Windows 10 - općenito izdvojena tema

poruka: 15.417
|
čitano: 3.431.251
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 10 FAQ, Windows 10 - problemi
14 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
ihush kaže...

-akronim..

 

.. a onda kad pitaš dalje, zna google :) simple? (postoji više varijacija-prijevoda, ponekad da se izbjegne riječ stupid..).

 

+ drugi akronimi il iizreke, pravila.. kao okamoba britva, muphy.. itd. su praktički IT-sleng, kao i VIKANJE :))

 

 Naravno, sve jasno...

 

 
 
 

 

Some people are so poor... all they have is money!
8 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Hej ljudi

Zna li netko kako bi mogao windows desktop ili dio pozadine odašiljati kao, kako da to kazem. Kad želim napraviti videopoziv preko facebooka, da osoba ne vidi sliku iz kamere već sliku mojeg ekrana, slično teamwieveru ali samo sliku. Da se pomoču neke aplikacije kreira kamera koja je zapravo lažna kamera i prikazuje moj desktop. Trebam to jer želim da osoba gleda što radim na računalu.
Poruka je uređivana zadnji put pon 11.3.2019 8:35 (T700).
 
0 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Windows 10 - općenito
Ak na novi laptop(koji nema OSa) stavim Desetku Pro preko službenog alata, te uđem u Insider krug (release ring), da li ni Windows postaje legalan ili?
 
0 1 hvala 0
16 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Windows je legalan i ako uđeš i ako ne uđeš u Insider i ako si ga stavio preko službenog alata.
http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Dex.pwn kaže...
Ak na novi laptop(koji nema OSa) stavim Desetku Pro preko službenog alata, te uđem u Insider krug (release ring), da li ni Windows postaje legalan ili?

 -ne postoje ileglani windowsi, pa tak ne mogu postojati legalni ili legalizirani. Licenca je nešto drugo, dok je insider nešto treće. Kako ćeš pribaviti licencu-key je četvrto, ne trebaš ništa. Pri tome su win isti-identični, ne drugačije legalni.

-ako ih skineš npr torrentom tad bi bio pirat (distribucija).. kao i izvor, to je jedino povezano s lelagnim.

-ako skineš s MSa, predviđenim-dozvoljenim načinom (jedini vlansik, MS je taj koji to određuje, ne zakon-država osim kad si pirat) i ako ne koristiš npr crack (kršenje copyrighta i sl.) tad si legalan, jer nisi nelegalan tj ne radiš ništa što bi bilo izričito zabranjeno, nego ono što je dozvoljeno od samog vlasnika. Aktivacija je stvar koja se nakon tog nudi. Key te traži i prije, za vrijeme instalacije ali nije nužan, može kasnije ili bez. Kao i za sam download, ne traži te key, dok te za npr w7-8 traži. To je odluka MS i ne može biti stvar zakona.

-insider je bezvezarija, nekad je to imalo smisla, kad su insideri bili profesionalci. Sad su insideri juzeri koji se žele ogrepsti za licencu (u prvoj promo godini..).. ali MS više ne dijeli keyeve, tj bio ti u insideru ili ne, isto ti je za key.

-ako si u insideru tad si pokusni kunić i prihvaćaš njihove uvjete, služiš za test updatea.. i problemi koji s tim idu. Tad je besmisleno njurgati o npr telemetriji jer ju prihvaćaš.

-key na ebayu je 3-5$.. čemu kemijati?

-za test i sl, možeš instalirati w10 bez keya, na razna računala.. ne moraš biti u insideru ako to misliš. Povremena poruka-ponuda-reklama za kupnju ili podešavanje theme.. nevažno.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
odjavljen
offline
Re: Windows 10 - općenito
Pitam dal ću moći mijenjati pozadinu, boje i to sve(jer se na neaktiviranom windowsu može) ako s neaktiviranim Windowsom uđem u Insider krug
16 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

Desni klik na bilo koju sliku daje opciju "set as background" ili ne...

Za tamnu temu misl8m da mozes jednostavnom akcijom u Registriju to omogucit.

https://www.google.com/amp/s/lifehacker.com/enable-a-hidden-dark-theme-in-windows-10-apps-with-a-re-1784025828/amp

 

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
S čim radite backup windowsa 10? Naviko sam preko boot cd sa acronis true image radit backup, al da li ima alternativa tom i da je free, a isto da je pouzdana i sigurna kao to preko boot cd-a od Acronis True Image programa.
Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
sage kaže...
S čim radite backup windowsa 10? Naviko sam preko boot cd sa acronis true image radit backup, al da li ima alternativa tom i da je free, a isto da je pouzdana i sigurna kao to preko boot cd-a od Acronis True Image programa.

 

 

Image sistemskih particija možeš napraviti iz samih win ( cp, oporavak...) na d particiju ili na ext hdd. Tako će win kreirati arhivu u kojoj će biti sadrzane health, uefi i c particija.

 

Ako hoćeš image cjelog diska, clonezila je pouzdan i free alat.

15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
E da mislio sam na clone image cijelog diska, na ssd-u 120gb mi je win 10. Nemam particija. Znači kompletno bi volio napraviti Image cijelog diska i pohraniti taj iso na drugi disk u kompu koji služi za pohranu.

Muku mučim, acronis je skup, 50$, a problem mi je što ga godinama koristim, nemam pojma za druge programe za backup.

Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.3.2019 17:44 (sage).
7 godina
offline
Windows 10 - općenito

Clonezila. Free, pouzdana, jednostavna...

 
1 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Probao sam i taj windows backup, al ma kraju mi izbacivalo neke greške, en imam i dalje u notifikacijama naziv greške. Nešto tipa nije uspjelo napraviti backup. Kako da onda imam povjerenja u taj način backupa.
Volio bi radit backup iso image cijelog diska na kojem je windows 10 svakih cca mjesec i pol dva.
Prvi put čujem za clonezilu
I ne kužim kako windows može napraviti iso image cijelog diska dok windows upaljen..
Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.3.2019 18:09 (sage).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

-kemijanje. Ako imaš greške (lako je uzrok npr acronis i sl..) to trebaš riješiti. Win backup radi, free, poizdano, ne trebaš dodatne alate, možeš svakim install-bootmedijem.. KISS je na strani win, sve ostalo samo ako imaš 'pravi' razlog.

-svaki alat radi istu stvar, samo svaki preferira svoj fileformat i samog sebe (za restore, jer backup nikad sam za sebe nije problem, karikirano čak ni potreban, jer tad sys radi..). KAo i svaki disk-partition manager i sl. .. a sve je to običan (ok, malo neobičan) copy filea + rsync koji je ispod haube svakog softa, *nix, lin, win.. ako je imalo pametniji-moćniji soft.

-od postanka shadowa, iz samog win možeš backup sysa.. + koristi se za snapšutove restorea i sl. .. a ako netko želi pljuckati MS, podsjetnik da su to nekad bili tuđi alati dok ih ms nije akvizirao, kao novellov hyper koji je ispod ahube osnova tih fičera.

+ ponekad zgodno, ovisi o načinu upotrebe.. kreirati vhd.. (a ako netko potraži u dubini backupa pronaći će upravo vhd, kojeg većina VMa može mountati-koristiti.. naravno, ovo je zaštićen-zaključan, namjerno jer ms neke stvari ne želi omogućiti juzerima kao npr liveos-medij-miniPE..)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Hvala svima na savjetima. Evo ovih dana ću baš probat testirati taj windows backup, pa ako gdje zapnem pitam za savjet. Znači imam windows 10 na ssd-u od 120gb i drugi disk od 2tb u kompu na kojem mislim taj backup staviti. Može neko postat i link (tutorial) kako se taj backup radi, bio bi zahvalan. Jesam već pokušavao, al možda sam nešto krivo radio.
Greška koja se pojavila nakon kreiranja preko windows backupa je bila, check your backup, the media is write protected. Error code: 0x80070013
Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.3.2019 22:36 (sage).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

imaš probleme sa sys.. ne samim backupom, sfc /scannow i chkdsk.. ukloni nepotrebne app-drivere-utilse kao truimage-acronics, enkripcija itd.. ili loš kontroler, ext disk itd. bezbroj mogućih uzroka-kvarova hw-a ili trećeg softa pa i malwarea, dok na ispravnom svaki soft pa i win, os, backup radi najnormalnije. Nešto.. a što, to je problem. Da imaš volje-želje, format i clean install.. tad bi vidio (i eliminirao treće uzroke) da sve radi nromalno. Nikakve posebne upute +pogotovo što je dio osa, restorea pa i automatike kod repaira..

 

a za error, vjerojatno onedrive, cloud, 1803.. (nema nikakvo grazloga odgađati update na 1809, skineš, upgrejdaš.. i možda nema, isključiš onedrive itd..)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.3.2019 22:47 (ihush).
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Puno hvala ihush i ostalima. Nakon tvojih odgovora iscrpnih puno toga mi bude jasnije i mogu pokušati pronaći uzrok problema puno brže. Bit će možda i do toga jer je to stari komp soc. 775. Acronis nemam instaliran, samo boot cd. Sys files? Sumnjam da je to, al provjeriti ću i to prije pokušaja backupa.

Imam volje i za clean install windows 10, zašto ne. Planiram si nabavit polovni lap uskoro, ipak noviji hardware od ovog što imam, vjerujem da će win10 backup na njemu radit uredno..
Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.3.2019 23:07 (sage).
 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Windows 10 - općenito

Gde mogu naći ažurnu i pouzdanu listu Spectre i Meltdown patcheva? S obzirom na to da imam Haswell procesor, preskočio bih ih ako je ikako moguće. Jesu li ove zakrpe uključene u kasnije buildove?

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 10 - općenito
Ivan(4) kaže...

Gde mogu naći ažurnu i pouzdanu listu Spectre i Meltdown patcheva? S obzirom na to da imam Haswell procesor, preskočio bih ih ako je ikako moguće. Jesu li ove zakrpe uključene u kasnije buildove?

zakrpe za Win10 su kumulativne.. najnovija sadrzi sve prijasnje.. najnovije public je: version 1809, build 17763.379

 

provjeri i da li postoji noviji BIOS za tvoju MBO, na zalost vecina OEM-a nije izdala nove BIOS-e za Haswell/Broadwell platforme.. tek za Skylake i novije

13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Ivan(4) kaže...

Gde mogu naći ažurnu i pouzdanu listu Spectre i Meltdown patcheva? S obzirom na to da imam Haswell procesor, preskočio bih ih ako je ikako moguće. Jesu li ove zakrpe uključene u kasnije buildove?

Spectre i Meltdown patchevi su obično dio Microsoftovih mjesečnih ažuriranja. Ako ukloniš neko instalirano ažuriranje, Windows će ga kad tad sam ponovno instalirati. Kada ćeš instalirati slijedeću veću nadogradnju, ona će u sebi već sadržavati sve te patcheve tako da nema "preskakanja" ažuriranja.

8 godina
online
Re: Windows 10 - općenito
Jedan debilan problem koji nisam siguran kako rijesiti...

Dakle, win10 mi je instaliran na ssd disku, koji je spojen na sata1 na maticnoj. Medjutim iz nekog razloga, windowsi ga vide kao usb disk, stoji mi "safely remove hardware" ikona,jasno, ne mogu ga removati jer ga win koriste.

Properties su ok, sve isto kao na drugom disku koji je spojen na sata2, a njega vide kao normalan disk....

U cemu je fora?
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

-možda.. mbo-chipset koja podržava hotswap, opcija koja se može podešavati u biosu.. tad je isti rezultat tj postane removable (ali to nema veze tj ne dešava se da ga prijavi kao usb, ili smao tako objašnjavaš remove opciju..). Ili zbrljavljena postavka-driver, reinstaliraj chipset drivere.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
online
Windows 10 - općenito

reinstalirao drivere, i isto...

 

u biosu ne nalazim nikakvu pametnu opciju koju bi povezao sa tim prijavljivanjem diska kao removable medija, sve mi djeluje ok.....

 

probat cu ga prebaciti u drugi port, pa vidjeti....

 

EDIT - da, prebacivanje u drugi port je rijesilo ovo, iako ne kuzim.....

Poruka je uređivana zadnji put čet 14.3.2019 10:32 (Damir22).
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Damir22 kaže...

 

 

u biosu ne nalazim nikakvu pametnu opciju koju bi povezao sa tim prijavljivanjem diska kao removable medija, sve mi djeluje ok.....

 ovako to izgleda u MSI biosu...

 

 

zašto te to uopće smeta? imaš opciju više...

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put čet 14.3.2019 10:51 (Louis Pluto).
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Damir22 kaže...

reinstalirao drivere, i isto...

 

u biosu ne nalazim nikakvu pametnu opciju koju bi povezao sa tim prijavljivanjem diska kao removable medija, sve mi djeluje ok.....

 

probat cu ga prebaciti u drugi port, pa vidjeti....

 

EDIT - da, prebacivanje u drugi port je rijesilo ovo, iako ne kuzim.....

 -pluto je staivo sliku opcije u biosu.. hotswap je druga riječ-značenje, naravno da nećeš naći removable mada je to isti/sličan rezultat tj funkcionalnost. (hotswap je mogućnost kontrolera, 'na živo' promjena hdd-a. USB-FDD npr je obrnuto, port koji se koristi za prikapčanje uređaja u radu, suprotno od hdd-a gdje je hotswap extra mogućnost, primarno izmišljeno zbog servera koji moraju biti online 100%..). Pošto je jedan kontroler, tad je jedan driver i on je odgovarjući, reinstall ništa ne mijenja, ostaje samo mogućnost da je upravo kako je pluto stavio sliku, podešeno kao hotswap.. (ili je netko nešto čačkao po reg.postavkama).

-hotplug. Identično značenje, točnije je plug (priključiti) mada povjesno ide od zamjene diska u radu servera pa se prvo koristio termin swap-zamjena. Znači isto.

 

edit: + mmoguće, neke MBO imaju i eSATA priključak, ponekad se port dijeli interni-externi/zajednički, obično posljednji 5/6.. dok se 0/1 koriste za primarne diskove. (oznake mogu ići od nule ili od jedinice..). Defaultne postavke u BIOSu ili uopće ne mora biti izbor.. može se provjeriti u manualu mbo ili google+opis.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 14.3.2019 11:25 (ihush).
8 godina
online
Windows 10 - općenito

Evo koliko sam skuzio, 2 porta su APU portovi, ostali su "normalni" portovi, tako da je sad rijeseno, spojio sam na ove normalne, i sad je ok. Doduse radilo je sve isto i dok je bio na tom APU portu, osim te dodatne ikonice koja me je nervirala ;)

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 10 - općenito
Damir22 kaže...

Evo koliko sam skuzio, 2 porta su APU portovi, ostali su "normalni" portovi, tako da je sad rijeseno, spojio sam na ove normalne, i sad je ok. Doduse radilo je sve isto i dok je bio na tom APU portu, osim te dodatne ikonice koja me je nervirala ;)

da, 2 SATA porta ("ASATA3") idu direkt iz Ryzen CPU-a (tehnicki to je SoC), ostala 4 ("SATA3") idu iz B350 chipseta.

 

Osobno bi spojio SSD na "SATA3 0" port (znaci ovaj 1. port iz chipseta) 

12 godina
offline
Windows 10 - općenito

Windows 10 mi ima jednu jako glupavu foru; Pritiskom na Ctrl+Alt+Del baca me na prozor di imam opcije,lock,change password,sleep,task manager......umjesto da me odmah baca na task manager!

Postoji li ikakva mogucnost da me Ctrl+Alt+Del odmah baca na task-bas kao sto je i uvjek radio?

 

Kvaka je u tome sto mi se cesto desilo da kada mi igra zamrzne i zelim ju naglo ugasiti,tom kombinacijom me baca na taj glupavi prozor i odabirom na task manger,on upali manager,ali ga baci na programsku traku sa zamrznutom igrom u pozadini-time ne mozes nista raditi sa taskom,a time niti ugasiti igru.

Alt+tab isto u takvim situacijama ne radi.

To mi je baš glupava stvar!

Ne vjeruj ženi koja laže!
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
online
Re: Windows 10 - općenito
Da,tako sam i spojio, prvo sam stavio na ovaj apu port, i tu mi ga je prikazivao kao removable drive, sad kad je na normalnim portovima prepoznaje ga kao obicni disk....

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Milka30 kaže...

Windows 10 mi ima jednu jako glupavu foru; Pritiskom na Ctrl+Alt+Del baca me na prozor di imam opcije,lock,change password,sleep,task manager......umjesto da me odmah baca na task manager!

Postoji li ikakva mogucnost da me Ctrl+Alt+Del odmah baca na task-bas kao sto je i uvjek radio?

 

Kvaka je u tome sto mi se cesto desilo da kada mi igra zamrzne i zelim ju naglo ugasiti,tom kombinacijom me baca na taj glupavi prozor i odabirom na task manger,on upali manager,ali ga baci na programsku traku sa zamrznutom igrom u pozadini-time ne mozes nista raditi sa taskom,a time niti ugasiti igru.

Alt+tab isto u takvim situacijama ne radi.

To mi je baš glupava stvar!

 

CTRL+SHIFT+ESC 

 

Također upali opciju u Task Manager-u "Always On Top"

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Poruka je uređivana zadnji put čet 14.3.2019 20:38 (djigibao).
12 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

Ovim "hakom" si mi uljepšao dan!

Svaka čast!

Ne vjeruj ženi koja laže!
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 10 FAQ, Windows 10 - problemi
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice