Licenciranje software-a

poruka: 15
|
čitano: 7.524
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Licenciranje software-a

Pozdrav,

stupio i kod nas u BiH na snagu zakon vezan za licenciranje software u firmama i sad imamo problema kako sve legalizirat i proći što jeftinije :D

 

U firmi gdje radim ima 15 računala na kojima se koristi program koji je napisan za Windowse, koristi SQL Server, ukratko vezan je za Windowse i ne postoji druga verzija. Problem je sad što treba dati nekih 15*180 eura za 15 win licenci.

 

Moje pitanje je da li se može i da li je legalno instalirati linux i virtualno simulirati nekakvo windows radno okruženje na kojem će raditi taj program koji se koristi u firmi?

Ništa nije tako neefektivno kao efikasno izvođenje aktivnosti koje nisu potrebne.
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Licenciranje software-a

Linux je besplatan stoga slobodno možete navaliti sa njim :)
imate mnoge distribucije pa odaberite koja Vam najviše odgovara. - to vam je riješenje što se tiče legalnog OS-a
a za server pokušajte ga instalirati na Linux, primjera Ubuntu 11.10, podržava većinu programa 

15 godina
offline
Re: Licenciranje software-a

-za VM je također potrebna licenca (svaki OS u VMu, jednako kao za fizičko računalo), ako misliš da inspektor to neće vidjeti.. pa možeš pokušati.

-linux je OK, ali prebacivanje na drugu platformu i poslovni software.. - vjerojatno je jeftinije ostati na MSu.

-firma ne kupuje licence kao običan (kućni) korisnik, kupuj direktno, dvostruko jeftinije (ne samo OS, antivirus i td.), godišnji paketi, otplata na rate itd. Potraži.

npr, na 10tak licenci i serveru, kupnja obične server licence bi pokrila trošak direktnog licenciranja za cca 2-3 godine. Kad imaš neki paket licenci, obično možeš koristiti i najnovije OS ili Office verzije kad izađu, tako da se kroz 3-5 godina isplati višestruko u odnosu na klasičnu jednokratnu kupnju (jer bi opet kad-tad, trebao noviji OS i/ili Office itd.).

 

btw, linux distre su većinom besplatne, ali to je samo kap u moru (za OS), kao što sam OS nema veze s tim dali je komercijalna osnova.. puno stvari pod linuxom može biti (često) skuplje nego na MSu, npr zbog raširenosti korisnika (mada je za baze to bezvezarija..).

 

eh, da, skoro da je obavezno Win-pro (home je namjerno osakaćen, pogotovo office), tad ćeš vidjeti kako je cijena OSa zapravo sitnica.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 12.3.2012 11:43 (ihush).
16 godina
offline
Re: Licenciranje software-a
Maximus kaže...

Moje pitanje je da li se može i da li je legalno instalirati linux i virtualno simulirati nekakvo windows radno okruženje na kojem će raditi taj program koji se koristi u firmi?

Moraš imati licence čak i za virtualizirane sustave.
Nema druge, nego keširati i za OS, i za SQL server... za sve.

I was only mostly dead, try finding that option on government paperwork!
16 godina
offline
Re: Licenciranje software-a
Maximus kaže...

 

Problem je sad što treba dati nekih 15*180 eura za 15 win licenci.

 Ne kosta valjda u BiH 180 eura licenca za jedne windowse?

 

Prije prelaza na neki drugi OS, obavezno u troskove besplatnog OS-a uracunajte i ne bas besplatni rad inzenjera koji ce raditi instalaciju i podesavanje, kao i downtime zbog promjene, jer se lako moze desiti da vas troskovi na kraju dodju vise nego licence. Ili jos gore, da stvar na kraju ne radi kako treba...

 

btw. U HR taj zakon postoji godinama, pa se mnoge firme i dalje bas i ne obaziru na to previse... {#}

 

Those damn scientist people have been promising global warming for years now. But when I go outside it's still very cold. I want the global warming like they promised NOW! I hate being cold...
Poruka je uređivana zadnji put pon 12.3.2012 11:44 (SupremeCommander).
16 godina
neaktivan
offline
Licenciranje software-a

Zahvaljujem na odgovorima.

 

U BiH zakon postoji od 2010, ali se sada počeo primjenjivati jer su prvo ovi što provode zakon morali licencirati svoj software. {#} 

 

Malo su ga i ovi iz microsofta zakomplicirali, pa tako postoje OEM, FPP, GGW, OLP, OVM licence ... Kod mene u firmi je problem što 13/15 računala ne vrijedi više od 50-ak eura (bez monitora) jer su to sve redom Celeroni nekakvi. Tako da mi nije imalo smisla kupovat licencu koja se veže za računalo do njegove smrti, odnosno koja se ne može prenositi. 

 

Zbog toga sam se raspitivao i saznao da su FPP licence prenosive (to su biće ove maloprodajne i najskuplje), kao i OLP i OVM ali to su količinske licence koje su samo upgrade, odnosno mogu se koristiti samo ako već imaš licenciran sustav.

 

Što znači da za svako računalo moramo kupiti GGW-a licence koje koštaju oko 160 eura ili što je logičnije uzeti onda novo računalo s OEM licencom, da bi tek naknadno mogli uzeti OLP/OVM licence koje su prenosive...

 

Neka me neko ispravi ako griješim {#}

 

Naravno uz sve to ide još SQL server za koji sam čuo da je oko 1400 eura + 15 korisničkih licenci.

 

 

 

Ništa nije tako neefektivno kao efikasno izvođenje aktivnosti koje nisu potrebne.
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Licenciranje software-a

pitanje je koja tebi edicija sql-a treba....za vecinu malih fimi sql express (besplatna verzija) pokriva sve potrebe

kod mene normalno radi.....
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Licenciranje software-a

Navodno, besplatna verzija ne bi odgovarala jer radi dobro do 5 korisnika.

Ništa nije tako neefektivno kao efikasno izvođenje aktivnosti koje nisu potrebne.
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Licenciranje software-a
Maximus kaže...

Navodno, besplatna verzija ne bi odgovarala jer radi dobro do 5 korisnika.

sql express nema limit na makismalan broj korisnika (limitiran si sa hw al to te ne bi trebalo zabrinjavat) 

 

 http://msdn.microsoft.com/en-us/library/cc645993.aspx

 

 

kod mene normalno radi.....
15 godina
neaktivan
offline
Licenciranje software-a

Mene zanima kako inspektori rade u BiH?

 

  1. Kako im dokazati da imam orginalan softver npr u slučaju nekih količinskih licenci?
  2. Treba predočiti ugovor o licenciranju? 
  3. Da li on treba biti potpisan? 
  4. Treba li predočiti i fakture za licence?
  5. Da li u tom ugovoru imam popis serijskih brojeva i kljuceva koji se koriste prilikom aktivacije windowsa?
  6. DA li u slučaju takvih licenci na racunalu trebaju postojati i naljepnice?

 

Stvarno mi je magla u glavi :D

 

Hvala

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 26.3.2012 10:34 (mmmnnn).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Licenciranje software-a
mmmnnn kaže...

Mene zanima kako inspektori rade u BiH?

 

  1. Kako im dokazati da imam orginalan softver npr u slučaju nekih količinskih licenci?
  2. Treba predočiti ugovor o licenciranju? 
  3. Da li on treba biti potpisan? 
  4. Treba li predočiti i fakture za licence?
  5. Da li u tom ugovoru imam popis serijskih brojeva i kljuceva koji se koriste prilikom aktivacije windowsa?
  6. DA li u slučaju takvih licenci na racunalu trebaju postojati i naljepnice?

 

.. 

 

 - kako rade (ili će raditi..) tko zna, ali:

1. - račun

2. - račun

3. - račun je na temelju ugovora, podatci firme itd. moraju biti na računu. Neki ugovor (partnerski odnos) sklapaš s Microsoftom, kao preduvijet licenciranju, tj moraš zadovoljiti neke kriterije i dati garancije.

4. - račun

5. - što će inspektor s tvojim ser.brojevima? Nikom ih nesmiješ dati (pa ni njemu), njega samo treba zanimati jesi li licenciran korisnik (ako imaš račun-ugovor=jesi).

6. - ne. Naljepnice su isključivo OEM (da je po pravilu ni nebi mogao doći do OEM soft bez da je instaliran od proizvođača npr kao notebook.)

 

- Zapravo, BSA zna tko je platio licence (jer MS direktno korntrolira), BSA ima pristup podatcima npr sudski registar, tako da im je dovoljno na slijepo poslati upozorenje firmi koja nije pod ugovorom.. jedino ako ta firma korsiti isključivo linux i sl. ali to je skoro nemoguće u klasičnom poslovanju za većinu korisnika.

- Lokalni MS ured nije od neke pomoći, oni te ugl šalju na trgovca koji ti uvaljuje sotf.licence kao OEM ili SBS, dok prave partner-licence ne nude. To moraš direktno s Microsoftom.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
neaktivan
offline
Licenciranje software-a

hvala na iscrpnom odgovoru!

 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Licenciranje software-a

Imam jedno pitanje vezano za licencu. Nije mi jasna licenca od VirtualBoxa.

 

Da sad ne idem u detalje oko pojašnjavanja, u maloj firmi bi trebalo dignuti jedan virtualni stroj. Planiramo koristiti Virtualbox ali ne znam jel treba kupiti neku full verziju jer se tamo spominje da je free za end-usera, što ta tvrtka i je. Interni web bi trebao biti hostan na Apache web serveru na nekom Debianu. Da, možda overkill za intranet ali nek se nađe, možda koji dio postane public.

 

E sada, ja nisam siguran je li tvrtka "end user" i hoće li biti problema sa inspekcijom. Po mome, kršenje tog "end user" pravila bi bilo kad bi tvrtka iznajmljivala neki hosting ili dedicated mašine koji su u Virtualboxu.

 

Ovo je link na njihov FAQ (ako neće loadati, opalite par puta po refreshu, meni je uspjelo)

 

P.S. MSov VirtualPC ne dolazi u obzir jer nama treba nešto što radi svoj posao a ne probleme. Fino on surađuje kad su winsi u virtualki a kad dođe neki linux... Fail.

http://nighthawk-software.blogspot.com/
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Licenciranje software-a

-vbox je pod GNU-GPLom, free.

 

-EULA? ne, svirač na gitari ne prodaje gitaru nego na njoj playa glazbu, naplaćuje glazbu, ne gitaru. Ti ne naplaćuješ vbox, nego software (ili uslugu) koji se samo vrti pod vboxom. Isti taj guest možeš prebaciti na fizičko računalo i tad vboxa nema... jednaka pravna situacija jer se ne plaća licenca za hardware, dok je vbox free i za komercijalnu upotrebu.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
odjavljen
offline
Re: Licenciranje software-a

Hvala. Totalno me zbunio taj "end-user" i bio sam uvjeren da moramo platiti neki grdi iznos a samo hoćemo web server izdvojen od ostatka (sql, server od jedne aplikacije, backup sa cijele mreže).

 

Sad će ispasti točno ono što smo planirali - web i ftp u virtualki na linuxu a sql, app i backup na win7 na hostu. Savršeno.

http://nighthawk-software.blogspot.com/
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice