OEM i Retail

poruka: 103
|
čitano: 169.701
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
online
Razlikama između OEM i Retail

Pitanje iz naslova. Koja je razlika između OEM i Retail OS dvd-a?

Namjeravam kupit Win 7 pa me to interesira zbog cijene.

Vrlo vazno! - Da li se OEM OS moze instalirat i re-instalirat bezbroj puta tj. bez ogranicenja? Da li je "vezan" samo za 1 komp?

Hvala svima za trud Namigiva

 

Ps. Win 7 Home ili Win 7 Pro?

Poruka je uređivana zadnji put čet 22.10.2009 12:19 (djigibao).
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
OEM i Retail

OEM je oznaka ako se ne varam za originalni proizvod, a retail znaci kompletan sto u smislu OS-a vjerovatno znaci da imas sve one verzije Home, Ultimate itd. A sad to OEM sta bi moglo da znaci sem da je original nemam pojma.

Moj PC  
0 14 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
OEM i Retail

OEM verziju ne možeš kupiti u slobodnoj prodaji, nego uz računalo - dakle, licenca je vezana uz njega i ne može se aktivirati na nekom drugom računalu. Možeš reinstalirati koliko god želiš - na tom računalu uz koje si kupio Windowse.

 

Retail je u slobodnoj prodaji, kao zaseban proizvod. Može se instalirati na bilo koje računalo. Na njemu možeš reinstalirati te iste Windowse bezbroj puta, ali na drugom računalu ih nećeš moći aktivirati.

- ako gori zeleno, ne znači da sam tu -
Poruka je uređivana zadnji put čet 22.10.2009 12:28 (macak).
 
1 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
RE: Razlikama između OEM i Retail

Jedno i drugo su originali. OEM je DVD s instalacijom koja se može validirati na samo jednom računalu. Obično dolazi predinstaliran na novo računalo. OEM ne dolazi u s onom finom kutijom i nemaš pravo na korisničku podršku (barem mislim da nemaš). Retail verzija je znači fina kutija s pratećom dokumentacijom, može se instalirati na više računala (naravno, ne istovremeno) itd.

 

To su neke općenite razlike. Ne znam ima li još nekih detalja. Sam OS je jednako funkcionalan u obje verzije. I, naravno, postoji i značajna razlika u cijeni.

16 godina
offline
OEM i Retail

OEM verzije se prodaju uz nova racunala, vec instaliranana njima, i ne mogu se instalirati na neko drugo racunalo, odnosno mozda i mogu ali je to protuzakonito. A retail verziju kupis u ducanu, i instaliras je sam. I ove OEM verzije su dosta jeftinije. Netko neka me ispravi ako grijesim, ali ovaj prvi odgovor sto si dobio nije bas tocan.

92% tinejdžera sluša turbo folk. Ako si ti među onih 8% koji još uvijek slušaju pravu glazbu kopiraj si ovo u potpis.
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Razlikama između OEM i Retail
Frankie kaže...

Retail verzija je znači fina kutija s pratećom dokumentacijom, može se instalirati na više računala (naravno, ne istovremeno) itd.

Može se instalirati na više računala, ali u trenutku kada ih aktiviraš - to je to. Ne možeš ih nakon toga aktivirati na nekom drugom računalu.

- ako gori zeleno, ne znači da sam tu -
16 godina
online
OEM i Retail

Hva svima, nasao na netu (Enter, svibanj 2006) objasnjenje.

Legalne Windowse moguće je dobiti ili kupiti u nekoliko oblika. Prvi i najstandardniji je kupnja maloprodajne, retail-verzije Windowsa (u kutiji), a druga je opcija da kupite OEM verziju Windowsa, što je kod nas vrlo čest slučaj, i to pogotovo kada kupujete prijenosno računalo. Postoje dvije verzije OEM Windowsa - oni koji dolaze predinstalirani na računalu (takvi su obično i predaktivirani i mogu biti “zaključani” BIOS-om na matičnoj ploči) te zasebna OEM verzija koja se može kupiti uz gotove konfiguracije računala.
Osnovna razlika između retail i OEM verzije Windowsa je što retail-inačicu možete slobodno instalirati uvijek i na novo računalo (pod uvjetom da Windowse uklonite sa starog računala kojeg ionako više nećete koristiti), dok kod OEM verzije to nije slučaj.
To je ujedno i jedan od razloga zašto je OEM verzija Windowsa jeftinija od retail-inačice i stoji oko 1.300 kuna, dok ćete za retail-verziju morati platiti četiristotinjak kuna više. Bilo kako bilo, važno je imati legalne Windowse jer osim što je to jedini način da primate svježa ažuriranja, servisne pakete, ali i mnoge druge programe i dodatke koje dolaze iz Microsofta, softver se ne razlikuje od drugih proizvoda - ako ga želite koristiti i imati, morat ćete ga i platiti.

Poruka je uređivana zadnji put čet 22.10.2009 12:39 (djigibao).
Moj PC  
6 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
RE: OEM i Retail
Ramo kaže...

Netko neka me ispravi ako grijesim, ali ovaj prvi odgovor sto si dobio nije bas tocan.

 

Slažem se. I OEM i Retail su originali. OEM se također može kupiti kao zaseban proizvod, znači neovisno o novom računalu, ali drugačiji je tip licence kuju dobiješ s takvim softwareom. Na ovom LINKU možeš vidjeti cijene win7, a u opisu proizvoda stoji da je to OEM.

16 godina
neaktivan
offline
RE: OEM i Retail
djigibao kaže...

Hva svima, nasao na netu (Enter, svibanj 2006) objasnjenje.

 

U principu je točno, međutim na Visti i Sedmici po završetku instalacije potrebno je aktivirati Windowse. Pritom Microsoft 'pamti' konfiguraciju na kojoj su Windowsi instalirani i kada bi ih nakon toga instalirali na drugom računalu i probali aktivirati, ne bi uspjeli. Teoretski, u dogovoru s Microsoftom, pod određenim uvjetima licenca se može prenijeti, ali to ovisi o konkretnim slučajevima.

- ako gori zeleno, ne znači da sam tu -
16 godina
offline
RE: OEM i Retail
djigibao kaže...

Hva svima, nasao na netu (Enter, svibanj 2006) objasnjenje.

Legalne Windowse moguće je dobiti ili kupiti u nekoliko oblika. Prvi i najstandardniji je kupnja maloprodajne, retail-verzije Windowsa (u kutiji), a druga je opcija da kupite OEM verziju Windowsa, što je kod nas vrlo čest slučaj, i to pogotovo kada kupujete prijenosno računalo. Postoje dvije verzije OEM Windowsa - oni koji dolaze predinstalirani na računalu (takvi su obično i predaktivirani i mogu biti “zaključani” BIOS-om na matičnoj ploči) te zasebna OEM verzija koja se može kupiti uz gotove konfiguracije računala.
Osnovna razlika između retail i OEM verzije Windowsa je što retail-inačicu možete slobodno instalirati uvijek i na novo računalo (pod uvjetom da Windowse uklonite sa starog računala kojeg ionako više nećete koristiti), dok kod OEM verzije to nije slučaj.
To je ujedno i jedan od razloga zašto je OEM verzija Windowsa jeftinija od retail-inačice i stoji oko 1.300 kuna, dok ćete za retail-verziju morati platiti četiristotinjak kuna više. Bilo kako bilo, važno je imati legalne Windowse jer osim što je to jedini način da primate svježa ažuriranja, servisne pakete, ali i mnoge druge programe i dodatke koje dolaze iz Microsofta, softver se ne razlikuje od drugih proizvoda - ako ga želite koristiti i imati, morat ćete ga i platiti.

  Po ovom sto gore pise ispada da se retail moze instalirati na drugo racunalo, pretpostavljam nakon sto je aktivirana na prvom?

 

EDIT: Hvala macak, to me zanimalo, ali pisali smo u isto vrijeme, pa nisam vidio sto si napisao. Znaci aktiviram na jednom racunalu, i ako hocu ponovno na drugo racunalo instalirati, moram kontaktirati M$, pa se sa njima jedno pola dana pretpostavljam prepirati?

92% tinejdžera sluša turbo folk. Ako si ti među onih 8% koji još uvijek slušaju pravu glazbu kopiraj si ovo u potpis.
Poruka je uređivana zadnji put čet 22.10.2009 12:46 (Ramo).
16 godina
neaktivan
offline
RE: OEM i Retail
Frankie kaže...

OEM se također može kupiti kao zaseban proizvod...

Dakle, dođem u dućan i prodavač mi ponudi 2 identična proizvoda (retail i oem), ali jedan je za npr. 200 kuna skuplji. Ne vidim zašto bi ja pristao kupiti isti proizvod, ali po višoj cijeni?

- ako gori zeleno, ne znači da sam tu -
16 godina
neaktivan
offline
RE: OEM i Retail
Ramo kaže...

Po ovom sto gore pise ispada da se retail moze instalirati na drugo racunalo, pretpostavljam nakon sto je aktivirana na prvom?

Naravno, možeš INSTALIRATI na bezbroj računala. Ali AKTIVIRATI samo na jednom.

- ako gori zeleno, ne znači da sam tu -
16 godina
neaktivan
offline
RE: OEM i Retail
Iron Man kaže...

OEM je oznaka ako se ne varam za originalni proizvod, a retail znaci kompletan sto u smislu OS-a vjerovatno znaci da imas sve one verzije Home, Ultimate itd. A sad to OEM sta bi moglo da znaci sem da je original nemam pojma.

 Evo da ispravim gornje navode koji su krivi:

 

OEM software je predviđen da dolazi predinstaliran na kompu kojeg kupujes kao novog, ali kod nas se OEM može kupiti i bez toga uvijeta što je vidljivo iz ponuda IT trgovina. Za razliku od Retail verzije OEM obično dolazi upakiran u celofan vrečici sa DVD-om OS-a u 32 ili 64 bit, certifikatom o legalnosti istoga i naravno product key-om za aktivaciju istoga. Vrlo ograničavajući faktor OEM-a je da je predviđen isključivo za jedno računalo s time da bilo kakve veće promjene i nadogradnje mogu stvarati probleme kod aktivacije istoga, a nakon reinstall te ponovnog install postupka. Obično je aktivacijski kod vezan za postojeću matičnu ploču, procesor i još neke komponente, pa bilo kakva veća nadogradnja računala (a mnogi od nas to i rade) stvara gore navedene probleme, pa se nova aktivacija može izvršiti isključivo putem call poziva MS-Hrvatska s time da će se taj postupak uvažiti jednom ili max dva puta. Dakle OEM nije prenosiv na neko drugo računalo.

 

Za razliku od OEM-a, Retail pakiranje dolazi u plastičnoj kutiji, sada koliko čujem u kutiji su uključena 2 DVD-a (32 i 64 bit), korisnički priručnik i najvažnije sve blagodati instalacije i deinstalacije , a nakon svekolikih promjena Vašeg hardwera i bez ikakvih ograničenja u aktivaciji istog, dakle jedna licenca predviđena za veći broj različitih računala. Iz toga razloga postoji i razlika u cijeni, pa konkretno ono što mene zanima je reda veličine:

 

Windows 7 Home Premium OEM 32bit eng. cca. 900-950Kn

Windows 7 Home Premium RETAIL (32 i 64bit) eng. cca. 1500-1600Kn, kako u kojem dučanu, negdje je cijena i veća, a sve ovisi o načinu plaćanja, ako je za cash onda je cijena i najpovoljnija.

Pošto sam jedan od onih koji stalno nešto preslagujem i mijenjam kupit ću (već naručeno) Retail pakiranje.

 

S poštovanjem..

MBO Asus P5Q-Pro (P45) I Proc. Intel C2D E8600 (2x3,33GHz) I RAM OCZ PC8500 (1066MHz) 2x1GB SLI Ready I VGA Nvidia Zotac GTX 260 AMP2 I HDD WD Green 1T I DVD R/W 18x Samsung I PSU Chieftec 55
16 godina
online
RE: OEM i Retail
Koji preporucate Win 7 Home ili Win 7 Pro? 32bit ili 64bit? Ulaganje u buducnost ;-)
16 godina
neaktivan
offline
RE: OEM i Retail
djigibao kaže...
Koji preporucate Win 7 Home ili Win 7 Pro? 32bit ili 64bit? Ulaganje u buducnost ;-)

Kao prvo, definitivno 64-bitni.

 

A što se verzije tiče, moraš znati što želiš - je li ti važniji npr. XP mode ili Domain-Join u Pro verziji ili recimo Media Center u Home Premium verziji.

 

Imaš ovdje usporedbu.

- ako gori zeleno, ne znači da sam tu -
Poruka je uređivana zadnji put čet 22.10.2009 12:53 (macak).
16 godina
offline
OEM i Retail

Znaci meni, koji imam laptop i na njemu mi je originalna Vista Business, je najbolje uzeti OEM 7 pro, jer ionako ne mogu mijenjati komponente? E sad, da li mi je bolja solucija uzeti OEM verziju ili upgrade? Sto je jeftinije, sto je sto je lakse za koristiti? Zanima me konkretno ako zelim reinstalirati windowse, tada bih s upgrade inacicom morao uvijek prvo instalirati vistu pa napraviti upgrade na 7 ili mogu odmah instalirati 7? Posto sam citao da upgrade ne ide bas na formatiran disk...

 

EDIT: Takodjer pitanje koji mi preporucujete 32 ili 64 bit? Konfiguracija na Moj PC

92% tinejdžera sluša turbo folk. Ako si ti među onih 8% koji još uvijek slušaju pravu glazbu kopiraj si ovo u potpis.
Poruka je uređivana zadnji put čet 22.10.2009 12:56 (Ramo).
 
0 1 hvala 0
16 godina
online
RE: OEM i Retail
Pa koristan je taj Xp mod, ali i Media centar. Win 7 pro ima isti media centar kao i Win 7 home. Ili...?
14 godina
neaktivan
offline
OEM i Retail

zna li tko koji je konacni build windowsa 7 ? 7600.16835 ili 7600.16836?sorry ako sam pogrijesio temu

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: OEM i Retail
djigibao kaže...
Pa koristan je taj Xp mod, ali i Media centar. Win 7 pro ima isti media centar kao i Win 7 home. Ili...?

Home Premium više naginje kućnim korisnicima i multimediji, a Professional poslovnim (nema media center, između ostalog). Ultimate verzija ima sve.

- ako gori zeleno, ne znači da sam tu -
Poruka je uređivana zadnji put čet 22.10.2009 13:00 (macak).
16 godina
offline
RE: OEM i Retail
djigibao kaže...
Pa koristan je taj Xp mod, ali i Media centar. Win 7 pro ima isti media centar kao i Win 7 home. Ili...?

  Pro verzija nema uopce media center, a Home nema xp mode

92% tinejdžera sluša turbo folk. Ako si ti među onih 8% koji još uvijek slušaju pravu glazbu kopiraj si ovo u potpis.
16 godina
offline
RE: OEM i Retail

64 bitno verzija definitivno.Ja ti imam windows vista oem veziju koju sam kupio u slobodnoj prodaji pa mislim da će ti isto biti sa windows 7 oem.Po mom mišljenju boljeti je kupiti oem verzij ako imaš jedno računalo.Što se tiće koju verziju uzeti ja ti prepručam home za običnog korisnika čist dosta.

 

evo ti link sa razlikam između verzija Windows 7

16 godina
online
RE: OEM i Retail

Kako nema Media center kad ovdje http://www.microsoft.com/windows/windows-7/compare/default.aspx pise da ima?!

Poruka je uređivana zadnji put čet 22.10.2009 13:07 (djigibao).
16 godina
offline
RE: OEM i Retail

Da, po tom linku sve verzije imaju media center, a cak sam i u Bug-u citao da pro nema media center... Sad sam i ja zbunjen, tko je u pravu, Bug ili Microsoft  Neodlučan

92% tinejdžera sluša turbo folk. Ako si ti među onih 8% koji još uvijek slušaju pravu glazbu kopiraj si ovo u potpis.
16 godina
online
RE: OEM i Retail
Poruka je uređivana zadnji put čet 22.10.2009 13:33 (djigibao).
16 godina
offline
OEM i Retail

Evo ima.

Media centar u Win7 prof. Media centar u Win7 prof.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
RE: OEM i Retail
Koji imas OEM ili Retail? Koliko para?
16 godina
offline
RE: OEM i Retail

Sve verzije imaju media centar

 

Ja sam svoju home oem verziju platio 900 kn u hg spotu ,dok cijene retail home je bila 1500 kn profesional 1800 i ultimate verzija 2200 kn dok ti je np oem ultimate verzija bila 1200 kn.Mislim da će ti cijene opet biti iste

Poruka je uređivana zadnji put čet 22.10.2009 13:44 (Wolf88).
16 godina
offline
RE: OEM i Retail
djigibao kaže...
Koji imas OEM ili Retail? Koliko para?

 Technet plus pretplata.

15 godina
odjavljen
offline
OEM i Retail

pred jedno 3-4 godine u rijeci u čitavom gradu (i na netu) nisi mogao naći a kamoli kupiti retail verziju xp. moj kolega je htjeo kupiti original win i sve tadašnje "jače" firme su ti "uvaljivale" oem verziju govoreći da nema beda možeš ti to aktivirat i kasnije kad ti prdne komp pa uzmeš novi itd... čak sam zvao microsoft hrv. i njih pitao gdje mogu kupiti retail verziju a oni naravno nisu imali pojma o tome da jednostavno kod nas nije bilo za kupit retail verziju čak i u onim trgovinama koje mi je draga gospođa nabrojala (hg spot,vemil,tehnomax itd), ona je bila iznenađena a mi još i više!!!

 ali ja sam zaista xp instaliravao na 3 različita kompa (i aktivirao) telefonom bez ikakvog problema a sad kakva je situacija s vistom i 7 nisam siguran ali mislim da nebi trebalo bit problema (uvijek možeš prosrat da ti je grom spržio komp, da je ukraden itd...) 

 

 

 

EDIT: a ni dan danas nemaš baš na puno mjesta kupit retail verziju (sad sam nabrzinu pogledao u linksu i ima samo oem)

onda se čude što dosta ljudi ima PRT verziju win

JESUS SAVES!!!
Poruka je uređivana zadnji put čet 22.10.2009 14:06 (skank666).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: OEM i Retail
logan kaže...
..

 

OEM software je predviđen da dolazi predinstaliran na kompu kojeg kupujes kao novog, ali kod nas se OEM može kupiti i bez toga uvijeta što je vidljivo iz ponuda IT trgovina. Za razliku od Retail verzije OEM obično dolazi upakiran u celofan vrečici sa DVD-om OS-a u 32 ili 64 bit, certifikatom o legalnosti istoga i naravno product key-om za aktivaciju istoga. Vrlo ograničavajući faktor OEM-a je da je predviđen isključivo za jedno računalo s time da bilo kakve veće promjene i nadogradnje mogu stvarati probleme kod aktivacije istoga, a nakon reinstall te ponovnog install postupka. Obično je aktivacijski kod vezan za postojeću matičnu ploču, procesor i još neke komponente, pa bilo kakva veća nadogradnja računala (a mnogi od nas to i rade) stvara gore navedene probleme, pa se nova aktivacija može izvršiti isključivo putem call poziva MS-Hrvatska s time da će se taj postupak uvažiti jednom ili max dva puta. Dakle OEM nije prenosiv na neko drugo računalo.

..

 -to što se kod nas može, svejedno nije legalno. OEM licenca vrijedi samo ako je na računu zajedno s računalom. Zapravo je i besmisleno, jer tko mora (kao firme) kupiti/legalizirati OS, pošto je zakonski svejedno u prekršaju, ili će imati na crno ili će kupti retail, naravno, obično se kupi računalo s OEM. Ista stvar je s Office paketom, ali je cijena znatno viša. Toliko da pokriva kupnju novog uredskog računala.

Sami windowsi su isti, OEM, Retail, VLK, RTM ... mogu se razlikovati u bildu (nakon nekig vremena), SPu, dok Home, Pro itd. smo razlikuje količina dodataka u pakedu. (kao i kod automobila.. recimo) ali laički rečeno windowsi su isti.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice