Windows 10 iritantno bootanje !

poruka: 23
|
čitano: 9.471
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Windows 10 iritantno bootanje !

Ekipa pozdrav.

 

Problem je sljedeci:

 

Imam novi komp, sa dva ssd-a, na svakom po Windows 10 pro 64.

Problem je u tome sto bez obzira sta odaberem u BOOT meniu, bio to ssd1 ili ssd2, prije bootanja windows uvjek upali svoj boot menager i pita me ocu li windows1 ili windows2.

Ako u biosu disableam ssd1 ili ssd2 za bootanje, ponovno me prije pokretanja windowsa pita zelim li windows1 ili windows2.

Ako u control panelu iskljucim odabir windowsa prilikom pokretanja, i stavim npr. da je default windows1, ONDA bez obzira sta u boot meniju od maticne odabrao za bootanje, meni se boota win1 sa ssd1.

 

ukratko, zna li tko kako bootat zeljeni ssd i windows sa zeljenog ssd-a diretkno iz boot menia kao nekad.

Maticna: Asrock x370 killer SLI

 

Hvala, pozdrav

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Windows 10 iritantno bootanje !

Imaš li dual boot?particionirani ssd 1 i ssd 2?stara instalacija na jednom?imaš li ekstra particiju?

daj slike iz winsa sa disk managmenta?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Windows 10 iritantno bootanje !

Pozdrav. 

Novo sve.
SSD1 = 1 particija sa windows1

SSD2 = 1 particija sa windows2

 

oba windowsa instalirana danas, originalni

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 10 iritantno bootanje !

prebaci boot iz win10(8) moda u legacy.. tj kao win7 mod. (podržava razne OSeve pa i linux..).

bez tog, je ovo defaultno-iritantno ponašanje i nepotreban dual-reboot za izbor bilo kojeg osim defaultnog OSa..

kako? u CMD-admin,

bcdedit /set "{current}" bootmenupolicy legacy

(+Enter).. ili povratak na standard,

bcdedit /set {default} bootmenupolicy standard

 

naravno, postoje i npr EasyBCDeditori i sl. ali nisu potrebni, jer sve može sam win10..

+ poželjno je promijeniti naziv-naslov u meniju.. da bi znao koji win bootaš ili prvi-drugi, jer će defaultni naziv biti jednak.

to se može editiranjem boot.ini filea ili

bcdedit /set {current} description "Windows 10 nešto.."

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 25.1.2018 14:58 (ihush).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 10 iritantno bootanje !
ihush kaže...

prebaci boot iz win10(8) moda u legacy.. tj kao win7 mod. (podržava razne OSeve pa i linux..).

bez tog, je ovo defaultno-iritantno ponašanje i nepotreban dual-reboot za izbor bilo kojeg osim defaultnog OSa..

kako? u CMD-admin,

bcdedit /set "{current}" bootmenupolicy legacy

(+Enter).. ili povratak na standard,

bcdedit /set {default} bootmenupolicy standard

 

naravno, postoje i npr EasyBCDeditori i sl. ali nisu potrebni, jer sve može sam win10..

+ poželjno je promijeniti naziv-naslov u meniju.. da bi znao koji win bootaš ili prvi-drugi, jer će defaultni naziv biti jednak.

to se može editiranjem boot.ini filea ili

bcdedit /set {current} description "Windows 10 nešto.."

Hvala na odgovoru, bolje nego ranije ali jos uvjek to nije to.

 

Znaci trebalo bi mi se iskljuciti DUAL BOOT option, i omoguciti da se boota OS sa onog diska kojeg odaberem kad stisnem F11 za boot menu.

Kao kad odabirem bootanje sa cd-a, ili usb-a.

Jer ako iskljucim dualboot u samom windowsu onda mi on uvjek automatski boota default windows....

15 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 10 iritantno bootanje !
bunda kaže...
ihush kaže...

prebaci boot iz win10(8) moda u legacy.. tj kao win7 mod. (podržava razne OSeve pa i linux..).

bez tog, je ovo defaultno-iritantno ponašanje i nepotreban dual-reboot za izbor bilo kojeg osim defaultnog OSa..

kako? u CMD-admin,

bcdedit /set "{current}" bootmenupolicy legacy

(+Enter).. ili povratak na standard,

bcdedit /set {default} bootmenupolicy standard

 

naravno, postoje i npr EasyBCDeditori i sl. ali nisu potrebni, jer sve može sam win10..

+ poželjno je promijeniti naziv-naslov u meniju.. da bi znao koji win bootaš ili prvi-drugi, jer će defaultni naziv biti jednak.

to se može editiranjem boot.ini filea ili

bcdedit /set {current} description "Windows 10 nešto.."

Hvala na odgovoru, bolje nego ranije ali jos uvjek to nije to.

 

Znaci trebalo bi mi se iskljuciti DUAL BOOT option, i omoguciti da se boota OS sa onog diska kojeg odaberem kad stisnem F11 za boot menu.

Kao kad odabirem bootanje sa cd-a, ili usb-a.

Jer ako iskljucim dualboot u samom windowsu onda mi on uvjek automatski boota default windows....

i jos se npr parametri iz windowsa 1 mogu promjeniti u msconfig-u za windows 2 i obrnuto, a ja bi htio da su ta dva ssd-a i windows-a kompletno zasebni i da nista softwerski nedjele

15 godina
offline
Re: Windows 10 iritantno bootanje !
bunda kaže...
..

Hvala na odgovoru, bolje nego ranije ali jos uvjek to nije to.

 

Znaci trebalo bi mi se iskljuciti DUAL BOOT option, i omoguciti da se boota OS sa onog diska kojeg odaberem kad stisnem F11 za boot menu.

Kao kad odabirem bootanje sa cd-a, ili usb-a.

Jer ako iskljucim dualboot u samom windowsu onda mi on uvjek automatski boota default windows....

 -nisi napravio dual/multi boot nego korsitiš QBM/express/CMS (nevažno kao ga nazovemo), to nema veze s multibootom, tj jedan boot-meni.. na jednom disku, istina može i drugi disk imati svoj boot sektor/meni, može biti identično, rezerva i dalje se može na jednak način odabrati boot medij, ali to nije smiao menija, bootmanagera.. :)

u normalnoj konfiguraciji, trebaš dodati onaj drugi boot, npr add last /d ili kao repair pa će automatika pronaći dva OSa i dodati itd.

 

boot na oba diska je nepotreban, dok sve radi, ali zgodan ako jedan disk crkne.. jer bi tad bez onog bootabilnog ostao visiti u bootu.

lako je dodati na postojeći.. da je samo jedan bootabilan tad je zbog particija/standarda teže ali sve se može s bcdedit, bcdboot (s install medija) itd.. ili reapair/install medij koji ima sve potrebno u CMDu. .. jedino šteta što MS ne nudi neki lakši-GUI alat, nego se sve mora iz CMDa tipkati, no uz google i copypaste nije problem :)

npr, ako samo utipkaš bcdedit +enter.. ispiše ti se trenutno stanje boota..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
neaktivan
offline
Windows 10 iritantno bootanje !

To sve stoji, meni je sad komp namjesten da bi svakom normalnom korisniku vrhunsko bilo.
Znaci stisne se power gumb, za 5 sekundi u boot manageru stoji oces bootat windows1 ili windows2 i ajd bok :D .

 

A L I

 

stvar je u tome, sta ce se tim kompjuterom sluzit jos osoba, i ja bi da oni uopce neznaju da je na drugom disku drugi windows, uopce da vide taj drugi SSD jer ako vide bootmenager ocito je da stoje dva windowsa xD

Ali ako maknem bootmanger (u cmd-u, ili bilo kojim drugim nacinom) iz nekog razloga je NPR. windows1 default i samo njega boota, bez obzira sta sam odabrao SSD2 za bootanje, i onda moram ulazit u windows1 i omogucit bootmanager da odaberem windows2, pa restartirat, pa poslje posla opet vratit default windows1 i iskljucit bootmanager,... kuzis :) 

 

Znaci zelio bi ikakav nacin dualboota, bootmenagera izgasit, i jednostavno napraviti da kad na maticnoj odaberem boot SSD2 da se dignu windows2, a kad se nedira da je BootPriority SSD1 i da se dignu windowsi1 

 

heeheh sori na maltretiranju 

Poruka je uređivana zadnji put čet 25.1.2018 18:39 (bunda).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 10 iritantno bootanje !

želiš dvije suprotne stvari, kontradikcija.. (nemoguće)..

tj možeš podesiti bootmeni timer (ne BIOS, ali isto..) npr na 0 ili na 1-2 sec.. ali ako je meni vidljiv tad je vidljiv.. ako ga nema, tad nemaš što birati.

teoretski bi moglo kao kompromis, meni na 1 sec.. i ako zakasniš boota se ono što je default.. ali, korisnik to vidi.

+ drugi sys je tu, dostupan, ne možeš ga sakriti od admna.. tj možeš skrivati, ali on može do njega, vidjeti, npr skrivenu particiju itd. itd..

alternativa, disk nije u računalu nego kao izmjenjivi medij.. npr laptop s ODD (ladica).. i order ako je ubodeno da boota ladicu, ako nije next interni i tad .. bi dobio nešto slično ali tad fizički disk nije ili je uboden u računalo.

 

odluči se.. zapravo KISS kaže, nekemijaj nepotrebno, uzaludno je :)) .. nema pravog skrivanja.

 

edit: + alternative, npr virtualac/VM ili .. ma zapravo beskorisno je imati dva puta isti OS.. a što god kemijaš opet je sve za onog tko zna dostupno, jer ako imaš pristup i znanje, tad možeš sve.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 25.1.2018 18:47 (ihush).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 10 iritantno bootanje !
ihush kaže...

želiš dvije suprotne stvari, kontradikcija.. (nemoguće)..

tj možeš podesiti bootmeni timer (ne BIOS, ali isto..) npr na 0 ili na 1-2 sec.. ali ako je meni vidljiv tad je vidljiv.. ako ga nema, tad nemaš što birati.

 ee pazi sad haahah :D

stavio sam timer 1 sekundu, ali opet...

 

meni je na starom kompu bio hdd1 priority za bootanje, i cim bilo tko upali komp upali mu se windows1 i nikog nista nepita, nema izbora, nema nicega.

ALI kad ja upalim komp, stisnem F11 za boot menu, odaberem hdd2 i bootaju se windows2 i sve 5 

15 godina
offline
Re: Windows 10 iritantno bootanje !

to imaš, to radi .. i tad čemu pitanje? :)) .. tj. odgovor je ILI-ILI kategorija.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 10 iritantno bootanje !
ihush kaže...

to imaš, to radi .. i tad čemu pitanje? :)) .. tj. odgovor je ILI-ILI kategorija.

 eee to neradi i tocno zbog toga je otvorena ova tema haaha 

15 godina
offline
Re: Windows 10 iritantno bootanje !

ako ti ne radi BIOSov izbor boota, tad taj medij-disk koji biraš nije botoabilan (nema boot sektor, odgovarajući uefi-legacy) ili BIOS i boot mod nisu odgovarajuće podešeni, npr sec.boot/fastboot.. i sl.

 

zato, kad imaš više diskova, ako želiš da su bootabilni, moraš isključiti ostale.. jer win bubne boot na postojeći, ne nudi opciju. (može se sve ručno diskpartom i sl.. ali ..nije za početnike).

Kad se instalira OS, boota.. i sve je Ok, tad ponoviš s drugim diskom, tad su oba bootabilna i tad možeš BIOSom odabrati s kojeg bootaš.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 25.1.2018 19:13 (ihush).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 10 iritantno bootanje !
ihush kaže...

to imaš, to radi .. i tad čemu pitanje? :)) .. tj. odgovor je ILI-ILI kategorija.

 snimim sutra mobitelom brzinski video neki od po minute, pa ga postam :) 

 

ILI 

 

bez obzira koji disk odabrao kad stisnem F11 za boot menu, OPET se pokrene bootmenager od windowsa.

 

ILI

 

bez obzira koji disk odabrao kad stisnem F11 za boot menu, OPET se pokrene default windowsX pa nemogu pokreniti windowsY.

 

 

ŽELJENA SITUACIJA:

SA obzirom koji disk odabrao kad stisnem F11 za boot menu, pokrene se windows sa tog diska bez ikakvih smetnji ili među radnjama  

15 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 10 iritantno bootanje !
ihush kaže...

ako ti ne radi BIOSov izbor boota, tad taj medij-disk koji biraš nije botoabilan (nema boot sektor, odgovarajući uefi-legacy) ili BIOS i boot mod nisu odgovarajuće podešeni, npr sec.boot/fastboot.. i sl.

pogledati cu sutra pa ti javim, Hvala puno

13 godina
offline
Re: Windows 10 iritantno bootanje !
Ako prilikom instalacije imas samo jedan ssd ustekan - taj na kojeg se instalira, problema ne bi trebalo biti. Jedan za drugi ne zna sto se boota tice i prebacujes ih u biosu.
A kako ces korisnike sprijeciti da brljave po tvom ssd-u?
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Windows 10 iritantno bootanje !

Što se to skriva...

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 10 iritantno bootanje !
N!NO kaže...
Ako prilikom instalacije imas samo jedan ssd ustekan - taj na kojeg se instalira, problema ne bi trebalo biti. Jedan za drugi ne zna sto se boota tice i prebacujes ih u biosu.
A kako ces korisnike sprijeciti da brljave po tvom ssd-u?

korisnici su starija gospoda, bez informatickog znanja :D 

 

a drugi ssd je maknut da se nevidi iz windowsa prvog, disablean u disk managementu, to je sve 5

15 godina
offline
Windows 10 iritantno bootanje !

Postovani imam jedno malo pitanjce pa da ne otvaram novu temu.

U kompu imam dva ssd diska i na jedonom su windowsi. I to sve sljaka. Međutim kad maknem jedan onaj na kojem nisu windowsi ovi se ne startaju kao da ih nema. U biosu pod boot windowsa mi pise da se nalazi na ovom sto ga vadim a ne na onom sto ostaje i gdje su windowsi zapravo. Kako da stavim da se windowsi dizu s diska na kojem jesu. Neda mi se ponovo instalirati windowsi.

 

Hvala unaprijed :)

http://www.pis-klan.com http://www.youtube.com/user/CroMystiq/videos?view=0
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Windows 10 iritantno bootanje !

bit će da kad si instalirao win nisi iskopčao drugi SSd pa ti je BCi na njemu.

No, provaj s ovim https://neosmart.net/EasyBCD/

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Windows 10 iritantno bootanje !

Pozdrav.

 

Ja također imam problem s bootanjem Win 10. (64-bit)

 

Radilo je sve normalno do prije par dana, dok mi se prilikom bootanja nije počela pokazivati mala bijela linija ( _ ) u gornjem lijevom kutu (dakle prikaže se ono boot, pa bi sad trebalo učitati Windows) i koliko god da čekao, ništa se ne događa. Crtica blinka, ali ništa. Stisnem ctrl alt del, vrati me natrag tj. reboota se i tako u beskonačnu petlju. Odradio sam memtest, odradio sam hdd test i gpu test. Sve je 100% ispravno. :( Srećom, imam od kolege još uvijek Win 10 DVD, pa se mogu služiti računalom.. Da li je problem ako stalno bootam preko DVD-a? Ima li štetnih posljedica, jer se služim s dosta progra.a i s C diska i s D diska.. I ima li neko rješenje za ovo osim reinstalacije windowsa?

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 10 iritantno bootanje !

-neispravan boot.. može raditi stoljećima ili crknuti.

-rješenje osim (re)installa? naravno, fixaj ako je samo soft kvar, ako je kvar-HWa tad nema popravka, novi disk.. a sve se može, kreirati particija, bootdisk itd. ručno, diskpart, dism itd ili to prepustiš installeru (za početnike je to brži način, čak i poželjniji ako se mijenja HW, jer clean install je ipak clean.. ali tad moraš sve, podesiti-instalirati.. +backup.).

 

pošto disagnostika nije pronašla neki kvar (ne znači da ga nema, možda nije 'pravi' diag..) .. recimo da je smao soft-zbrljavljen boot. To u 50% možeš fixati bootanjem s installmedija, autofix-repair ... par puta, par opcija koje ti ponudi i nakon cca pola sata bi mogao imati bootabilan disk (ili to sve znaš ručno u CMDu.. pa si gotov za 5 min)... možda praktičnije, neki hirens/miniPE.. ali tad ovisiš o gpt/mbr kompatibilnosti i sl. (ovisi kako je podešen bios i u kojem modu je kreiran disk, to je ili-ili i obavlja se kad je sve novo, prvi put..).

 

+ ili, možda je sve OK, možda je samo neka opcija promjenjena u BIOSu/resetirano.. npr gup-mbr ili ahci-ide.. i tad nema boota, kad vratiš postavku proradi..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 20.8.2018 10:34 (ihush).
6 godina
protjeran
offline
Windows 10 iritantno bootanje !

đizs.. 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice