neki program? Ponuda i ovisnost o već korištenom? To ovisi o ponudi-programerima, kod nas 99% na win platformi. Mislite da vlasnici firmi do sad već to ne bi koristili da mogu? Kad se neki program već koristi, promjena je teška. Cijena OSa je tad nevažna (zanemariva u odnosu na cijenu ostatka).

- što s XP? npr kako kupiti licencu za XP (pa i za Vista, Win7, ..), vidi naslov, XP ne možeš kupiti već 8 godina.

 

Linux je alternativa, OS dobar kao i bilo koji drugi, ali nije čarobni štapić.

npr što s office dokumentima (libre..) što s bankama, poreznom, mirovinskim.. može sve? roknut neki linux? Linux je jedan, distri je bezbroj, par konkretno navedenih imaš npr na eZABA od tog je RH komercijala. Može bilo koji OS, problem nije OS nego aplikacije, potrebe korisnika.

U poslu sve košta, sve moraš imati papirnato.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Koji windowse kupit za manju firmu i način kupnje?

malo offtop..al neznam gdje da pitam...

 

dakle radnik sam u firmi i zelim preko neta regat/kupit mali utility za rad u firmi reda velicne do cca 30$...sefa ne zanima kupnja tj. njemu ne treba to...ako ja kupim na svoje ime i koristim u firmi...to je za firmu kaznjivo/neleglano isto kao da je crackirano?

 

tia

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koji windowse kupit za manju firmu i način kup

-da. Sve unutar firme mora biti firmino, kažnjivo, zbog same licence (jednako kao da nekome posudiš vozačku)... ali to je kazna za korištenje bez valjane licence, kazna za nemanje papira.. Prekršaj.

-uz to što licenca treba biti firmina, dosta softwarea je npr free ili jeftinije za kućnog usera dok za firmu-komercijalno nikad free i skuplje, npr MS-Office paketi, razni freewarei..

-nije kazna za crack-pirateriju i sl. jer nema osnova. Ako se to nekome desi, nikako pristati na drugačiji zapisnik nego 'bez odgovarajuće licence' ili s korištenjem pogrešne-osobne licence... može vlasnik softwarea pokrenuti tužbu-spor protiv firme, država s tim nema ništa. Piraterija/torrent je kažnjivo po sasvim drugom zakonu, kazneni zakon, automatizam (ne treba ni nalog i sl.)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Koji windowse kupit za manju firmu i način kupnje?

ok..a sto je sa besplatnim promotivnim licencama tipa shareware-on-sale i slicnima...uz svaku ponudu citam pazljivo dali je je za komercijalnu ili nekomercijalnu svrhu...dakle koji je dokaz tj. dali je dovoljna potvrda tj. licenca poslana na e-mail od firme (hmm...dali postoji u zakonu oznaka sluzbenog-nesluzbeng emaila firme?!?) ili i tada ne vazi ta licenca za inspekciju?!? u biti je ovo vezano i na prijasnje pitanje...ako u licenci se navodi da je vlasnik firma, a placeno je od strane fizicke osobe...dali to sto mjenja na stvari?

 

hvala..

Poruka je uređivana zadnji put pon 8.8.2016 21:09 (Dandy).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koji windowse kupit za manju firmu i način kup

na računu R1 mora biti firma/oib itd, tko će platiti.. pa gle, firme moraju sve preko žiro, građani preko tekućeg u poslovanju se to ne smije miješati (kazne-zakoni-porezi.. nevezano s licencom, jer drugu stranu to zapravo ne zanima, problem je porezna).

za freeware-shareware, jednostavno čitaj licencu, ako dozvoljava trial i sl. za komercijalno tad je dozvoljeno, u suprotnom nije (i to obično piše).  Npr win možeš dignuti bez keya-trial, ali ne za komercijalnu upotrebu (piše) to radi negdje admin-testni storj i sl.

- pojednostavljeno, svaka konkretna licenca konkretno navodi što dozvoljava, svaka upotreba je ograničena. Za primjer vidi free soft kao 7z-licencu (možeš koristiti komercijalno, ne moraš registrirati itd i možeš distribuirati, sve što piše smiješ..).

- uz to, inspektor te može tražiti prijevod na HR, ta obaveza je samo za robe koje se distribuiraju na HR tržištu (kao upute-deklaracija), ono što sam skineš nema takve obaveze lokalnog prijevoda (nije mjesto prodaje lokalno tržište, mada možda postoji prijevod ako ga je netko napravio, to inače mora distributer), to također teba znati, jer može jednostavno ne prihvatiti licencu.. :)

- email firme se smatra ono ime@domenafirme.hr .. ozbiljne firme ne prihvaćaju ništa drugo kao npr gmail.com.. Taj maj je firmino vlasništvo dodjeljeno djelatniku (kao i vozilo i sl.. zapravo sve je usporedivo s autima-licencama..)

-zašto mora kupac biti konkretna firma? pa jer je takav zakon/soft/licence. Ne može ti ni B.Gates pokloniti win.. 'bez računa se ne računa' na kojem su upravo podaci firme, ne može ni druga firma jer licence nisu prenosive (ne možeš pokloniti-prodati osim upravo takvu licencu za npr rentanje softwarea). Sve mora ići preko žiroa. Direktno od npr anitivrus-ESETa, MSa, .. to rade admin-systemci, certificirani partneri i sl. ili kupiš u trgovini (naravno ono što trebaš naši trgovci ne prodaju.. -- mogao bi reći, snađi se, ali stvar je da to mora prihvatiti inspektor, ništa ne znači što nekto na forumu kaže.. papir-licenca!).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
offline
Koji windowse kupit za manju firmu i način kupnje?

Pozz! 

Nemam firmu, ali ako možete dati koj savijet, za win 10!

 Prešli bi sa 7 na 10, a u  trgovinama ima na desetke vrsta win 10. Pa pitam dali je uredu win 10 Home 64 cro, i koj da uzmem za gaming i surfanje, ne znam na ša treba paziti pri kupnji, jedino da ne bude Oem.

Tako da ne bude vezan za taj komp, tnx! 

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Koji windowse kupit za manju firmu i način kupnje?

imam laptop i nemam legalne windowse... dal mogu instalirati na njega oem windowse, nalijepiti naljepnicu i naknadno unijeti laptop s tim windowsima u firmu kad je otvorim?

 
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Koji windowse kupit za manju firmu i način kup

ili...da ni ne unosim laptop u firmu... mogu li raditi na njemu (s takvim oem windowsima u svojoj firmi), pa kad mi krene, kupim drugo računalo na firmu? može li firma biti bez svog računala, da ja kao njen zaposlenik koristim svoj laptop?

Poruka je uređivana zadnji put sub 12.11.2016 16:56 (sandrine83).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice